Умни Твитер биоси кои ќе ве натера да одите Oooh и Aahh

Ажурирано: 26 октомври 2020 година / Напис од: Азрин Азми

Твитер е веројатно еден од најпознатите моќни платформи за социјални медиуми денес, но исто така се случува да биде најтешко за употреба. Обидувајќи се да пронајдете длабока порака што има влијание во 280 карактери (Ви благодариме за надградбата Твитер!) не е лесен за повеќето луѓе.

Почесто отколку не, ќе најдете писатели, социјални маркери и дигитални гуруа, поминуваат часови обидувајќи се да направат твит што е кратко, слатко и директно до точка и сеуште има доволно простор за сликата, врската или сите - значајни хаштагови.

Твитер био е подеднакво предизвик, ако не и повеќе, со оглед дека имате само 160 карактери за да објасните кој сте, што правите, и зошто вашиот Твитер вреди да се следи.

Имајќи добар Би Би Си можеби не изгледа толку важно, но тука е нешто: Твитер Био може да биде една од причините да ги охрабри луѓето да те следат - како тоа или не, имајќи влијателен Твитер Био е подеднакво важно.

Со цел да ви дадеме идеја за тоа како треба да се занимавате со вашиот БиБиСи на Твитер, собравме некои од најубавите биоси кои може да ги најдете на Twittersphere. Проверете ги овие неверојатно напишани биоси и, надевајќи се, ќе бидете инспирирани да напишете исто како нив!

30 Примери на умни Биоси на Твитер

Мајк Дејвидсон

Твитер Био може да биде одличен простор за да дадете кратка биографија или нагласување во вашата кариера, а Мајк Дејвидсон, поранешен потпретседател на Дизајн на Твитер, знае како да го максимизира малиот простор.

Дејвидсон ги набројува импресивните места на кои работел пред кои ги вклучуваше NBCNews, Disney и ESPN, но она што го привлече нашето внимание е неговиот актуелен акредитив, кој е само "Chillin". Тоа покажува дека дури и поранешниот потпретседател на Дизајн на Твитер знае како да се забавува со Биосот на Твитер.

(@mikeindustries)

Кери Браун

Ако копате низ советите тука Webhostingsrecretrevealed, тогаш шансите се дека сте горди мајка. И во Twitterverse, да се биде мајка е нешто да се гордееме, исто како и Кери Браун со нејзиниот Твитер био.

Браун гордо ја покажува својата нервоза, нарекувајќи се себеси "Комплетна компјутерска геотек", и е "оженет на компјутер", а ја подига "Два иднина компјутерски видливо".

(@browns000)

Кендис Волш

Може да биде тешко за писателката да се истакнува меѓу морето на битни писатели на Твитер, но Кендис Волш успеа да го стори токму тоа со своето био на Твитер. Волш ги стави двете работи за кои е позната како прва линија на нејзиното био, а тоа е патувачка црвенокоса и голем lубител на книги.

Се разбира, таа и натаму успеа да ја вклучи нејзината дневна работа како Координатор за комуникации за Женскиот филмски фестивал, заедно со нивното ракување со Твитер.

(@candicewalsh)

Кети Кендал

Менаџер за социјални медиуми Кети Кендал ја знае важноста на користење хаштагови во нивниот биос и како да ги ткае во беспрекорно. Нејзината Твитер Био дава брз преглед на тоа кој е и каков е нејзиниот интерес (како познавач на сирење и создавач на Pinata), додека додавајќи хаштаг за љубовник на Тики и ентузијаст од DIY.

Со употребата на хаштагови, Кендал уште повеќе ја направи својата биолошка изјава, особено кога луѓето ги пребаруваа тие хаштагови на Твитер.

(@ItsKatieKendall)

Мартин Бартелс

Мартин Бартелс е уште еден писател кој успеа да се истакне со неговата единствена биографија. Очигледно, Бартелс е таков џеб од сите занаети, тој самиот редефинираше доволно пати да стане свој речник (што е прилично кул начин да се опише).

И покрај тоа што е толку кул уметничко лице, Бартелс сé уште е пријателски пријател на своите посетители, охрабрувајќи ги да "престанат да одат на некоја посета".

