Големата листа на онлајн бизнис идеи за да започнете

Напис напишан од: ryери Лоу
  • Онлајн Бизнис
  • Ажурирано: ноември 26, 2020

Интернетот продолжува да биде растечки пазар за секој кој сака да започне онлајн бизнис.

Фактот дека тоа е инвестиција со низок ризик и дека нема да морате да трошите пари на продавница за тули и малтери или канцеларија, го олеснува започнувањето онлајн бизнис.

Ако сте еден од оние луѓе кои секогаш сакаа да започнат онлајн бизнис, но немаат поим што да започнат, тогаш сте во среќа. Ние имаме 50 онлајн бизнис идеи за да започнете!

Популарни онлајн бизнис идеи 


50 Најдобри идеи за започнување на онлајн бизнис

1. блогирање

Сигурно сте ги чуле успешните приказни; блогови се продаваат за десетици илјади долари, или родителите заработуваат доволно пари за да останат дома со своето семејство. За оние со талент за пишување, да се биде блогер е апсолутно остварлива деловна можност. Сè што треба да направите е да изберете лажат пазар кој ви одговара и да заработите пари преку рекламирање, инфо производи, придружни врски или кој било друг број на авении.

Со над $ 2million приход за еден месец, Пат Флин најверојатно има највисока пријавена заработувачка како индивидуален блогер.

Да заработите пари преку блогирање е сонот што ќе го имаат многумина од нас - но не се сомневам дека веќе сте слушнале и за неуспесите: можеби сте слушнале за Myspace или некои од вашите пријатели имаат блог што не оди никаде и не се менува и само седи таму - мртва тежина на Интернет. Како ја избегнувате стапицата на блогот со мртва тежина? Како да го разгорите ентузијазмот кога вашата енергија почнува да се обележува? Како и да е, од каде започнуваш?

Па, вие сте на вистинското место да започнете. WHSR објави некои од најбрзите, лесно разбирливи, и пред сè, ефективните решенија за вашите проблеми со блогирање - извлечени од искуството на Тимот WHSR и од умовите на другите про-блогери кои уживаат во тоа што го прават.

Еве неколку совети за да започнете:

2. Бидете онлајн / виртуелен асистент

Често пати, големите бизниси и професионалци секогаш имаат потреба од добар асистент за управување со задачи како што се пораки и социјални платформи. Понудете ги вашите услуги како виртуелен асистент за да им помогнете да ги превидите и да ги менаџирате задачите за клиентите преку интернет.

Дури и ако имате малку-за-никакво искуство, не е потребно многу да бидете онлајн / виртуелен асистент. Написот на Ешли Андерсон прави одлична работа да се даде преглед на она што е потребно за да биде виртуелен асистент, дури и ако немате никакво искуство!

3. Биди социјален Медиа Менаџер

Социјалните медиуми се важен инструмент за секој бизнис. Ако сте советник за социјални медиуми, понудете ги вашите услуги на брендови или бизниси на кои им е потребна помош за управување со нивните сметки на социјалните медиуми на дневна основа.

Стапките за хонорарни продавачи / менаџери обично се во согласност со трошоците за изградба на веб-страница и во зависност од тоа колку е голема или мала страница, износот што го заработувате може да варира.

Врз основа на нашето истражување од сајтови како Upwork, просечната стапка за слободен менаџер / продавач на социјални медиуми е околу $ 25.25 на час, со највисока сума од $ 150 на час, а најниска е $ 4 месечно. Колку подобро сте, толку е поголема вашата такса може да биде на овие хонорарни платформи.

Цена на веб-страница и графички дизајн базиран на Upwork Top 100 freelancer профили. Просечна стапка на час = $ 25.25 / час; највисока = $ 150 / час, најниска = $ 4 / mo.

4. Бидете советник за социјални медиуми

Спротивно на тоа, исто така можете да дејствувате како консултант и да ги нудите своите социјални медиуми know-how на клиентите на интернет, наместо да влезете и да управувате со сметките за нив.

5. Бидете влијание врз социјалните медиуми

Влијателен е растечкиот тренд во платформите за социјални медиуми денес. Да се ​​стане влијателен значи да се развива вашата сопствена сметка на социјалните медиуми и да се користи за работа со брендови за промовирање на нивните производи и услуги.

Ако размислувате да станете влијателен на Инстаграм, консултантот за дигитален маркетинг Шејн Баркер напиша одлична статија (Кликни тука!) за тоа како да станете еден и како да заработите пари од него.

6. Само-објави книга

Сара Купер ја остави својата работа во 2014 и доби три книги се занимава 9 месеци подоцна. Можеби мислите дека објавувањето книга е целта премногу тешко за постигнување. Но, тоа не е. Објавувањето книга, преку традиционален издавач или самостојно објавување, е многу можно и профитабилно.

Книгите се неверојатна алатка за маркетинг. Тие можат да се користат за претворање на читателите во претплатници по е-пошта. Или, тие можат да се користат како друг извор на приход за онлајн бизниси. Напишавме 5-серија за вклучување во деловна активност за самообјавување тука - ако сакате да пишувате, Ви препорачуваме да го прочитате.

Пазарно споделување на бруто продажбата на е-книги од февруари 2014 година - октомври 2016 година.

7. Нуди онлајн курсеви

Оние кои се познаваат во специјализирани области или теми, можете креирајте и продадете курсеви преку Интернет преку вашата веб-страница или со поставување список со е-пошта.

8. Тренер

Ако сте сопственик на бизнис со фер износ на експертиза, можете да понудите консултации или тренинг услуги преку интернет и да комуницирате преку Skype или е-пошта.

Експертски совети

Почнувајќи а тренерски бизнис не е толку тешко тогаш можеби ќе помислите. Малку храброст и активен план по чекор се клучевите.

Според формалниот временски период на различни наставни програми, ќе ви требаат приближно две години да станете тренер за живот. Откако ќе го завршите образованието, можете да започнете со наплата за тренинг.

Глобалната студија за тренирање на МКФ процени повеќе од 15,000 професионални тренери низ целиот свет. Според резултатите, работниот век на животниот тренер лежи помеѓу 27,000 210,000 и XNUMX XNUMX УСД годишно.

Бијан Колги, тренер-Он-лајн.org

9. Обезбедете услуги / алатки за оптимизација

Индустријата за оптимизација е огромен, како $ 80 милијарди огромни. Врз основа на истражувањето на Глен Алстоп, агенциите за оптимизација за заработка прават десетици илјади долари секој месец. Дали сте добар оптимизација? Можеби е време да започнете своја агенција и да обезбедите услуги за оптимизација на машините за пребарување. Дали си развивач? Можеби може да се развие SEO алатка за одредена група на корисници?

10. Бидете Огранок продажби

Како работи affiliate маркетинг.

Огранок маркетинг е развиена индустрија и стана клучен извор на онлајн приход за многу претприемачи и индивидуални блогери.

Во мало, affiliate бизнис е местото каде што вие, Филијалата продажби, промовира производ или услуга која може да се следи преку линкови, кодови, телефонски броеви, итн, тоа е единствен за вас. Потоа заработите дел од приходите кога продажбата се случува преку вашата единствена врска.

Општо земено, affiliate мрежа често се користи од страна на трговците да управуваат со нивната affiliate програма, а исто така делува како база на податоци за нивните производи. Издателите можат да го изберат производот што сакаат да го промовираат, во зависност од нивниот пазар. Комисијата Junction и Сподели продажба се две од најпопуларните партнерски мрежи.

Постојат бескрајни начини да се води придружна деловна активност. Но, генерално, мислиме дека постојат само четири придружни деловни модели кои добро функционираат: Инфлуенсер, нишално фокусиран, локациски фокусиран и „мега-мол“ модел. Шефот на WHSR, Jerери Лоу, детално објасни за овие четири affiliate маркетинг модели во оваа статија. Би ви предложил да погледнете ако сте заинтересирани.

11. YouTuber / онлајн личност

Ако сте задоволни со тоа што сте пред камера, можете да ја испробате раката да биде YouTube или онлајн личност. Се што треба да направите е да започнете свој канал на YouTube и да заработите пари преку рекламирање акции.

Со смената на потрошувачката на содржина, се повеќе и повеќе луѓе се насочуваат кон страници како што е YouTube за нивно секојдневно прегледување видео. Стана многу поефикасно средство за градење следново во споредба со постарите медиуми како што се телевизори или радио.

И започнувањето на канал на YouTube може да биде со низок ризик и ниска цена. Сè што ви треба е добра камера и можете да започнете да создавате содржина. Откако ќе стекнете доволно следбеници, можете да ги профитирате вашите видеа со активирање на Google Adsense, што става реклами на вашите видеа.

Голем број на YouTubers покажаа дека е можно да се заработи за живеење преку тоа. Личности како што е PewDiePie заработуваат годишен приход од над 12 милиони долари од неговите видеа и преку зделки и спонзорства.

Креатор на содржина kinda смешно го користи Патреон за да заработи повеќе приходи покрај YouTube.

Се разбира, потпирањето чисто на YouTube како платформа за правење пари не е лесно, затоа повеќето YouTube корисници го користат како платформа за промовирање на други средства за генерирање приходи. Спонзорираните видеа или вграденото рекламирање се некои од начините што ги користат YouTubers за да заработат пари од нивната содржина. Некои можеби дури и ќе ја промовираат сопствената страница Kickstarter или Patreon на своите обожаватели да платат за нивната содржина.

Се разбира, наоѓањето успех на YouTube не е лесно, па затоа многу личности го користеа како отскочна штица во поголеми напади. Комичарот Бо Бурхам го користеше Јутјуб како платформа за да ги претстави своите таленти, што на крајот доведе до негово потпишување со комедија Централ Рекордс.

Комичарот Бо Бренхем најде успех на YouTube, што доведе до договор со Комеди Централ.

12. Подкастинг / Подкастер

Подкастинг е уште една одлична авенија за претприемачите. Можете да започнете свој подкаст и да продавате рекламни спотови или да спонзорирате околу вашата содржина.

13. Продажба на eBay

Имате одличен производ за продажба? Поставете онлајн продавница на платформи како eBay за да ги продавате сите ваши производи.

14. Продажба на рачно изработени производи на Etsy

За оние кои сакаат да продаваат производи од рачно изработени / рачно изработени производи, можете да поставите онлајн продавница Etsy, веб-страница за е-трговија фокусирана на рачно изработени предмети и занаетчиски материјали. Овие предмети спаѓаат во широк спектар на категории, како што се чанти, облека, слики, скулптури, декорација за дома и мебел, играчки и рачни занаетчиски алатки.

Пример за продавница Etsy: RafFinesse.

15. Бидете веб-дизајнер

За оние кои имаат одредена технологија и уметничка грешка, веб-дизајн може да биде профитабилно поле за да се влезе во. Иако е точно дека денес многу луѓе користат шаблони, сепак има уште многу на кои им се потребни прилагодувања, дури и на шаблони што ги избрале.

Прилагодувањето не е ограничено само на веб-шаблони, туку можете да ги примените своите вештини и во други области, како што е билтенот. Ако имате дополнително време на вашите раце, можете исто така да креирате свои сопствени шаблони за продажба или дури да ги примените своите вештини на други области за графики, како што се создавање логоа со помош на алатки како Logaster.

16. Бидете развивач на веб-страници

Да се ​​биде развивач на веб-сајтови е одлично за оние со техничко знаење и / или се добри во кодирањето. Можете да им помогнете на бизнисите преку градење и одржување на задниот дел од веб-локацијата.

Слично на менаџерите за социјални медиуми, стапката за хонорарен развивач на веб-страници може да варира во зависност од цената на самата веб-страница. Општо, колку е поголема страницата, толку поголема може да ви биде и таксата. Врз основа на податоците што ги собравме, очекувајте хонорарен развивач на веб-страница да заработи околу $ 31.64 на час во просек, при што највисокото ќе биде 160 $ на час и најнискиот на $ 5 месечно.

Цена на веб-страница и графички дизајн врз основа на Upwork Top 100 freelancer профили. Просечна стапка на час = $ 31.64 / час; највисока = $ 160 / час, најниска = $ 5 / mo.

17. Бидете графички дизајнер

Ако не сте толку технички, но сепак може да понудите дизајн услуги, многу бизниси имаат потреба од графички дизајнери да креираат слики и графики.

Сајтови како што е понудата на канап платформа за хонорарни дизајнери да заработат пари поврзувајќи ги со бизниси или брендови на кои им е потребна помош при креирање на дизајни. Бидејќи сè се спроведува преку Интернет преку нивната веб-страница, вие во основа можете да работите далечински од каде било во светот.

Пример - Хонорарни преведувачи ги наведуваат своите услуги и портфолија на Twine. Графичките дизајнери наплаќаат до 250 УСД дневно за нивната услуга.

18. Бидете програмер на апликации

Мобиле е голем пазар и ако знаете како да креирате мобилни апликации, може да бидете развивач на апликации. Можете или да ги понудите вашите услуги на клиенти на кои им е потребна мобилна апликација или да се изгради еден за себе да го продаде.

19. Бидете домен

Почесто отколку не, бизнисите треба да купат премиум домен кој одговара на нивниот бренд и за подобро препознавање на клиентите (види примери од вистинскиот живот овде). Можете да заработите пари со купување премиум домени и препродажба на нив до други луѓе.

Флипа, ExpiredDomains.netSedo се три места за да се бараат евтини домени кои се препродаваат.

20. Онлајн / Слободен писател

За писатели кои сакаат да започнат бизнис, но не сакаат да создаваат блог или страница, можете да ги понудите своите услуги за пишување на други страници како хонорарец.

Најдоброто нешто што треба да се биде писател за онлајн / хонорарен хонорар е тоа што се многу компании / бизниси на кои им е потребна помош со нивното пишување. Ако имате проблеми со наоѓање на нив, тогаш проверете го овој напис со кој се набројува 10 ресурси за наоѓање на хонорарни пишување.

Совети од професионалецот: Дејвид Траунс

Пишувањето содржини и услугите за пишување статии станаа потпора за оние што сакаат да заработат добри пари онлајн.

Бидејќи пребарувачот повеќе и повеќе одговара на квалитетна содржина како метрика за рангирање на веб-страниците, создавањето содржини и особено услугите за пишување пораснаа во последните три години и станаа еден од најпрофитабилните - и лесните - начини за заработка на Интернет.

Но, од каде започнувате?

Ако размислувате да станете онлајн автор и сакате да заработите пари за објавување на содржини, едно од местата каде што можете да почнете е преку поврзување со агенции кои обезбедуваат услуги за пишување содржини.

Пишување содржини и услуги за издавање на гости се во побарувачка.

Маркетинг агенции постојано се во потрага по квалитетни пишани содржини.

Со цел да се задоволат растечките потреби на онлајн бизнисот за да го задржат своето присуство и да го зголемат ангажманот на корисниците, креаторите на содржини кои се подготвени да ги исполнат крајните рокови, се сигурни и способни за пишување вистински корисни содржини се во голема побарувачка.

Наместо да се префрлате на мрежата, разговорите со оние агенции кои специјализираат за пишување на содржини за содржина е одличен начин да се изгради мрежа и да се најде вработување како писател.

Ако одлучите да започнете да пристапувате кон агенциите за дигитален маркетинг и управување со содржини, не се појавувајте - или јавете се или испратете е-пошта - со празни раце. Имајте подготвена содржина за објавување или, уште подобро, портфолио содржина достапна за гледање. Да им покажете на овие агенции што имате и што можете да направите е одличен начин да импресионирате зафатен уредник.

- Дејвид Траунс, основач на Mallee Blue Media

21. Дизајн (и продава) маици онлајн

Црвен меур и CafePress се платформи што можете да ги користите за да ги продавате вашите маици и други слични производи онлајн на потрошувачите. Ако сакате да имате сопствена продавница, можете лесно започнете бизнис онлајн маица со користење на е-трговија платформи како што се Shopify.

Пример: 6dollarshirts.com дизајнира и продава маички во $ 6 / парче.

22. Онлајн / далечински учител

Најдоброто нешто за интернетот е тоа што можете да се поврзете насекаде со некој во светот. Бидете онлајн тутор и поставете часови онлајн со клиенти низ целиот свет.

23. Отворете онлајн продавница

Некои од идеите што сме ги навеле може да се стартуваат веднаш без потреба од ништо повеќе од е-адреса. Онлајн продавница, од друга страна, ќе бара неколку работи.

Имено, ќе треба да имате веб-сајт, домен и добар веб-хостинг провајдер. Некои платформи, како што се Shopify or Weebly, ќе ги понуди сите услуги како дел од пакетот, иако сте ограничени на она што тие го нудат.

Алтернативно, можете да ги добиете одделно од специјализирани веб-сајтови како што се Siteground до хостирајте ги датотеките на вашата веб-страница, WordPress за веб-страница зграда, и купи домените од NameCheap.

Shopify нуди целосна платформа за dropshipping за луѓето да започнат.
3dcart - градител на онлајн продавница што доаѓа со над 200 вградени карактеристики и 50 теми за бесплатни продавници.
EasyStore нуди сеопфатно решение за продавници за е-трговија.

Проблемот со двете опции е дека сеуште треба да се изгради веб-страница за е-трговија од нула. Која е причината зошто третата опција е она што го препорачуваме ако сте сериозни за започнување на онлајн старт, а тоа е да користите платформи за е-трговија, како што се 3d кошничка, EasyStore, и Shopify. Овие платформи ги нудат сите најважни работи што ви требаат

започнете со продажба на сопствени производи и бренд - од креирање веб-страници со употреба на нивните вградени теми до избор на сопствено име на домен.

Примери за реалниот живот

EasyStore, на пример, нуди голем број на функции кои се корисни за е-трговија продавница, како што се бесплатни SSL сертификати, повеќекратна проверка на валута, продавница за мобилни верзии, вградени алатки за оптимизација и многу повеќе. Тие исто така можат да се интегрираат со популарните апликации како Лазада, EasyParcel, Mailchimp, Shopee и многу повеќе.

Пример: онлајн продавница, изградена со помош на EasyStore.co, продавање на уреди и додатоци за телефон (извор).
Пример: онлајн продавница, изградена со помош на EasyStore.co, продажба на книги (извор).

24. Бидете советник за патувања

Луѓето сакаат да патуваат и често бараат туристички агенти за најдобрите договори. Денес, можете да бидете онлајн консултант за патување кој ќе им помогне на клиентите да најдат понуди за патување или да ги препорачуваат најдобрите патни пакети.

25. Бидете коректор

Ако имате силно око за лекторирање, многу бизниси, автори и други клиенти имаат потреба од лекторирање / уредник. Можете да работите целосно на интернет, откако ќе ги испратите документите преку е-пошта.

26. Земете акции на фотографии / да биде берза фотограф

Преземањето фотографии на фотографии е одличен начин да заработите пари онлајн на фотографи. Места како Shutterstock или 123rf се одлични платформи за продавање фотографии на акции.

27. Copywriter за веб-страниците

Уште една голема авенија за писатели, особено copywriters, е да помогне да се создаде копија за бизниси и нивните веб-сајтови.

Совети од професионалецот: Дејвид Леонард

Најдоброто нешто што треба да се разбере е различните типови на веб страници. Некои веб-страници имаат потреба од сите видови; други треба само еден или неколку видови. Како ќе пишувате ќе зависи од целта на страниците. На пример:

Целна страница, чија цел е да создаде кредибилитет, а потоа да ги инволвира луѓето на страница за продажба или во форма на генерирана генерација. Ова може да има многу форми, во зависност од тоа како луѓето пристигнуваат на страницата и како "квалификувани" се кога ќе стигнат таму.

Страница за продажба, чија цел е да се изврши продажбата. Колку помалку звучи како продажба, толку подобро ќе биде страницата, но тоа е прилично тешко да се направи. Вклучете ги карактеристиките и придобивките на производот. Сведоштвата ќе одат далеку до остварувањето на продажбата. Фокусирајте се пред се и најважно на решавањето на проблемите со клиентите. Со други зборови, помогнете им да се продаваат на производот на вашиот клиент.

Информативна страница, како што е содржината како-да. Ова го гради кредибилитетот со целниот пазар на вашиот клиент. Исто така, им дава содржина што можат да ја споделат со другите. Тоа би можело да го направи продажбата веднаш, или тоа би можело да ги задржи назад да се врати. Од суштинско значење е да го напишете ова обичен англиски јазик, дури и ако вашата публика е високо образована лажат. Премногу е лесно да се изгубат нетрпеливи интернет корисници.

Разбирањето на целите на секоја веб-страница ќе ви помогне да напишете најефективна копија. Ако она што го пишувате работи добро за клиентот, ќе добиете многу повторувачки бизнис и референции. И тоа е како да се изгради бизнис за пишување.

- Дејвид Леонард, претседател на писателите на THGM

28. Онлајн / Виртуелна техничка поддршка

Техничките луѓе или оние кои имаат фер знаење во технологијата можат да понудат далечинска техничка поддршка за клиентите и бизнисите преку интернет.

29. Договор за услуги на клиентите

Некои бизниси често ги нарачуваат своите услуги за комуникација со корисниците. Можете да ги понудите вашите услуги да бидат услуги на клиентите за договор и да работат на далечина преку интернет.

30. Бидете развивач на софтвер

Креирање на софтвер може да биде профитабилен онлајн бизнис, особено ако сте добар во тоа. Можете или да работите како хонорарни или проект-по-проект или да креирате сопствени софтверски програми и да ги продавате.

31. Бидете маркетинг консултант

Маркетинг има голема предност во онлајн светот. Ако сте искусен продажби, ги нудат своите услуги на бизниси на кои им е потребна помош за креирање и извршување на нивните онлајн маркетинг планови.

Совети од про: Гејл Гарднер

Клучот за доброто живеење како хонорарец [Маркетинг консултант] е видливоста и референциите. Додека некои одат по пат на наддавање свирки или се набројуваат на сајтови како Fiverr и PeoplePerHour, најдобро платените хонорарни преведувачи не прават ниту еден од нив. Ова е особено важно за маркетинг консултантите.

Прво, креирајте го вашиот профил на LinkedIn. Ако веќе немате портфолио, критики и препораки, прво работете. Понудете да ги обезбедите вашите услуги со попуст за луѓето што веќе ги знаете или локалните или онлајн бизниси во замена за прегледи и препораки. Видео препораките се особено привлечни.

Многу консултанти имаат потешкотии со ракување со потенцијалните и сегашните клиенти кои ги нарекуваат бесплатни совети кои го земаат своето време. Можете да понудите бесплатна 15 или 30 минута еднократна консултација, а потоа да направите изговор за исклучување. Или можете да користите платформа како што се Clarity.fm or vCita.com да ги наплаќаат за минута.

Поврзете се со другите во вашата лажат и прашајте дали би биле заинтересирани да соработуваат. Препораки од други кои нудат слични услуги се вообичаени. Тие може да бидат премногу зафатени или само да почувствувате дека се подобро прилагодени. Бидете сигурни дека ќе ја вратите услугата кога и да можете.

Направете многу јасно точно она што го правите на вашата страница и во вашите профили. Дојди со уникатен резултат. Давам Trello одбори со маркетинг стратегии веќе зачувани на нив и обука за тоа како да ги користите.

Други може да анализираат бизнис и да обезбедат извештаи или графикони или ebook. Леле дури и оние кои никогаш не ве враќаат и им даваат нешто да се сетам и да се спомене. За повеќе совети, прочитајте Како да добиете препорачано.

- Гејл Гарднер, основач на Grow Map

32. Развијат теми на WordPress

Многу луѓе го користат WordPress за да креираат блогови и веб-страници. Дизајнирање и продавање на теми на WordPress кои се претходно изработени и лесни за користење е одличен начин да започнете онлајн бизнис.

33. Онлајн истражувач

Ако сте квалификувани за истражување, можете да ги нудите своите услуги на бизниси, писатели и други, кои имаат потреба од луѓе за истражување на специјализирани теми.

34. Бидете член на веб-сајтот на операторот

Имате идеја за ниша веб-сајт? Направете веб-страница и нудиме платено членство за оние кои сакаат да се придружат за да добијат ексклузивни бенефиции кои се нудат на вашиот сајт.

35. Креирај рекламна мрежа

Можете исто така да поставите мрежа која има за цел онлајн бизниси, сопственици на веб-страници и блогери кои бараат рекламни или спонзори и обратно.

36. Услуги за односи со јавноста

Започнете со онлајн агенција за односи со јавноста и работа со бизниси на кои им е потребна помош во комуникацијата со клиентите и клиентите на интернет.

37. Одржување / Управување со веб-страниците

Некои бизниси кои веќе имаат веб-страници можеби ќе треба да помогнат во одржувањето или управувањето со нив. Можете да дејствувате како веб-менаџер или да ги нудите вашите услуги како давател на услуги за одржување.

38. Прегледувач на веб-страници / критика

Ако имате силно око за добар веб дизајн, можете да бидете рецензент или да специјализирате во критикувањето на веб-страниците за бизниси кои можеби ќе треба да направат некои промени за да го подобрат своето корисничко искуство.

39. Онлајн регрутер

За бизниси или компании кои имаат потреба од луѓе, можете да ги понудите вашите услуги како регрутер за да ги најдете и контактирате кандидатите на интернет и да ги поврзете заедно.

40. Понуда за продолжување на пишување

Друг начин на кој можете да ја искористите вештината за пишување е да работите со луѓе на кои им е потребна помош за составување на резимеа и покривање на букви. Можете да го направите ова од далечина и да контактирате преку е-пошта или Skype.

41. Бидете тренер за живот

А животот тренер е одлична онлајн бизнис идеја што можете да направите од далечина и да им помогне на клиентите да се справат со проблемите со кои се соочуваат.

42. Консултант за исхрана

За оние кои се запознати со исхраната и со диетата, можете да ги понудите вашите услуги на клиенти на кои им е потребна помош за планирање на оброците и добивање на доволно исхрана. Можете да спроведувате консултации преку Интернет и да ги пратите оброци преку електронски пораки врз основа на вашите консултации.

43. Прилагодени услуги за илустрација

Ако сте некој кој е вешти во уметноста, поставете веб-страница за да го покажете вашето портфолио. Потоа, можете да понудите да направите сопствени услуги за илустрација на клиентите кои ќе дојдат до вас.

44. Креирај Видео реклами

Видео-рекламите на YouTube се платформа која марки и компании често ги користат за да ги продаваат своите производи и услуги. Креирање реклами за видеа кои се грижеа за тие платформи може да бидат профитабилен бизнис.

Научете како да креирате неверојатно видео од социјалните медиуми во минути на 5.

45. Бидете директен продавач

Оние кои се добри во продажбата, можете да им ги понудите вашите услуги на клиентите и на фирмите да ги продаваат своите производи на купувачите преку интернет, директно до нив.

46. Бидете финансиски консултант

Многу технопринери често немаат способност да се справат со финансискиот аспект на бизнисот. Ако сте добри во финансии, можете да ги понудите вашите услуги за нив како консултант или на проектна основа.

47. Понуди книговодствена служба

Ако сте добро во книговодството, исто така можете да нудите книговодствени услуги за различни бизниси. Можете да креирате веб-сајт или дури само да ги промовирате своите услуги на социјалните медиуми.

48. Креирање онлајн билтени

Креирајте онлајн билтен и изградете голема мрежа со неа. Потоа можете да ја користите листата за да ги продавате вашите производи и услуги или дури да заработите приходи со работа со други брендови или бизниси.

49. Нуди услуги за водечка генерација

Компаниите и бизнисот секогаш бараат да генерираат води онлајн. Ако сте добри во тоа, можете да заработите пари, нудејќи им ги своите услуги на нив.

50. Изгради и флип

Можете да ги градите и продадете своите веб-страници на Flippa. Процесот е лесен и удобен (видете веб-страници што неодамна се продаваат на Флипа).

Можете да изградите страници, а потоа да ги фрлате брзо за готовина ако тоа е начинот на кој сакате да одите. Пазарот на препродажба на веб-страниците е во подем и има тони места каде што можете да ги наведете страниците што ги градите за продажба. На пример, Флипа, која се справува со сите типови веб-страници и за цени кои варираат од 100 до 100,000 УСД. Брзо е, чисто и ако се заврши добро, може да ви заработи добро трошење пари.

51 Dropshipping

Не сакате да се справувате со логистиката за започнување на онлајн продавница? Dropshipping ви дозволува да продавате производи на клиенти преку вашата веб-страница, но производителот ќе се справи со инвентарот и испораката.

Со оглед на ниската бариера на влезот, dropshipping стана популарен бизнис модел меѓу претприемачите кои сакаат да започнат онлајн бизнис без големи трошоци. Се разбира, ова исто така значи дека има голема конкуренција во индустријата.

Ако сакате да бидете успешни во започнувањето на услугата dropshipping, следниве чекори треба да ги опфатат сите основи што треба да ги започнете:

  1. Изберете ниша која е профитабилна
  2. Пребарување dropshipping добавувачи кои се сигурни
  3. Добијте ИД на данокот за продажба
  4. Изберете платформа за продажба што е соодветна за вашиот бизнис
  5. Стартувајте ја продавницата и започнете со продажба
Shopify е популарна платформа за dropshipping бизнис (Одете во Shopify).
Spocket е платформа која илјадници dropshippers и добавувачи можат да се најдат едни со други. Одлично е место за новородените да најдат и одберат производ за нивната продавница за измет (Одете во Spocket).

Се разбира, има многу повеќе детали што влегуваат во неа и ако сте сериозни во врска со тоа, Buildthis.io нуди сеопфатен водич (Кликни тука) за тоа како да започнете онлајн dropshipping бизнис користејќи Shopify, една од најголемите eCommerce платформи на интернет.

Водичот оди во одлични детали за тоа што ви е потребно за да се изгради успешна продавница за опаѓање, како што се поставување на портали за исплата и да се има тим за поддршка на корисниците / тимот за поддршка.


Најчесто поставувани прашања во врска со онлајн бизнис

Кои се најпрофитабилните мрежни бизниси?

Постојат многу ниши што можат да бидат профитабилни преку Интернет, а некои од најпопуларните вклучуваат здравје и богатство.

Што можам да продавам преку Интернет?

Сè што може да се продаде преку Интернет, од услуги до физички и дигитални производи. Едноставно изберете платформа за продажба на и рекламирање на производот.

Каков бизнис можам да работам од дома?

Во денешната дигитална ера, можно е да се водат многу видови на бизнис од дома. Некои примери за ова вклучуваат консултантски услуги, хонорарно пишување, Филијалата маркетинг, преглед на производот па дури и некои консултантски услуги.

Кој бизнис е добар за почетниците?

Според својата природа, претприемништвото бара од поединците да имаат или да научат повеќе вештини. Ова вклучува бизнис менаџмент, маркетинг, па дури и одредено ниво на логистика. Секогаш е добро да изберете бизнис за кој сте страсни и познавања.

Како да најдам идеи за стартување?

Еве! Шега настрана, WHSR е страница каде можете да стекнете многу корисни вештини и деловни идеи. Сè што треба да направите е да ги барате во нашиот дел за блогови. Нашата содржина ја произведуваат искусни писатели кои често имаат директно познавање на индустриите и темите што ги покриваат.

Дали блогирањето сè уште е добар начин да заработите пари преку Интернет?

Да, блогирањето е сè уште практичен начин да започнете „бизнис“ и да заработите пари преку Интернет. Еве една студија на случај каде страствен блогер го разви и продаде својот блог за 60,000 долари.

Кој е најлесниот начин да започнете бизнис преку Интернет?

1. Најдете потреба
2. Направете видео или напишете копија што продава
3. Изградете едноставна веб-страница со тоа видео / копија

Започнување мрежна деловна активност е лесно, но зголемувањето и посегнувањето до вистинската публика е предизвик.

Како можам да создадам онлајн продавница и да ги продадам моите производи?

Shopify и BigCommerce обезбедете лесни начини за изградба на онлајн продавница, ракување со инвентар и примање на плаќање. Тие треба да бидат вашите најдобри облози ако сакате да создадете онлајн продавница и да започнете брзо да продавате.


Завиткајте-up

Како што можете да видите, има многу можности некој да започне бизнис преку Интернет. Клучот е да знаете во што сте добри и да пронајдете кои патишта што можете да ги користите за да го продадете она што го правите најдобро.

Се разбира, ако ви треба помош за градење на вашето дигитално присуство, секогаш помага имате веб-сајт подготвени.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.