Чувајте ги вашите читатели заинтересирани за куки и завеси

Член напишан од:
  • Копирај пишување
  • Ажурирано: Дек 13, 2016

закачувајќи ги читателите

Се повеќе и повеќе маркетинг се фокусираат на уникатни содржини за да ги промовираат своите веб-страници. Испитувач на социјални медиуми 2014 Социјалните медиуми маркетинг индустрија Извештај покажува дека 58% од маркетинг професионалци сметаат дека оригиналната пишана содржина е од витално значење за нивните социјални медиумски маркетинг напори. Додајте ги овие статистики на фактот дека рангирањето на пребарувачот, ангажманот на посетителот и зачестеноста на посетите, фактор во тоа дали вашиот сајт произведува оригинална содржина или не.

Сепак, пишувањето на целата таа содржина може да биде предизвик во најдобрите денови. И, ако содржината не е возбудлива, посетителите нема да се обесат за да завршат повеќе од една реченица од две. За среќа, постојат некои старосни принципи на пишување сопственици на веб-страници можат да ги користат за да ги закачат читателите и да ги одржуваат читањето. Без разлика дали сте оној што ја пишува содржината за вашата веб-страница, или сте пораснале до големината на која можете да ангажирате други писатели, треба да инсистирате на куки и закачалки во секое парче на пишување што се нагоре на вашата веб-страница.

Читање на читателите

Можеби сте го слушнале терминот "закачување на читателот" пред од англиски литература класа или кога читате за тоа како да се напише онлајн. Сепак, знаејќи што терминот значи и знаејќи како да го додадете во сопственото пишување се две многу различни работи.

Што е кука?

„Кука“ е едноставно уред што се користи за да ја зграби читателот и да ја натера да сака да чита. Thisе го видите ова користено во романи, раскази и статии од сите типови. Тоа е вашата линија за вклучување. Може да биде за сè сè додека е интересно, уникатно и го прави читателот малку curубопитен. Ова е вид на читање што не можете да го гледате подалеку. Некој би можел да ви го нарече името и вие дури и не ги слушате, затоа што сте апсорбирани во читањето на статијата што ве закачи и ве врати.

Методи за влечење

Постојат многу различни типови на куки, но некои од најчестите вклучуваат:

  • Споделувајќи особено интересен факт.
  • Користење на статистички податоци или информации од извор.
  • Користење на цитат кој се поврзува со вашата тема. Можете да користите понуда од позната личност или цитат кој го добивате од извор кој го интервјуирате.
  • Сликање слика за читателот кој е жив и личен.
  • Поставувајќи прашање до читателот што навистина сака да одговори.
  • Шокантно на читателот.
  • Да се ​​смее читателот.

Примери за кука

Еден од најдобрите начини да научите како да напишете одлична кука за отворање е да проучите што другите луѓе го напишале.

Секој е-прави-тоа

Секој изгледа дека има блог овие денови - всушност, од јуни, 2014, имало повеќе од 42.5 милиони блог постови објавени само на WordPress.com. - Добар за голем: Како да направите добар блог пост одлично од Џери Лоу, РБСР

Во горниот пример, писателот користи статистики за да го повлече читателот. Исто така го користи методот на банда на "секој го прави тоа".

Повлечете

Луѓето што купуваат за нивниот прв веб-домаќин се несомнено нападнати со блескави понуди и необјасниви карактеристики од бараж на провајдери - сортирање преку сите опции и термини може да биде огромно, никогаш не фрустрирачко. - Не Купи Хостинг Пред Debunking Овие 5 Хостинг Митови од Џери Лоу, РБСР

Писателот наведува интересен факт што го привлекува читателот. Покрај тоа, читателот може да се однесува и на она што го зборува, затоа што сите моравме да се справиме со тие опции и светкавите понуди.

прашање

Дали знаевте дека можете да ги натерате луѓето апсолутно да ве мразат со вашите социјални медиумски промоции? - Зошто луѓето мразат социјалните медиуми промоции и како можете да го промовирате успешно од Лори Соорд, Р.С.С.Р.С.

Во горниот пример, јас користам прашање што е интересно да се обиде да го нацрта читателот во статијата. Иако моите луѓе веќе мислат дека повеќето омраза промоции на социјалните медиуми, читателот се надева дека ќе прочитате за да добиете статистики и да дознаете како да се борите против ова.

Сликање слика

Кога ветерот вее каков што е веројатно во Кралскиот Ливерпул подоцна оваа недела, ако не можете да го намалите летот со топката кога е потребно, ќе имате проблеми. - Совет на неделата: Научете како да го намалите летот на топката, Golf Channel Digital

Во овој пример, читателот слика интересна слика за читателот. Речиси може да го слушнете како завива ветерот. Во исто време, тој претставува решение (намалување на летот на топката) и неизговорено ветување дека ќе ви даде совет за тоа како да го постигнете ова.

копирни примероци

Неизговорено ветување за решавање на проблемот

Шопинг за мебел може да биде толку забавен, но тоа брз преглед брзо може да се влоши ако немате силна идеја што сакате. - 3 Прашања за одговор при купување трпезни трпези од Sally Painter, Design Capsule

Во овој пример, читателот наведува фактот да те привлече. Повторно, таа користи неизговорена ветување дека таа ќе ги реши вашите шопинг проблеми за вас.

Како што можете да видите, постојат многу начини на кои можете да го дофатите читателот и да ја направите да сакате да прочитате повеќе.

Имајте на ум дека имате околу три секунди да го имате интересот на читателот. Денес просечната личност е крајно зафатена. Тој може да има работа, семејство, да тренира тим со мечболк во текот на ноќта, постари родители на кои им е потребна грижа, семејство кое сака да го гледа од време на време и пријатели да останат во чекор. Згора на тоа, ако тој има хоби што може да го одвлече од читањето на вашиот блог, исто така. Затоа е толку важно да го натерате читателот од првиот ред и да го натерате да се вклучи во вашиот блог-пост. Инаку, ризикувате да го изгубите на многуте конкурентни активности што ги има и преку Интернет и офлајн.

Hanging On за следниот член

Читање
Фото кредит: педрозимони7

Дури и ако успеете да ја закачите вашата читателка, задржувањето на нејзиното внимание може да биде тешко. Можеби не ја зачува вашата страница или не запомнува дека навистина уживала напис таму. Треба да направите се што е можно за да ја натерате или да се врати, особено ако работите на серија написи на одредена тема. За среќа, можете да земете страница од прирачникот за романтични писатели и да висат на читателот.

Што е закачалка?

Романските писатели веќе долго време користат закачалки на крајот на едно поглавје за да го задржат читателот ангажиран и сакаат да знаат што се случува во следното поглавје. Ова ја прави книгата скитник на страницата. Читателот ќе им каже на пријателите дека таа едноставно не може да ја спушти книгата. Она што таа можеби не го сфаќа е дека читателот го создал тоа чувство во себе со намера со употреба на закачалки.

Закачалката во суштина е ветување за следното. Тоа честопати поставува прашање во умот на читателот. Во еден од моите романи, завршувам едно поглавје со:

Она што го кажа или не рече дека може да значи разлика помеѓу животот и смртта.

Читателот останува прашувајќи се што ќе каже хероината. Дали ќе ја каже вистината и ќе ги преземе последиците или ќе биде измамен да го спаси својот живот? Ова е неизговореното прашање за кое се надевам дека читателот сака да го знае одговорот и на тој начин ќе ја претвори страницата и ќе продолжи да чита.

Членовите за вашиот блог се исти. Ако е серија, сакате читателот да го прочита следното во серијата, па затоа треба да завршите со едно прашање и нека читателот знаат дека прашањето ќе биде одговорено со следниот напис од серијата.

Ако написот не е серија, тогаш додадете во функции кои нудат слични статии кои читателот може да ги прочита за да одговорат на дополнителни прашања што можеби ги има. Додавањето на едноставна карактеристика која нагласува слични или поврзани статии е форма на закачалка и ќе оди долг пат кон читателите што висат околу вашиот сајт и продолжуваат да учат од вас.

Примери за завеси

Исто како и со куките, има многу различни начини на кои можете да ги охрабрите читателите да се држат наоколу или да се вратат за повеќе читање. Избрав неколку примери за да ви дадам идеја, но да се креативни со тоа како да ги натерате читателите да се вратат за повеќе.

За вторникот, ќе најдам некои книги кои се посигурни. - Навистина добри книги Прв дел од Дејвид Брукс, Њујорк тајмс

Писателот на оваа статија ветува дека во вторник тој ќе ви донесе специфичен тип на книга. Ова ветување за идна награда ќе го охрабри читателот да се врати за повеќе.

Дали мора да знаете врвот за оптимизација? Ве молиме да го споделите подолу - со постојано менување на правилата на оптимизација, сите ние сме заедно. - SEO 101 за првпат Блогерите од Џери Лоу, WHSR

'Sери Лоу од WHSR користи ангажман за да ги задржи читателите наоколу. Наместо да напишете втор дел на овој напис, тој ги охрабрува читателите да бидат ангажирани и да споделуваат свои совети. Ова исто така ги прави читателите во интеракција едни со други што може да ги задржи да се вратат на вашата страница.

Дури и тогаш, како што лежеше во темнината, слушајќи го какофонијата на гласовите околу него, Мајкл почувствува дека еднаш ќе биде оправдан. Тој едноставно не знаеше како или кога ќе дојде тој ден. - од Памела Колоф, Тексас месечно

Г-ѓа Коллоф го користи ветувањето за идно оправдување за овој човек да го поттикне читателот да продолжи во Дел II.

Ќе ја истражиме оваа приказна, која сега влегува во фазата на крајот на играта, во Дел II. - Претприемачите се новиот труд: I дел од Венкатеш Рао, Форбс

Г-дин Рао едноставно изјавува дека има уште многу. Ова е едноставен пристап, но работи ефикасно кога веќе сте го ангажирале читателот со одлична содржина, како што прави овој писател.

Добро пишување

Не постои количество на промоција или понуди што можете да ги користите за вашата веб-страница што некогаш ќе постигнат добар труд и редовна содржина. Малку е важно да се изгради вентилаторска база ако ги изгубите повторно затоа што не им давате некое книжевно месо за да џвакаат за вашата тема по избор. Користењето на куки и закачалки ќе ги задржи вашите читатели на вашата страница и ќе ги задржи да се вратат повеќе, но исто така ќе треба да бидете сигурни дека целата содржина во средина следи принципи за добро пишување.

За Лори Соорд

Лори Соард работи како хонорарен писател и уредник од 1996. Има диплома по англиски јазик и докторат по новинарство. Нејзините статии се појавија во весници, списанија, онлајн и имаше неколку книги објавени. Од 1997, таа работи како веб дизајнер и промотор за автори и мали бизниси. Таа дури работеше и за кратко рангирање на веб-страници за популарен пребарувач и проучување на длабинска оптимизација за тактики за голем број клиенти. Ужива во слушањето од нејзините читатели.