Најдобри веб хостинг за мал бизнис (2020)

Ажурирано: 24 / Напис од: ryери Лоу

TL; DR - Одличен веб-домаќин за вашата веб-страница треба да има стабилни перформанси за време на работа / брзина, разумна цена и карактеристики (вграден POS, домаќин за е-пошта, итн.) Кои го олеснуваат или помагаат на вашиот бизнис да расте. На врвот на нашата листа - InMotion хостинг, е најдобриот веб-домаќин за повеќето сопственици на мали бизниси.


Пронаоѓањето на најдобриот веб-хостинг за мал бизнис е сосема едноставно.

Најдобар пристап кон ова е да го пронајдете најдобриот натпревар за она што го сакате.

Деловните веб-страници можат да бидат единствени на многу начини и не секогаш ви треба најдобро од сè.

Она за што може да се жали друг сопственик на веб-страница, може да откриете дека е идеално одговара за вашите потреби.

Некои веб-домаќини може да бидат добри во одредени области - како што се брзината и најновата технологија; додека другите може да се фокусираат на обезбедување стабилен сервер и поевтина стапка.

Зошто е важен добар веб-домаќин?

Перформансите на вашиот веб-домаќин влијаат директно на профитот на вашиот бизнис.
Студиите постојано покажуваат дека побрзата брзина на вчитување на страницата ќе има подобра стапка на конверзија. Бидејќи веб-хостингот е еден од критичните фактори во брзината на вашата веб-страница - важно е да изберете веб-домаќин што ќе ви помогне брзо да се вчита вашата веб-страница (извор на слика: CloudFlare).

Јас како сопствен сопственик на бизнис - навистина разбирам зошто деловните субјекти честопати се претпазливи и пребирливи во врска со нивниот веб-домаќин. Треба да се држите до вистинската услуга по соодветна цена и вистински квалитет.

„Најдобриот“ веб-домаќин можеби не е најдобриот избор.

Најдобри платформи за веб-страници за мал бизнис

Откако ги оценив сите добри веб-домаќини наоколу, дојдов до список на даватели на хостинг што совршено одговара на потребите на повеќето сопственици на мали бизниси. Willе ги споредиме нивните карактеристики и цени во табелата подолу и ќе се нурнеме во деталите за најдобрите.

Веб-домаќинВлезна ценаДомаќин-мејл?Ниска цена?Еко-пријателски?Да се ​​изгради брзо?Вграден ПОС?Портал за плаќање?
InMotion хостинг3.99 $ / месечноДаНеНеНеНеНе
Hostinger0.99 $ / месечноДаДаНеДаНеНе
AltusHost€ 4.95 / moДаДаНеДаНеНе
Interserver5.00 $ / месечноДаНеНеДаНеНе
Siteground6.99 $ / месечноДаНеДаДаНеНе
Shopify29.00 $ / месечноНеНеНеДаДаДа
TMD Хостинг2.95 $ / месечноДаДаНеНеНеНе
A2 Хостинг3.92 $ / месечноДаНеДаНеНеНе
GreenGeeks3.95 $ / месечноДаНеДаНеНеНе
BigCommerce29.95 $ / месечноНеНеНеДаДаДазабелешки

 • Домаќин е-пошта: Може да биде домаќин на свои сметки за е-пошта ([заштитена по е-пошта]) Ако одговорот е да".
 • Ниска цена: Достапни ефтини планови ако „Да“; овие планови за ниска цена можеби не се соодветни за вашиот бизнис.
 • Еко-пријателски: Платформа напојувана од обновлива енергија или неутрализирана со сертификат за зелена енергија доколку е „Да“.
 • Изградете брзо: Шаблони за готови веб-страници и лесна за употреба алатка за веб-уредник достапна доколку е „Да“.
 • Вграден ПОС: Вклучен систем на продажба доколку е „Да“.
 • Порта за плаќање: Вграден портал за плаќање е достапен ако „Да“ - корисно ако сакате да добивате плаќање од вашите меѓународни клиенти директно од вашата веб-страница.


Прегледано врвно хостирање за веб-страница за бизнис

Сега ќе отстапиме на секоја од овие услуги за деловно хостирање. За да ги направам моите рецензии релевантни и корисни, ќе ставам дополнителен фокус на одликите што се важни за бизнисот, како што се перформанси за хостинг, деловни функции, поддршка за после продажбата и вредност за пари.

1. InMotion хостинг

Планови за хостирање на бизнис InMotion
Хостинг InMotion - Хостинг за бизнис започнува од 2.49 $ / месечно> Кликни тука за да нарачате сега.

Секое заокружено решение за деловно хостирање

Веб-страница: https://www.inmotionhosting.com

InMotion Hosting нуди SSD базирани бизнис хостинг на нивните сервери лоцирани на исток и на Западниот брег на САД. Имате опција да одберете една од нив.

Заеднички планови се во основа буџет-пријателски кој вклучува едно слободно име на домен и еден бесплатен SSL сертификат. Тие исто така нудат напредни хостинг планови како VPS хостинг и посветен сервер хостинг за веб-сајтови кои имаат потреба од повеќе процесорски ресурси.

Без оглед на планот, нивното време на работа на серверот е главно над 99.95% со добра латентност во САД.

Услугата InMotion Hosting е поддржана од сите три методи на поддршка (разговор во живо, телефон и е-маил). Контактирањето преку телефонски повик е најбрзиот начин да го решите вашиот проблем професионално.

InMotion Хостинг Преглед

Добрите                        

 • Солидна изведба на серверот - Добро време на работа (> 99.95%) и време на одговор (<450мс)
 • Голем попуст за прв пат на споделени планови за хостирање - заштедете до 50%
 • Бесплатен домен регистрација, SSL сертификат и автоматски дневна резервна копија
 • SSD складирање и peered конекција технологија за до 6x побрз веб-сајт
 • 90-дена безбеден хостинг период со политика без надомест за враќање во прашање
 • Бесплатна миграција на веб-страница - добра за зафатени сопственици на деловни активности

Конс

 • Серверска локација само во САД
 • Мора да помине низ верификација на телефонот за активирање на сметката
 • Хостинг цената се зголемува по првиот мандат

Планови и цени *

 • План за стартување - 3.99 УСД / месечно (50% попуст)
 • План за напојување - 5.99 УСД / месечно (40% попуст)
 • Про план - 13.99 УСД / месечно (12% попуст)

* Ексклузивен попуст.

Повеќе детали во мојот детален преглед на Inmotion.

Совет: Кој InMotion план е добар за мали / средни бизниси?

За нови и мали бизниси - Започнете со InMotion Power Host Plan - со 5.99 УСД / месечно, клиентите можат да хостираат до 6 домени со бесплатен SSL за сите домени и подготвени сите основни карактеристики за е-трговија.

Надградба на VPS-1000HA-S или VPS-2000HA-S подоцна, додека вашиот бизнис расте.

2. Hostinger

Планот за хостинг хостингер започнува од 0.99 долари месечно.
Планот за хостингер за заедничко хостирање започнува од 0.99 УСД / месечно за нови корисници> Кликни тука за да нарачате сега.

Најдобро за бизнис со тесен буџет - нема пари, нема проблем

Веб-страница: https://www.hostinger.com

Хостингер е релативно нов, но ги има најевтините хостинг услуги на нашата листа. Започнете со ниски 0.80 американски долари месечно, Hostinger Single им овозможува на корисниците да бидат домаќини на една веб-страница и една сметка за е-пошта со 100 GB пропусен опсег. и надградба на повисоки планови (познати како „Премиум“ и „Бизнис“) подоцна.

Премиум план на хостингер - „Бизнис“ е поевтин од просекот на пазарот (најавување од 3.45 УСД / месечно) и се испорачува со разни премиум одлики, вклучувајќи МаријаДБ (за обезбедена база на податоци), пристап до SSH (за подобра безбедност), бесплатен SSL, автоматска дневна резервна копија, и претходно оптимизирани сервери за брзината на страницата.

Преглед на Hostinger

Добрите                        

 • Солидна изведба на серверот - Добро време на работа (> 99.95%) и време на одговор (<600мс)
 • Исклучително евтини за да започнете, хостинг планот со единечен влез почнува од $ 0.80 / mo за нови корисници најдобро за малите бизниси кои бараат одлични понуди
 • Влечи-и-пушти градител на веб-страници (развиен во куќа) за лесно креирање на веб-страница
 • Дополнителни безбедносни карактеристики, бесплатно име на домен и автоматска дневна резерва за Премиум и бизнис планови
 • Бесплатна миграција на веб-страница - добра за зафатени сопственици на деловни активности
 • Флексибилни VPS хостинг планови (6 различни нивоа)
 • Бекап на податоци на највисоко ниво за VPS хостинг сметки

Конс

 • Единствениот план е ефтин, но прилично основен - погоден само за оние на кои им е потребна едноставна статичка веб-страница
 • Хостинг цената се зголемува по првиот мандат

Планови за хостингер и цени *

 • Единствен план - 0.80 УСД / месечно
 • Премиум план - 2.15 УСД / месечно
 • Бизнис план - 3.45 УСД / месечно

* Ексклузивен попуст.

Повеќе за Hostinger во мојот преглед.

Совет: Кој Hostinger планира да оди со?

Ако ви треба само едноставна статична веб-страница за да го прикажете вашиот бизнис (веб-страница за флаер), тогаш не барајте повеќе - Хостингер е вашиот одговор. Единствениот план од 0.80 американски долари / месечно е најевтиното (но сигурно) деловно хостинг решение што некогаш можете да го добиете.

Сепак, имајте на ум дека го добивате она што го плаќате - некои корисни функции, како што се автоматска резервна копија, неограничена работа со cron и бесплатен SSL, се достапни само во Premium или деловни планови. Јас би ви препорачал да одите (или да надградите подоцна) со „Хостингер Бизнис“ ако сте сериозни во врска со вашата деловна активност.

3 AltusHost

Планови за хостирање на бизнис AltusHost
Бизнис хостинг AltusHost започнува од 4.95 € месечно> Кликни тука за да цел.

Врвни решенија за хостирање во Европа

Веб-страница: https://www.altushost.com

Основана е во 2008 година, AltusHost е едно од популарните имиња меѓу корисниците на домаќини во Европа скоро две децении. Со седиште во Холандија, компанијата обезбедува врвна поддршка на клиенти и локации на сервери во Бугарија, Холандија и Шведска.

Со бројни планови за хостирање (VPS, Reseller, Colocation) достапни и деловно хостирање од 4.95 € месечно, AltusHost нуди достапно и високо скалабилно решение за деловните субјекти кои бараат премиум хостинг со седиште надвор од САД.

AltusHost Review

Добрите                        

 • Без политика за препродажба - Загарантирана изведба на хостинг
 • Бесплатна резервна копија на податоци вклучена во сите планови за деловно хостирање
 • Флексибилни методи за наплата - PayPal, Bank Wire, Bitcoin, итн.
 • Достапен сертификат за SSL од страна на Европскиот орган за SSL
 • Служба за хостирање на колокации, центрирана кон Европа
 • Долго деловно дело и реномирано

Конс

 • Ограничени сметки за е-пошта за Biz 20 и Biz 50
 • Локација на серверот само во Европа

Цена

 • Биз 20 започнува со 4.95 € / месец

Дознајте повеќе во нашиот преглед AltusHost.

Совет: Со кој алтушост планира да оди?

Плановите на AltusHost Biz 20 се карактеризираат со 20 GB простор за складирање на податоци SSD, 2 GB RAM меморија, бесплатна дневна резервна копија, бесплатна Let's Encrypt SSL и премиум градител на веб-страница - што верувам дека е доволно добар за секоја нова веб-страница за мал бизнис. За надградби и поголеми деловни веб-страници - нивните планови за хостирање VPS базирани на KVM се моќни и разумни цени.

4. InterServer

Планови за хостирање меѓу Интерсервер
Снимка на екранот од почетната страница на Интеррвер> Кликни тука за да нарачате сега.

Скалирајте по пристапна цена

Веб-страница: https://www.interserver.com

Основана од Мајкл Лаврик и Џон Кваљери, ИнтерСервер е компанија со седиште во Њу Џерси која е во играта од 1999.

Првично стартувајќи како продавач на виртуелна сметка за хостинг, давателот на хостинг порасна во последните 17 години и сега работи со два центри за податоци во Newу Jерси и е во фаза на проширување на дополнителни локации.

Најдоброто нешто во врска со ИнтерСервер е нивната солидна изведба на серверот, гарантираната достава преку е-пошта и цената за заклучување со запишување. Компанијата вети дека тие никогаш нема да ја зголемат својата цена за време на обновувањето и да ја задржат употребата на нивниот сервер под 50% искористување за ненадејни шила на сообраќајот. Исто така, новата опција за гарантирано доставување на е-пошта обезбедува важни деловни пораки што сте ги испратиле нема да бидат заробени во несакана кутија на примачите.

Преглед на Interserver

Добрите                        

 • Добро време на хостирање (> 99.97%) и одлично време на одговор на серверот (<220 мин.)
 • Специјален попуст: За нови купувања, користете промо код WHSRPENNY за да се обидете Interserver во $ 0.01 / mo (само за прв месец).
 • Стан цена на сите дели и VPS хостинг планови (нема зголемување во обновување)
 • Бесплатна миграција на веб-страница - добра за зафатени сопственици на деловни активности

Конс

 • VPS хостинг панелот не е почетник пријателски
 • Нема поддршка за разговор во живо
 • Серверска локација само во САД

Цена

 • Сите-во-еден дели хостинг започнува во $ 5.00 / месец

Повеќе за InterServer во мојот преглед.

Совет: Кој пакет за хостирање на ИнтерСервер е пријателски бизнис?

Планот за хостинг Interserver Standard Shared е доволно добар за нови или мали бизниси. Цена по $ 5 / месечно ($ 4 / месечно ако се претплатите 3 години), ќе ги добиете сите основни карактеристики за деловно хостирање плус автоматско скенер за вируси, заштитен ид за учење машини, зачувување на домови и гарантирано доставување на е-пошта.

5. SiteGround

SiteGround хостинг - врвен избор за веб-страниците на Малезија и Сингапур.
Снимка на екранот од почетната страница на SiteGround> Кликни тука за да нарачате сега.

Google хостиран Biz хостинг

Веб-страница: https://www.siteground.com

SiteGround има постигнато највисок задоволството на клиентите во последните неколку години со помош на разговор за разговор во живо како еден од најважните.

Нивните сервери користат NGINX, HTTP / 2 во комбинација со технологијата SuperCacher за да ја максимизираат брзината на веб страната. Може да заштеди голема 7% загуба на конверзија која може да се случи само во 1 секунда од задоцнувањето на оптоварувањето (извор).

Сите планови на SiteGround се поддржани од инфраструктурата на Google Cloud. Нивните деловни пријателски споделени планови имаат SSL инсталација со еден клик, а споделените планови имаат Ајде да криптираме SSL бесплатно. Заедничките планови исто така доаѓаат со бесплатна автоматска дневна услуга за бекап за подобар мир на умот.

Преглед на SiteGround

Добрите                        

 • Големо време на работа (100% во повеќето случаи)
 • Право 60% исклучување на првата сметка на кој било заеднички хостинг
 • Избор на локација на серверот (Америка, Европа и Азија)
 • Официјално препорачани од WordPress.org и Drupal.org
 • Мајчин 3-слој кеширање систем за оптимални перформанси (SuperCacher)
 • Ајде да Encrypy Wildcard SSL (HTTPS) е инсталиран автоматски за сите домени
 • Бесплатна миграција на веб-страница - добра за зафатени сопственици на деловни активности
 • Подготвено за WooCommerce - Прединсталирање и управување со веб-страницата со се што ви треба за веб-страница на WooCommerce.

Конс

 • Висока цена за обнова на заеднички хостинг
 • SuperCacher не е достапен за основниот споделен план (StartUp)

Цена

 • План за стартување - 6.99 УСД / месечно
 • GrowBig Plan - 9.99 УСД / месечно
 • План на GoGeek - 14.99 УСД / месечно

Повеќе за SiteGround во мојот преглед.

Совет: Кој SiteGround план е најдобар за мал бизнис?

SiteGround StartUp и WooCommerce Startup Package се најдобриот план за хостирање за мали мрежни бизниси. SiteGround StartUp е одличен за хостирање на една деловна веб-страница - доаѓа со сите суштински карактеристики и погодна за деловни веб-страници со помалку од 10,000 посети месечно.

Ако водите страница со WordPress WooCommerce (за малопродажни бизниси со залихи), појдете на хостинг на SiteGround WooCommerce. Плановите на сите WooCommerce на SiteGround се со автоматско ажурирање, претходно инсталирана тема WooCommerce и Storefront, и Let'sEncrypt SSL.

6 Shopify

Скриншот на Shopify
Shopify, најпопуларната платформа за е-трговија, напојува повеќе од 800,000 онлајн продавници во 2020 година> кликнете тука за да нарачате.

Најдобро за е-трговија и онлајн продавница

Веб-страница: https://www.shopify.com

Иако Shopify функционира како градител на веб-страници, тој е технички посклони кон оние што сакаат да изградат онлајн продавница. Ова го прави многу во синхронизација со многу бизниси денес кои се натпреваруваат во дигиталниот простор.

Леснотијата на користење која градителот на веб-сајтот може да ја донесе кон градење e-commerce продавница не може да се потцени. Повеќето мали бизниси нема да имаат внатрешна компетентност да го направат тоа и аутсорсинг, најверојатно, ќе чини многу повеќе од она што може да го постигнете со Shopify.

Освен тоа, исто така можете да го интегрирате вашиот сајт Shopify со вашиот мало POS систем и да ги користите додатоците за управување со пописот. Ова ќе ви овозможи да се движите минатото физички наспроти мало јаз и да се обезбеди вистинско интегрирано искуство за клиентите

Shopify Review

Како ретроспектива, Shopify можеби не е во право за секого, но не може да се негира дека има специфичен фокус - а тоа е да ви помогне да продавате. За мене се чини идеален партнер за многу деловни активности, особено затоа што сите нивни планови вклучуваат функционалност на е-трговија.

Добрите

 • Многу достапни алатки за додавање
 • Едноставни и моќни интегрирани плаќања - работи со 100+ портали за надворешни плаќања
 • Високо прилагодливи продавници со 70 + професионално дизајнирани теми
 • Слободен SSL сертификат и напуштен количка обновување за сите планови
 • Интеграција со ПОС е достапна - Промовирајте и продавајте на повеќе канали (Амазон, Фејсбук, Инстаграм, итн.) Во рамките на Shopify

Конс

 • Трошокот е малку забранет, освен ако не сте посветен e-tailer
 • Губење на маржата за профит - Shopify наплатува 0.5 - 2% провизии за трансакција
 • Некои додатоци дополнително трошат

цените 

 • Основна продавница - 29 УСД / месечно
 • Shopify - 79 УСД / месечно
 • Напредно Shopify - 299 УСД / месечно

Дознајте повеќе за Shopify во прегледот на Тимотеј.

Совет: Кои Shopify планираат да одат со?

Shopify Basic е добар почеток за повеќето мали и средни бизниси.

Shopify е, да бидам искрен, pricier од повеќето други сајт градители на пазарот. Сепак, тоа е исто така многу посветено на е-трговија сцена и тоа може да биде голем плус за бизнисите, особено со оглед на нивната POS интеграција функција. Структурата на цените е едноставна и само треба да ги усогласите вашите деловни потреби со вистинскиот.


Критички карактеристики за хостинг на веб-страница за мал бизнис

Ајде да се запознаеме со некои од задолжителните карактеристики на добар деловен хостинг.

1. Разумно цени

Буџетот е секогаш голем проблем за малите бизниси. Значи, повеќето сопственици ќе го разгледаат вкупните трошоци за градење на веб-страница (кои вклучуваат веб хостинг цена) на прво место. Сепак, поради важноста за деловна репутација, цените може да имаат задно седиште на други фактори кога станува збор за веб хостинг.

Вкупни трошоци за создавање веб-страница
Постојат неколку фактори кои треба да ги разгледате при пресметувањето на цената на веб-страницата, и сите од нив може да варираат диво, во зависност од тоа колку се комплексни или едноставни вашите потреби.

2. Перформанси на серверот: Сигурност & Брзина

Основен основ за веб-домаќин е да има добра сигурност на серверот. Важно е вашата веб-страница за бизнис постојано да има брз и стабилен сервер и мрежа.

Ако вашата веб-страница се сруши дури и за една минута, може да изгубите многу клиенти и потенцијални продажби за вашиот бизнис.

Постојат одредени квалитети што треба да ги проверите кога гледате на перформансите на серверот. Двете главни се Време од прв бајт (TTFB) и брзината. Потребен е брз сервер ако сакате да им го пружите најдоброто корисничко искуство на вашите посетители и да го подобрите целокупното рангирање во пребарувачите.

Перформансите на веб-страниците се важни за вашата деловна активност
Ние започнавме HostScore.net во септември 2019 година. Нашиот систем ја следи брзината на хостирање од 10 локации. Оваа слика го покажува 30-дневното време на одговор на заедничката хостинг услуга на GreenGeeks (види тука).

Друг голем квалитет што треба да се провери е нивното време на работа. Стапките на работно време се добар показател за тоа колку е сигурен серверот за одржување на вашата веб-страница на Интернет. Општо земено, стапката на uptime од 99.95% се смета за минимална во денешно време и се препорачува да се избегнуваат веб-домаќини што даваат помалку од тоа.

SiteGround Хостинг uptime
SiteGround има една од најсигурните услуги за хостирање во нашата книга. Еве го резултатот за време на работата (100%) на мојата страница хостирана на SiteGround во март 2018 година> Кликни тука за да го посетите SiteGround.

3. Приспособливост

Вашиот бизнис ќе расте, така што вашиот веб-домаќин мора да може да се справи со тоа. За почетници - секогаш започнувајте мали со достапно споделено хостирање и надградба (т.е. на VPS или cloud хостинг) кога вашиот бизнис ќе започне.

Бизнисите кои започнуваат (особено малите бизниси) ретко треба да платат за скапи врвни хостинг на право од лилјакот. Би било многу повнимателно да се префрлиш од планот за постепено да планираш додека твоите потреби ќе се развијат.

Интерсервер хостинг
Од ефтино споделено хостирање до управување со колокациски сервер - ИнтерСервер нуди ефективни начини за домаќин на мали и гигантски деловни веб-страници> Кликнете овде за да го посетите Интерсервер .

4. Сертификат за SSL

Постојат повеќе фактори кои можат да генерираат доверба за онлајн веб-страниците. Сертификат за SSL е еден од нив и денес станува се поважен фактор.

Ова е важно да се земе предвид, бидејќи постојат разни видови на SSL а некои од нив може да бидат прилично скапи. SSL сертификатите се особено важни за деловните сајтови кои се занимаваат со податоци за клиентите или финансиски информации.

Бизнис-функции на SiteGround - автоматски инсталиран Let's Encrypt SSL
Може да инсталирате, управувате и ажурирате Ајде да ги криптираме стандардните и WildCard SSL лесно (без дополнителни трошоци) со вградената контролна табла SSL на SiteGround. За пристап, cPanel> Безбедност> SSL / TLS Manager> Сертификати (CRT). Кликни тука за да го посетите SiteGround.

5. Услуга за резервна копија

Дефинитивно ќе биде тешко да спиеш ако имаш добар износ на пари. Автоматизирани сервиси за бекап ќе ви обезбедат дека што и да се случи, нема да го изгубите вашиот веб-сајт.

Различни домаќини имаат различни резервни способности и процеси, па ова е нешто важно да се забележи. Повеќето Силите ќе нудат основни бекап за бесплатно, но за бизнис-страница би препорачав да инвестирам во дополнителни можности и исто така да оставам ажурирана копија офлајн!

Функции за резервна копија во хостингер
Бесплатна дневна резервна копија вклучена во планот за деловно хостирање на хостингер (најавување со 3.99 УСД / месечно)> Кликни тука за да го посетите Hostinger.

6. Лесна употреба

Веб хостинг е во основа простор и капацитет да дозволи сообраќајот да стигне до вашата веб-страница. Тоа е како парцела на која ќе го изградите вашето црево. Сепак, постојат домаќини кои можат да помогнат да го направите вашиот живот многу полесно во вашата потрага за изградба на веб-страница.

Повеќето мали бизниси нема да имаат посветено ИТ кадар и морале да нарачуваат веб дизајн може да се скапи. Денес, многу веб-домаќини вклучуваат веб-градители во нивните пакети, па корисниците можат полесно да ги изградат основните локации.

Градител на страници на SiteGround
Создадете веб-страница лесно со WordPress или Weebly на SiteGround. Овие градители на страници се претходно инсталирани во сите споделени планови за хостирање на SiteGround> Кликни тука за да го посетите SiteGround.
Wix
Заштедете пари во веб дизајн - Wix нуди стотици професионално дизајнирани шаблони во различни категории> Кликни тука за да ја посетите Wix онлајн.

7. Одржливост на електронска трговија

Повторно, ова се враќа на она што дополнителна функционалност ви треба за вашиот сајт. Да се ​​биде во можност да продаде онлајн може да биде голем плус за бизнисите.

Ако барате да изградите страница што има можности за е-трговија, треба да земете предвид и други фактори, како што се управување со залихите, обработка на плаќања, обработка на испораки, флексибилни стапки на испорака и даноци, сегментирање на клиенти, интеграции на испорака и многу повеќе.

Shopify
Shopify ги има најдобрите решенија за е-трговија на пазарот. Градителот на продавницата доаѓа на повеќе од 50 јазици, се интегрира со над 100 портали за плаќање и десетици апликации за отпад и нуди напредни можности за управување со залихи> проверете Shopify сега.

8. поддршка на корисниците на

Водење веб-страница е напорна работа и шансите се дека ќе се соочите со некои проблеми по патот. Кога тоа ќе се случи, ќе мора да се вратите на клиентската поддршка за да ви помогнеме.

Компанија за веб-хостинг со одлична поддршка за клиенти треба да има брзи времиња на одговор кога станува збор за ракување со прашањата за клиентите. Тие исто така треба да имаат при рака низа технички експерти за да се справат со какви било проблеми или ситуации со кои може да се соочи клиентот.

Да се ​​има повеќе канал за поддршка е исто така добар знак за сеопфатна поддршка на клиентите. Проверете дали веб-домаќинот нуди контакт преку разговор во живо, Skype, е-пошта и телефонски повик.

9. безбедност

Безбедноста треба да биде најголема грижа за повеќето деловни активности, особено за оние што работат со веб-страница за е-трговија. Повеќето реномирани домаќини на веб-страници се во согласност со PCI / DSS, имаат пристап до sFTP и заштита од DDoS напади.

Други безбедносни карактеристики што се одлични за вклучување вклучуваат: Автоматско скенирање на малициозен софтвер, вградени алатки за следење на мрежата, заштитени идови и поддршка на експерт за внатрешна безбедност.

Исто така прочитајте - Суштински водич за сајбер безбедност за мал бизнис


Различна веб-страница, различни потреби

Па таму го имате, на веб-хостинг услуги, кои мислиме дека совршено ќе одговараат на потребите на сите мали и средни бизнис сопственици за нивната веб-страница.

Но, се разбира, за да го изберете вистинскиот веб-домаќин, треба прво да ги знаете потребите на вашиот бизнис. Како што споменав претходно, помалите деловни веб-страници имаат посебни потреби и нивното идентификување ќе трае долго во изборот на совршен веб-домаќин за вас.

Некои други точки што треба да ги разгледате пред да изберете веб-домаќин се:

 • Кој е софтверот што ви треба за вашиот бизнис? Изберете бизнис хостинг план кој ќе ви овозможи автоматско инсталирање на тие софтвер.
 • Каде се наоѓаат вашите клиенти? Изберете веб хостинг кој има сервери во близина на вашата публика / клиенти.
 • Кој е вашиот бизнис план за раст? Побарајте домаќин со VPS и посветени опции за надградба - така ви овозможува да растете со минимални проблеми.

Колку повеќе го разбирате вашиот бизнис и неговите потреби, толку подобро и полесно ќе биде да го одберете вистинскиот веб-домаќин.

Последно, но не и најмалку важно, секогаш треба да запомните дека никогаш нема решение со едно решение за вашата веб-страница. Сè е за изнаоѓање на правилен баланс на добри карактеристики кај веб-домаќин, додека сè уште ги исполнуваат потребите на вашата веб-страница.

Пример # 1: Хостинг за веб-страница на статички бизнис

Студија на случај за деловно хостирање - веб-страница „Флаер“
Пример за веб-страница за статички бизнис (флаер) - Дејвс браварска служба (извор).

Дејв има браварски бизнис и создаде веб-страница за да ја прошири својата база на клиенти. Бидејќи тој само сака да ја зголеми својата база на клиенти, веројатно е дека едноставно дигитално присуство може да биде сè што треба да започне со.

Овие основни барања ќе бараат само тој да има име на домен и веб хостинг. Идеално, едноставна страница направена од образец ќе биде добра, но дури и најосновниот заеднички план би го направил тоа.

Местото како ова би можело да чини само неколку долари месечно за одржување.

Заедничкиот хостинг е сè уште најпопуларна опција за деловно хостирање во бизнисот.
Интересен факт - Иако многу врева за облак хостинг и пакет услуги во денешно време, заедничкиот пазар на хостинг не се промени многу (графиконот покажува податоци од август 2018 година - јуни 2019 година) врз основа на студијата на Хранк. Заедничкото хостирање сепак е најдобра опција за деловните субјекти и блогерите кои штотуку започнуваат.

Најдобро за статични бизнис веб-страници: Hostinger, TMD Хостинг, Wix.

Пример # 2: Хостинг за Блог + Деловна веб-страница

Студија на случај за хостирање на деловни активности - веб-страница + блог
Пример за блог + деловна веб-страница - Bone Zappetit (извор)

Џули Кортана почнала да организира онлајн продавница за органски суперхрана, за да им понуди на корисниците шанса да им дадат на своите миленици посебно нешто. Продажба на нејзините третира онлајн бара таа да биде во можност да ги листа и да продаваат преку нејзината страница.

За да го направите ова, таа се сврте кон Wix. Sitebuilder дозволи да изгради Bone Zappetit со мала техничка вештина додека пазарот на апликации помогна да се засили блогот и другите функции за е-трговија што ѝ беа потребни за да ја продадат својата веб-страница.

Трошоците кои се вклучени во започнувањето на нешто како Bone Zappetit би можеле да се движат од толку ниско ниво како $ 12.50 месечно и да се зголемат додека бизнисот расте.

Најдобро за статични бизнис веб-страници: A2 Хостинг, InMotion хостинг, и Interserver.

Пример # 3: Хостинг за комплексна / деловна веб-страница со голем обем

Студија на случај за хостинг на деловни активности - веб-страница со тешки сообраќај
Пример за голем обем / комплексна веб-страница - Bitcatcha (извор)

Покривајќи многу аспекти на веб хостинг и сродни индустрии, BitCatcha е добар пример за мал бизнис со голем сообраќај волумен веб-сајт. Со цел да се задоволат барањата за ресурси, тој е домаќин со SiteGround, еден од најдобрите во бизнисот.

SiteGround нуди добро ширење на хостинг планови кои се движат од заеднички до сите моќни и скалабилни Cloud хостинг опции. Тоа е добар пример за веб-домаќин кој нуди солидни карактеристики и перформанси за оние кои се потпираат на нив за нивниот живот.

Најдобро за големи деловни веб-страници: InMotion хостинг, Interserver, Siteground.

Пример # 4: Решение за хостирање за е-трговија / Интернет продавница 

Студија на случај за хостинг на деловни активности - Голема страница за е-трговија
Пример за онлајн продавница - Јапонски објекти СТОРА (извор)

Многу неодамнешен прилог на кругот на онлајн магазините Shopify, Јапонски објекти СТОП имаше за цел да ја покаже јапонската култура, уметност и дизајн. Сепак, има и традиционални облека за продажба, како Кимонос, Јукатас и Оби ремени.

Дека страницата е нова не може да биде изненадувачка, но може да ви даде добра идеја за тоа колку е одлично место (плус e-commerce продавница) што можете да го изградите со Shopify. Прекрасно елегантен и со добра употреба на комбинација на слики поставени во минималистички изглед, Japan Objects STORE е чист и јасен.

Најдобро за е-трговија веб-страници: BigCommerce, Shopify.


Водич за цени: Колку треба да платите?

До оваа точка веројатно веќе знаете дека постои широк спектар на веб хостинг што можете да ги купите за вашиот бизнис сајт. Знаејќи дека и вашиот сопствен бизнис се два од клучните фактори за добивање на вашиот прв сајт.

На почетокот сите започнуваме мали и за веб хостинг што е во буџет дели веб хостинг простор. Типично, цените тука се движат помеѓу $ 1 до $ 10 или повеќе месечно, во зависност од она што го добивате со пакетот. Нормално, WordPress дели хостинг следи оваа шема на цени внимателно, иако управуван WordPress хостинг ќе чини повеќе.

Откако ќе ја поминат заедничката фаза на хостинг тогаш следната логичка прогресија ќе биде VPS хостинг. VPS хостинг нуди поголема моќ и безбедност од споделени хостинг планови, но ќе чини и повеќе. Ова може да биде застрашувачко, бидејќи техничките вештини потребни се обично повисоки отколку за заеднички хостинг. Одбивањето за управувачки хостинг на VPS може да биде скапо и да се движи помеѓу $ 20 до $ 100 месечно.

Запомнете дека ова се само груба упатства, а изборот на најдобриот натпревар за вашиот бизнис оди подалеку од цената само.

Дознајте повеќе во нашата скорешна анкета за хостинг цени.

Референца: Цена за хостинг за веб-страници за мали бизниси (најнова проверка на цената)

Хостинг за деловно работење InMotion: 3.99 УСД / месец - 13.99 УСД / месечно

Референци за трошоците за хостинг за деловно работење - Домаќинот многу да платите? Пример - движење
InMotion Hosting нуди многу сигурен хостинг по разумни цени, што би било слатко место за бизнисите. Планот за стартување (ексклузивен попуст, започнува од 3.99 УСД / месечно) доаѓа со бесплатен домен, бесплатен SSL и капацитет за хостирање на 2 домени> Кликни тука за да го посетите InMotion хостинг.

Хостингер Бизнис Хостинг: 0.99 УСД / месечно - 3.99 УСД / месечно

Референци за трошоците за хостинг за деловно работење - Домаќинот многу да платите? Пример - Хостингер
Хостингер има еден од најевтините планови за споделени хостинг на пазарот. Со цена од 0.80 УСД / месечно, единствениот план на Хостингер ви овозможува да хостирате една веб-страница со пропусен опсег од 100 ГБ. Лично мислам дека Хостингер е најдобар за деловните субјекти кои сакаат да бидат домаќини на едноставна статична веб-страница> Кликни тука за да го посетите Hostinger.

Хостинг за бизнис на SiteGround: 6.99 $ / месечно - 14.99 $ / месечно

Референци за трошоците за хостинг за деловно работење - Домаќинот многу да платите? Пример - SiteGround
Основниот план за деловно хостирање на SiteGround (StartUp) чини 6.99 УСД / месечно за време на регистрацијата и трае до 14.99 УСД / месечно (GoGeek). Планот StartUp е погоден за корисници кои управуваат со една веб-страница со помалку од 10,000 XNUMX месечни посетители> Кликни тука за да го посетите SiteGround.

Најчесто поставувани прашања за деловно хостирање

⭐ Кој веб-хостинг е најдобар за малите бизниси?

InMotion хостинг е наш избор како најдобар хостинг за мали бизниси бидејќи комбинира одлични перформанси со многу деловно ориентирани карактеристики.

⭐ Како можам да хостирам деловна веб-страница?

Технички, повеќето деловни веб-страници не се разликуваат многу од стандардните веб-страници, но може да бараат посигурен веб-хостинг за да се избегне застојот да направи штета на репутацијата. Идеално, домаќин со реномиран давател на услуги како што е InMotion хостинг или користете популарен градител на веб-страници како Weebly.

⭐ Дали GoDaddy е добар за мал бизнис?

GoDaddy може да има најголем удел на пазарот, но можеби не е идеален за деловно хостирање. Врз основа на нашето истражување, постојат и други компании со побрз и посигурен веб хостинг (видете го списокот погоре).

⭐ Кој е најевтиниот и најдобриот веб хостинг?

Најевтините и најдобрите нема често да вкрстуваат патишта во многу сценарија, особено во веб-хостинг. Оваа опрема и инфраструктурно-тешката индустрија бараат значителен капитал за изградба и работење. Како такво, тешко е да се понуди квалитетно, сигурно хостирање по најниски цени.

⭐ Дали GreenGeeks е добар за мал бизнис?

Да, GreenGeeks е добар избор за деловните субјекти кои сакаат да бидат по-еколошки. Всушност, некои бизниси имаат мандат на отпечаток на јаглерод, и овие можат да бидат задоволени со хостирање со GreenGeeks.

Прочитајте го нашиот преглед на GreenGeeks тука.

⭐ Дали можам самостојно да ја префрлам својата деловна веб-страница на нов домаќин?

Да ти можеш. Пренесување веб-страница на друг веб-домаќин е лесен процес и можете да го направите сами, без многу застој. Еве чекор по чекор сам водич за оние кои сакаат да научат. Имајте на ум дека многу хостинг компании нудат бесплатна услуга за миграција на веб-страници на нивните нови клиенти.

⭐ Што е веб хостинг и неговите типови?

Терминот „веб-хостинг“ обично се однесува на компании кои издаваат сервер, како и друга потребна инфраструктура и услуги (мрежен прекинувач, резервни генератори на енергија, сервис за одржување на сервери, итн.), За корисници кои сакаат да бидат домаќини на веб-страница.

Општо земено, постојат четири вида хостинг услуги: споделен, посветен хостинг, VPS / cloud и пакет хостинг. Сите четири типа имаат свои предности и недостатоци - можете да дознаете повеќе во нашата Основен водич за веб-хостинг.

⭐ Како да започнам бизнис со хостинг на препродавач?

Повеќето веб-хостинг компании нудат планови за препродавачи. Користете ги овие и комбинирајте го со други деловни елементи како што се фактурирање и сопствено брендирање за да создадете бизнис со препродавач на веб хостинг.

⭐ Дали ви треба веб-хостинг за Weebly?

Не. Сè што ви треба за да извршите функционална веб-страница - од хостирање до регистрација на домен и споделена SSL, се вклучени во пакетот Weebly.

Можете да дознаете повеќе за Weebly во упатството.

⭐ Која е разликата помеѓу веб-хостинг и веб-објавување?

Веб хостинг се однесува на компании кои го издаваат својот сервер на корисниците за да бидат домаќини на нивните веб-страници. Веб-објавувањето најчесто се однесува на објавување содржина, во форма на текстови, графики и видеа, на Интернет. Веб-објавувањето може да се изврши на ваша сопствена веб-страница (што потоа бара да бидете домаќин на веб-страница) или на платформи од трета страна, како што е Медиум и Typepad.

⭐ Дали можете да добиете бесплатен веб хостинг без реклами?

Да, 000WebHost и AwardSpace нудат бесплатни хостинг услуги без реклами. Бесплатниот план 000WebHost доаѓа со 1 GB меморија и 10 GB месечен пренос на податоци. AwardSpace нуди 1 GB бесплатен простор и 5 GB месечен пренос на податоци.

Имајте на ум дека бесплатното хостирање носи разни ризици што можете да ги избегнете со претплаќање на буџетски веб-домаќин (помалку од $ 5.mo).

⭐ Кој веб-хостинг е најдобар за развивачите?

A2 Хостинг и Interserver се единствените двајца даватели на хостинг кои поддржуваат посебна средина за развој (Django, NodeJS, Python, итн.) во нивната заедничка платформа. Исто така - врз основа на нашето истражување, тие се исклучително сигурни и разумни цени. Силно препорачуваме веб-развивачи да ги проверат.


Дополнителни информации

Расте вашиот бизнис онлајн? Еве неколку релевантни читања.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.