Дали доволно пишувате за вашите производи и услуги?

Член напишан од:
  • Онлајн Бизнис
  • Ажурирано: Jul 01, 2020

Конечно сте решиле да го преземете тоа големо нурнување и да работите сами. Меѓутоа, кога првпат ќе започнат, луѓето имаат реална тенденција да разберат за што вреди, особено ако имате веб-страница што нуди главно услуги или виртуелни производи.

Џен Конер, мојата блиска пријателка, која беше хонорарен уметник во изминатите петнаесет години, го сподели своето искуство со почеток во уметноста и се обидува да постави цена за проекти:

Кога за прв пат започнав да правам мурали за луѓе на локално ниво, немав идеја што да наплаќам. Се исплашив ако обвинам за што вредеше вреди навистина да не ме вработат. Но, јас работам уметност на професионално ниво. Јас, всушност, направив само 45 центи на час на една од моите први работни места. Тогаш кога сфатив дека е време да ги преиспитам цените.

Направив слични грешки кога за прв пат започнав да дизајнирам веб-страници и да пишувам содржина. Бидејќи не бев сигурен како да проценам колку време ќе трае за да се заврши проект, но сепак потенцијалните клиенти сакаа понуди, јас го потценив она што ми требаше за да платам. Кога ќе стигнете до крајот на еден голем проект и ќе ги намалите бројките и ќе сфатите дека можевте да заработите повеќе на минимална плата, ќе научите важна лекција за цените.

Се надеваме дека оваа статија ќе ви помогне да наплатите фер стапка за вашите производи и услуги од првиот ден што сте отворете го вашиот блог или бизнис и нема да наидете на истите овие проблеми што ги направивме enен и јас.

Кои други се наплатуваат?

Кога одлучувате за основната структура на цените, погледнете што другите се наплаќаат за слични услуги или предмети.

На пример, можеби ќе отидете на страницата на вашиот конкурент и ќе видите дека таа наплатува $ 20 / час за лично тренирање. Како и да е, имате 10 години повеќе искуство во областа од таа и таа има напреден степен. Очигледно, веројатно може да наплатите малку повеќе за вашите услуги.

Навистина е важно да се направи детален список за тоа што се наплаќаат луѓето во вашата област или лажат. Вие не сакате да се цените толку многу надвор од пазарот што не заработувате ништо. Вие исто така не сакате да се цените себе си толку ниско што ќе работите за пени на час.

Истражување на пазарот за фреквенции

Jerryери ја погледна највисоката стапка на хонорарни работници 100 во неговиот неодамнешен пазарен анкета. Еве ги броевите за развој на веб, пишување и графички дизајн.

Цена на веб-страница и графички дизајн врз основа на Upwork Top 100 freelancer профили. Просечна стапка на час = $ 26.32 / час; највисока = $ 80 / час, најниска = $ 3 / mo.
Цена на веб-страница и графички дизајн врз основа на Upwork Top 100 freelancer профили. Просечна стапка на час = $ 26.32 / час; највисока = $ 80 / час, најниска = $ 3 / mo.
Трошоци за пишување копија врз основа на Upwork Top 100 freelancer профили. Просечна стапка на час = $ 30 / час; највисока = $ 200 / час, најниска = $ 9 / mo.

Доволна плата

Вашиот следен чекор во одредувањето на цените е да дознаете што ви е потребно за да се направи прифатлива плата. Ако излезете и добивте 9 за работа на 5, што реално може да очекувате да заработите? Тоа е добро место за почеток.

Како и да е, треба да факторите во времето што ќе го потрошите на промоции, да барате нови клиенти и да создавате материјал. Како претприемач, има многу задачи што ќе треба да ги завршите, кои не се наплаќаат за часови. Добро правило е да додадете 20-25% на што било час бес што би можеле да го направите во корпоративниот свет.

Тоа најчесто помага да ги покриеме оние моменти кои не се во состојба на сметка во вашиот ден.

Производи

Ако продавате материјален производ наместо виртуелен производ или услуга, тогаш ќе треба да земете предвид некои други фактори.

  • Колку продажби го правите неделно / месечно?
  • Колку производот ве чини да набавите? Ако производот го правите сами, Дизајн Фондовите има прекрасен начин да ги пресмета сите ваши трошоци за да не заборавите ништо.

Шон Мору, во "Дали доволно пишувате? Брз водич за цени што продавате", Се наведува дека постои едноставна формула која ќе ви помогне да ја разберете цената на производите.

Добар начин да се добие основна цена за производот што треба да се продаде во продавниците е да се зголеми вашата бруто цена од 1.5.

