Најдобри VPS хостинг провајдери да ги разгледаме (2020)

Напис напишан од: ryери Лоу
 • Хостинг водичи
 • Ажурирано: ноември 02, 2020

Најдобрите планови за хостирање VPS често им даваат на корисниците совршен баланс на перформансите - брзи брзини, силно време на работа, сигурна поддршка на клиентите и доволно ресурси.

Пакувани уредно со конкурентни цени, тие се совршена опција за страници со голем обем на сообраќај.

На врвот на нашата листа седи удобно како што е # 1 давателот на хостинг VPS InMotion хостинг. Неговиот единствен процесор, заедно со 4 GB меморија и дарежлива меморија за складирање од 75 GB, лежи убаво на гасоводот со ширина на опсег на податоци од 4TB - сè за 22.99 $ / месечно.

Врвни домаќини на VPS што треба да размислат:

 • InMotion хостинг - Најдобра целокупна услуга (ги користиме со години!)
 • Скала хостинг - Најдобра алтернатива за cPanel VPS домаќин
 • GreenGeeks - Еколошки, 300% зелен
 • Interserver - VPS со најдобра вредност - најголем удар за вашите пари
 • Siteground - Хостинг на облак VPS со моќност на Google
 • KnownHost - Одлични карактеристики и перформанси
 • HostPapa - Избор за канадски хостинг VPS
 • AltusHost - Одличен домаќин на VPS со седиште во Европа
 • A2 Хостинг - Најдобар VPS за веб развивачи
 • TMD Хостинг - Широк избор на локации на сервери

Зошто овие компании се на списокот?

Нашата фокусирана листа на топ 10 даватели на хостинг VPS претставува крем за култура, избрана од рака меѓу 70+ претенденти. Нашироко ги тестиравме во нашите прегледи, проценувајќи ја брзината, времето на работа, поддршката и трошоците за да видиме кој нуди најдобра мешавина.

Споредба и прегледи рамо до рамо

Веб-домаќинПроцесоротМеморијаСкладирањеПренос на податоциконтролен панелЦена
InMotion хостинг14 GB75 GB4 ТБcPanel / WHM22.99 $ / месечно
Скала хостинг12 GB20 GB3 ТБСпанел9.95 $ / месечно
GreenGeeks4-50 GB10 ТБcPanel39.95 $ / месечно
Interserver12 GB30 GB2 ТБcPanel / Webuzo6.00 $ / месечно
Siteground24 GB40 GB5 ТБМапа на страницата80.00 $ / месечно
KnownHost22 GB50 GB2 ТБcPanel / Директен администратор28.00 $ / месечно
HostPapa42 GB60GB1 ТБcPanel19.99 $ / месечно
AltusHost22 GB40 GB4 ТБCentOS€ 19.95 / mo
A2 Хостинг44 GB75 GB2 ТБcPanel25.00 $ / месечно
TMD Хостинг22 GB40 GB3 ТБcPanel / WHM19.97 $ / месечно

Мои прегледи за овие даватели на хостинг VPS

1. InMotion хостинг

Хостинг за движење - VPS

Веб-страница: https://www.inmotionhosting.com/ Цена: од 22.99 $ / месечно

Хостинг InMotion е големо име во индустријата и им понуди силни перформанси на многу корисници со текот на годините. Тие нудат толку многу силни точки што е тешко да се размисли од каде да се започне. Во перформанси заедно, нивните сервери покажуваат одлично време и брзина (> 99.95% uptime, TTFB <450ms).

Тие исто така се препорачуваат за нивната солидна услуга на клиентите. Јас лично им плаќам стотици долари секоја година за да бидат домаќини на мојот нов проект ДомаќинСкор. Сепак, плановите за внесување VPS се наменети само за сериозни сопственици на страници бидејќи дури и нивните планови за пониски нивоа на ВПС се релативно напојуваат.

Дознајте повеќе во прегледот на InMotion Hosting.

Значајни карактеристики во InMotion VPS

 • cPanel Admin 5 лиценцата е бесплатна со претпријатие-одделение CentOS
 • Областа на инфраструктурата ја дава вишок во реално време
 • Серверот за управување е слободен за надградби и закрпи
 • Бесплатен SSL и SSD-сертификат за безбедно и брзо хостирање

2. Скала хостинг

ScalaHosting - Добар хостинг на VPS

Веб-страница: https://www.scalahosting.com/ Цена: од 9.95 $ / месечно

ScalaHosting е во деловно работење повеќе од една деценија и нејзините планови за VPS се силен дел од нивниот сеопфатен пакет на производи. ScalaHosting нуди и ненаменети и управувани планови за ВПС во вкусови кои обезбедуваат нешто за секого.

Најсилниот дел од нивната понуда е тоа што тие им нудат на корисниците можност да го користат своето sPanel WHCP наместо cPanel. Ова доаѓа во многу поволно време откако cPanel ги зголеми нивните такси за лиценцирање минатата година, влијаејќи на многу корисници.

Дознајте повеќе во нашиот детален преглед на ScalaHosting преглед

Значајни карактеристики во Скала ВПС

 • Распоредување опрема целосно во сопственост
 • 99.9% гаранција за време на работа
 • Само-развиен sPanel WHCP
 • Активирање на брза сметка

3 Грин Гикс

План за ефтин хостинг на Greengeeks

Веб-страница: https://www.greengeeks.com/ Цена: од 39.95 $ / месечно

GreenGeeks пополнува лажен дел од бизнисот со веб хостинг. Со повеќе од десет години во работењето на веб хостинг, GreenGeeks е единствен подрум за оние кои бараат услуга што е еколошка.

Компанијата тврди дека нуди „300% зелено веб хостинг напојувано со обновлива енергија“. Ова значи дека тие купуваат три пати повеќе од износот на сертификати за обновлива енергија отколку што се користат од услугите што ги даваат.

Ако барате хостинг сервис што го намалува вашиот отпад од јаглерод на земјата, тогаш GreenGeeks е дефинитивно силен избор.

Дознајте повеќе во нашиот преглед на GreenGeeks.

Забележителни одлики во GreenGeeks VPS

 • достапен cPanel
 • 300% зелен хостинг
 • Бесплатни IP-црни листи
 • Високи перформанси (минимум 4vCPU)

4. Интервервер

Интернетвервер VPS хостинг

Веб-страница: https://www.interserver.net/ Цена: од 6.00 $ / месечно

Со текот на годините, Интсервер се разви од сила на сила и иако денес тие се глобален бизнис, тие го одржуваат срцето Американец и нудат тимови за поддршка со седиште во САД.

Тие имаат огромна целосна флексибилност кога станува збор за сметките на VPS и за оние што сакаат да избегаат од зголемувањето на цената на cPanel, ова е што треба да внимаваат. Интерзервер им нуди на корисниците можност да се запознаат одблизу и бесплатно со бесплатното Контролен панел Webuzo - што помага да ги намалите сметките за VPS.

Дознајте повеќе во нашиот преглед за Interserver.

Забележителни карактеристики во Интерпервер VPS

 • cPanel и Webuzo достапни
 • Изберете од 16 вкусови на оперативниот систем Linux
 • Достапен е root пристап
 • SSD чување

5. SiteGround

SiteGround хостинг на облак со закачан простор

Веб-страница: https://www.siteground.com/ Цена: од 80 $ / месечно

SiteGround е солидна компанија за хостирање со иновативни карактеристики на серверот и поддршка од разговор во живо од врвна класа. На прв поглед, нивната цена за плановите на VPS може да ги воодушеви повеќето корисници, но верувајте ни, ќе го добиете она што го плаќате.

Плановите со високи перформанси на SiteGround VPS се идеални за деловните субјекти кои бараат размер и моќ во комбинација со леснотијата на користење што треба да се очекува со сите планови за хостирање. Овие решенија нудат едно нешто што сите провајдери на хостинг се надеваат дека ќе го постигнат - искуство без стрес за нивните корисници.

Дознајте повеќе во прегледот на SiteGround.

Забележителни одлики во SiteGround VPS

 • Контролен панел на SitePanel
 • Скалибилни ресурси
 • 24 / 7 VIP поддршка
 • Слободен CDN
 • Достапни се повеќе локации
 • Овозможено од инфраструктурата на Google Cloud

6 Познат најубав

Познат хостинг на VPS хостинг

Веб-страница: https://www.knownhost.com/ Цена: од 28.00 $ / месечно

Од САД во Европа, KnownHost има силно присуство на серверот и има пристоен опсег на понуди за VPS. Нивните VPS планови се целосно успешни да го олеснат техничкиот товар на своите корисници.

VPS хостинг услугата KnownHost е сигурна, разумна цена и е релативно едноставна за поставување. Сите планови за хостинг на VPS доаѓаат со целосно складирање на SSD, вградени резервни услуги и 2 посветени IP адреси - што ги прави совршен избор за бизнисите кои бараат решенија за хостинг безгрижно за VPS.

Дознајте повеќе за KnownHost перформансите и карактеристиките на HostScore.

Забележителни одлики во KnownHost VPS

 • cPanel / WHM или Директен администратор
 • Вградена резервна копија и оптимизација на брзината
 • Достапен е root пристап
 • Вклучена IP адреса посветена на 2

7 Домаќинот Папа

HostPapa VPS хостинг

Веб-страница: https://www.hostpapa.com/ Цена: од 19.99 $ / месечно

HostPapa е давател на услуги за веб-хостинг со седиште во Канада, кој е околу од 2006 година. Компанијата е посветена на корисниците да им ги понуди сите карактеристики што им се потребни во веб хостинг и го направи тоа восхитувачки.

Нивната посветеност да им понуди на корисниците цврсти планови сјаат во опсегот на планови за VPS што ги имаат. Со избор од пет, овие планови сепак успеваат да опфатат многу широк спектар на потреби. Импресивно, дури и нивниот план за почеток со само 19.99 $ доаѓа од четири јадра на процесорот.

Дознај повеќе во нашиот преглед на HostPapa.

Забележителни карактеристики во HostPapa VPS

 • достапен cPanel
 • SolusVM VPS панел
 • Достапен е root пристап
 • Целосно складирање на SSD

8 AltusHost

AltusHost VPS хостинг

Веб-страница: https://www.altushost.com/ Цена: Од 19.95 € / месечно

AltusHost е добро позната премија, провајдер на хостинг без големо тоа е крајно евроцентрично. Со седиште во Холандија, таа обезбедува цврста поддршка на клиентите и локации на сервери во Бугарија, Холандија и Шведска.

Тој не е никаков оператор на услуги по мерка и не нуди планови за заедничка хостинг. Нивните решенија се насочени повеќе кон распоредување на деловните активности, но сметаме дека AltusHost исто така може да биде вистинскиот повик за индивидуалните блогери кои сакаат доверливо решение за хостинг базиран на ЕУ

Дознајте повеќе во нашиот преглед AltusHost.

Забележителни одлики во плановите за VPS на AltusHost

 • 2 до 8 GB RAM меморија со целосна контрола на коренот на серверот
 • Брзо време на испорака - обезбедување за 2 - 24 часа
 • Вклучена е и заштита од DDoS (10 Gbit / s)

9. A2 Хостинг

Хостинг на А2 VPS

Веб-страница: https://www.a2hosting.com/ Цена: од 25.00 $ / месечно

Најдоброто нешто во врска со А2 хостинг е брзината. Со воведување на SSD складирање, Railgun Optimizer и претходно конфигурирано меморирање на серверот за своите споделени корисници за хостирање, А2 го зголемува стандардот за брзина на целата хостинг индустрија. Од сите сметки, А2 хостинг е дефинитивно вреди да се пријавите ако немате веб-домаќин.

Тие исто така имаат многу стратешко ширење на локациите на серверот за да изберат и да ги вратат сите свои планови со гаранција за враќање на парите во секое време (про-рангирана) Ваква зделка навистина инспирира доверба во нивните производи.

Дознајте повеќе во нашиот A2 хостинг преглед.

Забележителни карактеристики во пакетот за хостирање A2 VPS

 • достапен cPanel
 • Изберете го вашиот Линукс оперативен систем
 • Достапен е root пристап
 • Целосно складирање на SSD
 • Секогаш гаранција за враќање на парите

10. TMD Хостинг

TMD хостинг VPS

Веб-страница: https://www.tmdhosting.com/ Цена: од 19.97 $ / месечно

TMD хостинг не може да биде најголемиот снабдувач на услуги за хостинг околу, но мора да кажеме дека неговите понуди за VPS се импресивни. Со разумна почетна цена од 19.97 американски долари, сè уште има многу простор да се зголеми, доколку сакате да пораснете тука.

Иако работењето со нив значи дека може да имате влијание од покачување на цената на панелот, добрата вест е дека во целина, TMD хостинг нуди врвна опрема и поддршка. Нивниот опсег на планови ги прави погодни за скоро секоја употреба, од индивидуа до деловна активност.

Дознајте повеќе во нашиот преглед за хостирање на TMD.

Забележителни карактеристики во хостинг на TMD VPS

 • Целосно управувани планови за VPS
 • Целосно излишна инфраструктура и опрема
 • Изолација на сметката на приватни мрежи
 • Добар опсег на локации на сервери на располагање

Совети за избор на вистинскиот давател на хостинг VPS

Како што веројатно може да кажете до сега, многу е тешко споредете (и изберете) многу од давателите на услуги овде. Многу од нив се врвни имиња во бизнисот и имаат силна евиденција и добра палета на производи.

Некои, како GreenGeeks, нудат екстремно ниши услуги, додека други како AltusHost имаат посилен фокус на одредена географска локација. Поради ова, треба силно да размислите за вашите специфични потреби и што значи тоа за секој давател на услуги на оваа листа.

Еве неколку клучни фактори кои треба да се разгледаат при изборот на VPS.

1. Добра помош и поддршка на клиентите

Отсекогаш стоев цврсто на ставот дека поддршката за клиентите е договор или пауза со кој било вид давател на услуги.

Вашиот домаќин на VPS треба да понуди барем форма на секојдневна, целодневна поддршка. Може да биде преку разговор во живо или систем за билети, но клиентите секогаш треба да се чувствуваат како домаќинот да има грб.

altushost VPS поддршка
AltusHost - 24 × 7 техничка поддршка преку разговор во живо и социјални канали (посетете онлајн).
подршка на купувачот
Хостинг на A2 - корисниците на VPS добиваат приоритетна поддршка од стручните екипи на компанијата (видете ги деталите за понудата).

2. Флексибилни планови и разумни цени

Имајте цврсто во вашиот ум вид на средства кои ви се потребни да им служи на вашиот сајт (а), кога бараат домаќин. Цена во VPS е важна, но не како клучна како што можеби мислите. Достапноста на ресурсите на VPS е скалабилна, така што цената што треба да се разгледа е споредлива цена од еден домаќин до друг.

Исто така - бидејќи cPanel неодамна го ревидираше нивниот модел на цени, компаниите за веб хостинг низ таблата ќе треба да ги пренесат овие трошоци порано или подоцна на корисниците. Selectingе треба да ги земете предвид трошоците за контролниот панел при избор на план за VPS.

Компании како Скала хостинг имаат развиено своја контролна табла за да го ублажат овој проблем - така што нивните корисници би имале помалку проблеми со покачувањето на цените.

скала шпанел
Развиена од страна на ScalaHosting, sPanel е компатибилен со cPanel и ќе ви заштеди 15 долари месечно за лиценца за cPanel.

3. Брзина и стабилна изведба на хостинг

Проверете колку време гарантира вашиот домаќин. Uptime во заедничка услуга на животната средина е често понизок отколку што треба да очекувате во околината за хостинг VPS.

Плаќате повеќе, затоа треба да има минимална гаранција за ажурирање и подобра брзина на серверот.

Барајте домаќин кој нуди многу малку 99.5%, иако идеално, повеќе би сакал да одам со некој кој нуди 99.9%. Пребарувајте низ неколку прегледи бидејќи има многу што го ставиле на тест. На пример, која било од многуте WHSR веб-домаќин осврти вклучуваат uptime рекорд како еден од нашите клучни тестови.

Вклучување хостинг во време на време
Пример: Оваа страница што ја читате е хостирана на InMotion Hosting VPS. Сликата ги прикажува рекордите за време на работењето на WHSR за декември 2017 / јануари 2018 година - Во овој период не се забележани испади (видете ги деталите за понудата).
Тест за брзина на хостирање InMotion VPS
Тест за брзина на хостинг InMotion VPS - TTFB = 171ms.

4. Достапен и лесен за употреба контролен панел

Во еден од горенаведените делови, разговаравме за зголемувањето на цените што неодамна беше подложено на cPanel и како тоа влијаеше на цените на клиентите кои хостираат cPanel. Важно е да се знае дека иако cPanel командува огромен дел од контролниот панел за веб-хостинг контролен панел (WHCP), има многу други одржливи алтернативи.

Други врвни контролни панели на веб хостинг може да наплатат многу помалку од cPanel, и всушност, има голем број бесплатни опции и кај WHCP, исто така. Вршење на некои истражувања на што WHCP да изберете може да направи голема разлика во тоа како ја користите вашата VPS сметка и цената што ве чини.


Заклучок: Се работи за сите starвездени улоги во VPS

Избирањето на најдобриот партнер за VPS е двонасочна улица и навистина не постои сè што одговара на сите.

Исто така прочитајте

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.