8 Најдобри Веб хостинг компании за Малезија / Сингапур веб-страниците

Член напишан од:
 • Хостинг водичи
 • Ажурирано: Јуни 12, 2019

Паметни дела се секогаш наградува.

Ако имате веб-страница чии посетители се наоѓаат во Малезија, Сингапур или било која друга земја во близина, тука е една паметна работа што можете да направите денес:

Премести ја својата веб-страница на веб-домаќин во / блиску до земјата на вашата главна публика.

Денес ние ќе се разговара за тоа како хостинг локално е повеќе од корист во однос на било кој оф-шор хостинг и кои се најдобрите места за домаќин на вашата Малезија или Сингапур веб-сајт.

Локално, мислам хостинг компании со податоци центар во локалната област (Малезија / Сингапур). Не мора да биде малезиска или сингапурска компанија - она ​​што ни треба е веб-серверот кој се наоѓа блиску до нашата публика.

Малезија и Сингапур хостинг пазарот е преполн со стотици провајдери и брендови - секој со различни опции и се занимава.

Нашата цел со овој пост е да ги исчистите екраните на чад и да се фокусираме на нештата што корисниците всушност ги интересираат - хостинг перформансите (локално), цената и услугата на купувачи.

Дали си спремен? Ајде да се тркаламе!

Исто така проверете: Највисокиот веб-хостинг на WHSR на веб-страниците на WHSR за интернет страници.


Најдобар веб-домаќин за веб-страниците на Малезија / Сингапур

Еве ги хостинг компаниите 8 кои направија на нашата листа по следниот редослед. Ние размислувавме не само за латентност, туку и за клиентската поддршка, цената и репутацијата на компанијата.

Веб-домаќинЛокација на серверотТест за брзина
(од Сингапур)
Брзина рејтингЦена
(грубо)
Цел
BitcatchaWPTest
HostingerМалезија8 ms191 msA+S $ 1.00 / moПосетете
TMD ХостингСингапур8 ms237 msA+S $ 4.05 / moПосетете
SitegroundСингапур9 ms585 msAS $ 5.36 / moПосетете
A2 ХостингСингапур12 ms1795 msAS $ 5.34 / moПосетете
ExabytesМалезија, Сингапур19 ms174 msAS $ 5.99 / moПосетете
ВодиенСингапур7 ms107 msAS $ 10.00 / moПосетете
ShinjiruМалезија24 ms119 msD+S $ 5.00 / moПосетете
FastCometСингапур6 ms622 msA+S $ 4.00 / moПосетете

ФТЦ Обелоденување

Ние ги користиме affiliate линковите во оваа статија. WHSR добиваат надоместоци за упатување од компаниите споменати во овој член. Нашите мислења се базираат на вистинско искуство и вистински податоци за серверот. Прочитајте ја страницата за политика за разгледување за да разбереме како работи нашиот систем за преглед и оценување на домаќинот.


1. Hostinger

Веб-страница: https://www.hostinger.my

Hostinger - Најдобри хостинг решенија за Малезија и Сингапур веб-страниците
Единствено делење на хостинг започнува во RM2.99 / mo на Hostinger.my.

Hostinger има еден центар за податоци во Малезија и други во САД и Велика Британија. Сите од нив се меѓусебно поврзани со линии за поврзување со 1000MBPS за зголемени перформанси и стабилност.

Тие нудат услуги за заедничка, деловна и VPS хостинг.

Најевтиниот план на Hostinger - "Single" се цени во RM2.99 / mo. По цена помала од чаша кафе "Старбакс", ќе добиете веб-страница на 1 со простор на 10 GB и пропусен опсег на 100 GB, плус иновативни функции како работни места за напредување, Curl SSL, MariaDB и InnoDB база на податоци, неделни резервни копии обично не се од планот за хостирање на буџетот.

Ако не ви пречи плати малку повеќе - Hostinger Премиум и бизнис планови нудат солидна хардвер и freebies како бесплатен домен, бесплатна SSL, дневна резервна копија и делукс поддршка во живо.

Дознај повеќе за Hostinger во преглед на Џери.