(@MartinABartels)

Шестата форма

Хумор може да додаде личност на вашиот Твитер Био и автор Шеста форма Поет употребата на само-deprecating хумор е одличен пример за додавање на некои се смее додека сеуште промовирате кој си.

Додека неговите твитови и био би можеле да бидат депресивни, неговиот профил на Твитер е ништо друго освен депресивно што има над следбениците на 100,000.

(@sixthformpoet)

Џон Клиз

Според неговата веб-страница, Џон Клиз е писател, актер и, очигледно, навистина висока личност. Се разбира, повеќето луѓе го познаваат како комичар, а неговиот Твитер био покажува неговиот хумор со фактот дека тој е сѐ уште жив, наспроти гласините.

Тој дури успеа да се стави во линија за неговата "глупо прошетка" стан и ако сте Монти Пајтон навивач, тоа е дефинитивно вреди да преземете!

(@JohnCleese)

UberFacts

Дали знаевте дека ламите можат да страдаат од синдромот Берсерк лама, состојба во која лама верува дека нејзиниот човечки сопственик е исто така лама, предизвикувајќи да бидат агресивни?

Па, ќе добиете за да дознаете повеќе за овие факти и "најневажни работи што никогаш нема да треба да ги знаете" во текот на Uberfacts.

(@UberFacts)

Ќе Арнет

Ќе Арнет е познат актер познат по неговиот груби глас и портрет на Бетмен во успешниот филм Лего: Бетмен. Но, што е најважно, тој е познат по своето блиско пријателство со колегите Џејсон Бетман и очигледно како негов спонзор.

Тоа е симпатична поврака на нивното добро познато пријателство, кое започна кога тие двајца работеле во критички комедиската серија "Уапсен развој".

(@arnettwill)

Jason Bateman

За да не биде надминат од неговиот најдобар пријател, Џејсон Бетман исто така го спомнал Арнет во својот Твитер био со пишување дека е "пријател на Вил Арнет".

Тоа е едноставна линија која дополнително го зацврстува нивното пријателство додека сеуште ги покажува неговите комедии. Сега, се што ни треба е Џо Бајден и Барак Обама што прават исто што да го покажат своето блиско пријателство!

(@batemanjason)

Алисон Леиби

Слично на Бетмен и Арнет, писателот и комичар Алисон Леиби го продолжува нејзиното блиско пријателство со комичарот Алиса Волф на нејзиниот Твитер био, не само што ја спомнува, туку и тврди дека ќе ја донесе закуската на нивниот вообичаен секс.

Таа, исто така, не заборавила да ја вклучи и нејзината е-пошта, во случај да треба да ја прашате каков вид на закуски тие ќе јадат.

(@AlisonLeiby)

Алиса Волф

Alyssa Волф е поздрав до нејзиниот BFF пакт со Алисон Leiby е многу пократок и директно до точка. Таа го споменува Лейби во нејзината био како пријателка за пиење, со кого таа пие со право сега. Двете Wolff и Leiby се вистински цели за пријателство за сите нас на Твитер!

(@alyssawolff)

Тим Сидел

Твитер биото на Тим Сидел е она што сите се надеваме дека ќе можеме да го направиме, а тоа е само да се откажеме од сè и да си го живееме животот како убав (или убав) милијардер. За жал, повеќето од нас не се милијардери и / или згодни.

Ние не сме сигурни дали Сидел навистина може да направи и двете, но ние сигурно знаеме дека тој има одлично чувство за хумор.

(@badbanana)

Дејмон Lindelof

Креаторот на високо ценетата серија LOST знае како да напише записник со бикини што го опфаќа неговиот дел како еден од креаторите на шоуто и како тој не го разбира ниту тоа, исто како и останатите.

Дејмон Линделфоф сфатил дека повеќето негови фанови често го прашуваат за шоуто и за приказните и се забавуваат со себе, велејќи дека и тој не ја знае приказната и покрај тоа што е творец.

(@DamonLindelof)

Први светски болки

Во денешното општество, "првиот светски проблем" е постојана навреденост и оваа сметка на Твитер се забавува во сите мали работи за кои луѓето се жалат: изборот на кој филм за изнајмување, нарачување на погрешен пијалак или пишување Твитер био.

Пишување биографија на Твитер може да биде болка (прва светска болка ако сакате), а наместо да ги удира главите што се обидуваат да дознаат како да напишат навистина, навистина добра био, тие едноставно отишле со вистината и признале дека можат да " Не мислам на ништо.

(@FirstWorldPains)

Комеди Централ

Оставете го на Комедија Централ, мрежа што е за комедија, за да се направи смело тврдење за доведување на Комедија на Твитер. Тоа е кратко, едноставно и директно до точка. Одржување во согласност со нивниот бренд додека сеуште се хумористични.

(@ComedyCentral)

Тајлер Кларк

Слично на Комеди Централ, Тајлер Кларк знае кој е и не се плаши да се опише искрено. Тој сфаќа дека тој не е "паметен", туку само "носи очила", но што е најважно, тој "останува позитивен".

Ако не можете да размислувате за начини да напишете сеопфатна био, понекогаш само неколку клучни зборови за себе е доволно.

(@TylerLClark)

Џони Cupcakes

Џони Cupcakes е популарен бренд за облека базиран во Бостон, а не пекарница за пекари, и покрај името. Со име како Џони Cupcakes, можете да очекувате нивната сметка на Твитер да биде исполнета со чукнени твитови кои се однесуваат на нивната облека и стил.

Нивната Твитер био е совршен пример за стилот на брендот на сува хумор хумор, што им даде огромен и активен следење.

(@JohnnyCupcakes)

Skittles

Skittles знае кои се нивните целни публики (средношколци или луѓе со љубов за светло обоени бонбони) и не се плашат да користат зборови како што се "awesomeness"За да ја опишат нивната биографија на Твитер.

Иако Skittles е огромен бренд, тие успеаја да стават малку личност во своето пишување, што е во согласност со нивната светла и колоритна слика.

(@Skittles)

Елон Musk

Елон Машк е многу нешта за многу луѓе, иноватор, визионер, кул милијардер, но за себе и за неговиот Твитер био, тој е само "продавач на шапки".

Се разбира, тој е повеќе од тоа. Наместо тоа, Musk моментално работи на нов проект кој воведува брзи тунели во урбаните градови и една од целите на проектот е да продаде капи за да ја подигне свеста. Тоа е паметен начин да го продаде својот проект додека се уште е смешен.

(@elonmusk)

Тајната на Викторија

Викторија Сикрет знае кои се и што очекува нивната публика од нив. Затоа, нивната биографија на Твитер наведува дека тоа е местото каде што „ангелите, бомбите и најсексапилните следбеници“ можат да ја добијат целата своја дневна доза сексуалност од компанијата за долна облека.

(@Тајната на Викторија)

Ellen DeGeneres

Без разлика дали тоа е во телевизијата, во реалниот живот, или во социјалните медиуми, Елен ДеГенерес е едноставно забавен. Значи, можете да очекувате дека нејзиниот Твитер би бил подеднакво забавен и смешен. Очигледно, покрај тоа што е комичар и домаќин на The Ell Show, таа, исто така, се случува да биде камионџија за ледечки патишта.

Ние не, ако тоа е вистина или не, едно е сигурно, нејзините твитови се дефинитивно реални и се навистина спектакуларни.

(@TheEllenShow)

Том Хенкс

Том Хенкс дефинитивно е актер "секој човек". Наместо да се напише себеси како гламурозен Твитер Био, Хенкс е комично искрен со фактот дека понекогаш тој е во добра форма, а понекогаш и не е.

Без разлика дали тој е во одлична форма или не, ние се уште го сакаме Том Хенкс како еден од најдобрите актери наоколу и за тоа што имаат прилично ебам добар Твитер профил.

(@tomhanks)

Shonda Rhimes

Шонда Рајмес е писател за долготрајната драмска серија Греј Анатомија и исто како Линделфоф, таа е свесна за лудоста што доаѓа со телевизиско шоу.

Луѓето често го твитуваат своето мислење за неа за серијата "plotline", што може да биде прилично нервозно досадно. Таа стави крај на сето тоа со додавање на вистински добар крик во нејзиниот био: "Не е реално, во ред?". Тоа дефинитивно ќе ги затвори критичарите!

