Практични алатки за мали мрежни бизниси

Напис напишан од: asonејсон Чоу
  • Онлајн Бизнис
  • Ажурирано: октомври 26, 2020

Како сопственик на мал бизнис, расте вашиот бизнис значи да се направи поефикасно и да се најдат алатки кои можат да помогнат да ги замените стотиците членови на персоналот што ги немате и не можете да си дозволите да ги вработите.

За среќа на сопственикот на бизнис преку Интернет, постојат низа работи што ќе помогнат во сè од веб хостинг до управување со времето да фактурирање до е-мејл маркетинг.

1. Барање на барање

База на побарувачка


Блог пост на АД 12 Cool Веб алатки за мал бизнис ги разгледува Demandbase како навистина важна алатка за сопствениците на веб-страниците.

База на побарувања подетално ги разгледува оние кои ја посетуваат вашата страница, земајќи ја нивната IP и споредувајќи ја со повеќе извори на информации, како што се Dun & Bradstreet и LexisNexis. Demandbase не само што ви кажува за кои компании веројатно работат посетителите на вашата страница, туку и ќе ви постави информации за контакт за првиот човек на компанијата за да можете понатаму да ги продавате своите услуги. Ова е одличен начин за рекламирање на демографски веќе заинтересиран за вашиот производ.

2. Мастилен пчела

Инки пчела


Во неговиот блог пост на Волшебник за блогирање, Џери Лоу сугерира користење на Инки пчела да се поврзе со други блогери.

Вмрежувањето со други блогери е клучно за да се каже зборот за вашиот сопствен блог. Некои работи во маркетингот на блогови не се променија откако започна блогирањето и вмрежувањето со други блогери е една од нив.

Сепак, начинот на кој се поврзуваме едни со други се промени и Инки пчела е одлична алатка за да ви помогне лесно да се поврзете, да ви заштедиме време и да ви одговарате со блогери со слични интереси.

3. Стожерен трагач

клучна проверка


Ова е една алатка за која можеби не сте слушнале претходно, но Клучна тракер ќе ви помогне да го одржувате зафатениот распоред на вистинскиот пат.

Во погледот 40 мали бизниси и мрежни алатки без кои не можат да живеат, Мајкл П. Догерти од Bespoke Row вели дека ова му е омилена алатка. Лесно може да се види зошто. Тоа е лесна за употреба алатка за управување со проекти што ќе ги натера сите во тимот вклучени во онлајн-околина во реално време.

Поставете распоред за тоа кога треба да се завршат задачите, оставете им на другите да испраќаат ажурирања и да оставаат белешки и да комуницирате со клиентите сите од истата табла.

 4. Dropbox

капка поле

Ова лесно решение за складирање преку Интернет е совршено за да ги следите вашите најважни документи. Ако се случи незамисливо и вашиот компјутер се расипе или избувне пожар во вашата домашна канцеларија, можете да ги вратите сите ваши податоци Dropbox.

Компанијата нуди неколку решенија, вклучувајќи бесплатна опција со 2 GB простор за складирање. Можете исто така да користите Dropbox за споделување датотеки со соработници.

Дознајте повеќе за Cloud Storage и услугата за споделување датотеки за мал бизнис.

5. Пита со апликација

ајти пита


Appy Pie е платформа која им овозможува на претпријатијата да дизајнираат своја сопствена апликација и да испраќаат до iTunes или Google Play. Клиентите можат да ја преземат апликацијата и потоа можете да испраќате дневни притисни известувања. Appy Pie е во процес на додавање на способност да продава производи преку апликацијата, како и.

6. Hootsuite

HootSuite

HootSuite има двојна намена за сопственикот на мал бизнис. Прво, на вашата контролна табла Hootsuite, можете да видите кои теми се тренди во вашата бизнис лажат. За што зборуваат луѓето? Како можете да го користите ова во блог пост или во вашите понуди за производи? Ако луѓето зборуваат за смртта на филмска ѕвезда, дали имате какви било производи поврзани со таа ѕвезда што би можеле да ги прикажете на страницата со производи? Можете исто така да го користите Hootsuite за да закажете мислења за социјалните медиуми за вашиот сопствен бизнис.

Националната федерација на независен бизнис (НФИБ) го сугерира ова како а Најдобрите 6 онлајн алатки треба да ги користат сопствениците на мали претпријатија и ги наведува следниве „Постојат и други услуги слични на Hootsuite, но откривме дека ги надминува сите на скоро секое ниво“. - Кари Дефилипс, Фабрика за содржина, Питсбург

7. Бран

бран


Одржувањето со фактури, сметки што треба да се платат, добиени исплати и дури и платен список за мал бизнис може да изгледаат преголемо. 

Бран е сè-во-едно решение за сопственикот на мал бизнис и софтверот живее во онлајн-средина. Quickbooks Pro онлајн е уште една опција, но бран е малку повеќе прифатлива за малиот како што е бесплатно.

Мал бизнисмен блогерот Грег Лам имаше неколку интересни согледувања за добрите и лошите страни на овој софтвер. Додека сметаше дека тоа е ограничено за неговиот бизнис, за некој што ја води својата деловна активност како трговец поединец без многу трошоци секој месец, овој софтвер веројатно ќе работи добро. Меѓутоа, еден од најдобрите делови на неговиот напис е на самиот крај, каде што тој нуди список на разни програми за онлајн сметководство сопствениците на деловни активности можат да ги користат.

8. Распоред

распоред


Ако водите бизнис каде што се среќавате со клиенти или преку Интернет или лично, тогаш ќе сакате да проверите Планичност за автоматско закажување.

Овој софтвер му овозможува на вашиот клиент да посети некоја страница и да види кои денови и времиња имате на располагање за состаноци. На пример, ако нудите тренирање еден-на-еден, ги внесувате часовите што ви се на располагање и им соопштувате на вашите клиенти дека можат да одат на страницата за да закажат состанок.

Распоредот ќе ви испрати е-пошта кога ќе закажете состанок, ќе покажете одредено време како резервирано, па дури и ќе испратите автоматски потсетници до вашиот клиент пред состанокот.

9. MailChimp

MailChimp


Ако имате деловна активност преку Интернет, ќе сакате да започнете билтен за да бидете во контакт со посетителите на вашата страница. Билтен служи за многу цели, вклучувајќи ви овозможува да ги известувате претплатниците за специјална продажба или нови производи. Во една статија на WHSR, напишана од Луана Спинети, се истакнува:

Инсталирајте софтвер за билтен на вашата ограничена сметка за веб хостинг и тој ќе започне да ви ги јаде дискот и ширината на опсегот. За жал, нема што многу да се стори во врска со тоа, а најмалата достапна скрипта за билтен - OpenNewsletter - е сè уште 640 KB и ќе мора да сметате и на сите зачувани изданија.

MailChimp е совршено решение. можете да почнете со бесплатна сметка и како расте бројот на претплатници, полесно преминете на платена сметка. MailChimp нуди готови шаблони за вести или можете да креирате сопствен изглед за вашиот бизнис.

10. Диск на Google

Google диск нуди удобен начин да ги пратите вашите документи. Може да споделувате со соработници. Една од подобрите карактеристики на Drive е тоа што можете да ја поставите датотеката само за читање или да дозволите другите да ја уредуваат датотеката. Околината поддржува документи за обработка на текст, како и документи водени од базата на податоци.

Покрај тоа, можете да преземате шаблони што другите ги создадоа и веќе имаат формули. Да речеме дека сакате база на податоци што ќе ви помогне да ги пратите работните часови на вработените во договорот. Тие можат да се најават на шаблонот, да ги додадат своите часови и да заштедат. Едноставно решение за многу различни задачи за споделување.

11 - Сподели со слајдови

SlideShare


SlideShare ви овозможува да испраќате презентација и да достигнете нови клиенти преку формат на тип PowerPoint.

In Користење на SlideShare за да стигне до нови клиенти, Зборував за овој растечки пазар кој веќе има околу 120 милиони прегледи месечно. Една од најголемите предности за додавање на оваа онлајн алатка во вашиот деловен маркетинг модел е тоа што автоматски ќе го подобрите рангот на вашата веб-страница во пребарувачите.

12. Google Webmaster Tools

Ако сакате да ја подобрите поставеноста на вашата страница во машините за пребарување и да ја подобрите употребливоста на вашата страница, единствено најдобро што можете да направите е да користите алатки за веб-администратори на Google.

Покрај тоа што ќе видите како се рангира вашата страница на Google, ќе научите и неколку важни информации за демографијата на посетителите на вашата веб-страница. На пример, ако откриете дека повеќето од вашите посетители доаѓаат на вашата страница помеѓу пладневните часови и три часот секој петок, тогаш можете да понудите продажба за тоа време или други стимулации за да помогнете во зголемување на стапката на конверзија.

Од друга страна, ако посетителите ја напуштаат втората, ќе слетаат на одредена страница, таа страница веројатно треба да се обнови и да се залепи.

13. Инфографија

Според Општествена научна мрежа за истражување, за 65% од луѓето се визуелни ученици. Со вакви статистички податоци, можете да видите зошто инфографиката расте во популарност.

Додавањето инфографици може да направи две работи за вашиот мал бизнис. Прво, тоа може да го направи она што го нудите многу појасно за гледачот. Второ, ако тој инфографик е вреден, посетителите ќе го сторат тоа закачете го на Pinterest, споделете го на Facebook и Tweet за тоа.

Ова значи дека потенцијалното достигнување се зголемува експоненцијално со бројот на пријатели што секој човек има во неговиот круг на социјални медиуми.

14 Wix

Wix почетна страница


Wix е еден од нашите препорачани градители на веб-страници на пазарот. Исто така е еден од најиновативните градители на веб-страници на пазарот.

Лесно е да креирате веб-страница со Wix. Има над 500 прекрасни шаблони. Со одлики со точка-и-клик, влечење и испуштање, за неколку минути можете брзо да создадете одлична веб-страница.

Можете исто така да ја зајакнете вашата веб-страница со интегрирање корисни апликации во вашата веб-страница. Може да се нурнете на пазарот на нивните апликации. Има над 260 апликации за избор. Може да истражувате и на бесплатни и на платени апликации за точно да имате предвид.

15. Кутиран со чевли

превртлив


Дали некогаш зафаќате репа хартија додека сте во продавницата и веднаш ја изгубите потврдата? Прилично е тешко да се следи тој трошок, иако помал, кога не можете да ја пронајдете потврдата за тоа.

Ова е местото каде што Исклучен доаѓа во игра за одржување на одговорност на сопственикот на мал бизнис. Ова е апликација што ќе ја преземете на вашиот паметен телефон. Потоа можете да направите слика на вашата потврда и Shoeboxed го прави остатокот, чувајќи копија од сметката и следење на трошоците за вас. Користат внимателно, програмата ќе се осигура дека никогаш нема да пропуштите друг дефицит на деловни трошоци на вашите даноци.

16. Бесплатно повикување на конференција

Како сопственик на деловна активност преку Интернет, веројатно ја извршувате многу вашата комуникација преку телефон или преку е-пошта. Постојат прилики кога би било корисно да ги вклучите сите луѓе кои работат на проект на телефонски повик.

Тоа е каде Бесплатно конференциско повикување влегува во игра. Соберете ги сите заедно на телефон и системот дури ќе го снима повикот за идна референца. Овој систем можете да го користите и за информативен тип на повик за вашите клиенти. „Собите“ ќе соберат до 1,000 повикувачи истовремено. Како модератор, можете да дозволите прашања од специфични корисници или да ги молчите додека зборувате на одредена тема.

17. Кога е добро

Ако некогаш сте се обиделе да организирате време на состанок за повеќе од три лица, знаете каков кошмар може да биде да откриете ден и време што работи за секого. 

Кога е добро е одлична алатка за да дознаам кога секој може да се состане преку интернет или преку телефон. Секој човек го става своето слободно време и системот избира оној што работи за секого.

18. Клучен збор Шпион

keywordspy


Еден од најдобрите начини да научите од вашата конкуренција е да ги шпионирате - добро, нивната клучни зборови како и да е. Оваа алатка за анализа разгледува кои клучни зборови работат најдобро за вашите конкуренти, за да можете да научите од тоа што тие го прават.

На блогот Шверц салата, Рајан Круз вели за користење на клучен збор Шпион, „Моето општо правило е дека ако луѓето рекламираат (трошат рекламирање на плата по кликнување) за тој одреден клучен збор или фраза, тогаш тоа е добар клучен збор за насочување затоа што има комерцијална намера“.

19. Помош на Мојо

mojohelpdesk


Пазарот за бизнис на Интернет е високо конкурентен. Дури и ако сте единствената игра во овој светски град денес, можете да бидете сигурни дека некој ќе го забележи вашиот успех и ќе го копира она што го правите. Откако ќе покриете сè друго (оптимизирање за оптимизација, добри целни страници, солидна реализација и сл.), услугата за клиенти е единствениот начин да се надмине конкуренцијата. 

Mojo Helpdesk е еден од начините да бидете во контакт со вашите клиенти и да бидете сигурни дека сите проблеми што ги имаат се брзо и успешно решени. Иако има многу достапни платформи за помошни услуги, оваа постојано добива високи критики.

на GetApp заедница го разгледа овој софтвер и го даде пет од пет ѕвезди.

20. CrashPlan

несреќа


CrashPlan е решение за бекап на облак. Програмата работи во позадина на вашиот компјутер, континуирано бекапира важни датотеки во случај на пад на компјутер. Ако се случи незамисливото, нема да изгубите важни проекти или информации за контакт со клиентите. Наместо тоа, едноставно ги инсталирате овие податоци од резервните датотеки на облакот на CrashPlan.

21. Кстенсио

Кстенсио


со Кстенсио, создавањето деловни документи никогаш не било толку лесно. Тоа е работно место кое им овозможува на тимовите простор за подобра соработка за производство на подобри извештаи, колатерали за продажба, материјали за маркетинг и испораки на клиенти.
Xtensio им овозможува на тимовите да произведуваат зачудувачки и влијанието врз визуелните содржини со своите едноставни и едноставни функции и шаблони за влечење и пуштање, преку Интернет и лесно уредливи. Може да се пофали дека е нова и подобрена алатка за продажба и маркетинг, каде што тимот може да креира идеи и да развие стратегии.

22. Плерди

Плерди


Плерди Алатки - мултифункционално решение SaaS за подобрување на стапката на конверзија и UX на веб-страниците. За да постигнете максимално ниво на конверзија, треба да анализирате цел куп важни статистички податоци. Потребно е да се знаат изворите на сообраќај, длабочината на движење, да се разберат на кои елементи на веб-страниците кликнуваат најчесто и да се следи употребливоста.

Heatmaps, PopUp паметните форми и SEO-проверувачот се 3-те производи што можат да ви помогнат да ја постигнете целта. Врз основа на собраните информации, можете да развиете акционен план за зголемување на конверзијата со помош на сето тоа во една платформа за CRO.

23. Квилр

Квилр


Qwilr е алатка што го олеснува создавањето и претворањето на деловните документи во убави и интуитивни веб-страници, што пак им овозможува на корисниците пристап до аналитика и други корисни алатки. Повторно замислете ги вашите стари палуби и PDF-датотеки во PowerPoint и сонувајте креативни, инспиративни комуникации што изгледаат професионално и лесно се прават.

Проверете го обидувајќи се Генератор на документи на Qwilr - Тоа е бесплатна алатка која автоматски генерира пакет персонализирани предлози, студии на случај, фактури и брошури за бизниси за неколку минути. Едноставно одговорете на неколку прашања, а документите се прилагодени на вашиот бизнис и бренд.

24. Мусенд

Мојсенд


Ако работите со продавница за е-трговија, дефинитивно треба да проверите Мојсенд, една од најзабавните, најфенси и најкорисните платформи таму. Или можеби проверете без оглед, гледајќи како целта на Музенд е да им помогне на компаниите да растат и да го погодуваат тоа сандаче секој пат.

Со напредна анализа, одлики за автоматизација на маркетингот кои се директно од иднината и сјаен уредник за е-пошта со влечење и пуштање со предвреме шаблони за билтени за кој не е потребен никаков код за да може да работи, Мусенд ви нуди алатка за автоматизација на маркетингот што може да направи да се чувствувате како да сте на задоволство, без оглед на вашата ниша.

25. Маилиген

Маилиген


Маилиген ви помага да креирате човечки врски преку автоматизација на маркетинг преку е-пошта. Тимот кој стои зад алатката знае дека човечкото око сака убавина и едноставност. Затоа естетски дизајнираните е-пошта на Маилиген се отвораат и ви помагаат да оставите траен впечаток.

Од анализа на податоци по е-пошта и можности за тестирање на А / Б до тон различни интеграции - Маилиген го има сето тоа.

26. Omnisend

Omnisend


Кога мрежните трговци на мало завршуваат од едноставни кампањи за е-пошта до целосно искуство со каналот, тие се обраќаат до Omnisend. За разлика од другите платформи за автоматизација на маркетингот што моментално се на пазарот, Omnisend ви овозможува да додадете неколку маркетинг канали во истиот тек на работа за автоматизација. Известувања за е-пошта, СМС, Фејсбук Месинџер и веб-притисок - ќе добиете сè во оваа платформа за автоматизација на маркетингот сè-во-едно.

Длабоката интеграција со платформите за електронска трговија значи дека можете да поставите работни процеси за автоматизација, целни страници, скокачки прозорци со намера за излез без никакви вештини за развој. Оваа интеграција исто така ви овозможува да собирате вредни податоци за однесувањето на купувачите кај вашите клиенти и да ги користите за подобра персонализација и сегментација, на крајот ви носи поголема продажба и поголеми приходи. За онлајн алатка што ќе ви заштеди време и ќе ви помогне да заработите повеќе приходи, Омниденд дефинитивно вреди да се погледне.

27. Банди Панч

папагалче


Кога станува збор за водење бизнис, клучно е точно следење на времето на вашите вработени. Ако барате софтвер за следење на времето што е едноставен, но моќен и го прави целиот дигање тешка за вас, тогаш Бади Панч може да биде ваше решение.

Тие нудат широк спектар на функции, вклучувајќи следење и пресметковни средства на ПТО, пресметки за прекувремена работа и понапредни карактеристики како препознавање на лице за да се спречи тупаници на другарите. Тие имаат широки алатки за пријавување платен список што можат да се прилагодат за да одговараат на потребите на вашиот бизнис.
Buddy Punch обезбедува лесна интеграција со врвен софтвер за сметководство, како што се Quickbooks и Paychex, заедно со други системи за наплата или фактурирање - Обезбедување на управување со можност за синхронизирање на работните часови на барање.

Заедно со сето ова, Бади Панч е базирана на Интернет, така што секој што има интернет конекција ќе може да има пристап до неа. Без оглед дали се од нивната лесна за употреба апликација или веб-прелистувач, и на администраторите и на вработените им е дадена можност да изберат кој избор за преглед е најдобар за нив.

28. Автомизација

автоматизирање


Стигнав до нашите пријатели во Автомизи да ја вклучам нивната алатка во оваа статија, ни одговори Мор Местер со следново:

Автоматизација е за олеснување на животот како маркетинг / сопственик на мал бизнис, давајќи ви можност ефикасно да се справувате со вашиот е-мејл маркетинг. Може да го имплементирате нашето решение лесно, а одликите ви помагаат да постигнете посакуван исход со помалку борба. Во нашиот систем, нема потреба да се користат повеќе списоци со е-пошта, бидејќи се заснова на означување на вашите контакти и користење на Сегментација. Како резултат, нема да има дупликации во вашата база на е-пошта што значи дека плаќате помалку.
Може да користите сегменти за да испраќате прилагодени масовни е-пораки до вашите претплатници врз основа на вашите податоци. Нашиот уредник за влечење и пуштање ви овозможува да градите прекрасни, одговорни е-пошта што ќе ги сакаат вашите претплатници. Можете да им дадете на вашите претплатници целосно персонализирано искуство со Automizy. Само дизајнирајте кампања капка по капка во нашиот уредник за визуелни работни текови што ви помага да ја сегментирате вашата публика врз основа на нивниот ангажман со вашите е-пошта.
Следете ги перформансите и создадете извештаи за вашите најголеми и автоматизирани кампањи со нашата напредна анализа.
Исто така, ќе објавиме ажурирана верзија на нашата ВИ за околу шест месеци. Letе ти овозможи:

  • испраќајте е-пошта кога вашите претплатници се всушност во нивното сандаче,
  • напишете подобри редови за теми (за да ја зголемите вашата отворена стапка),
  • Сплит е-пошта за тестирање во автоматизирани кампањи (за зголемување на конверзиите).

29 Toggl

Тогл


Вашето време е драгоцено и Toggl ви помага да водите сметка колку време трошите на секоја задача. Тогл нуди и бесплатни и платени опции. Едноставно, повлечете ја алатката нагоре, најавете се и следете го вашето време од клиент, проект или задача завршена. Ако имате клиенти кои ви плаќаат по час, користењето на Toggl за следење на времето поминато на секоја задача може да ја олесни и наплатата.

30. Доктор на време

Време доктор


Time Doctor го олеснува следењето на вашите работници. Може да следи како вашите работници го поминуваат своето време - дали работат на работа или губат време на нешто друго?

Топе Лонг, специјалист за маркетинг на содржини во „Тајм доктор“, сподели со нас како „Тајм доктор“ може да ја подобри вашата продуктивност за организирање,

Време доктор е софтвер за следење на време за следење и зголемување на продуктивноста на работното место. Корисно е и за поединците и за компаниите точно да го следат работното време и вкупната продуктивност. Ви овозможува да собирате податоци за следење на времето за работните навики на вашиот вработен и обезбедува едноставна анализа за клучните области каде што може да се направат подобрувања на продуктивноста.

Има повеќе функции за подобрување на продуктивноста на вашиот тим, како што се наб websiteудување на веб-страници и апликации, скокачки прозорец за контрола на расеаност за да им помогне на корисниците да останат на задача, можности за плати и бројна интеграција со апликации од трети страни.

Time Doctor исто така има отсутни и доцни извештаи за да им помогне на вработените да работат за време на нивните врвни часови и да им олеснат да комуницираат надвор од потребите. Како изборна опција, може да трае слики од екранот на секои неколку минути како начин да се потврди дека вработените работат.

Врвот на ледениот брег

Овие се само неколку омилени алатки за онлајн мали бизниси. Кога станува збор за правејќи ги малите бизниси поефикасни на Интернет, постојат неограничени можности за алатки што можат да се користат.

За Џејсон Чоу

Џејсон е фан на технологијата и претприемништвото. Тој сака да гради веб-сајт. Можете да стапите во контакт со него преку Твитер.