SiteJet: 6 Лесни чекори за градење бизнис веб-страница

Член напишан од:
  • Онлајн Бизнис
  • Ажурирано: Јуни 30, 2020

Градежни веб-страници се одлични. Тоа е доста воведна линија, но тоа е всушност точно. За оние од вас кои се од праисториски времиња како што се мене, градителите на веб-страниците се на веб-страниците што автоматската опрема е на возилата.

Постојат многу околу и секој од нив ви нуди што се сведува на истото - можноста брзо да креирате веб-страница и со минимална помош. Оваа способност е особено корисна за малите бизниси, па дури и за хонорарците, бидејќи ги намалува непотребните трошоци што можат подобро да се користат на друго место (како што е одличниот нов Star Trek Bluetooth комуникатор!)

Се надевам дека Џери не се фати за комуникаторот на Star Trek, но поентата е дека како бизнис, сите знаеме дека е важно да се фокусираме на сопствените деловни активности. Изградбата на веб-страницата може да биде малку далеку, но кога е поедноставена до степен до кој заштедите на трошоците, генерирани од тоа самостојно, едноставно не може да се игнорираат - време е да ги разгледаме опциите.

Зошто да користите градител на веб-страници?

Не сите компании ќе можат да планираат, дизајнираат и градат веб-страница на своја. Честопати е потребно време, ресурси и искуство за да може да произведе нешто од нула. Размислете за ова - на програмер, тоа е смешно за тоа колку е лесно да пишувате и да ја стартувате програмата "Hello World", но на лаик, тие дури и не би знаеле каде да почнат.

За да се поедностават работите на масите, компаниите како што се SiteJet имаат изградено систем за градење, кој ви овозможува да ги користите достапните алатки за да изградите своја сопствена веб-страница. Помислете на тоа како да ги користите претходно фабрикуваните градежни материјали, а потоа да дивите со дизајн што ги користите.

Брзо е, лесно е и бара технички вештини блиску до нула. Ајде да погледнеме колку е едноставно да се изгради бизнис сајт со Sitejet.

6 Лесни чекори за градење бизнис веб-сајт со Sitejet

1. Изберете го вашиот шаблон

Нормалниот проток со кој ќе се сретнете со Sitejet е пријавете се (што е бесплатно), креирајте веб-страница, уредувајте го, потоа објавете го (по што треба да го платите). Тоа е многу мазен и лесен за користење, бидејќи ако сте несреќни да го користите за некоја причина, тоа нема да ве чини еден цент.

Избор на дефиниција за мојата тест-страница.

Откако ќе се регистрирате, можете да креирате веб-локација на таблата со инструменти - процесот ќе бара од вас да обезбедите име за страницата и да изберете образец. Има околу 20-чудни шаблони за да можете да изберете. Тие се движат од лични портфолија до компании за недвижнини и маркетинг бизниси.

Демо: Примери на шаблони на Sitejet

CarFix - веб-шаблони за поправка на автомобили и услуги бизнис.

Портер - Шаблони на веб-страници за ресторани и барови.

* Кликнете на сликата за зголемување.

2. Додајте содржина на вашиот сајт

Откако ќе се направи поставувањето, можете да започнете да го уредувате сајтот со притискање на копчето за уредување. Ова ви доведува до повеќе застрашувачки изглед распоред со она што изгледа како еден тон на опции насекаде. Ако не сте запознаени со она што го гледате е она што го добивате (WYSIWYG) концепти, тогаш препорачувам да потрае неколку минути за да ја следите турнејата што се појавува на почетокот. Сè е управувано од менито.

Сите страници на шаблонот ќе имаат веќе некој текст на залемени, само за да ви покаже како изгледа. Работите може да бидат едноставни како што се чуваат сè "како што е" и двојно кликнување на секоја текстуална област, а потоа да се пополни во своја.

Sitejet WYSIWYG уредник.

Дури и горната лента со мени за навигација може да се уредува. Двоен клик на лентата и на лево, можете да ја уредите содржината на менито за навигација.

Кога велам уредување, тоа значи дека за промена на текст е толку едноставно како што е тоа. Ја избирате квадратчето и можете да го промените не само текстот, туку и бојата на текстот, големината на фонтот, типот и речиси сè друго - исто како во Microsoft Word на пример.

3. Понатамошно прилагодување на вашиот сајт

Претходниот дел опфаќа главно текст, но можете да го прилагодите изгледот и чувството на вашиот сајт, исто така. Повторно, кликнете двапати на било кој визуелизам што сакате да го промените, а од лево ќе можете да ја смените визуелната, големината, додадете линкови или речиси сè друго.

Ако сакате целосно да ја промените сликата, само кликнете двапати на него и можете да ги вчитате вашите сопствени слики за употреба. Сите слики што ќе ги поставите ќе се чуваат во вашиот медиумски менаџер и ќе бидат подготвени за употреба во секое време, така што ќе треба само еднаш да ги префрлите.

Sitejet не нуди слики за вас да ги користите, па ќе треба да изворните некои сами. Ако немате, или вашиот бизнис не е физички, можеби ќе разгледате некои веб-страници за сликите на сликите Getty Images каде што можете да купите поединечни фотографии или графика. Немојте само да ги преземате сликите од Google, или можеби ќе се соочите со тужба за кршење на авторските права.

Изградете го вашиот идентитет на онлајн бренд

Дури и ако сте воспоставен бренд, движењето преку Интернет е нешто што може малку да ги смени работите. Можеби ќе откриете дека начинот на кој си се брендирале можеби не е секогаш важен преку Интернет.

Во овие сценарија, можете да одлучите да одите на еден од два начина. Можеби сакате да изградите веб-персона, или сеопфатно повторно да го брендирате. За среќа, ова не мора да биде тешко. Постојат неколку услуги базирани на веб кои ви овозможуваат да работите точно со кои области на брендирање ви се потребни.

Пример - лого што го создадов за нашата компанија користејќи Генератор на логото на слободни логости.

Logaster, на пример, можете да започнете со само основен дизајн на лого, или можете да ги натерате да ја градат целата книга за брендови - веднаш до новите дизајни за канцелариски материјал.

4. Додајте динамична содржина

Се разбира, ова е ерата на мултимедија, зошто се согласуваме за текст и слики? Додајте динамична содржина за да ги возбудувате и возбудувате вашите гледачи. Можете да додавате видео содржини, како и елементи на социјалните медиуми како врска во врската од вашата бизнис страница на Фејсбук.

Или зошто да не мапа за навигација, за да може вашите клиенти да добијат упатства за вашиот бизнис директно од вашата веб-страница? Сето ова не е само да го привлече вниманието, туку да дејствува како олеснувач за вашиот бизнис.

5. SEO маркетинг

Со буквално милиони веб-сајтови околу денес, тоа е лесно да се пропушти. Како мал бизнис, не е лесно, ниту евтино да се натера некој да помогне со вашиот оптимизација. За среќа, можете да направите некои основни оптимизација за себе од внатре Sitejet.

За секоја страница на вашиот сајт, или за избраните врски, ќе можете да наведете клучни зборови и описи кои ќе ви помогнат да го доведете вашиот веб-сајт на внимание на веб роботите како Googlebot.

За да дознаете повеќе за SEO и како тоа може да помогне во вашиот бизнис, погледнете ја статијата на Џери SEO 101 за да добиете идеи, можете да се дуплирате на вашиот бизнис сајт за максимална ефикасност.

6. Објавете ја вашата веб-страница

Откако ќе ги поминавте сите чекори погоре и сте задоволни со новата страница, време е да ја направите достапна за светот. Едноставно кликнете на копче и можете да бидете отворени за бизнис - откако ќе го изберете вашиот план за плаќање, се разбира.

Sitejet објавува веб-страница на еден корисник за месечна претплата од $ 5 - не постојат никакви трошоци за користење на Градителот на сајтови. Тие ви даваат 14 дена за да си играте со интерфејсот и да ја изградите својата веб-страница, всушност. За навистина да се изгради основен сајт ќе ве однесе можеби 20 минути ако сте брзи и знаете што сакате - повеќе ако одвоите време да трчате преку туториал или да направите комплетно различно место.

Како упатство, би рекле да очекувате 25 минути за само прилагодување на дефиниција, 2 часа или повеќе, ако сакате нешто посебно, или неколку дена целосно да го повторите сајтот од нула.

Ако сте веб-дизајнер

Sitejet им овозможува на своите корисници да креираат повеќе проекти (веб-страници) во контролната табла, па ако сте дизајнер на веб-сајтови што не прават сајтови за повеќе клиенти, ова е особено добро за вас. Тоа не само што ви овозможува да силос повеќе проекти, но има и вградени во соработка карактеристики, како и кои ви помогне да работат на веб-сајтот со повратни информации на клиентите во една сите на едно место.

Можете исто така да работите со некој колега - да речете можеби графички дизајнер и да оставите белешки за нив, за да можат да го направат својот дел додека го правите тоа. Откако ќе се направи сето ова, контролата на страницата може да се префрли на вашиот клиент со сопствената контролна табла за самопослужување. Тие можат да го прилагодат сопствениот текст во секое време!

Трошоци за заштеда на вашиот бизнис сајт

Сега, да плати некој на домаќин на основна веб-страница зашто ќе ви врати нешто од ниско ниво од можеби 300 до илјадници долари - и сепак ќе бидете заглавени кога плаќате годишни такси на вашиот име на бизнис домен и веб хостинг во секој случај.

Планови и цени на Sitejet
Планови и цени на Sitejet - Кликни тука да се споредат и да одберат план кој најдобро одговара на вас.

Всушност, постојат веб хостинг компании таму кои среќно ќе наплаќаат повеќе од $ 5 месечно SiteJet бара. Знам дека како бизнис, многу повеќе би се фокусирал на она што си добар, но со Sitejet што го прави толку едноставно да создадеме сопствена веб-страница, зошто трошиме екстра пари?

Научете повеќе за: Исто така проверете ја мојата детална прегледност на Sitejet

Да, можете да изградите добар бизнис сайт со Sitejet

Ми требаа вкупно десет минути за да се запознаам со интерфејсот Sitejet и да го измешам деловното место од дефиниција, па затоа навистина е лесен за користење. Меѓутоа, ако сте бизнис и сакате поголема контрола врз вашиот изглед и чувство, предлагам да ги погледнете шаблоните Sitejet и да ги подигнете идеите од нив за да креирате ново место од нула.

Идеално, она што јас го препорачувам е дека прво менувате и користите образец - тоа ќе ве однесе можеби еден час или два. Откако ќе го објавите и го искористите за некое време, навикнувајќи се на интерфејсот на градителот на сопствена, тогаш може да одлучите да изградите ново место од нула.

Истата корист што им помага на развивачите на веб-страници да ги изолираат своите сајтови, ќе работи и на ваша корист. Со Sitejet, може да биде едноставно или сложено како што сакате, и најверојатно ќе заштедите многу пари користејќи го нивниот систем.

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.