Значајни Карактеристики за корисници на Малезија / Сингапур

Добрите

 • Локација на серверот: Малезија
 • Евтини дели хостинг планови, почетна цена на RM2.99 / месец
 • Евтини VPS хостинг планови, почетна цена на RM25.68 / месец
 • Прифатете широк опсег на опции за исплата
 • Слободен градител на веб-страници со претходно дизајнирани шаблони
 • Лесен за користење контролен панел (обичен cPanel)

Конс

 • Цената се зголемува за време на обновувањето
 • Инсталирање со еден клик само делумно е поддржано за План за хостинг со Единствена Муабет

Цена

 • Муабет со хостинг започнува во RM3.20 / месец

Резултати од латентност на Hostinger

Битчача (Сингапур): 8 ms

* Кликни за зголемување на сликата.

Тест на брзини на Hostinger

WebPageTest.org (Сингапур, EC2, Хром): 0.191s

* Кликни за зголемување на сликата.

Назад кон споредба маса


2. TMD Хостинг

Веб-страница: https://www.tmdhosting.com

Со повеќе од 10 години на хостинг искуство, TMD Хостинг помина од еден центар за податоци во Хјустон, Тексас, во повеќе оперативни центри лоцирани низ цела САД и Амстердам. Тие исто така имаат глобални хостинг локации, вклучувајќи ги Обединетото Кралство, Холандија, Сингапур, Јапонија и Австралија.

Како провајдер кој е ориентиран кон перформансите, може да очекувате да имате пристап до функции како NGINX сервери и основен кеширање на нивниот План за почетници.

Мојот претходен преглед на TMD Хостинг постигна високи оценки поради нивната екстремно брза брзина на вчитување и сигурно подесување на серверот. Покрај тоа, нивните планови се разумни и имаат одличен тим за поддршка на корисниците.

Дознајте повеќе во мојот преглед на TMD хостинг.

Значајни Карактеристики за корисници на Малезија / Сингапур

Добрите

 • Сервер Локација: Сингапур
 • Голема брзина карактеристики за заеднички хостинг планови - NGINX сервер, memcache до 256MB, SSD складирање
 • Прекрасен сервер ресурси за заеднички хостинг планови - употреба до 2,000 CPU секунди на час
 • Бесплатно ајде да шифрираме SSL
 • 60 дена гаранција за враќање на парите
 • Одлична поддршка на клиентите врз основа на моето искуство

Конс

 • Цената се зголемува за време на обновувањето
 • Поплаки на клиентите на облак хостинг планови

Цена

 • Споделениот хостинг започнува со S $ 4.05 / месец

TMD Хостинг Латентност Резултати од тестот

Битчача (Сингапур): 8 ms

* Кликни за зголемување на сликата.

WebPageTest.org (Сингапур, EC2, Хром): 0.237s

* Кликни за зголемување на сликата.

Назад кон споредба маса


3. SiteGround

Веб-страница: https://www.siteground.com

Siteground

Покрај САД и Европа, SiteGround нуди веб хостинг услуги во Азија од нивниот центар за податоци кој се наоѓа во Сингапур.

Нивните сервери се прилагодени со CentOS и имаат мешана веб-технологија на Apache и NGINX.

Тие нудат широк спектар на веб хостинг услуги, вклучувајќи Муабет, Посветен, Облак и препродавач.

Сите SiteGround дели хостинг планови доаѓаат со SuperCacher - во-куќа кеширање систем за максимална веб-перформанси.

SiteGround е најпознат по својата брза и пофална поддршка на корисниците. Разговорот во живо е достапен за 24 / 7 за да го решите вашиот проблем, а тие исто така имаат телефонска поддршка и систем за електронска е-етикетирање.

Дознајте повеќе за SiteGround во прегледот на Џери.

Значаен fјаде за корисниците на Малезија / Сингапур

Добрите

 • Сервер Локација: Сингапур
 • Однапред сервер / брзина технологија - HTTP / 2, NGINX, Вграден cacher, SSD складирање, итн
 • Официјално препорачани од WordPress.org и Drupal.org
 • Бесплатно Ајде да шифрираме Стандард и WildCard SSL
 • Добар фидбек од други корисници на SiteGroudn
 • Бесплатна миграција на страници за нови клиенти
 • Бесплатни автоматски дневни бекап на сите планови

Конс

 • Мешани резултати за меѓународен тест на брзината на серверот
 • Инстант резерви не се достапни за SiteGround StartUp и GrowBig планови
 • Хостинг цената се зголемува по првата сметка

Цена

 • Споделениот хостинг започнува на прибл. S $ 5.36 / месец

Резултати од тестот за латентност на SiteGround

Битчача (Сингапур): 9 ms

* Кликни за зголемување на сликата.

WebPageTest.org (Сингапур, EC2, Хром): 0.585s

* Кликни за зголемување на сликата.

Назад кон споредба маса


4. A2 Хостинг

Веб-страница: https://www.a2hosting.com

A2Hosting има најсовремени технологии во врска со брзината на веб-страницата (RAID-10 со SSD, RailGun Technology, Turbo Server).

Тие имаат еден центар за податоци во Сингапур, а други три во Аризона (САД), Мичиген (САД) и Амстердам (NL).

Она што е особено важно за турбо серверот е тоа што овој сервер користи обични .htaccess, PHP API и APC кои докажаа дека ја зголемуваат брзината на веб-страницата до 20 пати.

Тие излегоа со претходно конфигурирани поставувања на серверот за популарни веб-платформи како што се WordPress, Joomla, Magento итн.

Во врска со нивната поддршка на корисниците, тие нудат популарни форми на поддршка која вклучува 24 / 7 разговор во живо, телефонски повик и е-маил билети.

Дознај повеќе за A2Hosting во преглед на Џери.

Значајни Карактеристики за корисници на Малезија / Сингапур

Добрите

 • Сервер Локација: Сингапур
 • Турбо серверите прават веб-страници до 20x побрзо
 • Секогаш гаранција за враќање на парите - Пробајте бесплатно
 • Бесплатна миграција на страници за нови клиенти
 • Разумни цени и специјални попусти за регистрација
 • Претходно конфигурирани поставки на серверот за веб-страниците (A2 Optimized)
 • Бесплатен редовен сервер за премотајте назад на бекап на Swift и повисоки планови

Конс

 • Турбо планот не ја поддржува апликацијата Руби или Пајтон
 • Поддршка за разговор во живо не е секогаш достапен

Цена

 • Споделениот хостинг започнува со S $ 5.34 / месец

A2 Хостинг Латентност Резултати од тестот

Битчача (Сингапур): 12 ms

* Кликни за зголемување на сликата.

WebPageTest.org (Сингапур, EC2, Хром): 1.795s

* Кликни за зголемување на сликата.

Назад кон споредба маса


5. Exabytes

Веб-страница: https://www.exabytes.my

Exabytes е еден од најстарите хостинг провајдери во Југоисточна Азија со седиште во Пенанг, Малезија и надворешни филијали во Сингапур и Индонезија.

Компанијата го направи своето основање назад во 2001.

Exabytes нудат некои економски стокмено мали бизнис хостинг планови каде што нагласува се бесплатен домен, бесплатна SSL, бесплатен резервен сервис и бесплатен домен заштита на приватноста.

Оние кои се надеваат дека ќе мигрираат подалеку од нивниот сегашен веб-домаќин - Exabytes нуди бесплатен веб-сајт трансфер, заедно со објектот да се надополни преостанатиот хостинг период од нивниот претходен домаќин на новата сметка на Exabytes (до 12 месеци).

Дознајте повеќе за Exabytes Сингапур во нашето интервју.

Значајни Карактеристики за корисници на Малезија / Сингапур

Добрите

 • Локација на серверот: Малезија и Сингапур
 • Слободен веб-сајт стартер комплет (домен, SSL, резервната услуга, приватноста на доменот)
 • Отстрани резервна копија на серверот со 14 задржување на денови

Конс

 • Нема поддршка за разговор во живо или телефонски повик
 • Домаќин само 10 домени и 50 бази на податоци за планови на средно ниво (S $ 5.99 / mo)
 • Хостирање за хостирање - S $ 150 по задача
 • Техничка поддршка наплатена (и скапа) - S $ 200 / задача

Цена

 • Муабет со хостинг започнува во RM14.99 / месец или S $ 3.99 / месец

Резултати од тестовите за латентност на Exabytes

Битчача (Сингапур): 19 ms

* Кликни за зголемување на сликата.

WebPageTest.org (Сингапур, EC2, Хром): 0.174s

* Кликни за зголемување на сликата.

Назад кон споредба маса


6. Водиен

Веб-страница: https://www.vodien.com

Водиен е популарен интернет-провајдер во Сингапур кој го започна своето патување во 2002.

Нивниот главен штаб и центарот за податоци се наоѓаат во Сингапур. Тие гледаат врски со неколку центри за податоци низ целиот свет.

Тие имаат флексибилни дели веб хостинг планови, а исто така и некои премиум бизнис хостинг планови кои се карактеризираат со SSD складирање, SSL, посветен IP, spamGuard и AI Sentry.

Водиен има 24 / 7 телефонски повик, разговор во живо и е-пошта. Времето за решавање на заедничките проблеми, како што велат, е 6 часа.

Значајни Карактеристики за корисници на Малезија / Сингапур

Добрите

 • Сервер Локација: Сингапур
 • Флексибилни нормални дели и деловни споделени планови
 • Free .com.sg или .sg домен за бизнис регистриран во последните 90 дена
 • Неделно автоматско дневно резервирање (продавници последните 2 резервни копии)

Конс

 • SSD е достапен само за бизнис планови
 • Плановите за заеднички хостинг се прескапи

Цена

 • Муабет со хостинг започнува на S $ 10.00 / месец (цена заклучување)

Резултати од тест за латентност со вода

Битчача (Сингапур): 7 ms

* Кликни за зголемување на сликата.

WebPageTest.org (Сингапур, EC2, Хром): 0.107s

* Кликни за зголемување на сликата.

Назад кон споредба маса


7. Shinjiru

Веб-страница: https://www.shinjuru.com.my

Shinjiru, основана во 1998, има два центри за податоци во Малезија (Куала Лумпур, Cyberjaya) и други се во 5 различни земји.

Тие имаат најобемни интернет услуги на едно место. Услуги вклучуваат Нормално споделени, деловни споделени, VPS, посветен, Облак, е-пошта, Биткоин хостинг и регистрација на домен (ICAAN акредитирани).

Поддршката на клиентите на Shinjiru има помалку жалби и ги нуди сите традиционални форми на поддршка (24 / 7 разговор во живо, телефонски повик, е-маил, па дури и Skype).

Значајни Карактеристики за корисници на Малезија / Сингапур

Конс

 • Локација на серверот: Малезија
 • Флексибилни хостинг планови покриваат сите мали и големи компании
 • Биткоин хостинг за анонимно хостирање на вашиот бизнис
 • ICAAN акредитиран домен регистратор од 2013
 • Слободен веб-сајт стартер комплет (домен, SSL, R1Soft резервната услуга)
 • Слободен еден .com, .com.my или .my домен со кој било заеднички план

Конс

 • Повремени времиња пријавени од страна на корисниците

Цена

 • Споделениот хостинг започнува на прибл. RM12.6 / месец (се повторува околу RM15.75 / месец)

Резултати од латентност на Shinjuru

Битчача (Сингапур): 24 ms

* Кликни за зголемување на сликата.

WebPageTest.org (Сингапур, EC2, Хром): 0.119s

* Кликни за зголемување на сликата.

Назад кон споредба маса


8. FastComet

Веб-страница: https://www.fastcomet.com

FastComet нуди почетник-пријателски облак хостинг со SSD складишта.

Многу freebies се вклучени во нивните заеднички планови, вклучувајќи бесплатно име на домен, бесплатен дневен и неделен резервен сервис и бесплатен drag-and-drop веб градител.

Планот за споделување SpeedUp е нивната најпродаварна понуда. Се напојува со RocketBooster сервери со 3x повеќе CPU и RAM меморија, 3x помалку употреба, Varnish + Memcached кеширање технологија и BitNinja безбедност.

Нивната цена доаѓа во голема транспарентност и стабилност. Тоа е заклучено за живот. Ќе ја плаќате за прв пат купувачката цена за обновување.

Дознај повеќе за FastComent во преглед на Тимотеј.

Значајни Карактеристики за корисници на Малезија / Сингапур

Конс

 • Сервер Локација: Сингапур
 • SSD само облак хостинг со нормална заедничка хостинг цена
 • Слободен веб-сајт стартер комплет (домен, SSL, резервната услуга, сајт градител)
 • Високи перформанси хостинг од RocketBooster (само на SpeedUp план)
 • BitNinja Server Security на сите планови

Конс

 • Надомест за подесување на сметката на месечен платежен циклус
 • Бавно време на одговор на серверот во еден од нашите тестови

Цена

 • Споделениот хостинг започнува на прибл. S $ 4.00 / месец

Резултати од латентността на FastComet

Битчача (Сингапур): 6 ms

* Кликни за зголемување на сликата.

WebPageTest.org (Сингапур, EC2, Хром): 0.622s

* Кликни за зголемување на сликата.

Назад кон споредба маса


Најдобри избраници = Hostinger и TMD хостинг

Еве ја тука - нашата листа на најдобри хостинг за Малезија / Сингапур веб-сајтови.

Ако сте во потрага за хостинг провајдер кој може да се справи со сообраќајот и од Малезија / Сингапур и други земји - тогаш Hostinger и TMD Хостинг треба да биде вашиот најдобар залог. За повторување -

Hostinger

Веб-страница: https://www.hostinger.my

Hostinger нуди еден од најевтините хостинг планови во Малезија и Сингапур.

Добрите

 • Локација на серверот: Малезија
 • Евтини дели хостинг планови, почетна цена на RM2.99 / месец
 • Евтини VPS хостинг планови, почетна цена на RM25.68 / месец
 • Прифатете широк опсег на опции за исплата
 • Слободен градител на веб-страници со претходно дизајнирани шаблони
 • Лесен за користење контролен панел (обичен cPanel)

Конс

 • Цената се зголемува за време на обновувањето
 • Инсталирање со еден клик само делумно е поддржано за План за хостинг со Единствена Муабет

Цена

 • Муабет со хостинг започнува во RM3.20 / месец


TMD Хостинг

Веб-страница: https://www.tmdhosting.com

ТМД Хостинг - Втор Топ Избор за Малезија и Сингапур веб-сајтови.
ТМД Хостинг - Втор Топ избор за веб-страниците на Малезија и Сингапур.

Добрите

 • Сервер Локација: Сингапур
 • Голема брзина карактеристики за заеднички хостинг планови - NGINX сервер, memcache до 256MB, SSD складирање
 • Прекрасен сервер ресурси за заеднички хостинг планови - употреба до 2,000 CPU секунди на час
 • Бесплатно ајде да шифрираме SSL
 • 60 дена гаранција за враќање на парите
 • Одлична поддршка на клиентите врз основа на моето искуство

Конс

 • Цената се зголемува за време на обновувањето
 • Поплаки на клиентите на облак хостинг планови

Цена

 • Споделениот хостинг започнува со S $ 4.05 / месец

Зошто Домаќините на веб-страниците локално?

Предност #1. Побрзо веб-страница за локална публика

Хостирање врска од Малезија / Сингапур во САД
Сосема далечина да патува од Малезија / Сингапур до Западниот брег на САД.

Размислете како лет. Кога Малезија користи веб-сајт хостиран во САД, неговите барања летаат од Малезија - САД - Малезија за да се врати резултатот.

Ако беше домаќин во Малезија, барањата ќе бидат пренесени само во Малезија, минимизирајќи го времето на патување.

Примерочното време на патување на летот има технички термин - "Латентност".

Колку е поголема латентност, толку побавно се вчитува вашата веб-страница.

Можете да го минимизирате ова време за патување, така што латентноста, со избирање да биде домаќин на локален сервер.

Лабораториски примероци

Еве пример за вистински живот за да покаже како локацијата на серверот влијае на латентноста.

Нашата веб-страница, WebHostingSecretRevealed.net, е домаќин на сервер кој се наоѓа на западниот брег на САД. Поради својата специфична локација на серверот, веб-страницата одговори во рамките на 8ms во САД (W) и 76ms во Сингапур (видете ја сликата #1 подолу).

За споредба (слика #2), нашата тест-страница на ТМД хостинг Сингапур центарот за податоци има многу подобра брзина на одговор во Сингапур (8ms).

Image #1: WHSR (домаќин на Западниот брег на САД) тест за брзината на локацијата - време на одговор на 8ms од времето на одговор на САД (W), 76ms од Сингапур.
Image #2: Нашата тест локација (хостирана на TMD Хостинг, Сингапур Центар за податоци) брзина тест сајт - 237ms време на одговор од САД (Е), 8ms време на одговор од Сингапур.

Предност #2. Локални начини на плаќање

Плаќањата во странска валута понекогаш може да бидат вистинска болка. Мора да имате меѓународно прифатлив начин на плаќање (со USD валута генерално) за плаќање.

Онаму каде што локалните хостинг компании ќе прифатат било која локална банка / кредитна картичка, можете да ја видите цената во вашата валута и нема поврзани аконтации за конверзија на валута.

Предност #3. Поддршка на корисници на локален јазик

Се обложувам дека дефинитивно ви е поудобно да зборувате на вашиот прв јазик од вториот.

Сите меѓународни веб-домаќини користат англиски јазик за комуникација (претпоставувајќи дека англискиот не ви е прв јазик) и мора да го одржувате времето во локалната канцеларија за поддршка за телефонски повик.

Со локална компанија, нема да има време за сложеност. Некои компании нудат поддршка на корисниците на нивниот локален јазик. Плус, повик кон локален телефонски број е поефтин и полесен.

Други со оглед фактори во изборот на веб-домаќин

Имајте на ум дека, сепак, никогаш не постои фиксен решение за нечија веб хостинг потреби. Други фактори што треба да ги земете предвид при изборот на веб-домаќин вклучуваат:

1- Цена

Цена на веб хостинг е голема загриженост за мали и средни веб-сајтови. Тие не можат да одат само за секоја компанија за буџетските ограничувања.

Локалните веб-домаќини обично имаат конкурентни и прифатливи цени за да се зголемат. Нивните заеднички планови можат да започнат на ниско ниво како S $ 4.00 или RM12.00 месечно.

Сепак, најниската, иако добра за вашиот џеб, не е секогаш најдобро за вас. Треба да се грижиш за твоето големината на бизнисот и барањата на прво место.

Подобро е однапред да ја прашате компанијата колку посетители може да се сместат и што се препорачува за вашата големина на бизнисот.

2 - сигурност

Прашањето останува. Локалните веб-домаќини звучат многу привлечни. Колку се сигурни?

Локалните компании дефинитивно разбираат колку е важна сигурноста. Тие имаат главен фокус да обезбедат повеќе од 99% од uptime и побрза поддршка кога е потребно.

Во случај на сигурност, хибридните компании се еден чекор понапред (кои обезбедуваат и локален и глобален хостинг, односно: Hostinger, Siteground, A2Hosting). Тие имаат поголема работна сила и повеќе искуство во ракување со бизниси.

3- Вредни дополнителни услуги

Она што е особено важно за локалните компании е дека тие се повеќе дарежливи да понудат додаток на услуги бесплатно.

За поставување на веб-страница, можеби ќе треба SSL сертификат, градител на веб-страници, приватност на доменот и повеќе на листата.

Затоа, се препорачува да се споредат хостинг планови за оние бесплатни дополнителни услуги. Колку повеќе можете да добиете, толку подобро можете да заштедите.

Многу компании, исто така, нудат еден бесплатен домен, понекогаш дури и за живот. Па проверете и може да добиете еден.

Во случај да сте уште неопределени, одјавете се WHSR веб-домаќин избор водич за подобро да ги разберете вашите потреби и други фактори за да ги разгледате.

За Абрар Мохи Шафи

Abrar Mohi Shafee е содржина писател и Филијалата продажби кој ужива пишување за тоа како да направите вашиот веб-сајт повеќе популарен. Тој се појави на ProBlogger, Kissmetrics и неколку повеќе гигантски веб-сајтови. Не двоумете се да го прашате за што може да стори за да ви помогне.

Поврзете се: