Избор на безбедна веб хостинг сервис провајдер

Член напишан од:
  • Хостинг водичи
  • Ажурирано: ноември 05, 2019

Ако сте ги следеле моите статии може да се сретнете со некои теми поврзани со безбедноста како што се Обезбеден Socket Layer (SSL) и на WordPress безбедност. Интернет е стана многу опасно место отколку што беше кога првпат започна. Таа е отворена за секого - и добра и лоша и уште поважно, стана клучна алатка за многу бизниси.

Бизнисите онлајн презентираат богат извор на милијарди долари на сајбер криминалци. За жал, ова индиректно се преведува и станува закана за сопствениците на мали сајтови, па дури и индивидуални блогери, поради различни причини.

Дури и ако вашата веб-страница нема ништо што вреди да се краде, сајбер-криминалците можат да ги искористат ресурсите на вашиот сајт за да започнат напади на други веб-сајтови. Плус, да не заборавиме на тоа податоците е новото масло и ако речете, на пример, ќе собирате информации за претплатници на вашата страница - тоа е вредно за пари.

Потоа, исто така има и графити уметници на интернет - луѓе кои одат наоколу напаѓаат и defacing веб-страниците само затоа што тие можат.

Wordfence деактивирани веб-страници
Бројот на веб-сајтови омаловажувани од бројот на хакери во милиони (Извор: Wordfence).

Со сето тоа на ум, дали сте во секое сомневање сега дека вреди да се гледа во веб хостинг решенија кои се безбедни, или во најмала рака нудат опции кои ќе ви помогнат да ја зголемите безбедноста на вашиот веб-сајт? Запирање на одреден напаѓач е речиси невозможно, но секој малку помага.

Велики Безбедна Веб Хостинг карактеристики да се има

1. Бекап (и враќање на нив)

Резервните копии не се однесуваат само на вашите лични компјутерски системи, туку, впрочем, и поважно за вашата веб-страница. Сепак, можете да контролирате многу аспекти на подршка на вашите лични податоци, но за веб-страниците, често може да зависи од вашиот хостинг провајдер.

Повеќето веб-хостинг провајдери нудат бесплатни бекап, но ова се варијации на оваа тема. На пример, некои може да побараат од вас рачно да ја направите резервната постапка, додека други може автоматски да го направат тоа и да побарате да го контактирате нивниот тим за поддршка, ако треба да им требаат услуги за реставрација на податоци.

UpDraft
Оваа страница е на домаќин кој не нуди резервни копии толку често колку што сакам, па затоа инсталирав додаток на трето лице за WordPress

Идеално, побарајте веб-хостинг провајдер кој врши периодични автоматски бекап и ви овозможува да ги вратите од нив во секое време на своја. Ова помага во минимизирање на потенцијалните прекини во случај нешто да тргне наопаку на вашиот сајт.

Препораки: Веб-домаќин со одлични резервни карактеристики - A2 Хостинг, Siteground.

A2 Хостинг

За да пристапите на A2 хостинг серверот наназад, најавете се на cPanel> Files> Server Rewind.
За да пристапите на A2 хостинг серверот наназад, најавете се на cPanel> Files> Server Rewind. A2 хостинг серверите имаат излишни хард дискови за RAID 1-огледални копии во реално време и резервни копии од надвор од серверот за последните 30 денови (со најдобри заложби).

Добар пример за одличен резервен систем е оној што го нудат на A2 хостинг (прочитај преглед на A2 Хостинг). Тие имаат две важни карактеристики - Мапа на премотување наназад и зачувување на мојот сајт. Првиот ви овозможува да го вратите вашиот сајт на претходно зачувани поени во времето, додека подоцна овозможува автоматско копирање на вашите податоци. Јавете се на двојно осигурување, ако сакате.

Siteground

За да пристапите во Restore Backup на SiteGround, најавете се на контролната табла SiteGround> Поддршка> Backup Restore
За да пристапите до Restore Background Restore, внеси го на SiteGround корисничката контролна табла> Поддршка> Backup Restore (зелено знаме на десната странична лента)> Врати се себеси. SiteGround ги зачувува бекап на веб-страниците до 30 дена.

SiteGround (прочитај преглед на SiteGround) е уште еден популарен домаќин кој има одлични капацитети за бекап кои се лесни за користење и ја завршуваат работата. Мешањето на автоматизирани и резервни копии на барање заедно со опцијата за враќање на еден клик е практично сѐ што ќе ти требаат.

2. Мониторинг на мрежата

Веб-страниците се обично хостирани во серверот кој седи во масивни центри за податоци. Голем дел од контролата има автоматски, така што има минимален персонал околу во секое време. Тоа го прави од суштинско значење да знаете дали вашиот веб-домаќин го следи мрежниот сообраќај кон своите сервери.

Ова обично се прави со тоа што ќе има алатки за контрола и следење кои ќе бидат внимателни за сомнителниот сообраќај или инциденти. На овој начин, секој што се надева дека ќе искористиш некоја Malware или ќе спроведе напад може да се открие рано.

За жал, ова не е нешто што многу веб-хостинг провајдери продаваат, па можеби ќе треба да ги прашате за повеќе детали. Тоа во најмала рака ќе ви даде некои смиреноста да знаете колку добро тие ги чуваат своите сервери.

Препораки: Веб-домаќин со скенирање на малициозен софтвер - A2 Хостинг, Hostinger, Kinsta.

3. Firewalls и DDoS превенција

Дистрибуирани Denial of Service (DDoS) напади се ноќна мора. Тие се како пословичен горила од 300-фунта која брза на вашиот веб-сајт одлучен да го пресече на битови. Преку DDoS напад, хакерите се обидуваат да ги урнат веб-сајтовите со поплавување на нив со толку многу дојдовен сообраќај што серверите на сајтот се совладани и не успеваат.

Тие често се ублажуваат со користење на добра мрежа за проверка на испораки (CDN) како што е Cloudflare или веб-сајт заштитен ѕид, како што се Sucuri. Некои веб-домаќини како што се A2 Хостинг вклучуваат Cloudflare планови со нивните хостинг-пакети, додека други сакаат InMotion хостинг не, но дозволете им да се користат.

Firewalls се исто така важни, бидејќи тие служат како прва линија на одбрана против веб упади.

4. Антивирус и малициозни скенирање

На вашиот персонален компјутер, треба да се работи со антивирусен софтвер. На веб сервери, вие зависат од вашиот веб-хостинг провајдер да инсталирате, извршите и следете ги за вас. Важно е барем да знаете дека го прават тоа и кое ниво на информации можат да ви ги обезбедат за потенцијалните проблеми.

Некои веб-домаќини ви дозволуваат да ги видите нивните извештаи за скенирање, додека други едноставно ги извршуваат како дел од пакетот. Некои домаќини нудат пообемни опции тука во споредба со другите, но во најмала рака треба да бидете во можност да направите е да бидете во можност да го обновите вашиот сајт од претходната верзија која не била заразена.

Препораки: Веб-домаќин со вграден анти вирусот - Hostgator, BlueHost.

HostGator SiteLock
SiteLock на HostGator заштитува од малициозен софтвер и хакери

HostGator и BlueHost нудат уникатен систем за одбрана на Malware кој го повикува SiteLock, која доаѓа како посебен додаток на нивните хостинг планови. Не само што скенира за Malware, туку има интегрирана алатка за предупредување и отстранување за да ги одржува сајтовите безбедно.

5. Безбедна FTP

Ако сте се уште нови за веб-хостинг, понекогаш може да биде корисно да може да преместите големи количини на датотеки на вашиот веб-домаќин. Ова е поефикасно постигнување со користење на FTP, или протокол за пренос на датотеки. SFTP е безбедна верзија на FTP и помага да ги чувате вашите податоци за време на преносот.

Додека скоро сите веб хостинг провајдери нудат FTP пристап, не сите ќе поддржат SFTP. Ако погледнеш во нашата врвот зема во веб-хостинг, ќе забележите дека многу од нив како што се Kinsta (преглед), CloudWays, и Siteground (преглед) не нудат SFTP пристап.

6. Филтрирање на спам

Ова е малку сива област и спам технички нема да влијае на безбедноста на вашиот сајт. Сепак, ако сте одеднаш deluged од голем бараж на спам пошта, тоа може да дејствува како нешто како DDoS. Ако вашиот домаќин нуди филтрирање на спам, тогаш нападот прво ги пренесува своите филтри за спам.

Како бонус, со зачувување на спам, овие филтри за спам ви помагаат да заштедите простор во Вашите поштенски фолдери. Речиси сите хостинг провајдери ќе имаат несакани филтри од некој вид на располагање, но некои ќе бараат малку рачна конфигурација.

Идеално, побарајте оној кој има различни опции во спам заштита како BlueHost, која нуди три различни видови на заштита од спам.

7. Внатрешна безбедност

Повторно, оваа ставка всушност не е дел од вашиот хостинг пакет per se, но многу врвни хостинг провајдери на услуги обезбедуваат дека нивните сервери се чуваат заштитени од напади. Ова значи дека тие ќе бидат постојано ажурирани со најновите безбедносни закрпи и алатки.

Да го земеме за пример случајот A2 Хостинг, кој има повеќе безбедносни мерки како што се KernelCare, Авто-Heal Хостинг заштита и Сервер стврднување. Домаќините вака знаат дека овие безбедносни мерки ги штитат себе и на вашиот сајт, за поголемо беззаконие.

Дали се одржува хостирањето посигурно?

Некои од вас можеби размислуваат за успешен хостинг како алтернатива. Ако сте, треба да знаете дека успеа хостинг, најверојатно, ќе биде посигурен од стандардните споделени хостинг услуги. Причината не е секогаш поради подобра технологија или алатки, но успеа хостинг околини едноставно имаат помалку сајтови кои ги користат истите ресурси.

Одржуваните хостинг средини се особено добри за специфични намени, како што се WordPress успеа хостинг услуги. Со здружување на одреден број на WordPress-сајтови на посебно конфигурирани сервери, околината често е побезбедна и поефикасна.

Тоа исто така значи дека поддршката на персоналот е поголема веројатност да биде специјализирана и може да ви помогне полесно и побрзо. Овластените хостинг провајдери, исто така, ја преземаат одговорноста за закрпи и ажурирања, кои се безбедносна слабост што не треба да се занемарува.

Заклучок: Како загрижени треба да бидете за безбедна Веб хостинг?

Сигурен сум дека до сега ќе го знаете моето мислење за тоа. Меѓутоа, ако сеуште имате начин на размислување дека "ова нема да ми се случи", имам малку сценарио за да го споделам со вас. Во минатото, помогнав да администрирам веб-страница која обезбеди информации за финансиски услуги.

Поради големиот број на виртуелни напади врз финансиските институции, таа страница беше под чести и постојани напади, едноставно поради тоа што во насловот на страницата имаше збор "банка". Од ова може да се види дека воопшто не е потребно многу за да се постави напад.

Изборот на веб-домаќин кој е сигурен и реномиран не е премногу тежок или одзема време, но може да ги намали нивоата на стрес по редослед на големина. Имајќи го тоа на ум, јас исто така би сакал да ја искористам шансата да ве насочам Џери Водич за VPNs за Newbies.

Интернетот е неограничено море на ресурси, што исто така го прави толку многу страшно. Како сопственик на веб-страница (или иден сопственик на веб-страница), им помогне на своите посетители, нудејќи им рај во оваа средина, нудејќи веб-сајт кој е безбеден.

Ние направивме многу работа за вас и можете да ги погоди главните моменти на многу врвни веб-хостинг сервис провајдери на WHSR. Помош е само еден клик.

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.