10 примери на веб-страници Wix кои апсолутно ги обожуваме

Ажурирано: 07 октомври 2020 година / Напис од: Азрин Азми

Создавањето на веб-страница може да биде тешко. Особено ако не сте креативен тип. За среќа, градителите на веб-страници, како што е Wix, обезбедуваат пакет шаблони што можете да ги користите за да креирате прилично спектакуларни веб дизајни.

Ако сте апсолутен почетник кога станува збор за дизајнирање веб-страница, не грижете се! Wix има стотици прекрасни шаблони за избор и со малку работа. Haveе има вашата веб-страница да изгледа супер масна и професионална.

Што нуди Wix?

  • Цена од: 8.50 УСД / месечно
  • Планови: Поврзете се, Комбо, Неограничен број, е-трговија, ВИП
  • Наш тест за брзина: Тест за A / Uptime: 99.96%
  • PRO: Изградба од нула, одличен веб-уредник.

вик-шаблони
Постојат повеќе од 500 готови шаблони Wix (видете ги сите шаблони тука).

Се разбира, ако е инспирација што ја барате, ве покривме! Овој пост следи од претходниот Веб-веб-страници пост.

Заокруживме 10 од најубавите примери на веб-страници на Wix, дизајнирани и изградени со користење на истите алатки што ги имате.

Забелешка: Имаме популарен водич на како се користи Wix, дознајте повеќе за да ја креирате својата прва веб-страница на Wix. 

Проверете ги овие неверојатни примери на веб-страници во реалниот живот изградени со Wix! Кажи на пријател

Веб-страници за храна изградени со Wix

1. Седум грама кафе

Користејќи страници со широк екран на една страница, Seven Grams Caffé ги тантализира посетителите со нивните домашни печива и занаетчиско кафе на една единствена фотографија што ве мрзи со вода.

Користејќи едноставен и елегантен веб-дизајн, Seven Grams Caffé ја става својата храна во прв план со препораките, упатствата за социјални медиуми, контактите и галериите со слики лоцирани неколку свитоци подолу.

2. Крац

Веб-страница за храна изградена со Wix - Crustz
извор: Круц

Оваа слаткарница со седиште во Куала Лумпур знае како да се справи со вашиот вкус со дизајнот на нивната веб-страница. Веднаш штом ќе ја вчитате страницата, ќе бидете пречекани со слика на нивната продавница и изложениот состав на пецива за наводнување на устата.

Со едноставен и чист изглед на веб-страница, посетителите можат лесно да пристапат до нивната галерија, информации за контакт, список на колачи и многу повеќе со рационализирано мени на врвот.

Веб-страница за трговија изградена со Wix

3. МААПИЛИМ

МААПИЛИМ
извор: МААПИЛИМ

MAAPILIM нуди рачно изработени производи за чистење на мажи, минималистички и елегантни. Нивната продавница за веб-страници ја повторува истата филозофија користејќи едноставна слика што ги прикажува нивните производи и единствено копче „Купувај сега“ што ги поттикнува посетителите да го проверат својот инвентар.

Чистиот дизајн и скокачкото мени значат дека посетителите лесно можат да го пронајдат патот низ страницата со малку и без кавга.

Портфолио веб-страници изградени со Wix

4. Линда Францози

Ако барате да изградите страница слична на биографија или да го покажете вашето портфолио, страницата Линда Франзози покажува како можете да направите убава и професионална страница користејќи шаблони и алатки на Wix.

Користејќи распоред на паралакса, посетителите можат да ги разгледаат нејзините вештини и компетенции, клиентите со кои работела, па дури и нејзиното портфолио. Веб-страницата исто така го покажува нејзиниот талент во управувањето со содржината и визуелниот дизајн со изглед што е визуелно привлечен, а сè уште е лесен за навигација.

5. Студија за француски јазли

Студијата Француски јазол знае како да го привлече вашето внимание со својата паметна употреба на боја и слајдшоу исполнето со зачудувачки слики. Планер за настани во бутик, дизајн за венчавки и студио за стилизирање стратешки ги поставија социјалните копчиња на врвот на страницата, така што посетителите можат да ја проверат својата страница на Инстаграм и Пинтрест со еден клик.

Дури и нивната страница за портфолио е структурирана на начин што дава детали за фотографиите под нејзиниот сликичка.

6. imalивотинска музика

Една од поимпресивните страници за портфолио, „Анимал мјузик“ се вклопува во впечатливи дизајни со целата почетна страница користена како една голема изложба за нивните големи портфолио парчиња.

Со едвај никаков текст, посетителите се бомбардирани со видеа, слики и повеќе, создавајќи веб-страница која е навистина уникатна за нивниот бренд. Тие дури се погрижија да ги залепат копчињата на социјалните мрежи на страните за луѓето да можат да ја следат нивната страница во секое време.

7. Лиам Ринат

Голем број дизајнери го користат образецот на Wix за да создадат прилично зачудувачки и убави страници. Додадете го Лиам Ринат на списокот со многу уникатно дизајнирана лична страница што доликува на „Визуелен раскажувач“.

Со само три копчиња за навигација, луѓето можат да изберат да го проверат неговото портфолио, да го контактираат или да се вратат на почетната страница. Минималните копчиња значат дека фокусот на страницата е исклучиво на Ринат и ништо друго.

8. Соња Ван Дуелмен

Соња Ван Дуелмен ја користи својата страница за да даде изјава и таа изјава е: Јас сум уметнички директор. Целата нејзина страница е само една голема портфолио страница која ја прикажува нејзината брилијантна работа користејќи различни стилови на шаблони на мрежа, Ајакс, mидарија, рингишпили и лизгачи.

Паметниот веб-дизајн и ефективната употреба на паралакс-ефектот прават да се чини дека страницата има поголема длабочина и простор отколку што изгледа.

Веб-страница за веб-дизајн изградена со Wix

9. Креативен кафеав був

Creative Brown Owl покажува што можете да направите со Wix во рацете на неверојатни дизајнери. Веб-страницата на цел екран го покажува талентот на агенцијата за веб-дизајн за креативно користење на дизајни инспирирани од ретро фонтови и копчиња.

Тие дури додадоа и дополнителни детали за иконата на глувчето што се менува во покажувач сличен на Виндоус 98 кога лебдите над делот што може да се кликне.

Веб-страници за фотографија изградени со Wix

10. Хилари О'Лири

Фотографка со седиште во Јужна Африка, Хилари О'Лири ги искористува целосно дизајнираните обрасци на Викс за да создаде неверојатна веб-страница која ги покажува нејзините подеднакво зачудувачки слики од африканскиот див свет.

Користејќи го ефектот на паралаксано лизгање, таа успева да го привлече вниманието на својот посетител со едноставни (но сепак убави) дизајни заедно со нејзините моќни слики од африканскиот див свет.

11. Тајландски Фам

Голем дел од дизајнерите имаат тенденција да претеруваат со нивниот дизајн на веб-страница, но Thai Pham оди во спротивност со користење на едноставна галерија Wix Pro за да ја креира својата веб-страница. Тој паметно става акцент на своите фотографии што ја покажува неговата способност да фати убави моменти.

Повторно, ова покажува дека во рацете на добри креативци, можете да креирате зачудувачки веб-страници на Wix со наједноставен дизајн.

Лични веб-страници изградени со Wix

12. Карли Клос

Лична веб-страница изградена со Wix - Карли Клос
извор: Karlie Kloss

Сте ја виделе Карли Клос како многу ја промовира Викс и лесно може да се разбере зошто. Нејзината веб-страница е одличен пример за тоа колку се моќни шаблоните и алатките што ги нуди Wix.

Целосно дизајнирана од Клос, страницата ги потенцира сите важни детали со нејзината најнова работа прикажана на почетната страница заедно со копчињата, проектите и кампањите на социјалните мрежи, како и нејзината иницијатива Коде со Клоси.

13. Серхио Агуеро

Официјалната веб-страница на шампионот на Манчестер Сити, Серхио „Кун“ Агуеро е подеднакво извонредна како и неговите фудбалски вештини. Користејќи зачудувачки шаблон Wix, веб-страницата на Агуеро им ги дава на своите навивачи сите потребни информации за фудбалската суперarвезда, што ги вклучува неговата приказна, статистика и присуството на социјалните мрежи.

Плус, неговата веб-страница е исто така видлива на два јазика, англиски или неговиот мајчин јазик Espanŏl. На тој начин, неговите навивачи од Аргентина и од целиот свет можат да ги прочитаат неговите подготовки за Светското првенство или Лигата на шампионите


Работа со Wix шаблони

Една важна работа што треба да ја забележите кога користите шаблон Wix е дека не можете да менувате нов образец за веб-страница Wix што ја создадовте. Откако ќе изберете образец и додадете содржина во неа, не можете да преминете во друг образец.

Ако сакате да користите друг образец, треба да создадете нова страница со новиот образец. Откако ќе се создаде новата страница, треба пренесете го вашиот план и домен до новосоздадената страница. Ако вашето име на домен е регистрирано со трета страна регистратори на домени, мора да бидете сигурни дека записот DNS е ажуриран правилно на новата страница.

Најчесто поставувани прашања на веб-страници со Wix

Кои веб-страници користат Wix?

Wix ги напојува сите видови веб-страници ширум светот, почнувајќи од професионални портфолија како Карли Клос, до деловни страници како Real Graphene USA. Викс е втор по ред популарен градител на веб-страници во светот според уделот на пазарот, со корисници кои управуваат со над 300,000 домени.

Колку чини Wix?

Цените за Wix се движат од 4.50 $ / месечно до 24.50 $ / месечно за стандардни веб-страници. Интернет-страниците за е-трговија чинат повеќе и се движат од ниско ниво од 17 $ / месечно до 35 $ / месечно. Прилагодени планови се исто така достапни на барање.

Дознајте повеќе за плановите и цените на Wix.

Кои се недостатоците на Wix?

Во зависност од вашите потреби, плановите за Wix можат да поскапат со текот на времето и главно сте ограничени на ресурси за поддршка само од екосистемот Wix. Wix исто така не дозволува извоз на веб-страници, така што пренесувањето на друг домаќин ќе биде тешко доколку одлучите да се преселите во иднина.

Дали е Wix подобар од WordPress?

Wix е градител на веб-страници, а WordPress е систем за управување со содржини. Wix е полесен за употреба, но нема долгорочен потенцијал на WordPress.

Дали Викс ја поседува вашата содржина?

Wix не ја поседува вашата содржина, но поради неговиот комерцијален дизајн, не им дозволува на корисниците да ги извезуваат своите веб-страници.

Завршувајќи

Ова се само неколку од илјадниците неверојатни и професионално изработени веб-страници на Викс во дивината. Лудата количина на дизајни и шаблони што е достапна на Wix значи дека нема две страници да бидат исти.

Ако се чувствувате инспирирани од неверојатните веб дизајни, зошто да не започнеш да го правиш свој денес?

За Azreen Azmi

Azreen Azmi е писател со наклон за пишување за содржината маркетинг и технологија. Од YouTube до Twitch, тој се обидува да остане во контакт со најновите креирање содржини и да го пронајде најдобриот начин да го продаде својот бренд.

Поврзете се: