Студија на случај: Како Мајк Молони подигнат од филтер

Член напишан од:
  • Онлајн Бизнис
  • Ажурирано: Март 16, 2017

FilterGrade (страница: https://filtergrade.com/) е пазар каде фотографите, дизајнерите и другите креативни претприемачи купуваат и продаваат свои дигитални производи. Гледајќи го тоа, никогаш не би можеле да претпоставиме дека се води од двајца тинејџери; 20-годишниот основач Мајк Молони и 18-годишниот ко-основач Мет ​​Молони.

Како Мајк, кој го лансираше FilterGrade кога тој беше само 15, успеа да подигне профитабилен стартување во толку млада возраст?

Сликај на почетната страница на FilterGrade.

Како започна филтерот за филтрирање

Се започна кога Мајк беше 12. Бил многу заинтересиран за видео игрите, па почнал да прави видео монтажи и да ги стави на YouTube, како што се запознал со пријател кој бил заинтересиран за правење филмови. "Тој ме запозна со светот на креативноста преку снимање филмови и фотографија", вели Мајк.

Мајк беше зависник. Почнал да се поучува на различни вештини како анимација, фоторедактирање, видеомонтажа итн. Тој сè повеќе се фасцинирал со сè за графичкиот дизајн, фотографијата и кинематографијата. "Тоа навистина го привлече моето внимание и стана моја страст".

На возраст 15, тој почна да креира свои филтри за фотографии и да ги продава на пазарот на Envato. Таму го запозна Адам, претприемач кој брзо стана пријател и ментор. Тој беше главната личност која го охрабри Мајк да креира веб-страница и да ги продава своите производи.

"Бев многу колеблив во почетокот, бидејќи бев веќе зафатен. Бев помлад во средно училиште, морав да ги задржам моите оценки, плус исто така играв и фудбал. Бев загрижена дека едноставно нема да можам да управувам со сите мои обврски.

Првичната причина што го сторив тоа беше затоа што Адам ме притискаше да започнам нешто. Ја знаеше вредноста во градењето на вашата заедница и публика. Иако бев загрижен за времето, бев исто така љубопитен за потенцијалот за водење сопствен проект. Во ноември на 2013, почнав да работам на првите филтри кои помогнаа да започнеме FilterGrade. "

Минимален изводлив производ

Мајк започна со тестирање на своите производи на друг пазар за да види дали луѓето се заинтересирани. Тој стави 10 различни пакети филтри на Криејтив пазар и се поврзал со FilterGrade на својот профил, така што заинтересираните купувачи би можеле да дознаат повеќе за компанијата.

Еден од најголемите предизвици со кои се соочил бил изградбата на производот. Во минатото ги создаде активностите на Фотошоп и рече дека многу ужива во тој процес. Сепак, по еден месец од многу долги, тешки вечери поминаа создавање на уникатни Photoshop филтри, тој се соочи со проблемот како да го започне својот бизнис.

Како би го ставил мојот производ пред купувачите? Немав буџет за реклами. Не можев да кодирам многу. Но, јас навистина сакав да го стартувам мојот производ. Сакав валидација. Откако дојдов до неколку пријатели, решив да пробам нешто малку поинаку. Јас требаше да се земе на пазарот пат.

Четиринаесет дена подоцна, тој го лансираше FilterGrade на CreativeMarket. Неговата единствена инвестиција во тој момент беше неговото време поминато создавање на производи и нивна листа.

Мајк доби валидација што го сакаше - луѓето купија филтри! Тој рече: "Кога луѓето всушност ги предаваат своите пари, знаете дека сте на вистинскиот пат. Ова е посилен сигнал отколку добивање нечија адреса на е-пошта или кликнување на одредена целна страница. "

Растечки филтер

Откако Мајк ја потврди својата идеја и направи некои пари, тој одлучи дека е време да го прошири својот бизнис. Во првите шест месеци, тој се продаваше на CreativeMarket. Ова му дозволи да банкар доволно пари за да инвестира во развој на веб. Тој го потврди својот производ и го рафинира профилот на неговиот идеален клиент. Тој лансираше целосна онлајн продавница на FilterGrade во јуни 2014.

Во текот на следните две години, тој работеше да го изгради брендот FilterGrade, а исто така и солидна заедница за луѓето да дознаат повеќе за фотомонтажата и фотографијата. Како го сторил тоа?

#1 содржина

На нешто што Мајк и неговиот тим не го вложија многу време пишување информативни статии и создавајќи високо квалитетни упатства од кои неговите клиенти би можеле да научат.

Најголемата работа што мислам дека многу луѓе мислат е дека треба да ги слушате вашите клиенти. Обидете се да направите дијалог преку е-пораки, анкети, прегледи, разговори во социјални медиуми и многу повеќе. Навистина слушајте што вашите клиенти [велат]. Обрни внимание на тоа како тие го користат вашиот производ.

Додека ги изучувате тие модели, пишете содржина за да одговорите на нивните прашања и да ги решите нивните проблеми. Помогнете им на вашите клиенти со што и најтешките делови од вашите производи или услуги. Тоа е обично најдобар начин да се добие одлична содржина дека луѓето секогаш ќе бидат корисни. Одржувањето одлична содржина на редовна основа останува суштината на нашите маркетиншки напори до ден-денес!

#2 Email

Мајк смета дека е-поштата вози многу сообраќај кон неговата веб-страница.

Ние користиме е-пошта како алатка за дистрибуција на нашата содржина на нашите клиенти, фанови и членови на заедницата. Сегментирањето на електронските пораки многу помага при добивањето на вистинската содржина на вистинските луѓе. Ова ги зголемува нашите отворени стапки и им помага на повеќе луѓе да го најдат она што го бараат.

Друга работа што FilterGrade го прави е испраќање на пораки до целата листа. Тие ги испраќаат овие електронски пораки редовно, така што клиентите знаат дека можат да се потпрат на компанијата да бидат доследни. Некои од содржините вклучуваат информации за важни веб-страници и вести од пазарот. Ние, исто така, се обидуваме да испраќаме пораки до целата листа на конзистентна основа за најважните ажурирања од веб-страницата и пазарот.

"На тој начин не ги нервираме луѓето со непотребни пораки и информации", вели Мајк.

#3 Instagram

Сликај на страната на FilterGrade Instagram.

"Главниот начин на кој сега го користиме Instagram е за промовирање на нашите партнери и нивните нови филтри. Ние работиме со партнери за да им помогнеме да ги споделиме ексклузивните прегледи и повеќе на нашата приказна Instagram за да им помогнеме на луѓето во заедницата да покажат како функционираат производите. Можете да видите повеќе за @filtergrade Instagram ".

#4 Pinterest

Примери на Pinterest одбори управувани од FilterGrade.

Мајк го користи Pinterest да покажат различни аспекти на FilterGrade заедницата. Тој нагласува дека ова не е само за производи и продажба на следбеници.

Многу компании се чини дека мислат дека Pinterest е само за продажба и промоција на производи, но тоа е многу повеќе од платформа за купување, тоа е исто така начин да ги откриете нештата и да ги зачувате за подоцна. Затоа споделуваме сè, од нашите производи, до содржината на нашиот блог, до сопствените уредувања на нашите клиенти.

Микес сака читателите на ЧССР да имаат на ум дека Pinterest не е "социјална мрежа каде што објавувате нешто и веднаш добивате резултати - најдобриот начин за возење на сообраќајот на вашата веб-страница е преку споделување на квалитетна содржина со текот на времето и градење на најпопуларните одбори. "

#5 Фејсбук и Твитер

"Имаме страница за навивачи на Фејсбук, каде што објавуваме новости и група на Фејсбук, каде што луѓето можат да ги споделат своите фотографии / уредувања и да споделат кои филтри ги користеле. Ние исто така имаме сметка на Твитер каде што ги споделуваме ажурирањата, како и промовирање на содржината на нашите партнери. "

Откако дипломирал, неговите родители инсистирале да оди на колеџ, па Мајк се запишал на студиски маркетинг. Но, тоа не трае долго. "На крајот, тоа едноставно не беше за мене, бидејќи се чувствував заглавен. Сакам да бидам во можност да го поставам мојот сопствен распоред, да работам со моето темпо, да патувам ... Плус, FilterGrade растеше и трчаше подолго време. "По првиот семестар, Мајк излегол од колеџ и почнал да работи на својот бизнис цело време.

Од онлајн Store на пазар

Некои од најдобрите продавачи на филтер одделение.

Во јуни 2016, неговиот брат Мат му се приклучи како ко-основач. Еден месец подоцна, тие почнаа да продаваат производи од други фотографи на веб-страницата, ефикасно стартувајќи го FilterGrade Marketplace.

"Ние не објавивме никаде дека стануваме пазар. Ние едноставно лансиравме партнерски производи за да видиме како ќе сторат. По три месеци ги тргнавме броевите, и сфативме дека продажбата на партнерски производи не само што ја зголеми продажбата, туку и помогна да се зголеми сообраќајот и да се гради свеста за брендот ".

Големата промена од онлајн продавница на пазар се случи како резултат на разговор со пријател кој исто така беше претприемач. „Дечки, вашата веб-страница не личи на пазар, сега, изгледа дека само продавате филтри.“ Откако го слушнале тоа, браќата отишле дома и ја редизајнирале својата почетна страница.

Тие започнаа со претставување на партнерски производи на почетната страница. Ова покажа повеќе содржини. Потоа, тие додадоа копчиња за производи, една директна врска со продавницата и една директна врска со freebies.

Лично, мислам дека прилагодувањето на почетната страница беше веројатно клучот за промена на пазар. Малку сме го смениле нашиот слоган и луѓето конечно сфатиле дека сме на пазар каде што можете да купите филтри од вашите омилени фотографи.

1,000 + Студените пораки

Во исто време, браќата почнаа да испраќаат ладни пораки до потенцијални партнери. „Отпрвин, само брат ми и јас се зафатив со фотографи, и беше многу предизвик затоа што сè уште немавме вистинско име. Многу луѓе едноставно не знаеја кои бевме. Тие беа како „Што е FilteGrade? Што правиш? Кој си ти?"

"Откако ги добивме нашите први 10-15 партнери, стана многу полесно, бидејќи имавме вистински податоци кои покажуваат дека клиентите се среќни, производите се продаваат, а фотографите прават солидни пари за нивната работа".

Во овој момент, Мет испрати повеќе од илјада електронски пораки, а тие во моментов имаат околу партнери на 50 (стапка на конверзија од 5%).

Што научиле да испраќаат толку многу ладни пораки?

Научив (иако не испратив толку е-пошта, тоа беше работа на Мет, им помогнав на нашите партнери да се вклучат со веб-страницата), е тоа што мора да ги покажете придобивките од тоа партнерство со лицето на кое се приближувате преку ладна е-пошта . Мора да мислите на кого посегнувате и што е тоа што го бараат. Тоа е она со што треба да водите во вашите ладни пораки. Не зборувајте за тоа што е за вас, објаснете што е тоа за нив.

Тие исто така сфатија дека добивањето луѓе на телефон многу помага. Отпрвин, тие само направија е-пошта, но по еден месец или повеќе, тие исто така започнаа да нудат повик со ко-основач за време на кој можеа да разговараат за сè. Ова навистина резонираше кај луѓето. „Сега правиме многу повеќе деловни разговори со нашите партнери. Ова помага подобро да се објасни она што го правиме и да одговориме на сите прашања многу брзо. После тоа, обично е лесно да се продолжи производот “.

Луди работа недели

Нивната одлука да се претвори филтерот на пазарот е дефинитивно почна да се исплати. Тие го погодија нивниот пазар на производи - продажбата расте, сообраќајот се зголемува, а нивниот бренд добива внимание. Се чини дека, по години на работа, FilterGrade добива некаде!

Тоа, се разбира, исто така значи дека водењето на компанијата бара повеќе време и енергија од било кога. "Понекогаш работам 60-90 часа недели. Не сакам да го промовирам или да го прославам преработеното - мислам дека е многу нездраво да го претераш твоето тело и ум. Тоа е главно само прашање на немање избор. Во овој момент, јас се обидувам најдобро да ги автоматизирам задачите, да изградам системи за да им помогнам, како што ќе ги прошириме, и се надевам дека ќе ги најмиме првите вработени наскоро. "

Што го мотивира Мајк толку да работи?

"Мојата цел со FilterGrade е да им помогне на креаторите да ги продаваат своите производи на ефикасен начин за поддршка на нивните кариери. Парите направени директно им помагаат на фотографите да инвестираат во себе за да го подобрат својот занает, да добијат нова опрема, да патуваат и многу повеќе. Затоа мислам дека работата што ја правиме е толку важна и би сакал да најдам повеќе начини да им помагам на луѓето со нашиот пазар како што растеме ".

Најдобри совети на Мајк во 3 за одгледување стартап

Совет # 1: Бидете отворени за нови можности

"Многу од најголемите работи што ми се случија во мојата кариера досега дојдоа од многу случајни врски и навидум бесмислени настани. Важно е да останете отворени, дури и ако приликата не изгледа како голема работа ".

Совет # 2: Поддржете ја вашата заедница

„Сакате да изградите успешна компанија? Грижа за луѓето со кои работите, се грижите за вашите клиенти и грижата за вашата заедница. Овие се луѓе кои ги поддржуваат вашите проекти и вашиот сон, па затоа е важно да направите што е можно повеќе за да ги поддржите. “

Совет # 3: Никогаш не престанувај да учиш

"Земете колку што можете повеќе информации. За мене, ова вклучува читање книги, читање блог постови, гледање видеа, дискутирање со други, и на крајот испитување на нештата. Едноставно правете се што можете за да стекнете колку што е можно повеќе знаење. "

Што е следно за Мајк?

За остатокот од 2017, Мајк планира да патува и понатаму да го шири зборот за брендот FilterGrade. Тој сака да се поврзе со различни луѓе.

Во однос на следните 3-4 години, една од моите најголеми цели е да се преселам во Сан Франциско (моментално сум во Бостон). Би сакал да се преселам таму и да поминувам многу повеќе време да сликам. Освен тоа, јас ќе продолжам да работам на FilterGrade и да се фокусирам на мојата фотографија, додека ги среќавам култите на патот.

WHSR би сакал да му се заблагодари на Мајк Молони за одвојување време за да ни даде увид во тоа како ја издигнуваше неговата компанија од нула. Неговата приказна е една од партали за богатство и дефинитивно инспиративна.

За Агота Бијалобски

Агота пишува за маркетинг и претприемништво.

Поврзете се: