Многу случаи на употреба на VPN: Како VPN може да биде корисен

Напис напишан од: Тимоти Шим
  • безбедност
  • Ажурирано: ноември 17, 2020

Виртуелните приватни мрежи (VPN) се првенствено дизајнирани за подобрување на приватноста и безбедноста. Сепак, некои карактеристики за тоа како тие работат ги прават погодни и за други намени. Всушност, има многу начини на кои VPN може да биде корисен.

Во случај да не сте ги прочитале нашите Водич за ВПН сепак, овие разноврсни услуги помагаат нас ги заштитуваме нашите податоци и идентитети. Дозволувајќи врски да обезбедат сервери и да применат високи нивоа на криптирање што ги применуваат на нашите податоци, VPN-овите помагаат да не одржуваат безбедни.

Сепак, VPNs често чинат пари за да се претплатите, па ајде да видиме што друго можеме да направиме со нив за да извлечеме максимална корист.

Кога да користите VPN?

1. Престанете да го гаѓате интернет провајдерот

Оваа прва употреба што ја наведов е една од најважните за многу луѓе. Давателите на услуги на Интернет (Интернет провајдерите) се од каде што повеќето од нас го добиваат нашиот Интернет. Ова значи дека тие контролираат колку брзина добиваме - во основа, целиот наш квалитет на услугата зависи од нив.

За жал, да се потпираме на еден извор, нè става во нивна милост. Честопати, интернет провајдерите имаат воспоставени политики што ќе им овозможат да ја гаснат, или ограничуваат вашата брзина на Интернет кога сакаат.

Со користење на VPN, го маскирате целиот ваш Интернет сообраќај од вашиот интернет провајдер и ќе им биде тешко да најдат причина да ја зголемат вашата врска. 

2. Блокирај малициозен софтвер

VPN денес честопати помагаат во блокирање на Malware

Како поголем број на даватели на услуги за VPN, се допаѓа NordVPN (преку CyberSec) и Surfshark (преку CleanWeb) помагаат да се блокира малициозен софтвер. Иако начинот на кој овие услуги го прават тоа може да варира, намерата е јасна - тие сакаат да ве заштитат на кој било начин.

Исто така, обично нема дополнителни трошоци за овие услуги, така што нема да треба да ги исплаќате парите за да се користи специјална апликација против злонамерен софтвер.

3. Заобиколат цензура овластена од Владата

Во многу земји, владите се обидоа да го контролираат населението од различни причини. Некои од овие би можеле да бидат исто толку невини цензура од морални причини, додека други се обидуваат да цензурираат други причини како што е политиката.

Повторно, VPN-и помагаат ефикасно да се надминат цензурата со криењето на природата на барањата направени од вашите уреди. Ако контролите поставени за блокирање на пристапот до одредени услуги не знаат што правите, тие ќе имаат потешко време да го ограничат вашиот пристап до Интернет.

4. Пристапете до банкарски сметки од странство

Ако патувате, може да откриете дека некои банки го ограничуваат пристапот во странство до вашата сметка од безбедносни причини. Тие го прават ова следејќи ја IP адресата на местото од кое се поврзувате, така што обично е автоматско и неизбежно.

Ова може да биде многу неповолно, особено ако патувате подолг период. За да избегнете да се соочите со оваа ситуација, користете VPN и поврзете се со серверот VPN во матичната земја пред да се обидете да пристапите до вашата банкарска сметка.

Освен што ви дозволува пристап до порано блокираниот, VPN помага и при обезбедување на вашата врска додека го правите тоа. Ова е исто така важно бидејќи кога патувате, често нема да имате пристап до безбедна мрежа.

5. P2P безбедно

Споделувањето датотеки, torrenting или P2P е популарно кај многу луѓе ширум светот. За жал, се најде во центарот на вниманието од сите погрешни причини. Прекршувањата на авторските права доведоа до тоа дека P2P станува мониториран на одредени места како што се САД, целата евро-зона, па дури и некои азиски земји како Сингапур.

Да се ​​фатите како порој може да ви донесе нешто од предупредувањето за шлаканица на зглобот до сериозни затворски казни и парични казни, во зависност од сериозноста на делото. За да избегнете проблеми како што се овие, користете VPN што овозможува споделување на датотеки на своите мрежи.

