Како SnapChat прават пари?

Член напишан од:
  • Онлајн Бизнис
  • Ажурирано: мај 10, 2019

На прв поглед, идејата за пораки кои самоуништуваат по одреден период звучи страшно.

Тоа е токму она што соучениците на Еван Шпигел размислуваа кога ја рашири идејата зад SnapChat во 2011.

Премотува напред кон 2017 - Snap (Snap Inc.), матичната компанија на Snapchat, ја откупи својата првична јавна понуда на 17 за удел во март 1st, 2017, а компанијата треба да почне да тргува на Њујоршката берза во март 2nd, 2017. Ова ќе им даде на Snap пазарната вредност од речиси $ 24 милијарди долари, што го прави најголемиот американски технолошки ИПО од Фејсбук.

Ова го моли нашето следно прашање ... што е главниот предмет на нашата статија ...

Како SnapChat прави пари?

Брзи одговори -

  1. Прекрасни реклами
  2. Геофилтри
  3. Спонзорирани филтри за објективи
  4. Откријте
  5. Спортски партнерства

Пред да се нурнеме, треба прво да разбереме ...

Што е навистина SnapChat?

snapchat-1360003_1280

За да го разберете успехот на SnapChat, прво мора да знаете што работи апликацијата и како работи.

Корисниците можат да разменуваат "Snaps" или пораки кои можат да содржат текст, видеа и фотографии. Приватните пораки автоматски се бришат откако ќе се отворат. Јавното мислење, од друга страна, има датум на истекување на 24-час.

Ако мислите дека овие ограничувања се смешни, треба да знаете дека видеата може да бидат само до десет секунди во должина. Со други зборови, SnapChat е или лошо дизајнирана апликација за пораки или нешто друго целосно. Но, со 150 милиони дневно активни корисници и проценето вреднување од $ 18 милијарди, јасно е дека оваа социјална медиумска лудост е ништо друго освен слабо дизајниран.

Датуми на истекување - продажна точка на SnapChat

Чувството зад SnapChat се сведува на едноставна филозофија - некои работи се поскапи со временско ограничување.

Давањето датуми на истекување на социјалната содржина го зголемува факторот на ангажманот. Ова е главно поради тоа што корисниците кои можат да фатат прилепувања додека се на располагање за да добијат чувство на ексклузивност. На пример, приказните што ги опфаќаат големите спортски настани постигнуваат висок ангажман, бидејќи љубителите на спортот сакаат да се чувствуваат "во моментот". За поттикнување на односи со јавноста, компаниите исто така прикажуваат приказни кои ја заземаат својата публика зад сцената. Некои соодветни прилагодувања вклучуваат лансирање на нова канцеларија, излегување на компанија или хуманитарна програма.

Се разбира, SnapChat доаѓа во комплет со други возбудливи карактеристики, како и. Освен можноста да испраќаат и прилепувања, корисниците исто така можат да објавуваат приказни, кои се куратори кои се видливи за следбениците.

За да направите прилепувањата поинтересни, SnapChat исто така нуди и леќи кои применуваат хумористични преклопувања - од намуртено лице до филмот со злогласните кучиња. Овие филтри понекогаш бараат активности од корисникот за активирање на анимации како што се подигање на веѓа и лепење на нивниот јазик. Генерално, леќите им овозможуваат на корисниците излез за креативност и самоизразување, што е нешто што секој може да го цени.

И на крај, излегува дека пораките за самоуништување на SnapChat се одлични за апсолутна приватност и безбедност. На некој начин, испраќањето на Snaps е многу подобро отколку користење на шифрирани апликации за пораки, ако сте загрижени за приватноста. Откако брзото ќе го достигне својот временски рок, не постои начин за која било неовластена партија да ја поврати својата содржина.

Поради сите овие причини, SnapChat се покажува како многу ефикасен канал за дистрибуција на содржини за брендови кои сакаат да воспостават присуство во социјалните медиуми. Време е за прашање од милион долари ...

Па, како SnapChat прават пари?

Исто како и другите платформи на социјалните медиуми како Твитер, Фејсбук и Instagram, SnapChat профитира реклами. Но, благодарение на неговите уникатни карактеристики, компанијата прави убиства.

1-Snap реклами

Snap реклами се лебот и путерот на SnapChat рекламирање. Тие работат со прикажување на 10-секундарни видео реклами со целосен екран, кои секогаш се релевантни за други прилепувања. Овие реклами се исто така интерактивни. Кога ќе бидат презентирани, корисниците имаат можност да повлечат нагоре за да пристапат до повеќе содржини - било да е тоа подолго видео, објавување во блог или инсталација на апликација.

За да се подобрат конверзии, компанијата започна SnapChat Partners со фирми како што се 4C, SocialCode, TubeMogul и Adaptly. Податоците покажуваат дека приходот од SnapChat ќе достигне скоро $ 1 милијарди следната година. Според eMarketer, една од причините за овој експлозивен раст е огромната популарност на апликацијата - особено меѓу илјадниците и членовите на генерацијата Z.

snapchat-приход

Извор: eMarketer

И покрај потезите на SnapChat да ги зголемат приходите од рекламите, постои една линија што тие не би ја преминале - уништување на приватноста на нивните корисници. Затоа компанијата гарантира дека бизнисите не можат да ги рекламираат личните пораки на своите корисници.

Покрај Snap реклами, SnapChat ги користи следните извори на приходи:

2- Geofilters

Животот е позабавно кога живееш во моментот

Ова се зборовите што ќе ги најдете во описот на SnapChat во продавницата за мобилни апликации. Сето тоа е за фаќањето на моментот и споделување на вашето искуство со вашите следбеници.

Со Geofilters, корисниците веќе нема да треба рачно да ги доставуваат деталите. Без разлика дали се наоѓаат во трговски центар, национален настан или познат обележје, SnapChat нуди ексклузивни филтри кои ќе им овозможат на контекстот на било какво време. Тие повеќе нема да мора да објаснат каде се, што прават, и зошто тие се таму. Како резултат на тоа, тие се охрабруваат брзо да произведуваат кориснички содржини и да ги споделат со нивните социјални кругови.

Мекдоналдс
На пример, ќе се појави прекривка на картофи и плескавица ако корисникот е во рамките на воспоставувањето на Мекдоналдс.

Како SnapChat профитира од оваа функција? Имајте на ум дека компанијата не се наплаќа за дизајнот на Geofilters. Ако сакате да го искористите Geofilter на барање, ќе морате сами да го креирате. Сепак, SnapChat ќе ви наплати за две работи: големината на површината и времето во кое Geofilter е достапен.

За почеток, SnapChat наплатува $ 5 за покривање на квадратни метри на 20,000, што е минималната површина што е потребна за Geofilter. Оваа област е обично доволно за канцеларија со средна големина. Од друга страна, максималната површина за купување на Geofilter е 5 милион квадратни метри, што треба да биде доволно за покривање на неколку градски блокови.

Geofilters може да остане жив од било каде од еден час до вкупно 30 дена. Освен големите компании, поединците исто така можат да плаќаат за привремени Геофилтери за настани како што се родендени и свадби.

Еве некои алатки и услуги што можете да ги истражите,

Geo-Filter.com нуди наједноставен начин за создавање SnapChat геофилтри. Исто така е алатка за вас да создадете прекрасен Geofilter. Еве ја пораката од Дани, претставник на гео-филтер,

нашата Дизајнер на гео-филтер ви овозможува лесно да создадете зачудувачки Геофилтер кој е подготвен за итно поднесување на Snapchat. Гео-филтрите се одлични за маркетинг материјал, свадби, родендени, мал бизнис “и многу повеќе.

Ако не сте добри во дизајнирањето, секогаш можете да добиете некој друг за да го направите тоа. CustomFilterz може да ви биде решение. Тој нуди високо кориснички Geofilter за корисници. Џејсон Слејтер, коосновачот на CustomFilterz има порака за споделување,

За бизниси кои сакаат целосно сопствен геофилтер кој луѓето ќе го споделуваат и ќе се вклопуваат со нивното брендирање, CustomFilterz е #1 отценети геофилтер дизајн агенција. Ние, исто така, создаваме геофилтри за роденденски забави, свадби итн. "

Алтернативно, можете да барате професионални SnapChat филтри од онлајн пазар. FilterPop е пазар за прилагодени SnapChat филтри. Можете да ги најдете на Geofilter дизајни за свадби, родендени и многу повеќе. Алекс Кер, извршниот директор на FilterPop ја дели неговата мисија на компанијата,

Сакаме секој настан и момент да бидат што е можно незаборавни. MarketPop пазар ги поврзува најдобрите дизајнери во светот со најиновативните компании и потрошувачи. Ние им помагаме на луѓето да формираат спомени кои трае цел живот.

3-спонзорирани филтри за објективи

Согледувајќи ја привлечноста на филтрите за објективи кон корисниците на SnapChat, големите компании тргнаа напред и ги пуштија своите спонзорирани филтри за објективот. Овие филтри за објективи се слични на Geofilters, бидејќи тие исто така можат да се појавуваат само на одредени локации. Сепак, филтрите за објективот се поактивни и подинамични отколку стационарните Geofilters. За да се зголеми потопувањето на корисникот, филтрите за објективи, исто така, репродуцираат звучен клип кога е активен.

На пример, јадењето во KFC, исто така, му овозможува на филтерот за леќа на полковникот Сандерс, кој ги претвора корисниците во самиот полковник со бели корени. Посебна анимација која вклучува пржена пилешка нога, исто така, се случува - што го поттикнува корисникот да земе залак.

snapchat-kfc
извор: На линијата Социјални медиуми

Забележете дека Geofilters и спонзорираните филтри за објективи прават повеќе отколку само подобрување на искуството на клиентите.

Размислете за тоа - ако јадете во Taco Bell и вашата глава одеднаш се претвора во џиновска тако школка, првото нешто што ќе сакате да направите е да го споделите со вашите пријатели. Како резултат на тоа, брендовите кои рекламираат SnapChat добива да ги поткрепат кориснички генерираните содржини (UGP), како и дострелите на социјалните медиуми на нивните клиенти за да добијат изложеност.

taco-bell

Патем, благородниот обид на Тако Бел за претворање на главите на луѓето во tacos се исплатеше голем.

Вкупно 224 милиони луѓе комуницираа со филмот со SnapChat тако глава. Да бидат фер, брендови кои сакаат да рекламираат користејќи спонзорирани филтри мораа да платат колку што е $ 750,000. За споредба, просечната цена на рекламата на 30-секунда на Супер Боул чини неверојатен милион долари. Тоа е без никакви гаранции дека публиката дури и обрнува внимание за време на комерцијалната работа.

4- Откријте

Кога користите SnapChat, може да забележите дека двапати подигање на десно отвора извор за Откријте. Овде, можете да најдете куратори од издавачи како CNN, BuzzFeed, People и Cosmopolitan. Исто така, ќе има неколку реклами помеѓу прилепувањата, па затоа е јасно дека Discover се монетизира.

Иако никој не знае колку SnapChat ја прави функцијата Discover, тие треба да прават пари со тупаница, со оглед на фактот дека околу големите издавачи на 20 се дружат со компанијата. Функцијата, исто така, се размножуваше во текот на времето кога SnapChat помина низ значителен пораст на приходите.

Најверојатно, и SnapChat и издавач ќе ги делат приходите од реклами. Тоа едноставно не е јасно колку секоја партија добива за секој договор.

5 - спортски партнерства

трик-67701_1280

Во последниве години, SnapChat соработува со спортски организации како што се НХЛ, НФЛ и МЛБ. Овие организации наводно се потпираат во живо приказни за време на спортски настани за да стигнат до повеќе луѓе во социјалниот простор.

Исто како и со Discover, не е јасно колку пари SnapChat ги прави со спортски партнерства. Но, бидејќи апликацијата нуди директна линија за младата и страсна публика, главните лиги инвестираат во договори кои ги ставаат неделно Откријте канали како што се "MLB среда".

Запомнете дека MLB почна да го користи SnapChat во 2014. Во тоа време, корисниците мора да ја следат нивната сметка за да ги видат приказните што ги објавуваат. Но, со партнерство, приказни во живо се промовираат на сите корисници.

Во претходниот извештај од AdAge.com, Рекламите во Live Story прават SnapChat насекаде помеѓу $ 400,000 и $ 500,000 за целосна изложеност на корисничката база на компанијата. Настрана од големите спортски организации, Live Story рекламните партнерства се бараат од компании како iHeartRadio и AEG.

Завршни зборови

Во минатото, луѓето беа збунети зошто SnapChat вредеше толку многу, бидејќи неговиот модел на приход не беше јасен. Тоа ги објаснува потезите на компанијата што влијаеше на монетизацијата во изминатите неколку години.

Денес, SnapChat има робустен модел на приходи кој им помага на компаниите, како и на поединци кои би сакале "да го искористат моментот". За совети за тоа како да го интегрирате SnapChat со вашата стратегија за маркетинг на социјалните медиуми, проверете ги овие основни правила за ефикасно маркетинг на Snap Chat.

За Кристофер Јан Бенитез

Кристофер Јан Бенитез е професионален хонорарен писател кој им нуди на малите бизниси содржина која ја ангажира нивната публика и ја зголемува конверзијата. Ако барате високо-квалитетни статии за нешто поврзано со дигиталниот маркетинг, тогаш тој е вашиот момче! Слободно кажете му "Здраво" на Фејсбук, Гугл + и Твитер.