Најдобрите веб-хостинг за индиски веб-страниците

Член напишан од:
 • Хостинг водичи
 • Ажурирано: мај 10, 2019

Дали вашата веб-страница во Индија е целосно оптимизирана за својата локална публика? Колку брзо се вчитува вашите корисници во Индија? Во оваа статија, ќе погледнеме во латентност и ќе ги откриеме најдобрите индиски хостинг компании на нашите резултати од тестот.

Што е латентност?

Латентност е време кога веб-сервер зема за примање и обработка на корисничко барање.

Да претпоставиме дека ви испраќате барање за содржина на сервер и реагира назад по 100 милисекунди. Ова време на 100 милисекунди се нарекува латентност на серверот.

Латентност: Причината за избор на локален веб-домаќин

Латентност е важен дел од вашиот време на вчитување на веб-страница - тоа е * основната причина да се оди со локален веб-домаќин.

Латентноста на серверот зависи од тоа колку е далеку од серверот. Ако сте поблиску до серверот, времето за патување на барањето ќе биде помало, што ќе резултира со помала латентност.

Истото правило важи и за корисниците на вашиот веб-сајт. Ако сите тие се наоѓаат во Индија, вашиот веб-сајт ќе послужи побрзо од сервер со седиште во Индија (или во Азија), отколку во некој друг регион - велат американски сервер.

Како локалниот веб-домаќин ја подобрува латентноста?

Ајде да погледнеме на времето на одговорот на овој веб-сајт (WHSR):

Еве го извештајот за брзината генериран во Bitcatcha.

Што сфаќаш од тоа?

Најбрзата латентност е забележана во САД (W) и втора во САД (Е). Тоа е затоа што серверот на нашиот сајт (хостиран од Inmotion Хостинг во време на пишување) се наоѓа во зоната на САД (W).

Времето на одзив се зголемило, бидејќи растојанието од серверот се зголемило. Најдалечното место има најдолга латентност.

Еве што можеме да заклучиме:

 • Ако имате веб-сајт за локална публика, локален веб-сервер базиран домаќин ќе биде повеќе од корист во однос на нудење на побрз веб-сајт.
 • Оптимизацијата на вашиот веб-сајт не е комплетна, освен ако не можете да обезбедите побрзо лаење на корисниците на вашиот веб-сајт.

Ова нè води до следното прашање: Кој веб-домаќин има најдобра латентност за индиските корисници?


Индиски Најдобри Веб Хостинг (освежено 2019)

На прв поглед, тука се осумте најдобри хостинг компании препорачувам за индиски веб-сајтови. Овие компании се рангираат врз основа на тест за брзина, цени и карактеристики.

Веб-домаќинЛокација на серверотВреме на одговорЦелосна брзинаЦенаЦел
BitcatchaWPTest
Hostinger-284 ms602 msA+₹ 79 / moПосетете
HostGator.inМумбаи109 ms343 msB₹ 99 / moПосетете
BigRock.inPowai112 ms324 msA₹ 89 / moПосетете
BlueHostМумбаи107 ms117 msB₹ 259 / moПосетете
ZNetLiveNoida118 ms161 msA₹ 169 / moПосетете
FastWebHost.inДелхи115 ms209 msC₹ 175 / moПосетете
ХостингRajaМумбаи, Хајдерабад, Бангалор86 ms337 msB₹ 99 / moПосетете
HostripplesПуна109 ms662 msC+₹ 35 / moПосетете

ФТЦ Обелоденување

Ние ги користиме affiliate линковите во оваа статија. WHSR добиваат надоместоци за упатување од компаниите споменати во овој член. Нашите мислења се базираат на вистинско искуство и вистински податоци за серверот. Прочитајте ја страницата за политика за разгледување за да разбереме како работи нашиот систем за преглед и оценување на домаќинот.


1. Hostinger.in

Веб-страница: https://www.hostinger.in

Hostinger - најдобар Индија хостинг

Hostinger.in гордост се како #1 Индија евтини хостинг и домен на услуги. Нивниот единствен веб-сајт Хостинг план, започнува во ₹ 79 месечно, им овозможува на корисниците да хостираат една веб-страница со 10 GB складирање и 100 GB складирање. Премиум хостинг план, кој гарантира 2x подобри перформанси на серверот, чини ₹ 159 месечно и им овозможува на корисниците да хостираат неограничени веб-страници.

Значајни Карактеристики за индиски корисници

 • Сервер Локација: Сингапур
 • Прифатете широк спектар на различни опции за исплата
 • Слободен веб-сајт градител со многу претходно дизајнирани шаблони - удобен за зафатен сопственици на бизнис
 • Одлични хостинг перформанси (и навремени и латентни тестови) врз основа на нашите месеци на резултатите од тестот
 • Бесплатна регистрација на домен и неограничен простор на дискот и пропусен опсег за Premium Plan (₹ 159 / mo)
 • Слободен посветен IP и SSL сертификат за бизнис план (₹ 215 / mo)
 • 30-дена гаранција за враќање на парите
 • Локални опции за плаќање - Дебитна картичка, Нето банкарство, Биткоин

Недостатоци:

 • Цената се зголеми за време на обновувањето
 • Ограничени карактеристики за Единечен план
 • Серверска локација не е во Индија

цена:

 • Основниот споделен хостинг започнува во ₹ 79 / mo

Резултати од латентност

Битката (Бангалор): 284 ms

* Кликни за зголемување на сликата.

WebPageTest.org (Мумбаи, EC2, Хром): 0.602s

* Кликни за зголемување на сликата.

Сигурност на серверот на Hostinger

Нашиот тест сајт беше домаќин на Hostinger слезе за 4 минути во јули 2018.

Hostinger Hosting Uptime (30 денови просек - јули 2018)
Временско време на Hostinger (јули 2018): 99.98%.

Назад кон табелата


2. HostGator.in

Веб-страница: https://www.hostgator.in

HostGator.in е гигант член на веб-хостинг компанија "Endurance International Group (EIG)" и нивната услуга е одделена од нејзината матична локација HostGator.com.

Цените на нивните заеднички веб хостинг планови може да оди до половина, кога се купени за 5 години. Сепак, обновувањето нема да има корист од попуст.

Hostgator.in нуди 24 / 7 разговор во живо, телефонска поддршка и билети за поддршка како медиум за поддршка на корисниците. Тие имаат база на знаење и заедница форум за предност на корисниците.

Значајни Карактеристики за индиски корисници

 • Локација на серверот: Мумбаи
 • Неограничен простор на дискот и пропусен опсег
 • Неограничени сметки за е-пошта, под-домени и FTP-адреси
 • Слободен посветен IP и SSL сертификат во бизнис план
 • 45-дена гаранција за враќање на парите
 • Локални опции за плаќање - дебитна картичка, нето банкарство, плаќање преку интернет

Недостатоци:

 • Не може да биде домаќин на повеќе веб-страници во Hatchling план

цена:

 • Муабет со хостинг започнува во ₹ 222 / mo (редовно ₹ 435 / mo)

Резултати од латентност

Битката (Бангалор): 109 ms

* Кликни за зголемување на сликата.

WebPageTest.org (Мумбаи, EC2, Хром): 0.343s

* Кликни за зголемување на сликата.

Назад кон табелата


3. BigRock.in

Веб-страница: https://www.bigrock.in

BigRock.in е ICANN акредитиран домен регистар во Индија кој напредуваше брзо во веб хостинг и беше во можност да ги прошири своите услуги на глобалната публика.

Тие се уште еден учесник член на компанијата "Endurance International Group (EIG)". Тие се здобија со EIG веднаш штом почнаа да пумпаат во хостинг бизнисот.

Тие нудат разговор во живо, телефонски повик и билети за поддршка како нивни форми на поддршка на корисниците. Во времето на разгледување не постоеше претставник достапен во нивниот разговор во живо. Па претпоставувам дека не е 24 / 7.

Значајни Карактеристики за индиски корисници

 • Сервер Локација: Powai
 • Powered by CloudLinux
 • Лакирање на веб-страница за кеширање за побрза испорака
 • 1st годишна бесплатна ако регистрирате. .com домен за 2 години
 • 30-дена гаранција за враќање на парите
 • Локални опции за плаќање - дебитна картичка, нето банкарство, плаќање преку интернет

недостатоци

 • Не може да биде домаќин на повеќе веб-страници во Стартер и Напредни планови
 • Во живо разговор претставници не се достапни 24 / 7

Цена

 • Муабет со хостинг започнува во ₹ 89 / mo (редовно ₹ 199 / mo)

Резултати од латентност

Битката (Бангалор): 122 ms

* Кликни за зголемување на сликата.

WebPageTest.org (Мумбаи, EC2, Хром): 0.324s

* Кликни за зголемување на сликата.

Назад кон табелата


4. BlueHost.in

BlueHost.in е регионална компанија на BlueHost Global но нивните операции се целосно одвоени. Се користи Сервери на ResellerClub (хостинг компанија со седиште во Мумбаи) да биде домаќин на веб-страниците во Индија.

Оваа компанија беше купена од Меѓународната група за издржливост (ЕИГ) во 2011 кој исто така има и други големи имиња како што се HostGator и iPage.

Нивните понудени методи за поддршка се 24 / 7 разговор во живо, телефон и поддршка билети. Постои база на знаење за корисниците во врска со нивните производи и понуди.

Значајни Карактеристики за индиски корисници

 • Локација на серверот: Мумбаи
 • Неограничен простор на дискот и пропусен опсег
 • Неограничени сметки за е-пошта и FTP-адреси
 • Автоматски резервна копија еден во секои пет дена
 • 30-дена гаранција за враќање на парите
 • Локални опции за плаќање - дебитна картичка, нето банкарство, плаќање преку интернет

недостатоци

 • Не може да биде домаќин на повеќе веб-страници во Стандардниот план

Цена

 • Муабет со хостинг започнува во ₹ 259 / mo

Резултати од латентност

Битката (Бангалор): 107 ms.

* Кликни за зголемување на сликата.

WebPageTest.org (Мумбаи, EC2, Хром): 0.117s

* Кликни за зголемување на сликата.

Назад кон табелата


5. ZNetLive

ZNetLive започна во 2001 како препродавач и подоцна го развија нивниот хардвер за обезбедување на Linux, Windows, посветен сервер и повеќе хостинг услуги.

Цените на нивните заеднички хостинг планови (и Linux и Windows) може да одат многу ниско кога се купуваат подолг временски период.

ZNetLive го користи својот структуриран NodeFirst систем за поддршка (5-ниво). Тие имаат телефонски повик од 24 / 7, разговори во живо и билети за поддршка како нивни методи за поддршка.

Базата на знаења е исто така присутна на нивната веб-страница за едукација на корисниците за нивните производи.

Значајни Карактеристики за индиски корисници

 • Локација на серверот: Noida
 • Бесплатно ајде да шифрираме SSL
 • SSD кеширање за брзо одржување на веб-страници
 • 45-дена гаранција за враќање на парите
 • Локални опции за плаќање - готовинска карта, дебитна картичка, нето банкарство, плаќање преку интернет

недостатоци

 • Контролен панел со погон на Plesk Onyx
 • Не може да биде домаќин на повеќе веб-страници во Стартер и Стандардни планови

Цена

 • Муабет со хостинг започнува во ₹ 49 / mo (редовно ₹ 139 / mo)

Резултати од латентност

Битката (Бангалор): 118 ms

* Кликни за зголемување на сликата.

WebPageTest.org (Мумбаи, EC2, Хром): 0.161s

* Кликни за зголемување на сликата.

Назад кон табелата


6. FastWebHost.in

FastWebHost.in е во приватна сопственост веб хостинг компанија која впушти во Калифорнија и подоцна ја продолжија својата служба во Индија и Европа.

Тие се одликува со drag and drop веб-сајт градител на бесплатно со сите планови. Постојат претходно направени шаблони на 190 + кои можете да ги користите за да го изградите вашиот сајт.

Тие нудат 24 / 7 Live Chat поддршка, која одговори на мојата прва порака во 4-5 секунди. И, исто така, има целодневна телефонска поддршка и систем за поддршка на билетите.

Значајни Карактеристики

 • Сервер Локација: Делхи
 • 50% исклучено при првото купување
 • Бесплатно име на домен за 1 година во Напредни и крајни планови
 • Бесплатен приватен SSL
 • Слободен drag and drop веб градител
 • Локални опции за плаќање - готовинска карта, дебитна картичка, мобилно плаќање, нето банкарство, плаќање преку интернет

недостатоци

 • Ниска приоритетна поддршка и моќност на ресурси во основниот план

Цена

 • Муабет со хостинг започнува во ₹ 75 / mo (редовно ₹ 149 / mo)

Резултати од латентност

Битката (Бангалор): 115 ms

* Кликни за зголемување на сликата.

WebPageTest.org (Мумбаи, EC2, Хром): 0.209s

* Кликни за зголемување на сликата.

Назад кон табелата


7. ХостингRaja

ХостингRaja го започна своето патување во 2012 и брзо се зголеми во следните неколку години за да стигнат до 150,000-от на клиентите од страна на 2018.

Нивниот разговор во живо работеше за мене без одлагање кога го кажував моето прво предпродажно прашање. Тие исто така имаат телефонски повик и билети за поддршка на 24 / 7.

За разлика од повеќето меѓународни хостинг брендови разгледани во WHSR, ХостингРаја нуди поддршка на корисниците на 3 различни локални јазици, освен хинди и англиски, што ќе им помогне на локалната публика.

Значајни Карактеристики за индиски корисници

 • Серверски локации: Мумбаи, Хајдерабад, Бангалор
 • 40% -55% исклучено при првото купување
 • Флексибилни планови за лични до корпоративни сајтови
 • Поддршка на корисниците достапна на локални јазици
 • Оптимизиран со LiteSpeed ​​WebServer
 • Слободен drag and drop веб градител во злато и повисоки планови
 • Бесплатно име на домен во злато и повисоки планови
 • Локални опции за плаќање - Нето банкарство, дебитна картичка, мобилно плаќање и плаќање преку интернет

недостатоци

 • Поддршка со низок приоритет во плановите за Стартер и Сребрена

Цена

 • Муабет со хостинг започнува во ₹ 99 / mo (редовно ₹ 165 / mo)

Резултати од латентност

Битката (Бангалор): 86 ms

* Кликни за зголемување на сликата.

WebPageTest.org (Мумбаи, EC2, Хром): 0.337s

* Кликни за зголемување на сликата.

Назад кон табелата


8. Hostripples.in

Hostripples.in ја започна својата веб-хостинг услуга во 2013 и управувана од регистрирана компанија во Индија наречена "Sarps Technologies Pvt. Ltd ".

Сите нивни веб хостинг планови нудат неограничен простор на дискот и цените на нивните планови можат да се спуштат на половина, кога се купува за 3 години одеднаш.

Тие нудат 24 / 7 разговор во живо, телефонски повик поддршка и поддршка билети. Имаат база на знаење и страница за статус на сервер за понатамошна помош.

Значајни Карактеристики за индиски корисници

 • Локација на серверот: Pune
 • Powered by CloudLinux
 • Бесплатно име на домен во Linux - планирајте 3 и повисоки планови
 • Бесплатно ајде да шифрираме SSL
 • Неограничен простор на дискот во сите дели хостинг планови
 • Слободен RV Site Builder (624 претходно изработени шаблони) со сите планови
 • Локални опции за плаќање - дебитна картичка, нето банкарство, мобилно плаќање

недостатоци

 • Ограничени сметки за е-пошта, под-домени и бази на податоци во плановите за почетници

Цена

 • Муабет со хостинг започнува во ₹ 35 / mo (редовно ₹ 60 / mo)

Резултати од латентност

Битката (Бангалор): 109 ms

* Кликни за зголемување на сликата.

WebPageTest.org (Мумбаи, EC2, Хром): 0.662s

* Кликни за зголемување на сликата.

Назад кон табелата


Заврши: врвни индиски хостинг избира и други читања

За да го повториме, тука е брз поглед на индиските хостинг услуги што ги тестиравме и се рангираме во овој напис. Ако сте во потрага за прифатлива хостинг услуга која може да се справи со сообраќај од Индија - Hostinger и Hostgator.in треба да бидат твоите најдобри две облози.

Табела за споредување на индиските домаќинства

Веб-домаќинЛокација на серверотВреме на одговор (од Индија)Целосна брзинаЦенаЦел
BitcatchaWPTest
HostingerСингапур284 ms602 msA+79 / moПосетете
HostGator.inМумбаи109 ms343 msB? 222 / moПосетете
BigRock.inPowai112 ms324 msA? 89 / moПосетете
BlueHostМумбаи107 ms117 msB? 259 / moПосетете
ZNetLiveNoida118 ms161 msA? 169 / moПосетете
FastWebHost.inДелхи115 ms209 msC? 175 / moПосетете
ХостингRajaМумбаи, Хајдерабад, Бангалор86 ms337 msB? 99 / moПосетете
HostripplesПуна109 ms662 msC+? 35 / moПосетете

Имајте на ум дека ние се фокусираме само на латентност (брзина), цена и севкупен квалитет на оваа листа. Постојат неколку други фактори што треба да ги земете предвид при изборот на веб-домаќин, вклучувајќи:

 1. Серверско работно време
 2. Опции за надградба во иднина
 3. Број на домени што можете да ги хостирате во една сметка
 4. Цена (и регистрација и обновување)
 5. Политика за наплата и политика за грижа за корисници
 6. Е-пошта хостинг
 7. Основни карактеристики - вклучувајќи инсталација на автоматска апликација и резервни функции
 8. По продажбата поддршка
 9. Контролен панел и удобност кон корисникот
 10. Еко-пријателство

Никогаш не постои фиксна решение за потребите на веб хостинг. Она што е најдобро за мене можеби не е добро за вас. За оние кои треба да научат повеќе за да стекнат доверба, тука се и некои препорачани читања и алатки.

Алатки и повеќе Веб хостинг Избори

Алатки и водич за веб-хостинг купувачи

За Абрар Мохи Шафи

Abrar Mohi Shafee е содржина писател и Филијалата продажби кој ужива пишување за тоа како да направите вашиот веб-сајт повеќе популарен. Тој се појави на ProBlogger, Kissmetrics и неколку повеќе гигантски веб-сајтови. Не двоумете се да го прашате за што може да стори за да ви помогне.

Поврзете се: