Како интернет-радио може да го зголеми сообраќајот на вашиот сајт

Член напишан од:
  • Онлајн Бизнис
  • Ажурирано: Јуни 05, 2015

Сопствениците на веб-страница постојано бараат начини да го зголемат сообраќајот на веб-страниците и да стигнат до нови клиенти, без да трошат илјадници на рекламирање. Без разлика дали имате голем буџет за рекламирање, или започнувате со пени, интернет радио е уникатен медиум кој вреди да се бара.

Знаејќи ја вашата демографска

Радиостаниците, па дури и интернет станиците, обично ви даваат информации за нивното просечно слушање, времиња на слушање на часови и кои покажуваат најмногу сообраќај. Ова создава моќна алатка за рекламирање за вас, бидејќи ќе знаете точно на кого вашата реклама е постигната, или барем на нивните општи информации за профилот, и колку луѓе ќе ги достигнете парите.

Традиционалното радио може да достигне повеќе луѓе во целост, бидејќи повеќето слушаат радио на пат за работа и од работа, а можеби и додека се на работа, но интернет радио има способност да наведете одредена група луѓе кои сакаат да слушаат одредена тема, како како аматерски голф совети или брзо совети за готвење.

TargetSpot, агенција за интернет радио реклами, проценува дека има околу 42 милиони луѓе што слушаат интернет радио, а бројот постојано се качува.

Потсетиме цени

Во истражувањето спроведено Харис Интерактивна за Лабораторија за радио ефект , луѓето подобро го задржуваат она што го слушаат на интернет радио станиците и гледаат во една реклама во исто време. Кога визуелната реклама е комбинирана со звучна реклама, стапките на потсетување се зголемуваат до 27 проценти наспроти само 6 проценти за реклами само со звук. Ова е моќна информација за бизнисите кои користат радио рекламирање, бидејќи интернет-радио нуди можност за комплементарни банер реклами.

Шаблони за однесување во сообраќајот

Во иста Харис интерактивна студија, истражувачите откриле дека од оние кои слушале интернет радио, неверојатен процент 57 го посетиле веб-сајтот споменато во текот на програмата. Уште подобро, локацијата беше посетена речиси веднаш. Интернет прелистувачите стануваат се подобри и подобри при мулти-барањата, што значи дека корисникот може да го слушне радиото, да отвори нов таб за да ја посети споменатото место и да го проверува е-поштата во рок од неколку минути.

Значи, што значи сето ова за вас?

Ако сте превидиле интернет радио и се чувствувале несигурни како сето тоа функционира, не очајувај. Вклучувањето во онлајн радио е прилично едноставно. Постојат неколку начини да се искористи онлајн радио за да се зголеми сообраќајот на веб страната:

  • Купи реклама - Повеќето радио емисии продаваат рекламен простор. Најдете шоу што го комплиментира вашиот производ или услуга и се распрашува за стапките на рекламирање. Запомнете дека комбинирањето графичка реклама со говорна реклама е најмоќна, па прашајте ја можноста за истовремено банери и радио реклами.
  • Бидете гости - Радио емисии имаат потреба од материјал. Ако сте експерт во нешто, контактирајте со радио-ток-шоу домаќини со вашите информации и обидете се да закажете интервју.
  • Започни свој Show - Започнување на свој онлајн радио емисија е доста лесно преку компании како Live365 и BlogTalkRadio.

Имаш многу да кажеш?

Ако имате многу да кажете за одредена тема, започнувањето на сопственото радио емисија може да биде вашата најдобра опција. Иако можеби ќе треба да платите мала надокнада за емитување, има многу предности. Можете да продавате реклами на други, за да ви помогне да платите за надоместокот и ќе можете сами да ги пратите своите сопствени реклами бесплатно. Покрај тоа, ќе се изгради публика за слушање и може да го вклучите вашиот производ или услуга тука и таму додека разговарате за сродни теми. Исто така можете да ги снимите емисиите и да ги понудите за преземање, така што ќе стигнете до луѓето кои слушаат на MP3 плеери или кои сакаат да слушаат во одредено време кое е најзгодно за нив.

Најдобри сајтови за да ви помогнеме да ги изложувате своите сопствени шоуа

Ги користев сите три од следните Интернет радио услуги наведени подолу или како домаќин, гостин или станица сопственик. Онаму каде што е можно, го понудив моето полу-непристрасно мислење.

Live365

Интернет радио Водич - Привлекување на повеќе веб-трафики

Live365 нуди вистински прифатлива опција која започнува околу $ 3.95 месечно. Освен тоа, сите што ќе ги платите е вашето време и напор во поставувањето на вашите радио сегменти на страницата. Корисниците слушаат преку медиа плеери (разни работат со нивниот софтвер). Можете исто така да ги прикажувате настаните во живо онлајн и да ги снимате во исто време, така што ќе стигнете до слушатели на слушатели и оние кои претпочитаат да ја преземат изложбата подоцна.

Live365 има повеќе крива за учење од другите две опции. За интернет сопствениците на веб-сајтови со зачувување, подигањето на процесот на снимање треба да биде прилично лесно.

Линк: http://www.live365.com/index.live

BlogTalkRadio

Интернет радио Водич - Привлекување на повеќе веб-трафики

BlogTalkRadio нуди едноставно решение за оние кои само се запознаваат со радио хостинг. Нивниот бесплатен пакет не е голем за карактеристики, но е одлично место за почеток за newbies. Обидете се да бидете сигурни дека ви е јасно како функционира сè и ако ви требаат повеќе функции, пакетите започнуваат со цена од $ 39 / month и отидете од таму од јули, 2012.

Јас бев на BlogTalkRadio како гостин во минатото и системот беше многу едноставен за користење. Домаќинот го обезбедува гостинот со телефонски број за повикување и број за пин. Гостинските телефони во и домаќинот ќе видат белешка на нивната табла што гостинот ја повикува и лесно може да го прифати тој повик. Системот исто така ви овозможува многу лесно да додавате музика и транзиции.

Линк: http://www.blogtalkradio.com

Глобално радио

Интернет радио Водич - Привлекување на повеќе веб-трафики

Global Talk Radio користи платформа каде што повикувате и снимате шоу преку телефон (фиксните линии најдобро функционираат за јасност на повик без статични или паднати моменти). Јас работев со оваа компанија доста време и нешто што ми се допадна како некој штотуку почнуваше беше тоа што многу ја држеа мојата рака и ме научија на бизнисот. Некој технолошки такт, најверојатно, може да добие поевтина цена, но, исто така, треба да размислите за вградени слушатели што би можеле да ги добиете со која било од овие услуги.

Една месечна претплата на Global Talk Radio ќе се извршува во стотици долари, па одлучува дали е вредна за вас или пак сакате да направите малку повеќе студија и да одите со поефтина опција. Без оглед на тоа која програма ќе ја изберете, или ако само ставите неколку реклами на емисии на други домаќини, интернет-радио е уникатен медиум за рекламирање кој може да достигне потенцијални посетители на страницата што инаку не би можеле да ги постигнат.

Линк: http://globaltalkradio.com

За Лори Соорд

Лори Соард работи како хонорарен писател и уредник од 1996. Има диплома по англиски јазик и докторат по новинарство. Нејзините статии се појавија во весници, списанија, онлајн и имаше неколку книги објавени. Од 1997, таа работи како веб дизајнер и промотор за автори и мали бизниси. Таа дури работеше и за кратко рангирање на веб-страници за популарен пребарувач и проучување на длабинска оптимизација за тактики за голем број клиенти. Ужива во слушањето од нејзините читатели.