Најлоши грешки во веб-дизајн: 10 примери на лоши веб-страници

Член напишан од:
  • Интернет Дизајн
  • Ажурирано: април 16, 2020

Без разлика дали сте поминале курсеви во колеџот на локалната заедница, создавајќи веб-страници со години, или се аматерско учење како што одите, има некои работи што секој веб-дизајнер треба да ги избегнува ако сака посетителите да уживаат да поминуваат време на неговата страница.

Веројатно сте го чуле терминот „леплива”Во врска со веб-страница.

Ова едноставно значи место каде што посетителот сака да остане наоколу - веб-страница која останува со прелистувачот и која таа ги обележува и чести. Има толку многу елементи кои влегуваат во создавање на страницата леплива дека е целина друга тема.

Сепак, дефинитивно има некои грешки во веб-дизајнот кои можат да направат веб-страница што посетителите сакаат да избегаат. Еве дизајн не-не е дека треба да се избегне.

Грешка во #1: Боја на бои

Боите што се толку светли што ги повредуваат очите или боите што се судираат едни со други, можат да го направат посетителот на страницата да сака да бега од веб-страница.

Кога ја планирате темата на вашата веб-страница, обидете се да изберете бои кои се надополнуваат едни со други. Yellowолтата ретко работи како главна боја, иако може да изгледа добро како акцент. Користењето на секоја боја на виножитото е ретко или добра идеја.

Пример за лоши мрежиIte: Moradito

Лоши примери за дизајн
Оваа веб-локација користи речиси секоја боја која може да се замисли во модел на мозаик. Единствениот начин да се опише е грдо.

Грешка #2: Премногу графика

Ако ја натрупате вашата веб-страница со графика, се случуваат две различни работи.

Прво, страницата станува толку зафатена што посетителите можеби не се сигурни каде да кликнат или што сакаат прво да погледнат.

Второ, ако корисникот има побавна Интернет врска, страницата може да трае премногу долго за да се вчита. По 30 секунди, повеќето луѓе ќе заминат и ќе се преселат на друга страница. Ивееме во ера каде сè е веднаш. Ако не го привлечете вниманието на клиентот во првите неколку секунди, ризикувате да ја изгубите заедно.

Пример за лоши мрежит.е: Бор-Сол

Лоши примери за дизајн
Оваа страница има толку многу графика што едноставно изгледа преполно. Згора на бројните графики, сликите се движат низ целата страница, па дури и ако посетителот сакаше да кликне на една од сликите, таа ќе мора да ги брка со глувчето.

Грешка #3: Време на бавно вчитување

Дали вашата веб-страница се вчитува толку бавно што посетителот има време да се пофали со чаша кафе и крофна пред да се врати?

Додавањето премногу елементи, како што се флеш, звук, тони графики со висока резолуција или java скрипти, може да предизвикаат вчитување на веб-страницата побавно и побавно. Имајте на ум дека додека поголемиот дел од вашите посетители ќе имаат голема брзина, сеуште има рурални клиенти кои ќе бидат на dial-up и не можат да пристапат на вашата страница ако се влоши премногу бавно.

Совет: Проверете ја брзината на страницата и поправете го советот преку подобрување Увид на брзината на страницата на Google.

Не само што брзината е од суштинско значење за корисничкото искуство, тоа е многу важен ранг фактор. Брзината на страницата стана фактор на рангирање на пребарувачот во 2010, а во јуни 2016, Google објави дека ќе го ажурира факторот за рангирање на брзината на страницата, за да се погледне конкретно на брзината на страницата на вашите мобилни страници. Со мобилното пребарување, сметководство за повеќе од половина од пребарувањата на Google, мобилната страница брзина, исто така, мора да биде оптимизирана.

- Извор: Зголемете ја вашата оптимизација со подобра брзина на сајтот

Пример за лоши мрежит.е: Музејот на мене

Лоши примери за дизајн
Блесок на оваа веб-страница предизвикува тоа да се вчита многу бавно. Згора на тоа, нема лесно видлива врска за прескокнување на блицот. Прелистувачите со побавни брзини на преземање ќе го најдат овој сајт толку тежок за да се вчита дека веројатно ќе излезат од локацијата и никогаш нема да се вратат.

Грешка #4: Премногу рекламирање

Содржините на веб-страниците и блоговите прават пари од рекламирање, наместо од продажба на производи. Меѓутоа, кога многу сопственици на веб-сајтови не успеваат е со додавање на толку многу реклами, кои посетителот не може да ја открие разликата помеѓу содржината и рекламите. Ако посетителот мора да бара да ја пронајде статијата или остатокот од статијата, тогаш има премногу реклами на страницата. Една или две реклами поставени на страницата се најдобри. Повеќе од тоа и ризикувате досадни вашите прелистувачи.

Всушност, во а дигитален извештај за рекламирање спроведена од страна на Upstream и YouGov во 2012, откриле дека околу 20% од потрошувачите рекле дека ако некоја компанија рекламира премногу, тие никогаш повеќе нема да ја користат таа компанија.

Пример за лоши мрежиIte: Hemmy.net

Лоши примери за дизајн
На неколку страници на оваа веб-страница, целата област за преглед на врвот на страницата е за 90% реклами од различни видови. За да стигнете до содржината на страницата, мора да се движи надолу. Дури и таму, постои дополнителна реклама расфрлани во текот на целиот. Тоа е толку одвлекување што е тешко да се фокусираме на страницата.

Грешка #5: Аматерска фотомонтажа

Ништо не извикува аматерски погласно од сликата која не е уредно уредувана. Веб-страниците со ваков вид на проблем може да имаат отсечени слики со нејасни граници, авто-коригирани бои што изгледаат, лоши техники на ракување, што го прават очигледно дека две слики се споени заедно или се разликуваат со големи размери.

Совет: Направете употреба на бесплатни алатки за уредување на слики онлајн: Canva, Слика мајмун

Пример за лоши мрежиIte: Автобуси на Петар

Лоши примери за дизајн
Постојат неколку проблеми со графиката на оваа страница. Прво, таму е автобусот со бело, наместо транспарентна позадина, што е само измамен на страната и изгледа аматерски. Двете фотографии десно, исто така, се проблематични, бидејќи тие се истегнати и пременети во големината, без да се одржуваат односите. Фотографиите изгледаат однадвор и луѓето во оној од десната страна се појавуваат толку испружени што може да бидат гиганти во земјата Лилипут.

Грешка #6: Дизајнира тригодишна старост

Ако вашата веб-страница изгледа како да сте ја отвориле Microsoft Word, создаде парче Word Art и го фрлиле сајтот на Интернет, тогаш можеби ќе сакате да ги преиспитате вашите елементи за дизајн. Додека едноставноста е добредојдено олеснување од некои од поголемите сајтови, ако одите премногу едноставно, ризикувате вашиот сајт да изгледа малолетно и евтини.

Пример за лоши мрежиIte: Cyber ​​D-Sign Clan

Лоши примери за дизајн
Дизајнерот дури и не ги промени боите на зборовите од стандардниот дизајн со кој започнува MS. Овој дизајн е толку едноставен што ќе биде веднаш препознатлив како основна позадина на моделот на Microsoft и Word Art.
Лоши примери за дизајн
Згора на тоа, скокачката страница се обидува да ја вчита. Ова може да биде занемарено ако дизајнот е подобар откако ќе го прескокнете воведот и ќе кликнете на главната страница. Сепак, дизајнот на поврзаната страница (подолу) е исто толку разочарувачки.

Грешка #7: Слаба навигација

Дури и ако веб-страницата има визуелно привлечен дизајн, посетителите можат да растат фрустрирани и да остават лоша навигација.

На пример, страници без јасна врска или со толку многу предмети што е тешко да се одлучи каде да се оди. Еден проблем со кој се соочуваат многу сопственици на веб-страници е мала страница одеднаш која станува поголема. Навигацијата што работеше кога страната имаше пет страници едноставно нема да работи кога страницата има 500 страници. Погледнете како страницата може да биде преработена и преструктуирана во категории и под-категории, така што посетителите ќе разберат точно каде да се обратите за она што го сакаат. Исто така е паметно да додадете поле за пребарување.

Пример за лоши мрежит.е: LawnSignDirectory.com

Лоши примери за дизајн
Посетителот очекува насока која може да се пребарува за нивната област, но наместо тоа, постојат десетици линкови наведени по левата страна на страницата, реклами на десната страна, и неколку избрани бизниси. Оваа страница може да има корист од обновувањето на организационата структура, така што посетителите лесно можат да ги најдат ресурсите за кои ловат.

Грешка во #8: текстуални прашања

Веб-дизајнерите кои користат зафатен фон и потоа да изберат боја на текст што не нуди доволно контраст, нивните веб-страници се нечитливи. Ако очите на посетителот повредени откако ќе прочитаат една статија, зошто таа ќе се држи наоколу за да прочита повеќе страници на вашата страница? Ако мора да изберете зафатена заднина, поставете најмалку една табела, слој или содржина со солидна позадина и одберете боја на текст што е спротивна. Обидете се да избегнете сива боја на сива, но изберете бела на темно црвена, црна на светло розева, итн.

Зборови кои се преклопуваат еден со друг исто така се тешки за читање, како што се ставовите кои делумно се покриваат со графика и делумно со солидна позадина.

Пример за лоши мрежит.е: Бермудски триаголник

Лоши примери за дизајн
Не само што постојат контрастни проблеми на оваа страница, но текстот се преклопува со други текстови, што го прави скоро невозможно да се прочита.

Грешка #9: Типос

Ништо не крикнува непрофесионално повеќе од блескавите грешки и граматички прашања. Иако никој не е совршен, може да се обидете да се приближите. Побарајте од пријателите и семејството да ги разгледаат вашите страници и да ви помогнат да ги пронајдете овие грешки или да ангажирате професионален уредник за да ги докажете вашите страници. Примерот подолу е само за забава. Ова не е вистинска компанија за веб-дизајнирање, но гледам јазик во поглед како непрофесионално се појавуваат некои компании.

Совет: Научете како да фати грешка и грешки во сопственото пишување.

Пример за лоши мрежиIte: Web Tek Rocks

Лоши примери за дизајн
Една грешка може да се занемари, но оваа страница покажува како некои сиви сајтови се полни со грешки. За компанија која сака да ви помогне да ја ставите вашата веб-страница на интернет, веројатно ќе им биде подобро да поминат извесно време поправајќи ги проблемите на сопствената веб-локација пред да ја изградите вашата. "Специјални" е напишано SPECAIL; "Експертиза" е напишано "експериментирање"; Тие нудат да се "помогне самите себе" на интернет; "Ние можеме вграден вашиот сајт побрзо од никого! "

Грешка бр. 10: Најлошото дизајнирање на веб-страница некогаш - толку лошо што не можете да го објасните

Некои веб-страници се само суштински, навистина лоши во дизајнот. Овие слабо дизајнирани веб-страници - не е една работа што ја прави страницата болна за вашите очи, туку скоро сè на страницата.

Може да има комбинација на грди бои, лоша навигација и други предмети. За среќа, овие сајтови се ретки, но гледањето на нив може да ви помогне да знаете што не да се направи кога ќе го дизајнирате вашиот сајт.

Пример за лоши мрежит.е.: После живот

Лоши примери за дизајн
Оваа страница е толку ужасна што е тешко да се опише. Прво, секој што е склон на напади, треба да остане подалеку од оваа страница, затоа што најверојатно ќе предизвика заплена дури и во лице склона кон нема заплена. Скролувањата на страницата се полни со анимирана и светкава графика. Згора на тоа, графиките во најголем дел не се привлечни, завршувајќи со бебе во бенд и свири гитара. Посетете ако се осмелувате.

За Лори Соорд

Лори Соард работи како хонорарен писател и уредник од 1996. Има диплома по англиски јазик и докторат по новинарство. Нејзините статии се појавија во весници, списанија, онлајн и имаше неколку книги објавени. Од 1997, таа работи како веб дизајнер и промотор за автори и мали бизниси. Таа дури работеше и за кратко рангирање на веб-страници за популарен пребарувач и проучување на длабинска оптимизација за тактики за голем број клиенти. Ужива во слушањето од нејзините читатели.