WordPress наспроти DIY градители на вебсајт: кој треба да го користите?

Член напишан од:
 • Интернет Дизајн
 • Ажурирано: Март 01, 2019

Градење на веб-страница е напорна работа, но тоа не мора да биде скапо. Вие повеќе не треба плаќаат фирма десетици илјади долари да го развијат сопствениот код, а потоа да ги плаќаат уште илјадници повеќе секоја година за одржување на таа локација. Па, не повеќе, во секој случај.

Вашите опции

Ако сакате да ја отворите веб страницата на евтини, имате две широки опции - градење на еден со WordPress , или градење на еден со еден од многуте влечи и пушти достапни на DIY веб-градители (Wix).

Двете опции обезбедуваат моќна и флексибилна структура во која ќе се изгради вашата веб-страница, како и систем за управување и објавување на вашата содржина преку интернет.

WordPress е слободен за користење и може да се инсталира на било кој сервер кој поддржува PHP и MySQL, што го прават скоро сите комерцијално достапни сервери овие денови. Градителите на веб-страниците обично ќе ве чини месечна претплата колку што сакате да ги користите.

Но, кој треба да го користите? Кој е подобар? Ќе се обидеме да ви дадеме дефинитивен одговор.

градители v wp
Треба нов блог или веб-страница? Сликата од FastWebHost

Лицето Off: WordPress наспроти градители на веб-страници

1 - флексибилност

WordPress е моќен, но има крива за учење. Градежни веб-страници се многу помалку моќни, но многу полесни за употреба. Промената изгледа вака:

градител на веб-страници

2 - лесна употреба

Добар веб-сајт градители имаат визуелна страница уредници кои ви дозволуваат да влечете-и-капка елементи околу вашиот веб-сајт. WordPress нема визуелен интерфејс. Наместо тоа, има WYSIWYG (она што го гледате е она што го добивате) уредник.

Уредниците со влечење и спуштање се полесно да работат, бидејќи можете да видите што се случува во реално време. Уредувач на WYSIWYG е потешко, бидејќи мора да проверите што изгледа секое парче код што го напишавте со копчето за преглед.

Сега постојат одредени начини да се добие уредувач во живо во WordPress. Одредени делови од софтверот може да ја додадат таа функционалност, но ние откривме дека тоа е никаде како интуитивно или лесно да се користи како drag-and-drop градители кои доаѓаат со DIY веб-градители.

Screenshot на FastWebHost уредник бесплатна верзија
FreeWebHost's Free Builder Builder - доаѓа со секој хостинг пакет.

3 - видови на веб-страници

WordPress може да напојува ништо - од личен блог до целосно разнесени универзитетски веб-страници, до онлајн продавница. Како резултат на тоа, понекогаш може да се чувствува збунувачки и апстрактно - затоа што е дизајнирано за да може да направи многу.

Градителите на веб-страниците генерално се далеку помалку флексибилни. Тие се дизајнирани да ги напојуваат конвенционалните веб-сајтови како малите бизниси и рестораните. Повеќето ќе додадат нови шаблони секој ден, но тие се уште не се толку флексибилни како креирање на свој со WordPress.

Со градител за влечење и пуштање, работите ги уредувате во рамките. Можете да прилагодите се што е во рамките на таа рамка, но основниот распоред и проток на веб страната имаат тенденција да бидат исти. Градителите на веб-страници се гордеат со тоа што имаат "најдобри" распореди кои следат почитувани традиции. Вие нема да морате да се грижите за тоа дали вашата веб-страница е пловна, но вие исто така нема да добиете награди за дизајн на веб-страница.

Фрлите поглед на Дизајнер Глеб or Duplos за да ја видите она што мислиме.

GL примерок
Снимен екран на дизајнер Глеб.

Од друга страна, WordPress е бескрајно флексибилен - под услов да знаете како да го користите.

4-приклучоци и додатоци

Една од предностите на WordPress е нејзината голема заедница. Оваа заедница создаде илјадници теми и приклучоци за WordPress. Овие се прошири на функционалноста на вашиот веб-сајт. Ако имате идеја за нешто, најверојатно ќе најдете приклучок кој ви овозможува да го направите. Но, бидејќи овие приклучоци се дизајнирани од различни луѓе, тие можат да настапат неконзистентно. Приклучокот можеби ќе треба да го прилагодите кодот за вашата тема или да деактивирате друг приклучок за да работи добро.

Градителите на веб-страници немаат речиси исто толку приклучоци или теми како WordPress. НО, бидејќи сите нивни додатоци се изградени во куќата, повеќето од нив ќе работат добро, без да морате да ги прилагодувате. Недостатокот е, се разбира, нема да најдете приклучоци за сè. Понекогаш можеби ќе треба да се направи без.

Другата голема предност што ја има WordPress е бесплатни приклучоци. Повеќето приклучоци се бесплатни. Додека можеби ќе треба да платите за да добиете помоќни приклучоци или некои специфични карактеристики, бесплатните приклучоци се генерално доволно добри за секого. Повеќето веб-страници градители додатоци, од друга страна се платени или зачленување врз основа.

5- Цена

WordPress прави лесно градење на веб-страниците, но сè уште е потребно време и вештина. Затоа ангажирање на инвеститорот може да биде скапо (иако помалку отколку што мислите). Добар сопствен веб-сајт може да чини $ 800 + (на ниско крајот). Одржувањето на страницата сепак може да побара слободен програмер да ви помогне, што предизвикува дополнителни трошоци. Потоа, тука се и трошоците за купување на домен (обично $ 1.50 до $ 14 годишно) и хостинг ($ 12 / година +). Сепак, повеќето градители на веб-страници започнуваат со помалку од $ 20 / месец. Можете да се најавите и да промените копија, да испраќате слики или да додавате нови страници за неколку секунди. Сеуште ќе треба да плаќате за вашиот домен, но хостинг е вклучен.

Но, со инвеститорот, вашите трошоци ќе бидат однапред. Градителот на веб-страница може да се обиде да ве измами со ниски воведни цени или дури и "слободен"Веб-страница. Но, штом ќе сакате да го стартувате, ќе треба да платите. Затоа е многу важно да проверите цените пред да поставите веб-страница со нив.

Еве брза споредба на тоа што различни трошоци на веб-страниците:

на вебсајт BuilderЦена (месечно)
Брз веб-домаќинБесплатно со хостинг (со почеток во $ 1 / месец)
BoldGrid4.19 $ / месечно
SiteBuilder4.99 $ / месечно
Wix9.25 $ / месечно
Doodlekit.com10.00 $ / месечно
Weebly.com12.00 $ / месечно
SquareSpace18.00 $ / месечно

6- хостинг

Секој веб-сајт градител доаѓа со свој хостинг. Не е потребна конфигурација. Само купи име на домен и да го поврзете на градителот на веб-страница, и добро си да одиш.

WordPress е сосема поинаква. За да го користите WordPress треба да најдете веб-домаќин кој може да инсталира WordPress на MySQL и со PHP поддршка. Можеби ќе треба да научите како да користите FTP или да пронајдете друг начин за да ги вчитате WordPress датотеките на вашиот домаќин.

Големата предност за WordPress е секогаш да ја преместите во друг веб-домаќин кој нуди подобар договор или подобра услуга (или и двете). Со веб-сајт градител, вие сте на нивниот хостинг засекогаш.

Повеќето добри домаќини, исто така, ќе ви понудат домен специфични пораки, но повеќето градители на веб-сајтови не.

7- Ограничувања

Повеќето градители на веб-страници ќе имаат некои ограничувања, како што е максималниот износ на сообраќај (пропусен опсег), дури и со најскапите опции. Некои дури можат да ги прикажуваат своите реклами на вашиот сајт со план со ниски трошоци.

Со WordPress, вие сте само ограничен во брзината од страна на домаќинот што ќе го одберете. Може да достигнете некои граници, но секогаш има некаква надградба која може да ја преземете за да се вратите на полна изведба.

8- Популарност

Градежни DIY сајт се малку нови. Тие почнаа да стануваат популарни во изминатите неколку години, особено со растот на Shopify - DIY сајт градителот специјално за мали e-commerce стартап.

WordPress од друга страна е околу повеќе од 14 години. Се користи во повеќе од 27.5% од првите 10 милиони веб-страници, и скоро 60% од сите веб-страници постојат.

Употреба на системи за управување со содржини / веб-градители (почнувајќи од октомври 2, 2017).

Популарноста е важна бидејќи влијае на тоа колку е лесно да се користи нешто. Ако наидете на проблеми со WordPress, лесно можете да одговорите на Google. Со сајт градител, вашата најдобра надеж е дека компанијата има пристоен водич или страници за помош.

Завршувањето: WordPress или Градител на веб-страници?

Ветивме дека ќе ви дадеме дефинитивен одговор, и ние ќе го сториме тоа. Но, најпрво ќе се сумираме кога има смисла да се користи секој.

Кога да се користи градител на веб-страници

Градител на веб-страници има смисла ако:

 • Треба да се добие онлајн во рамките на следните 2 часови
 • Имајте мал буџет
 • Треба прилично едноставна веб-страница, како блог или портфолио на една страница
 • Немам идеја како да го кодот HTML или CSS
 • Не очекувајте многу сообраќај
 • Не им треба е-мејл адреси или се подготвени да платат друга услуга за е-пошта

Кога да се користи WordPress

WordPress има смисла ако:

 • Може да почека барем неколку дена да одат во живо
 • Треба да се направи сложена, големи веб-сајт
 • Ќе потроши време и / или пари за да добиете нешто високо прилагодливо
 • Сакате поголема контрола врз конечниот изглед и опција на вашиот веб-сајт
 • Треба нешто нешто градител на страницата да нема дефиниција за
 • Треба функционалност на градител на веб-страници не може да обезбеди
 • Очекувајте многу сообраќај
 • Сакате контрола врз хостингот
 • Потребни е-мејл адреси (од хостинг)

Значи, што мислиме?

Всушност, ние сме големи обожаватели на WordPress. Ако сакате нешто да направите, треба да го сторите тоа и да верувате дека вреди да се инвестира времето во ВП.

Веројатно сте загрижени за цената. Не биди. Поради големината на заедницата на WordPress и неговата популарност, програмерите се далеку поевтини сега отколку што некогаш биле. Можете да најдете многу хонорарни програмери ако погледнете наоколу. Можеме да препорачаме и некои, ако имате пакет за хостинг со нас.

Вие исто така може да бидете загрижени за одржување и поддршка. Повторно, не биди. Многу домаќини, (вклучувајќи ги и нас) нудат управувани WordPress услуги. Вие нема да морате да се грижите за ажурирања, бекап или безбедност некогаш повторно.

На крајот сепак, не дозволувајте одлуката за парализа да дојде до вас - понекогаш едноставно треба да ги отстраните вашите раце и да пробате нешто. Ви препорачуваме изберете го најдобриот веб-домаќин кој нуди поддршка за WordPress и бесплатен веб-сајт градител. Ако веб-сајтот градител не работа за вас, тогаш одлично, честитки. Ако не, тогаш имате хостинг кој лесно можете да го инсталирате WordPress со еден клик.


За авторот: Рупи Азрот

Рупи С. Азрот е извршен директор на FastWebHost - прифатлива веб хостинг компанија. Во текот на изминатите 17 години FastWebHost е домаќин на 200,000 домени во центри за податоци 6 низ целиот свет. Рупи ја основал FastWebHost по завршувањето на своите мајстори од Калифорнискиот државен универзитет. Ако планирате нов веб-проект, тој е среќен да помогне.

За WHSR гостин

Оваа статија е напишана од гостин учесник. Погледите на авторот подолу се целосно негови и не може да ги одразуваат ставовите на КОСР.