Најдобри услуги за маркетинг по е-пошта за бизнис во 2020 година

Ажурирано: 11 ноември 2020 година / Напис од: asonејсон Чоу

Многумина од нас користат е-пошта, но во нашите умови, тие се спуштаат назад како нешто што е само земено здраво за готово, што е тука за да го користиме. Сепак, како што ќе знае секој дигитален маркетер, маркетингот по е-пошта е во основата на она што го прават.

Сепак, тоа не се однесува само на пазарот за е-пошта, туку скоро секоја улога во работата што ја интегрира функцијата на дигиталниот маркетинг. Тоа го проширува опсегот за да вклучи многу повеќе луѓе, како што се сопственици на веб-страници или блогови, продажен персонал и многу повеќе.

Ако до сега не сте сигурни како овој елемент се вклопува во вас, тогаш ќе ги поедноставиме работите со едно прашање…

Дали ви треба маркетинг преку е-пошта?

Доколку ви требаат водечки линии за продажба, сообраќај на веб-страница или направете што било друго од вас допрете до што повеќе луѓе брзо, тогаш треба да направите маркетинг преку е-пошта.

Без разлика дали немате директен пристап до луѓе или не сте во директен контакт со нив во тоа време или ако едноставно не можете да ги достигнете директно во кој било момент, маркетингот преку е-пошта е тоа што ви помага да бидете во контакт со нив.

Со изработка на една порака, измени неколку поставки и еден клик, може да достигнете и да допрете некого, без оглед на времето, обемот на информации или достапноста.

Да разгледаме некои од подеталните придобивки на е-пошта маркетингот.

Што е-пошта маркетинг може да направи за вас?

Маркетингот по е-пошта има проценет поврат на инвестицијата (Рентабилност) од 3,800% што значи дека во просек, секој долар инвестирал во мрежни електронски маркетинг поврат од 38 долари. Настрана само финансиската перспектива, постојат многу други корисни аспекти на е-пошта маркетингот, како што се;

Проширено теренски пристап

Посетителите на веб-страниците доаѓаат и си одат, но откако ги нема повеќе многумина не се враќаат. Собирајќи информации за е-пошта од вашите посетители, ќе можете повторно да контактирате со нив во иднина. Со список со е-пошта, на целата листа и испраќате вредна содржина што инаку би можеле да ја пропуштат. Вие исто така може да добиете дополнителен сообраќај кога некои се одлучуваат да ги следат врските назад кон вашата страница врз основа на информациите што им се испратени.

Зголемување на продажбата

Конверзиите по е-пошта се забележани како подобри од социјалниот и органскиот сообраќај за пребарување. Всушност, статистиката покажува дека социјалните медиуми имаат вкупна стапка на ангажираност од само 0.58% во споредба со 3.71% стапка на кликнување (ЦТР) за е-пошта. На продажбата ќе се зголеми или преку Интернет или во продавница како резултат на она што корисникот го прочитал во е-пошта, на пример, добивање на специјална понуда или ексклузивна цена.

Добро усогласете ги вашите операции

Бидејќи маркетингот по е-пошта се заснова на статистика, можно е да се соберат овие податоци и да се анализираат. Тие информации потоа можат да се користат за понатамошно подобрување на вашите е-пошта кампањи за да се зголеми ефикасноста. На пример, дознајте за допаѓањата, не им се допаѓаат и интересите на вашата корисничка база и испратете им релевантни материјали.


Јас ги препорачувам најдобрите платформи за маркетинг по е-пошта

Овие денови има буквално товар на системи за е-пошта за маркетинг и ќе ви биде тешко да не погодите еден со камен (ако го фрлите). Исто како платформи за бизнис хостинг - изборот на соодветна платформа за маркетинг преку е-пошта може да претставува ситна домашна обврска, па затоа тестирав и одбрав шест најдобри услуги за е-пошта за маркетинг.

Многу од системите за е-пошта за маркетинг ќе имаат слични карактеристики, но скоро сите имаат бесплатен пробен период. Силно би препорачал да се пријавите и да ги тестирате пред да купите само за да видите дали системот одговара на тоа што ви одговара.

1 Постојан контакт

Софтвер за маркетинг преку е-пошта КонстантКонтакт - кликнете овде за да се обидете бесплатно

Веб-страница: https://www.constantcontact.com

Постојан контакт е едно од најпознатите имиња во деловната активност на системот за е-пошта. На пазарот повеќе од една деценија еволуираше со текот на времето и денес опслужува повеќе од 650,000 XNUMX клиенти. Врз основа на нивната основна компетентност во маркетингот по е-пошта, тие добро се снајдоа на предните карактеристики.

Освен што имаат ефикасен и лесен за употреба систем, тие додадоа многу карактеристики кои се непроценливи како што се управување со настани, можност за социјална кампања, па дури и алатки за истражување на корисници. За врвно решение „сè во едно“, овие се момци што одат на почеток.

Поддршката е исто така сеопфатна во форма на разговор во живо, е-пошта и форум со значителна заедница. Најдобро од сè, можете да се најавите со нив за едномесечен бесплатен пробен период за да ги испитате нивните услуги. По пробниот период, цените варираат во зависност од бројот на контакти по е-пошта што ги имате.

Исто така - прочитајте Темелен преглед на постојан контакт на Тимотеј.

Почетна цена: Бесплатен пробен период потоа започнува од $ 20 / месечно

најдобро за: Мали до големи бизниси и компании со лажни барања како што е управување со настани

2 GetResponse

GetResponse софтвер за маркетинг по е-пошта - кликнете тука за да се обидете бесплатно

Веб-страница: https://www.getresponse.com

GetResponse ги проверува сите соодветни полиња за систем за е-пошта за маркетинг. Можете да испратите список за испраќање до нивните сервери, а потоа да ги изработите вашите маркетинг-пошти за да бидат испратени на списокот. Се грижи дури и автоматизацијата и има сеопфатен пакет за аналитика за вашите потреби за собирање податоци.

Тие во моментов имаат околу 350,000 претплатници во 183 земји низ светот и се продаваат себеси како една од најлесните за употреба на пазарот. Достапноста е многу голема, благодарение на локализацијата на 27 јазици, така што скоро секој од каде било може да ја користи. Ако имате проблеми, поддршката е достапна преку разговор во живо, телефон и е-пошта (секако!).

Нивните планови се одделени според бројот на е-пошта во вашата база на податоци, но сите основни придобивки на системите GetResponse се достапни за сите планови. Ова вклучува бесплатни шаблони, одговорни е-пошта (така што ќе се грижи и за гледање на мобилен!) И сегментација по е-пошта за поефикасен маркетинг.

Почетната цена: Бесплатно 30-дневно проба проследено со 15 УСД / месечно за 1,000 претплатници

најдобро за: Мали и големи бизниси

3. MailChimp

Софтвер за маркетинг по е-пошта Mailchimp - кликнете овде за да се обидете бесплатно

Веб-страница: https://mailchimp.com/

Се сеќавам на MailChimp многу добро бидејќи е меѓу првите алатки за маркетинг по е-пошта што некогаш сум ги користел. Тој е исклучително едноставен за употреба и постои од крајот на векот (да, толку долго!). Денес тој падна малку надвор од радарите за повеќето хардкор маркетинг по електронска пошта, но останува исклучително популарен меѓу сопствениците на веб-страниците и малите бизниси.

Една од основните причини за ова е што MailChimp има бесплатен план, како моделот што некои го имаат градители на веб-страници следи Само ова го прави крајно привлечен за нискобуџетните деловни субјекти кои сè уште сакаат да ја користат моќта на маркетингот по е-пошта.

И покрај тоа што има бесплатен план, MailChimp не штеди на одликите и има широки можности за известување заедно со моќен уредник за визуелни обрасци за вашите е-пошта. Исто така, постојат безброј можности за интеграција за MailChimp и нуди пристојно решение сè-во-едно.

Почетната цена: БЕСПЛАТНО

најдобро за: Блогови, претприемачи и мали бизниси

4 AWeber

Авебер софтвер за маркетинг преку е-пошта - кликнете овде за да се обидете бесплатно

Веб-страница: https://www.aweber.com

Основана од Том Кулцер во 1998 година, AWeber може да се смета за пионер во индустријата и денес опслужува околу 100,000 клиенти. Тој работи добро во неговите примарни функции како систем за е-пошта за маркетинг и нуди добра интеграција со пристоен број на други софтвери.

Сè уште е солидно решение, особено ако имате основни потреби и не сакате да ве обзема нередот од „ние имаме сè!“ системот има да понуди. Можете да увезете повеќе формати на датотеки во нивната база на податоци и да ги следите вашите маркетинг кампањи бидејќи се одвиваат, што е многу корисно.

Една силна страна во врска со AWeber е неговиот широк избор на образец за е-пошта, што е некако одлично ако не сте нови во играта. Исто така, има многу сеопфатни можности за поддршка на клиенти, кој е добитник на награди во изминатите три години на доделувањето на наградите „Стиви“ на Националното здружение на клиенти на САД.

Почетната цена: 30-дневен бесплатен пробен период, потоа 19 долари / месечно

најдобро за: Блогови, мали бизниси и претприемачи

5. Сендинблу

Софтвер за маркетинг преку е-пошта SendinBlue - кликнете овде за да се обидете бесплатно

Веб-страница: https://www.sendinblue.com

Кога за прв пат се обидов да пристапам до SendinBlue, малку се запрашав дека морав да надминам reCaptcha само за да пристапувам до страницата. Единствената причина што можев да мислам на тоа беше тоа што користам ултра-широк монитор, кој можеби беше обележан за нетрадиционални големини на дисплејот.

Како и MailChimp, SendinBlue исто така нуди бесплатен пакет за претплата, но тоа е некако ограничено во она што можете да го испратите. Бесплатната зделка е само за до 300 е-пошта дневно, што за мене е повеќе како продолжено проба од која било друга бесплатна услуга. Откако ќе го поминете тоа на нивните планови за претплата, бројот на испраќања се зголемува многу (како и нивните цени).

Ги проверува повеќето од традиционалните опции на системот за маркетинг по е-пошта, но исто така има и функција за трансакциско испраќање Ова ви дава дополнителни можности, како што се испраќање потврди за нарачки, потврди и други слични е-пошта со вашето брендирање. Ова е нешто што треба да се забележи бидејќи не го поддржуваат сите системи за е-пошта за маркетинг.

Почетната цена: БЕСПЛАТНО

најдобро за: Блогови, претприемачи, мали бизниси

6. SendPulse

Софтвер за маркетинг на е-пошта SendPulse - кликнете тука за да се обидете бесплатно

Веб-страница: https://sendpulse.com/

Компанијата започна како стартап, насочена кон испорака на најголема мејл порака и наскоро доби заслужена популарност меѓу пазарџиите. Во моментов, компанијата се претвори во платформа за автоматизација на маркетингот што има што да понуди во однос на промоција на Интернет.

Корисниците сега можат испраќајте е-пошта, СМС, известувања за веб-притисок. 

Тимот SendPulse работи напорно за да остане на врвот на трендовите на дигитален маркетинг и објави чет-бот за месинџер на Фејсбук. Chatbot-от може да биде дизајниран да служи како прва линија за поддршка на клиенти, како и да бара информации за контакт за понатамошно негување на олово. 

Кога станува збор за услуги за е-пошта за маркетинг, меѓу многу други карактеристики, SendPulse нуди уредник на образец за е-пошта, сопствени форми за претплата, е-пошта за трансакции и податоци за статистика на вашите маркетинг кампањи по е-пошта. 

Почетната цена: БЕСПЛАТНО

Најдобро за: Блогови, мали бизниси, маркетинг


Идеални одлики што треба да ги имаат најдобрите системи за маркетинг по електронска пошта

1. Дизајн способност

Бидејќи е-поштата за маркетинг има за цел да го привлече вниманието на примачите, визуелниот аспект е прилично важен. Ова значи дека привлечната копија што е концизна и корисна, треба да им се допадне.

Внимавајте на електронска маркетинг услуга што ви овозможува да имате добра контрола врз визуелните аспекти на вашите е-пошта маркетинг кампањи. Ова вклучува добро ширење на шаблони, пакет силна компонента и моќни приклучоци за проширена функционалност.

Претходно вградени образци за е-пошта во библиотеката MailChimp
Пример - MailChimp: претходно дизајнирани образци за е-пошта за да се задоволат различните потреби.

2. Интеграција на CRM

Продажбата и маркетингот се симбиотски, така што вашата CRM платформа треба да работи добро со кој систем за маркетинг по е-пошта ќе изберете. Ова ќе заштеди многу пот и солзи од двата тима и ќе помогне да се создаде многу подобар потенцијал за анализа.

На пример, добро интегрирани, вашите податоци за е-пошта за маркетинг можат да помогнат да се мрестат автоматски продажни кампањи и обратно. Уште подобро, бидејќи тие се интегрирани и компјутеризирани, овие функции можат да се обработуваат во реално време, што му дава на бизнисот дополнителна предност во агилноста.

Интеграција во постојан контакт
Пример - Постојан контакт: Интегрирајте се со популарните CRM, градители на продавници и социјални медиуми за да ги добиете деталите за клиентите и да создадете сегменти.

3. Анализа на податоци

Само што ги споменавме предностите на аналитиката веднаш погоре, важно е секој систем за маркетинг по е-пошта да биде опремен со алатки за анализа. Ова е непроценливо за секој продавач бидејќи ви помага да ги разберете информациите што се добиваат врз основа на вашите маркетинг кампањи.

Непопуларните е-пошта може да ги избркаат потенцијалните клиенти, затоа е клучно да имате прст на пулсот на вашите клиенти. Начинот да го направите тоа е со анализа на податоци и оптимизирање на вашите кампањи засновани врз тие информации.

Вашите податоци за маркетингот можат да ви кажат;

  • Што работи или не работи
  • Која содржина ја испраќате е попривлечна
  • Кои уреди имаат тенденција да ги користат вашите клиенти
  • Кои демографии имаат какви интереси

… и повеќе.

Анализа и известување на постојан контакт
Пример - Постојан контакт: Визуелни графикони и табели за да им покажете на корисниците како се одвивале кампањите во споредба со едни со други и се истражува подлабоко на секој извештај за отворени стапки и стапки на кликнување

4 Усогласеност

Благодарение на регулативите како оваа GDPR и Закон за заштита на податоците, многу продавачи на е-пошта завршија со нивната содржина обележана како спам. Ова е очигледно контрапродуктивно, па затоа сакате систем за е-пошта за маркетинг кој е во состојба да ја анализира вашата содржина. Ова треба да помогне да се провери дали е во согласност со прописите и дека и вашите врски (важни!) Се во ред.

GDPR во MailChimp
Пример - MailChimp: Вградено поле GDRP во Градител на форми за да собере согласност на корисниците.

5. Автоматизација

Бизнисите имаат тенденција да работат однапред, а системите за маркетинг преку е-пошта кои имаат одлики за автоматизација можат да бидат од голема помош. На пример, кажете дека водите деловна трговија преку Интернет, но вашиот персонал е отсутен за време на празниците.

Пред-планирајте и автоматизирајте кампањи за да ги искористите врвните сезони на продажба дури и кога вашите луѓе не се таму. Другите карактеристики на автоматизација може да вклучуваат пријавување, дистрибуција на купони, одговори на е-пошта и слично.

6. Приспособливост и цена

Денес испраќате 1,000 е-пошта, но што е со вашиот бизнис и кога испраќа 50,000? Колку е скалиран системот за е-пошта за маркетинг што го разгледувате и колку ќе ве чини да се размените со нив?

По можност, изберете решение што може да варира со вашиот бизнис додека се проширувате и искористувате дека вашите потреби може да се променат со текот на времето. Дали системот што го барате ви обезбедува флексибилност за да се справите со тој вид на промена? Не мора директно да ги нуди овие дополнителни можности, но дали може да работи добро со други системи од трети страни, можеби?

7. Услуги за клиенти

Како сопственик на бизнис, знаете дека во срцето на секој бизнис е вашата услуга за клиенти. Кога купувате услуга, тоа е точно исто така. Откријте кое ниво на поддршка ќе добиете од компанијата што нуди систем за е-пошта за маркетинг и дали има доволно голема заедница да го поддржи исто така.


Конечни мисли: Најдобра услуга за е-пошта за маркетинг

Повторно - скоро сите системи за маркетинг по е-пошта на пазарот имаат бесплатен пробен период. Силно препорачувам да се пријавите и да ги тестирате пред да купите.

Сепак, бидејќи ова се мои препораки, би сугерирал дека ако сте голем бизнис, тогаш би било добра идеја да погледнете повнимателно кон Постојана Контакт и GetResponse. Ако водите блог, мала страница или што било друго, тогаш слободно проверете кој било од најдобрите шест системи за маркетинг по е-пошта што ги препорачав.

За Џејсон Чоу

Џејсон е фан на технологијата и претприемништвото. Тој сака да гради веб-сајт. Можете да стапите во контакт со него преку Твитер.