Не прават сите, затоа внимавајте на нив кога оценувате VPN за претплата. Некои VPN како Surfshark овозможуваат torrenting на сите нивни сервери, додека други како NordVPN имаат специјални P2P оптимизирани сервери за употреба.

6. Користете Whatsapp во Кина

Кина е една од повеќето угнетувани земји во светот. И покрај неговата огромна економска состојба на денешниот ден, граѓаните на земјата немаат многу малку ограничувања во политиката надвор од Кинеската комунистичка партија (ККП).

Луѓето исто така се следат строго за знаци на несогласување, со Голем заштитен ѕид делувајќи како огромна бариера за надворешниот свет. За жал, многу апликации се фаќаат во тој блок, па дури и Whatsapp нема да работи таму. 

Бидејќи Whatsapp работи на врски со податоци, користењето VPN може да ви помогне да го деблокирате Whatsapp во Кина - ако го изберете вистинскиот.

7. Безбедно пребарување

VPN-те ги шифрираат вашите податоци за дополнителна заштита.

Кога пребаруваме на Интернет, целиот сообраќај (податоците што доаѓаат и излегуваат од нашите уреди) е ранлив за време на транзитот. Сосема е можно за хакерите да го пресретнат сообраќајот на податоци и да го украдат, дури и без ваше знаење.

Кога користиме VPN, сите податоци во и надвор од нашите уреди обично се заштитени со енкрипцијата обезбедена од нив. Скоро сите даватели на услуги на VPN ќе користат 256-битна енкрипција - нивоа колку што вооружените сили ширум светот денес сè уште користат.

8. Стоп за несаканата колекција на податоци

Посета на веб-страници за информации, за купување работи, па дури и едноставно од здодевност може да има несакани последици. За многу бизниси денес, Големите податоци се клучен клучен збор за внимателност. Тие се обидуваат да соберат што е можно повеќе информации од веб-корисници.

Ова им помага да сервисираат рекламирање кое е во согласност со желбите и потребите на корисниците. За жал, овој метод на вршење работи е некако наметлив. Дали навистина сакате непозната компанија да биде свесна дека пребарувате кондоми на пример? Уште полошо - ќе добиете малтерисување со реклами за кондоми на сите следни страници што може да ги посетите.

ВПН помагаат со ова на голем број нивоа. Со маскирање на вашиот идентитет, VPN-очите им отежнуваат на веб-страниците да ги следат навиките за прелистување. Всушност, многу VPN денес помагаат во блокирање на веб-страниците воопшто да ги следат информациите за корисниците.

9. Деблокирање на YouTube

Додека многумина од нас едноставно сакаат YouTube за сè, од видеа за мачки до упатства како-да упатуваат, некои земји не се чувствуваат на ист начин. Всушност, постои долг список на места каде граѓаните не може да пристапи до содржина на оваа одлична платформа. Повторно, користењето на VPN во ситуации како овие може да помогне да се заобиколат блоковите кои се малку безумни. 

Покрај тоа, сега постои и YouTube TV - што не е достапно надвор од САД. Користењето VPN може да ви овозможи да гледате Youtube TV од каде било во светот, се додека тој давател на услуги има сервер во САД

10. Деблокирање на регионална содржина на Netflix

Го сакам Нетфликс, мајка ми го сака Нетфликс, па дури и моето куче го сака Нетфликс. За жал, поради клаузули за лиценцирање и други ограничувања, Netflix ја ограничува нејзината содржина во зависност од тоа во која земја би живеел.

Оние во Соединетите држави се посреќни, бидејќи „Нетфликс“ има хумана библиотека на медиуми таму, но другите места не ги добиваат тие придобивки и покрај тоа што плаќаат споредливи стапки. Ако сакате да ја ослободите целосната моќност на Netflix, пријавете се со давателот на VPN кој експлицитно наведува дека работи со услугите.

Силно препорачувам да користите еден од најпознатите даватели на услуги за оваа намена, како што е ExpressVPN.

11. Гледајте НБА 

Кошарката е огромен хит во толку многу земји, особено гледање тимови од НБА-играта. Сепак, не секој може да ја гледа НБА во живо, па што можеме да сториме? Имате - користете VPN! Не заборавајте дека VPN може да се користат на многу уреди.

Тоа значи дека можете да го користите на вашите рутери, мобилни уреди или дури и на многу паметни телевизори. Инсталирањето на еден и користењето на истиот може да ви овозможи пристап до НБА во живо од речиси насекаде.

12. