[Истражување на пазарот] Трошоци за градење на веб-страница: проценка базирана на врвни хонорарни преведувачи на 400

Член напишан од:
  • Онлајн Бизнис
  • Ажурирано: април 07, 2020

Тоа е единственото најважно прашање кога сте започнувајќи своја сопствена веб-страница. И искрено, одговорот ќе зависи од тоа колку сакате да биде.

Постојат неколку фактори кои треба да ги земете предвид при пресметувањето на цената на веб-страницата, и сите од нив може да варираат диво, во зависност од тоа колку се комплексни или едноставни вашите потреби (т.е. лична страница, форумили целосна e-commerce продавница).

Во оваа статија, ние се обидуваме да обезбедиме толку реални светски вредности и цени, врз основа на нашето истражување, за да може подобро да ги разберете различните трошоци на веб страната и како треба да го планирате вашиот буџет.

Содржина

Трошоците за изградба на веб-страница во основа се сведуваат на следните пет главни категории:

  1. Веб хостинг и домен цена
  2. Цена за дизајн на вебсајт
  3. Копирај пишување / цена на содржина
  4. Веб развој цена
  5. Веб маркетинг цена

Резиме: Колку да платите за веб-страница?

Ние се нурне и ги проучувал највисоките 400 фрилансерски профили во UpWork. Еве ги проценките на трошоците за три различни типови на веб-страници врз основа на нашето истражување на пазарот.

  • За веб-страница за информации за 10 - ви треба $ 200 - $ 1,500 за почетно поставување.
  • За веб-страница за информации на 10 со сопствени веб-дизајни, очекувајте да платите $ 1,500 - $ 5,000 за почетно поставување.
  • За веб-страница на 10-страница со сопствени дизајни и функции, очекувајте да платите $ 5,000 - $ 10,000 за почетно поставување и $ 1,000 - $ 10,000 / месец за тековен маркетинг и развој.

Дефект на трошоците и статистика

1. Веб хостинг и домен цена (детали)


** Цена на домен Ново: $ 10 - $ 15 годишно ** Претходна сопственост: $ 500 - цена на 150,000 стекнување ** Цена на веб-домаќин: $ 3 - $ 15 месечно ** VPS: $ 15 - $ 50 по месец --------------

2. Цена за дизајн на веб-страница (детали)

$ 26.32 / час ** Највисока цена: $ 80 / час ** Пред-дизајниран веб-сајт шаблони: Бесплатно - $ 99 ** Дизајн на логото: Слободен - $ 200 ** Иконите поставува: Бесплатно - $ 50 - -------------

3. Трошоци за содржина (детали)

Надоместоци за писатели ** Просечно: $ 29.29 / час ** Највисока: $ 200 / час --------------

4. Веб развој цена (детали)

Провизии за веб-развивач: ** Просек: $ 31.64 / час ** Највисока: $ 160 / час --------------

5. Маркетинг трошоци (детали)

Оптимизација на оптимизација (SEO) ** Просек: $ 23.68 / час ** Највисока цена: $ 175 / час Социјален медиумски маркетинг / менаџмент (SMM) ** Просек: $ 25.25 / час ** Највисока цена: $ 150 / час * врз основа на нашата студија 400 врвот профил на хонорарни работници.Тоа може да изгледа како многу, но за среќа, сите од нив може да бидат многу флексибилни во смисла на тоа колку можат да чинат. Ова значи дека можете да изберете да ја максимизирате вашата потрошувачка на една ставка додека ги намалувате трошоците на друга.

На овој начин, можете да ја прилагодите цената на вашата веб-страница во вашиот буџет.

Исто така прочитајте - Три едноставни начини за креирање на веб-страница (проценет буџет <$ 500).


ФТЦ Обелоденување

WHSR добиваат надоместоци за упатување од некои компании споменати во оваа страница. Нашите мислења се базираат на вистинско искуство и вистински податоци за серверот. Прочитајте ја страницата за политика за разгледување за да разбереме како работи нашиот систем за преглед и оценување на домаќинот.


Колку чини да се изгради веб-страница?

Во просек, сепак, цената на веб-страница може да се движи насекаде помеѓу $ 200 до дури $ 10,000 или повеќе.

Ајде внимателно да погледнеме на секоја ставка и да видиме како сето тоа се стега.

* Забелешка: Проценка на трошоци базирана на 400 freelancer профили во Upwork. Ние не сме поврзани ниту поврзани со Урбан или некој од хонорарците.

1 - веб хостинг и домен цена

** Estimation ** Цена на домен Ново: $ 10 - $ 15 годишно Претходна сопственост: $ 500 - цена на 150,000 за цена на купување Веб Хост Трошоци: $ 3 - $ 15 месечно VPS: $ 15 - $ 50 месечно

Двете најосновни основи кои ви се потребни за да започнете веб-страница е името на доменот и веб-домаќин. Ако немате и двете, тогаш немате веб-страница.

Цени на име на домен

Каде да се добие: NameCheap, GoDaddy

Тоа е во основа адресата на вашата веб-страница на интернет и цената на сопствен домен обично ќе биде околу $ 10 - $ 15 долари годишно. Овие се за имиња на домени кои завршуваат со .com, .net, .org или .info.

Можете дури и да одите за единствени имиња на домени кои завршуваат со .tv или .store, но ќе чини малку повеќе. Иако, ако само што започнувате, препорачуваме да се држите до. Com, бидејќи тоа е многу почесто користено.

Ако името на доменот што го сакате е ново, можете лесно Регистрирајте се на веб-страниците на домен регистратори како што се NameCheap и GoDaddy. Меѓутоа, ако името што го сакате е веќе направено, тогаш ќе мора да го купите од тековниот сопственик.

Овие можат да бидат многу скапи, бидејќи претходно сопствените име на домени може да чини до $ 10,000 или повеќе. Освен ако тоа не е важно за вашиот бренд, ние не препорачуваме да купувате имиња на домени кои веќе се направени.

Извештај за продажба на доменот објавен на ДН весник (мај 2018).

Веб хостинг цени

Каде да се добие: InMotion хостинг, Siteground, A2 Хостинг

Сега кога имате име на домен, ви треба место за чување на вашата веб-страница. Ова е местото каде што веб-домаќин доаѓа во како тие ќе биде домаќин на податоците на вашиот веб-сајт, така што луѓето можат да го посетат.

За веб хостинг решенија, постојат многу за вас да изберете. Некои нудат буџет хостинг што чини околу $ 3 - $ 5 месечно, додека некои нудат понапреден хостинг кој може да чини колку $ 50 месечно.

Општо земено, заеднички хостинг план не треба да ве чини повеќе од $ 10 месечно на долг рок; додека хостинг VPS треба да ве чини околу $ 30 месечно.

Ве молиме прочитајте го нашиот водич за хостинг на веб-сајтот тука.

2 - цена на дизајнот

** Estimation ** Графички дизајн цена (врз основа на нашите истражувања на пазарот) Просек: $ 26.32 / час Средно: $ 25 / час Највисоко: $ 80 / час Пред-дизајниран веб-сајт шаблони: Слободен - $ 99 Лого дизајни: Слободен - $ 200 Колекции на икони: Бесплатно - $ 50

Убавината е во окото на гледачот, но кога станува збор за дизајнот, треба да имате веб-сајт со професионален изглед ако сакате да се сфатите сериозно. Со доаѓањето на веб-сајтот градители и CMS платформи како што се WordPress, имате многу поголема флексибилност во смисла на тоа како го дизајнирате изгледот на вашиот блог или веб-страница.

Цена на веб-страница и графички дизајн врз основа на Upwork Top 100 freelancer профили. Просечна стапка на час = $ 26.32 / час; највисока = $ 80 / час, најниска = $ 3 / mo.

Преработени шаблони

Постојат многу бесплатни шаблони или дизајни на веб-градители како што се Wix or Weebly што можете да го користите за лесно креирање на одличен веб-сајт. Ако сакате подобар изглед или уникатни дизајни, можете да се одлучите за премиум теми, кои може да се движат насекаде помеѓу $ 50 - $ 200 за тема или кожа, во зависност од дизајнот и колку функционалност е вклучена.

Тука се и некои пред-дизајнирани шаблони што ги најдовме во Wix.

Пример - "Мапа на рестораните" - дефиниција на Викс за ресторани; бесплатно за сите корисници на Wix.

Прилагодени дизајни

За оние кои имаат поголем буџет и сакаат веб дизајн кој е сосема обичај и уникатен за вашиот бренд, секогаш можете ангажираат дизајнери да го изградат тој шаблон со еден вид.

Иако овие можат да бидат прилично скапи со дизајнерите кои се наплаќаат насекаде помеѓу $ 1,500 до $ 10,000 за целосно дизајниран веб-сајт.

Пример: Можете да ангажирате дизајнер преку објавување на вашиот проект на платформи за совпаѓање на работа / хонорарни преведувачи како што е Savvy SME. Дизајнерите обично наплаќаат околу $ 20 - $ 40 / час.

Икони и логоа

Друг дизајн цена која треба да се разгледа е логоа и икони за вашиот веб-сајт. Логос обично чини $ 0 - $ 200 по парче, додека иконите чинат $ 1 / икона или $ 30 / сет ако го купите од сајтови со икони за галерија (т.е. Пронаоѓач на икони и Слободен Pik)

Во случај да треба да заштедите цена во ова, имаме низа од прилагодени икони и оригинални логоа што можете да го користите бесплатно.

Бесплатни оригинални дизајнирани икони од нашите дизајнери - Кликни тука за да го симнете.

Идентитет и Брендирање

Настрана од очигледните проблеми во врска со дизајнот, исто така треба да излезете со постојан идентитет на марката. Ова значи дека вашето лого - за повеќе платформи - и другите дизајни треба да бидат испланирани правилно.

И покрај тоа што снабдувањето од странство на дизајнер може да биде еден од начините за решавање на проблемот, исто така можете да се одлучите за веб-базирани услуги што можат да генерираат цели концепти на марката за да изберете. Тие се брзи и без гужва.

3 - трошок за содржина

** Проценка ** Цена за пишување (врз основа на нашето истражување на пазарот) Просечно: $ 29.29 / час Средно: $ 30 / час Највисоко: $ 200 / час Очекуваме да потрошиме $ 150 - $ 400 по страница за една страница со добар напис .

Откако ќе го добиете името на доменот, веб-домаќин и дизајнот завршен, време е да се префрлите на следниот важен аспект на вашата веб-страница. И тоа е задоволство.

Кога станува збор за трошоци за создавање содржини, главните три што треба да ги разгледате се напишани содржини (статии, дигитални или само-објавени книги, итн.), графичка содржина (слики, итн.) и видео / аудио содржина (видеа, webinars, итн.).

Сега, одлична работа за креирање на содржини е тоа што можете многу да управувате со себе за да ги намалите трошоците.

Про совети

Кога размислував да го користам мојот блог со полно работно време, тогаш инвестирав $ 3000 во период од 4 месеци. Од тоа, 40% инвестицијата беше во ангажирање тим (содржина) и 50% беше во различни алатки.

Ако морам да започнам нов веб-сајт со пари, тогаш би потрошил повеќе пари за креирање на содржини од било што друго, бидејќи содржината е најкритичен елемент во бизнисот базиран на блогирање.

- Pardeep Goyal, Блогирање како бизнис

Сепак, тоа доаѓа на жртвата на додавање на повеќе работа на вашата плоча. Можете да ангажирате хонорарни преведувачи или агенција за да помогнете во креирањето содржина и цената може да се движи насекаде помеѓу $ 10 до $ 100 на час за генерирање содржини.

Општо земено, ако само што почнувате, најдобро е да се одржува креирањето на содржината себе. Откако вашата веб-страница ќе стане поголема, може да се разгледа ангажирање на хонорарни преведувачи за да додадете повеќе содржини. За подобра идеја за цената на хонорарците, можете да ги проверите нашите проценки подолу.

Трошоци за пишување копија врз основа на Upwork Top 100 freelancer профили. Просечна стапка на час = $ 30 / час; највисока = $ 200 / час, најниска = $ 9 / mo.

4 - трошоци за развој

** Проценка ** Цена за развој на веб (врз основа на нашето истражување на пазарот) Просечно: $ 31.64 / час Средно: $ 25 / час Највисока: $ 160 / час

Назад во текот на денот, додавање на функционалности на вашата веб-страница беше најголем придонесувач за вкупните трошоци за градење на вашата веб-страница. Причината беше тоа што, ако сакавте да имате карактеристика на вашиот сајт, таа мораше да се купи одделно како претходно изработена скрипта или да биде изградена од нула од веб-развивач, кој се стреми да биде скап.

Денес, можете да го користите Системот за управување со содржини (CMS) да се изгради и додадете карактеристики на веб-сајтот yourselѓ, без да ангажирате инвеститорот. Всушност, многу од овие CMS ги нудат сите стандардни карактеристики што ќе ви бидат потребни за веб-страница, веднаш од портата.

Про Совети

Devesh

За првите неколку месеци [за изградба на мојата прва веб-страница], потрошив $ 100 на домен и хостинг и ништо друго.

Отидов со бесплатна тема и откако страницата започна да заработува доволно пари, се префрлив на премиум-тема. Освен тоа, не мислам дека потрошив пари на додатоци или алатки на WordPress.

- Девеш Шарма, WP Kube

WordPress е еден ваков популарен CMS кој ви овозможува да работите како што е уредување и објавување содржина, да додадете социјални медиумски интеграции, да го оптимизирате вашиот веб-сајт за пребарувачите и многу повеќе. Најдобриот дел е тоа што повеќето од нив се бесплатни.

Исто така прочитајте - Споредете го Top 3 CMS: WordPress vs Joomla vs Drupal

Се разбира, кога станува збор за понапредни работи како e-commerce продавница, способноста за обработка на кредитни картички, додавање на алатки за членство, итн, тие сеуште ќе ве чини. И повеќе напредни функции се, толку е поголема цената ќе биде.

Слично на создавање на содржина, можете да одберете за хонорарни преведувачи да ви помогнат со напредните работи и цените може да се движат од било каде помеѓу $ 5 - $ 160 на час.

Трошоци за развој на веб базирани на Upwork Top 100 freelancer профили. Просечна стапка на час = $ 31.64 / час; највисока = $ 160 / час, најниска = $ 5 / mo.

5 - трошоци за маркетинг

** Проценка ** Веб маркетинг цена (врз основа на нашите истражувања на пазарот) Search engine optimization (SEO) Просек: $ 23.68 / час Средно: $ 19 / час Највисока: $ 175 / час Социјални медиуми маркетинг / менаџмент (SMM) 25.25 / час Средна: $ 20 / час Највисока: $ 150 / час

Да речеме дека сте сопственик на торта продавница која се наоѓа во Лос Анџелес. Кога луѓето google "слаткарница LA", тие ќе добијат милиони резултати. Како да се осигурате дека вашиот бизнис се појавува во близина на врвот на резултатите од пребарувањето?

Па, тоа зависи од многу фактори како што се релевантни за вашиот бизнис, колку се ажурира вашата содржина и бројот на посетители што ги добивате.

Другиот најважен фактор? Како го продавате вашиот веб-сајт.

Правилната инвестиција во маркетингот ќе осигури дека вашата веб-страница ќе стане видлива за клучните публики што ги сакате. Ова ќе обезбеди постојан прилив на посетители и ќе го подобри вашето севкупно рангирање на веб-страниците на пребарувачите како Google.

Сега, кога знаеме дека маркетингот е важен, го поставува прашањето: "Колку треба да потрошите за маркетинг?"

Како и со сите трошоци што ги дискутиравме претходно, сето тоа зависи од она што сакате да го извадите од него.

Општо земено, препорачуваме да се фокусирате на два големи аспекти: SEO (Search Engine Optimization) и SMM (Социјални медиуми маркетинг / менаџмент).

Трошоци за оптимизација на пребарувачки

Оптимизирање на вашата веб-страница за пребарувачите е задолжително ако сакате да ги привлечете најмногу посетители. Постојат многу оптимизација за услуги на располагање денес дека може да се движат од евтин да плаќаат илјадници долари месечно.

За веб-страници со буџет, можете сами да се справи со функциите за оптимизација со користење на приклучоци за да помогнете во оптимизирање на вашата веб-страница за пребарувачот. Некои ви дозволуваат да ги користите додатоците бесплатно, додека други може да бараат еднократен надомест и да ви дадат понапредни функции.

Фремиум алатки како што се SEM Раш, ahref, и Moz чини околу $ 100 - $ 1,500 годишно. Овие се одлични алатки кои се корисни и прилично лесни за употреба. Ако планирате да ги оптимизирате своите сајтови сами - одете ги проверите.

Но, што ако сакате да ангажирате експерт кој може да стори сé што е од истражување на клучни зборови до таргетирање и градење врски?

Па, за хонорарни консултанти за оптимизација, можете да очекувате да платите насекаде помеѓу $ 3 до $ 175 на час за консултации. Агенциите или услугите базирани на проекти имаат тенденција да се разликуваат многу повеќе, со некои полнење високо како $ 30,000.

Цена на оптимизацијата на пребарувачот базирана на Upwork Top 100 фризерите профили. Просечна стапка на час = $ 23.68 / час; највисока = $ 175 / час, најниска = $ 3 / mo.

Маркетинг социјални медиуми / Трошоци за управување

Социјалните медиуми е важна компонента која треба да се разгледа за секој онлајн бизнис, ако сакаат да успеат. Користењето на платформи како Твитер, Instagram и FaceBook за вашиот бизнис може да донесе неверојатни резултати, но сето тоа зависи од тоа како да одите за тоа.

Слично на оптимизација, можете да изберете да се справи со сите социјални медиуми маркетинг и управување со себе. Се што треба да направите креирате сметки за важните, креирајте содржини на неа и направете го целиот објавувањето. Користење алатки како што се Socialert, Тампонили HootSuite може да ви помогне да планирате, креирате и распоредите многу од вашите социјални медиумски задачи и може да чинат околу $ 100 до $ 500 месечно.

Кога станува збор за тоа, можете да ги намалите трошоците до нула ако знаете што правите со социјалните медиуми.

Сепак, нешто во врска со социјалните медиуми е тоа што постојано се менува и може да биде тешко да ги следи нејзините трендови, особено кога имате бизнис да се кандидира. Тука доаѓаат експерти за социјални медиуми или хонорарни преведувачи.

Ако имате буџет за тоа, аутсорсинг вашиот маркетинг на социјалните медиуми на агенции или хонорарни преведувачи е одлична опција, бидејќи тие обезбедуваат секаков вид на услуги, почнувајќи од поставување и конфигурирање на сметки до креирање и закажување објавување на социјалните медиуми.

Што се однесува до самата цена, можете да очекувате да платите агенции насекаде помеѓу $ 500 до $ 5,000 месечно. Хонорарците, од друга страна, обично ќе наплаќаат околу $ 4 до $ 150 за час.

Трошоци за маркетинг и менаџмент на социјалните мрежи базирани на Upwork Top 100 freelancer профили. Просечна стапка на час = $ 26.25 / час; највисока = $ 150 / час, најниска = $ 4 / mo.

Нашите истражувања на пазарот: Засновани врз профилите на хонорарни 400 хонорари

Сега, кога сме поминале низ сите трошоци за правење веб-страница, си го тепале мозокот и се обидувале да дознаете колку точно ќе ве чини да започнете веб-страница.

За да го олесниме животот, подготвивме листа на највисоки 100 freelancers за писатели, веб-дизајнери, графички дизајнери, оптимизација и социјални медиуми од UpWork.

Нашите пазарни студии базирани на највисоките 100 договори за хонорари (со> 85% стапка на успех во работата) - преземете целосна табеларна пресметка тука. Проверете ги часовните часови на хонорарците за развој на веб, пишување содржини, оптимизација, SMM и графички дизајн.

Еве неколку реални примери на слободните профили.

Писателски профили

* За да добиете поблизок изглед, кликнете за да ја зголемите сликата.

Трошоци за градење на веб-страница - Трошоци за содржина / напис
Трошоци за градење на веб-страница - Трошоци за содржина / напис

Профили за веб-развивачи

* За да добиете поблизок изглед, кликнете за да ја зголемите сликата.

Трошоци за градење на веб-страница - Трошоци за развој на локацијата
Трошоци за градење на веб-страница - Трошоци за развој на локацијата

Графички дизајнерски профили

* За да добиете поблизок изглед, кликнете за да ја зголемите сликата.

Трошоци за градење на веб-страница - Дизајн цена
Трошоци за градење на веб-страница - Дизајн цена

Трошоци за градење на веб-страница - Дизајн цена
Трошоци за градење на веб-страница - Дизајн цена

Профили за продажби на социјални медиуми

* За да добиете поблизок изглед, кликнете за да ја зголемите сликата.

Цена за градење на веб-страница - SMM цена
Цена за градење на веб-страница - SMM цена

Оптимизација и пребарување продажби профили

* За да добиете поблизок изглед, кликнете за да ја зголемите сликата.

Трошоци за градење на веб-страница - оптимизација цена
Трошоци за градење на веб-страница - оптимизација цена

Трошоци за градење на веб-страница - оптимизација цена
Трошоци за градење на веб-страница - оптимизација цена

Усогласување на целите на буџетот и сайта

Ние потоа се распадне во 4 различни нивоа на трошоци за едноставна и лесна референца.

Што можете да добиете со $ 200?

Во $ 200, можете да очекувате да имате сопствено име на домен и да користите заеднички хостинг план за вашата веб-страница. Можете да го користите WordPress како основа за водење на вашата веб-страница и да користите бесплатни или премиум дизајнирани шаблони.

Најверојатно ќе се кандидира за себе и ќе му биде задолжено уредување и креирање статии, додавање на функции и функционалности, како и одржување на веб-страницата. Што се однесува до оптимизација и социјални медиумски интеграции, ќе треба да се потпрете на бесплатни приклучоци како што се Yoast оптимизација и HootSuite.

Што можете да добиете со $ 1,000?

Во $ 1,000, можете да очекувате да имате сопствено име на домен и можност да изберете помеѓу споделени или VPS хостинг планови. WordPress сеуште е најдобрата платформа за изградба на вашиот сајт, но сега имате можност да користите бесплатни или премиум приклучоци, а исто така и премиум шаблони кои можете да ги модифицирате за да одговараат на вашите барања.

Ангажирање на слободна пракса за да направите одредени задачи како што се дизајнирање на вашата веб-страница, креирање содржини, па дури и оптимизација и социјални медиуми е можно, иако не треба да очекувате нешто фенси.

Што можете да добиете со $ 5,000?

Во $ 5,000, можете да добиете сопствен домен и опција да го хостирате вашиот веб-сајт на VPS или облак хостинг план за подобри перформанси на серверот. Сеуште можете да го изградите вашиот веб-сајт на WordPress или можете да истражувате други CMS.

Ако барате да започнете онлајн продавница, можете да ангажирате хонорарни преведувачи или агенции за да помогнете во изградбата на целата работа со прилагодена дефиниција и сопствени карактеристики. Можете да ангажира хонорарни преведувачи да се справи со одредени аспекти на вашата веб-страница, како што се оптимизација, социјални медиуми, и креирање на содржина. Иако ако сакате да ги намалите трошоците, препорачуваме да го направите тоа сами.

Што можете да добиете со $ 10,000?

Надвор од името на доменот, во $ 10,000 можете да отидете на посветен сервер за да го хостирате вашиот веб-сајт. Веб-страницата може да биде изградена на WordPress, други CMS, или можете да ангажирате инвеститорот да го изгради од нула со карактеристики кои се единствени за вашите потреби.

Изгледот на вашата веб-страница ќе биде оригинален дизајн кој е важен за вашиот идентитет на брендот и се вклопува во вашата индустрија и целна публика. Можете исто така да ангажирате агенции или хонорарни преведувачи за да се справат со задачите како што се создавање на содржини, оптимизација и управување со социјалните медиуми.

Оправдување на цената на веб-страницата од бизнис агол

Изработка и започнување на веб-страница може да биде скапо и да се обиде. Но, тука е нешто, само затоа што ставате повеќе пари на вашата веб-страница, не значи дека тоа ќе биде поуспешно. Всушност, слепото ставање пари на вашата веб-страница без разбирање на потребите на вашата публика е најбрзиот начин да го претепате вашиот буџет.

Про Совети

Devesh

Ако имате само $ 1,000 за да започнете бизнис преку интернет, во која област ќе потрошите најмногу од тој буџет?

Startе започнам со содржина и маркетинг (и можеби на SEO алатка). Што се однесува до дизајнот, алатките и другите работи, можете лесно да најдете бесплатни алтернативи.

На пример, ако барате тема, можете да најдете добра колекција на бесплатни теми WordPress.org. И ако барате истражувачка алатка за клучни зборови, можете да ги погледнете бесплатните опции како SEM Rush и KW Finder.

Што е со буџетот на $ 5,000 - дали тоа прави разлика?

Ако имав буџет од 5000 $, би потрошил 20% од тоа за создавање содржина на столб, 5% на премиум тема и додатоци, а остатокот на платен маркетинг.

Не ви треба сопствен дизајн кога само започнувате. Вашиот фокус треба да биде на содржината и маркетингот.

Поскапа веб-страница не секогаш преведува на подобра веб-страница.

Сето тоа е за ставање пари во областите што треба да се подобриш, со цел да направите вашиот веб-сајт да функционира подобро.

If бавните страници за вчитување влијаат врз вашето корисничко искуство, инвестира во подобро напишани кодови или подобар веб хостинг планови. Интегрирајте повеќе опции за исплата за полесно да го направите процесот на исхрана за вашите клиенти. Вработи писатели кои се експерти во вашата индустрија за да обезбедат квалитетна содржина.

Исто како и секој бизнис, за да бидете успешни, треба да се фокусирате на вашите корисници и да ги разберете потребите на вашата целна публика. Откако ќе го сфатиле тоа, тогаш ќе ја знаете вистинската цена за започнување и креирање сопствена веб-страница.

Нема лесен одговор кога станува збор за цената на веб-страница.

Со овој член, треба да имаат подобро разбирање на сите различни трошоци кои го сочинуваат веб-сајт и како тоа може да биде наменска за вашите потреби.

Член ко-напишано од Azreen Azmi.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.