(@shondarhimes)

Стариот Спајс

Познат по своите неочекувани реклами со актерот / комичарот Тери Круз, Твитер Био на Стариот Спајс ги има сите профили на сметка на социјалните медиуми која знае како да биде смешна додека сеуште е верна на нивниот бренд.

Био не мора да биде супер долг опис на себе. Понекогаш, сè што ви треба е само неколку клучни зборови за да им даде на луѓето идеја за тоа што сте за сите и за Стариот зачин, сето тоа е за "МУСКУЛИ, КУЛТУРИ, ЛАЗЕРИ, КУПНИЦИ, ГИФИ".

(@OldSpice)

Мелиса Грифин

Ако не можете да го привлечете вниманието на публиката во првата линија на вашата биографија, тогаш не го правите тоа во право. Битието на Twitter на Melyssa Griffin е одличен пример за тоа како првата линија во вашата био може да се искористи за да го привлече вниманието на луѓето.

Со нудење на бесплатна работилница на корисниците, Грифин успеа да им каже на луѓето за својата работа како дигитален продавач, а истовремено вклучи и линк до нејзиниот онлајн курс. Сега тоа е паметен маркетинг таму!

(@melyssa_griffin)

Натан Latka

Podcaster и дигиталниот гуру Натан Латка е познат по својата работна етика, па затоа не е изненадување за да научиме дека работи на нуклеарна енергија.

Латка умно додава во важни аспекти на неговата кариера (извршен директор на TheTopInbox.com и подкаст со над 4.5 милиони превземања) и линкови до неговата работа, така што публиката може веднаш да има пристап до нив.

(@NathanLatka)

Арон Ли

Експертите за социјални медиуми Арон Ли е запознаен со уметноста на изработката на совршениот Твитер био. Тој ги нагласува сите клучни точки за тоа кој е во неговата био, кој е сегашен регионален менаџер во AgoraPulse, тој ја учи уметноста на капучино и фактот дека тој е интроверт со одлична коса.

Па Арон, ние дефинитивно се согласуваме дека имате одлична коса за интроверт!

(@AskAaronLee)

Макс Седдон

Дописникот на новинарот и Buzzfeed, Макс Седдон, знае дека хуморот е составен дел од биографијата на Твитер. Одајата на Седдон на комичарот Јаков Смирноф одлично придонесува за додавање непромисленост на неговата работа како новинар со седиште во Русија, а сепак ги алудира опасностите што доаѓаат со него.

Се надевам, Seddon не се пријавени на вести за неговата смешен Твитер био и твитови.

(@maxseddon)

Џејсон водопади

Многу луѓе имаат тенденција да имаат "онлајн" личност или личност кога станува збор за креирање на профил за социјални медиуми, поради што е освежувачки да има луѓе како Џејсон Фолс кој додава хумано допир со неговата сметка за социјалните медиуми и Твитер био.

Како "татко, автор, говорник", Фолс го пишува својот био како што е, без претензии да биде некој друг освен себе. Тоа е таков вид на долу на земја, што го прави за уникатен БиБиСи на Твитер.

(@JasonFalls)

Kat Chow

Оставете го на Кет Чоу да напише Твитер, кој не само што вклучува нејзино остварување, професионална кариера и нејзините информации за контакт, таа исто така успева да застане на онлајн тролови кои често се забавуваат со нејзиното име.

Ова оди да се покаже дека сеуште можете да го продавате вашиот бренд и кој сте на социјалните медиуми додека ги земате мразерите.

(@katchow)

Наоѓање на хуморот во тебе (и Твитер Био)

Постои заедничка тема низ повеќето био што ги наведовме погоре и тоа е фактот дека многу од нив се смешни. Без разлика дали сте блогер за патувања или гуру на маркетинг на Интернет, имањето смисла за хумор за себе може да го додаде тој човечки шмек на вашата марка и да ве направи подобри со вашата публика.

Треба помош за подобрување на вашето пишување? Проверете го нашиот водич за да помогнете во подобрување на вашата способност да пишувате како блогер!

За Azreen Azmi

Azreen Azmi е писател со наклон за пишување за содржината маркетинг и технологија. Од YouTube до Twitch, тој се обидува да остане во контакт со најновите креирање содржини и да го пронајде најдобриот начин да го продаде својот бренд.

Поврзете се: