Најдобри лични веб-страници што некогаш сум ги видел (и како да креирате ваши)

Напис напишан од: ryери Лоу
  • Интернет Дизајн
  • Ажурирано: Јуни 16, 2020

Тие велат дека душата на странецот е неразбирлива, но не можеме целосно да се согласиме со изјавата.

Најчесто ние едноставно не сакаме да го забележиме очигледното, преправајќи се дека тоа е премногу лична работа или нешто слично.

Всушност, човечката душа не е темна како што изгледа. Секогаш е подготвена, па дури и подготвена да ги открие своите тајни до доверливиот. Како по правило, членовите на веб-заедницата кои имаат свои веб-страници се отворени за комуникација, социјализација и други слични работи. Освен тоа, личните веб-страници служат како вид на виртуелни биографии за нивните сопственици. Најчесто, ако сте толку остри како игла, гледајќи веб-страница на лице, лесно ќе кажете уште повеќе за сопственикот на страницата отколку што сакаше да каже.

Белешка - Исто така проверете го упатството на дното за да дознаете како можете да креирате страшни лични веб-сајтови како овие.

Еве го списокот на моите омилени лични веб-страници. Ги снимав главните елементи за дизајн на страницата снимени во .GIF за да имате повеќе детали. Веб-страниците се нарачани според времето кога ги откривам - тие во никој случај не се „рангирачка“ листа.

1. Ник Џонс

Пример за лична веб-страница (нова) - Ник

Веб-страница: narrowdesign.com

2. Џим Рамсден

Пример за лична веб-страница (нова) - JB


Веб-страница: jimramsden.com

3. Владимир Штрајниќ

Пример за лична веб-страница (нова) - Владимир


Веб-страница: strajnic.net

4. Гери Ле Масон

Пример за лична веб-страница (нова) - Гери

Веб-страница: garylemasson.com

5. Јулијана Ротич

Пример за лична веб-страница (нова) - ianaулијана

Веб-страница: julia.na

6. Паскал ван Гемерт

Пример за лична веб-страница (нова) - Паскал

Веб-страница: pascalvangemert.nl

7. Дарил Торнхил

Пример за лична веб-страница (нова) - Дарил

Веб-страница: madebydaryl.co.uk

8. Ентони Виктор

Пример за лична веб-страница (нова) - AW

Веб-страница: anthonydesigner.com

9. Адам Хартвиг

Пример за лична веб-страница (нова) - Адам

Веб-страница: adamhartwig.co.uk

10. Ѕверот е назад

Пример за лична веб-страница (нова) - TBIB

Веб-страница: thebeastisback.com

11 Тони Д'Орио

Пример за лична веб-страница (нова) - Тони

Веб-страница: tonydorio.com

12. Шон Халпин

Пример за лична веб-страница (нова) - Шон

Веб-страница: seanhalpin.io

13. Тод Хенри

Пример за лична веб-страница (нова) - Тод

Веб-страница: toddhenry.com

14. Гери Шенг

Пример за лична веб-страница (нова) - Гери Шенг

Веб-страница: garysheng.com

15. Антони Михал

Пример за лична веб-страница (нова) - AM

Веб-страница: anthonymychal.com

16. Џошуа Макартни

Пример за лична веб-страница (нова) - Ј.М.

Веб-страница: joshuamccartney.com

17. Луис Хаус

Пример за лична веб-страница (нова) - Луис

Веб-страница: lewishowes.com

18. Фарел Вилијамс

Пример за лична веб-страница (нова) - PW

Веб-страница: pharrellwilliams.com

19. Али Вонг

Пример за лична веб-страница (нова) - Али Вонг

Веб-страница: aliwong.com

20. Албино Тонина

Пример за лична веб-страница (нова) - Албино

Веб-страница: albinotonnina.com

21. Елен С Рајли

Пример за лична веб-страница (нова) - Елен

Веб-страница: ellensriley.com

22. Симон Синек

Пример за лична веб-страница (нова) - Симон

Веб-страница: simonsinek.com


Како да креирате врвен личен веб-сајт

Значи, вие сте инспирирани и сакате сами да изградите лична веб-страница? Кул! Ајде да одиме низ работите што треба да ги направите. Во основа, има само 3 чекори за започнување на секаков вид веб-страници -

  1. Добијте име на домен и веб-домаќин.
  2. Изградете од нула или со употреба на сајт градител.
  3. Додај во содржина.

1. Добијте име на домен и веб-домаќин

На Интернет, вашиот домен е ваш идентитет. Тоа е како луѓето ве наоѓаат и името што го носат другите. За ваша лична веб-страница - ќе ви треба добро име на домен. Повеќето луѓе ги користат своите сопствени имиња како домен за нивната лична веб-страница; други може да одат со нешто привлечно или значајно. Еве ги некои предлози и бесплатни домен генератори во случај да ви треба помош.

Следно, ви треба добра веб хостинг компанија да биде домаќин на вашата лична веб-страница.

Кога зборуваме за веб-домаќин, во основа го упатуваме на компанијата што издава компјутерски сервери и мрежи за да биде домаќин на вашата веб-страница. Постојат четири типа на веб хостинг услуги - споделени, VPS, наменски и облак хостинг. Додека сите овие хостинг ќе дејствуваат како центар за складирање на вашата веб-страница; тие се разликуваат во количината на капацитет за складирање, контрола, брзина, сигурност, функции и карактеристики, како и побарување за техничко знаење.

Ако сте нови - едноставно започнете на ниско ниво и одете со достапен споделен хостинг провајдер.

Препорака

Овие денови ги користам Име Евтин да се регистрирате и да управувате со сите мои имиња на домени. За личен веб хостинг, препорачувам да користите Hostinger Сингл - главно затоа што имаат најевтино единствено хостирање на веб-страница (започнува од 0.80 УСД / месечно) и лесен за употреба градител на веб-страници.

Hostinger
Планот за заеднички хостинг на Хостингер започнува од само 0.80 УСД / месечно - совршен за оние кои се домаќини на само една лична веб-страница (посетете онлајн).

2. Изгради од нула или со користење на градител на сајтови

Откако ќе го имате веб-сајтот домен и хостинг подготвени, следниот чекор е да направи веб-страницата себе.

Постојат многу размислувања во веб-дизајни, но како почетник мојот совет е да направите бебе чекор.

WYSIWYG едитор

Обидете се да излезете нешто и да го добиете на веб. Фино подесување и модификација може да дојде подоцна откако сте ги научиле своите вештини. Еден лесен начин за дизајнирање на веб-страница е да користите веб-уредник WYSIWYG како Adobe Dreamweaver CC. Ваквите уредници работат исто како нормален процесор на текст и ви дозволуваат визуелно да го дизајнирате вашиот сајт без да превземате премногу технички детали.

Градежни веб-страници

If HTML и CSS не ти е работа, или едноставно сакате едноставна лична веб-страница за вашето интервју, тогаш можеби веб-градителот за повлекување и пуштање е подобар избор.

Повеќето компании за веб-хостинг обезбедуваат градител на веб-страници за влечење и спуштање бесплатно. Ако не ве интересира многу за изгледот или UX-страницата, можете да креирате лична веб-страница што функционира за половина и час со користење на овие бесплатни алатки. Алтернативно, можете да го прескокнете веб-процесот на дизајнирање со користење на платен веб-градител на веб-страници како Wix и Weebly. Најдоброто нешто во врска со овие платени алатки се направени за не-техничари. Тие обично се лесни за употреба и доаѓаат со стотици претходно дизајнирани шаблони. Можете едноставно да одбереш пред-дизајн тема и да се примени на својата веб-страница само со неколку кликања.

Еве неколку примери на веб-страници изградени со Wix. Можеби исто така сакате да проверите Wix вградени шаблони овде.

Wix пример за веб-страница
Лична страница направена со Wix: Натали Латински.
Wix пример за веб-страница
Личен сајт направен со Wix: Лера Мишуров.
Wix пример за веб-страница
Лична страница направена со Wix: Рејчел Фрејзер.

За оние кои не се запознаени со градителот на веб-страници, препорачувам да ги прочитате овие упатства на нашите сестрински сајтови:

3. Додади во лична содржина

Не можам навистина да ве научам каква содржина треба да се додаде на вашата лична веб-страница, но за да ви помогнеме при бура на идеи - поставете си ги овие прашања -

  • Која е целта на вашата лична веб-страница? Дефинирајте и изградете ја вашата лична марка.
  • Кој ти е целна публика? Студенти, потенцијални клиенти, купувачи, итн. Да ги запознаеш.
  • Кои се мора да имаат информации на страницата? Примероци за работа, детали за контакт, спецификации на производи итн.
  • Како ги презентирате овие информации? Галерија стилови, точки форми, анимации, итн Или уште подобро, Раскажи приказна.

Секогаш запомнете дека за лични веб-страници, вие сте бренд. Бидете сигурни дека го сфаќате ова сериозно и испраќате конзистентна порака во вашето брендирање. Ова може да биде во форма на логото на вашата веб-страница, визит-картички, па дури и нешто што изгледа основно како вашиот потпис за е-пошта.

Не грижете се иако овие се работи што можат лесно (и брзо) да се ракуваат со употреба на кој било од добрите алатки за градење бренд на пазарот.


Најчесто поставувани прашања

Како да ја градам својата веб-страница бесплатно?

Постојат многу опции од кои можете да изберете да направите лична веб-страница бесплатно. Wix има бесплатна сметка што ви дозволува да го користите нивниот веб-градител, додека има 000Webhost бесплатен веб хостинг на располагање.

Дали ви е потребна лична веб-страница?

Личните веб-страници не се навистина неопходни, но бидејќи тие се одлично место да споделат повеќе за вашите страсти и допаѓања, постои потенцијал тие да бидат комерцијализирани и да заработиш пари.

Што треба да ставам на мојата лична веб-страница?

Најдоброто нешто за правење веб-страница за лична употреба е дека тие треба да прават со вас како што сакате. Некои идеи за тоа што да споделите се личен блог, некои примери за вашата работа, информации за работи за кои сте страсни, па дури и за лична марка.

Дали ако имате лична веб-страница ви помага да заработите работа?

Имањето добро сработено, професионален профил ќе ви помогне да се истакнете од конкурентите на форумите за вработување. Покрај слободата за целосно прилагодување, вие исто така покажувате иницијатива и основни вештини за HTML во градењето на локацијата.

Дали треба да ја ставите вашата биографија на вашата веб-страница?

Ова зависи од тоа за што сакате да ја користите вашата веб-страница. Како помош за вработување, CV-то не е во прашање, но деталите што се премногу лични, како што се адреси и броеви за контакт, треба да бидат редактирани.


Завиткување: Која е вашата омилена?

Значи, дали ви се допаѓа мојата колекција? Кој изгледаше најкреативно за вас? Што мислите дека е најважно во личните сајтови?

Ве молиме споделете го овој пост и вашето мислење на Твитер (означете ме на @WebHostingJerry) Се надевам дека оваа компилација ќе ви помогне да креирате своја лична веб-страница според сите современи тенденции.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.