На крајот на краиштата, производите се малку потешки од услугите / дигиталните производи затоа што најверојатно се натпреварувате со големите трговци на мало како Amazon.com, па дури и продавниците за тули и малтер. Мора да избалансирате колку да наплаќате со колку сте подготвени да направите. Веројатно е добра идеја барем да имате мешавина на производи и дигитални производи или да се регистрирате за приклучени програми, така што вашите надземни трошоци се минимални и секоја продажба е претежно профитна.

Дигитални производи

Цената на дигиталните производи е повеќе од она што вреди вашето време. Мора да размислите што информацијата вреди за клиентот. Исто така е невозможно да се предвиди каква ќе биде вашата продажба. Еден месец, може да продадете книги 100 и следниот 2.

Додека постојаниот сообраќај со многу насочена демографија ќе ја намали варијацијата, вие едноставно не можете да контролирате колку книги ќе купуваат луѓе затоа што има толку различни фактори што играат во равенката. Дури и месецот во кој ги гледате бројките за продажба може да направи разлика.

Точната цена прашања

Општо познато е во продажбата дека секогаш треба да цениш нешто во знакот на центарот 99 отколку целата доларска марка. Разликата не е ништо, но ќе бидете изненадени колку луѓе гледаат во цена од $ 9.99 и мислат дека таа е под 10 $ наместо да се заокружи.

KISSmetrics внимателно ја разгледа психологијата зад цените и откри дека оваа тактика функционира. Со користење на моќта на 9 методот низ 8 различни истражувачки истражувања, истражувачите го нашле тоа продажбата беше зголемена за 24%.

МИТ и Универзитетот во Чикаго продолжиле со експеримент и откриле дека цените со бројот 9 во нив всушност ги надминале другите цени, дури и кога другите цени биле пониски. Тие тестираа женска облека од $ 34, $ 39 и 44 $. Ставката 39 $ ги продаде другите.

Вашето превземање од ова е дека ако вашата точка е речиси 9 $, веројатно треба да ја подигнете цената на 9.99 $. Можеби се продава подобро, иако ќе наплаќате скоро еден долар повеќе.

Пример за реалниот живот: InMotion хостинг само ги ажурираа нивните цени во 2018. Забележете колку "9" има во цената тагови /

Основни цени за заеднички онлајн производи

Книги

Еден заеднички производ што сопствениците на веб страници создаваат да продаваат на своите читатели е е-книга. Цената на книги и водичи може да варира во голема мера, во зависност од содржината, па затоа треба да проучите што вашите конкуренти се наплаќаат за нивните дигитални производи.

Светската книга на книги објави во 2013 дека просечната цена за бестселерот на е-книга е помеѓу $ 3.00 до $ 7.99 и вклучува фикција. Сепак, тоа е за продажба преку традиционални продавници како што се Барнс и Нобл ookук и Амазон поттикне. Може да откриете дека вашите конкуренти наплатуваат поблизу до стапката 10 $ за нивните дигитални производи.

Додека е добро да имате правило на големо на цени, не дозволувајте си да бидете гулаби од тоа. Ако сте единствената личност со специфичен збир на знаења или вештини што луѓето се подготвени да платат за да дознаете повеќе за тоа, тогаш соодветно прилагодете ги вашите цени.

Видео часови / работилници

Во август 2014 година, Дори Кларк напиша парче за „Форбс“ каде го погледна некои од цените што се наплатуваат за курсевите преку Интернет. Професионалци, како што е финансиски советник обвинет било каде од $ 47- $ 197 за 2-3 часовен курс.

Ако користите платформа како Udemy и имаат голем следење и одлични курсеви, тогаш може да достигне до $ 10,000 во заработувачка.

Консултации

Според Изведувачот, можете лесно да очекувате да наплаќате стапка на консултации од $ 40 до $ 60 на час за вашата експертиза (да, дури и онлајн или преку телефонски состаноци).

Во исто време, ако се консултирате за нешто многу специјализирано, како што се ИТ услуги, можеби ќе можете да наплатите стапка на влез на ниво од $ 175 на час и колку што е $ 294 час со искуство.

Тестирајте ги вашите цени

Примерите погоре ви даваат референтна точка да одлучите што сакате да наплатате, но на крај треба да го тестирате вашиот пазар и вашата целна демографска функција за да видите дали таа цена ќе работи за вашата одредена индустрија и бизнис.

Со текот на времето, треба да бидете во можност јасно да видите која цена точка на пазарот ќе го носи, што сепак ви дава разумен живот.

Научи повеќе-

За Лори Соорд

Лори Соард работи како хонорарен писател и уредник од 1996. Има диплома по англиски јазик и докторат по новинарство. Нејзините статии се појавија во весници, списанија, онлајн и имаше неколку книги објавени. Од 1997, таа работи како веб дизајнер и промотор за автори и мали бизниси. Таа дури работеше и за кратко рангирање на веб-страници за популарен пребарувач и проучување на длабинска оптимизација за тактики за голем број клиенти. Ужива во слушањето од нејзините читатели.