Идеја стартници: 20 фрази за да ви помогне да дојдат со теми да пишувам за

Член напишан од:
  • Копирај пишување
  • Ажурирано: Јуни 22, 2019

Дали вашиот мозок повредени од доаѓањето со нови идеи за вашиот блог? Без разлика дали сте писател и идеја стартер или ти доделувате теми на други луѓе, доаѓаат со теми секој ден или понекогаш неколку теми дневно може да се исцедат од најкреативните духови.

In Уметникот е начин, водич за ослободување на вашата креативност, авторката Џулија Камерон се осврнува на тоа исцрпено чувство како празен "креативен бунар". Има неколку работи што можете да ги направите за да го надополните добро, и ние зборуваме за нив 10 начини да се надмине блокот на писателот при блогирањето, но еден од најлесните начини да излезе со идеи кога не мислите дека имате нешто што треба да го дадете е да ги користите идеите за почетници.

Идејата стартер исто така се нарекува брза. Тоа е едноставно фраза која е наменета за џогирање на вашиот мозок и да добиете вашите креативни сокови тече. Кога сте во загуба за идеи, можете да се свртите кон овие инструкции и да излезете со нешто за што треба да пишувате. Покрај тоа, овие поттикнува користете добра оптимизација и методи за грабање на внимание како што е опишано во Џери Лоу Примероци од наслови на 35 од блогерите од A-листа.

20 поттикнува - нови идеи за вашите написи!

За инструкциите подолу, ќе го земете насловот и ќе го пополните празно. Ова ќе послужи како идеја за нова статија. Постојат стотици начини да се заврши секоја пратка. Дури и ако сте во загуба за нови идеи, со овие инструкции, никогаш нема да се соочите со тој проблем повторно.

1. Водич за почетници за ___________

Пополнете го прашањето погоре со тема што некој кој не го разбира вашиот блог, воопшто не е предмет. На пример, ако водите блог за печење колачи, тогаш горниот поттик може да стане: Водич за почетници за Нежните изливи.

2. Топ 5 Начини на __________

Овој наслов е доволно општ за да можете да пишувате на која било тема од почетник до средно до напредно. На пример, ако вашиот блог е за отварачи на гаражни врати, тогаш можете да напишете напис насловен Топ 5 Начини за одржување на отворањето на гаражни врати во работниот редослед.

3. Како да се спречи __________

Прашањето за овој наслов е повик за акција. Има нешто во вашиот лажат што е загрижувачко за читателите. Што е тоа? Ако вашиот блог е за акциони филмови, тогаш овој наслов може да стане: Како да се спречи Burnout на акција.

4. Што __________ треба да знае за __________

Овој наслов е привлечно внимание за одредена публика. Ќе го пополните првиот празно во вашата целна демографска и втората со темата. Значи, ако имате агенција за изнајмување на автомобили, би можеле да напишете: Што треба да знаете туристите за добивање на најдобрите цени за изнајмување на патнички комбини.

5. Специјален извештај за тоа што _________ размисли за __________

Студии на случај и специјални извештаи обезбедуваат извор на авторитет на вашата веб-страница. Да речеме дека твоето место е за хербални лекови за кучиња. Може да го претворите овој наслов во нешто вака: Специјален извештај за тоа што сопствениците на кучиња размислуваат за млековата тисница за функцијата на црниот дроб.

6. 10 лаги сте се раскажува за __________

Ова е насловот на предупредувачкиот стил. Го привлекува читателот затоа што сака да знае што прави погрешно. Еден пример може да биде датира веб-сајт. Насловот ќе стане нешто како: 10 Lies Сте се раскажуваше за тоа зошто сеуште не сте единствени.

7. Најдобри начини да бидете безбедни за време на __________

Овој тип наслов ја следи истата идеја како предупредување. Таа игра на нашето чувство на желба да бидеме безбедни, паметни и среќни. Ајде да го искористиме примерот на друштво за обезбедување. Написот може да стане: Најдобрите начини да бидете безбедни за време на инвазијата дома.

8. 4 фази за стекнување __________

Ова е како да внесете наслов, но со одреден број чекори за добивање од А до Z. Значи, градежната компанија може да пишува на нешто како: 4 фази за добивање на целосно водоотпорен подрум.

9. Зошто треба да се управувате од __________

Ова е уште едно предупредување до читателот. Можете да го пополните празно место со речиси секоја тема што може да се замисли. Ако сте специјалист за оптимизација, би можеле да го претворите тој наслов во: Зошто треба да управувате со јасно плаќање за поставување на пребарувач.

10. Најдобри совети за креирање на __________

Овој наслов треба да биде резервиран за вашиот најдобар совет за читателите. Тоа треба да дојде од стручно интервју, лично искуство или научно истражување од реномирани извори. Да речеме да се кандидира на сајт кој продава облека. Може да го напишете следново: Најдобри совети за создавање на совршена облека за новогодишната ноќ.

11. 3 чекори за учење __________

Овој наслов е многу разновиден. За да ги пополните празнините за оваа титула, размислете за тоа што им е потребно на вашите читатели и кои сакаат да научат и што посебно знаат. Ако го стартувате училиштето за готвење, може да се справите: 3 чекори за да научите да направите совршена суфле.

12. Добрите и лошите страни на __________

Кои се некои од најчестите предности и недостатоци кои се вклучени во вашата индустрија? Ако извршите компанија за односи со јавност и сакате да стигнете до потенцијални клиенти, може да напишете тема како: Добрите и лошите страни на печатеното рекламирање во денешниот дигитален свет.

13. Се што треба да знаете за __________

Ова е сеопфатна статија за водич. Кои се големите теми за вашиот сајт? Ако имате сајт за мачки, тогаш можете да напишете нешто за: Се што треба да знаете за воведување на маче на другите мачки или се што треба да знаете за леукемија на маче.

14. __________ Водич за __________

Зборувајќи за водичи, како можете да им дадете исклучително специфични совети на вашите читатели што никој друг не ги нуди? Ако продавате шиење резерви, може да напишете нешто како: Упатство за тинејџер за шиење на сопствен обетки.

15. Зголемете ја вашата __________ со __________% со __________.

Играј на желбата на читателот да се подобри со овој наслов. Да речеме дека работите со веб-страница која нуди совети за финансиско планирање. Може да напишете нешто како: Зголемете го вашето портфолио за пензионирање од страна на 50% со акции на Penny.

16. Брза помош за __________

Ако некој страда, тогаш што сакаат? Токму ... брзо ослободување. Овој наслов ја задоволува таа потреба. Ајде да користиме пример за родители на веб-страница. Може да напишете нешто на: Брза помош за холест или брза помош за болки во грлото кај децата.

17. Дали сте загрижени за __________?

"Дали сте" наслови се уште еден начин да се допрат за загриженоста што посетителите на вашата веб-страница може да ја имаат. Статијата потоа претставува решение за таа загриженост. Значи, ако се кандидира на страницата каде што луѓето разговараат за политички прашања, може да напишете нешто како: Дали сте загрижени за претстојните избори? Дали сте загрижени за гласањето за погрешно лице? Размислете како вашите читатели и обидете се да дознаете што најмногу се загрижени.

18. Добијте __________ Како __________ (позната личност)

Друга техника е да се користи името на познатата личност за привлекување луѓе во статијата. Да речеме да се кандидира на веб-сајт за совети за диети. Може да напишете нешто вака: Добијте бицепс како Чанинг Татум.

19. За луѓе кои __________

Овој наслов може да покрие широк спектар на теми. Идејата е да се пополни празното со желба. Значи, може да напишете нешто како: За луѓе кои сакаат да изгубат 30 фунти или за луѓе кои сакаат да го подобрат својот голф замав.

20. X Докажано начини за __________

Ви нудиме вредност со овој тип на наслов. Овие начини се "докажани" и експертите ги препорачуваат или сте сами ги тестирале. За сајт за пишување, можете да излезете со: 20 докажани начини за завршување на вашиот прв роман.

Не плашете се да додадете наслови, но обидете се да ги задржите под зборови 10 или ризикувате да го изгубите вниманието на читателот. Извонредно долги наслови исто така изгледаат чудно во мобилните уреди. Според Пју Интернет истражување, две третини од корисниците на мобилни телефони одат на интернет. Имајте го тоа на ум како што формулирате интересен, но краток наслов. Значи Топ 5 начини да се пече торта, може да се прошири до Топ 5 начини да се пече на совршена торта.

Итна техника за да најде идеја

групирање
Фото кредит: јухансонин преку фотопин cc

Ако сте го пробале секое од горенаведените инструкции погоре и сè уште немаат цврста идеја да пишувате за, обидете се со бесплатна асоцијативна техника наречена кластерирање. Celestine Chua, основач на Лична извонредност, препорачува техника на кластери во нејзината статија 25 Корисни техники за мозочен удар. Ова е техника која сум успешно ја искористив за да излезе со идеи за теми за истражување, идеи за статии, па дури и за работа на сцени за романите. Тоа е едноставно, но сепак ефикасно. Еве како функционира:

  • Земи големо парче постери или најдете бела табла за да напишете.
  • Затворете ги очите за миг и ослободете го умот на одвлекување.
  • Сега, започнете да пишувате! Напишете го првото нешто што ви се допаѓа во круг во центарот на вашиот одбор.
  • Напишете го следниот збор што ми доаѓа на ум во кругот што доаѓа од главниот круг, како на сликата подолу.
  • Продолжи, создавајќи се повеќе и повеќе кластери на кругови сè додека не сте размислувале или неколку се случувале.

Сега, чекор назад и погледнете во вашиот кластер. Можете ли да дојдете со идеја од она што сте го напишале? Побарајте модели и големи идеи. Ако сеуште сте заглавени откако ќе се обидете со оваа вежба, побарајте помош од други или преку виртуелен состанок или лично. Повторете ја оваа вежба, но дозволете на сите да ги исфрлат идеите што ги додаваат во кластерите.

Со користење на горенаведените инструкции и оваа вежба за групирање, треба да се ослободите од недостаток на креативност и да ја достигнете таа брилијантна идеја која ќе ги привлече читателите кон вашата веб-страница и ќе ги чува таму.

За Лори Соорд

Лори Соард работи како хонорарен писател и уредник од 1996. Има диплома по англиски јазик и докторат по новинарство. Нејзините статии се појавија во весници, списанија, онлајн и имаше неколку книги објавени. Од 1997, таа работи како веб дизајнер и промотор за автори и мали бизниси. Таа дури работеше и за кратко рангирање на веб-страници за популарен пребарувач и проучување на длабинска оптимизација за тактики за голем број клиенти. Ужива во слушањето од нејзините читатели.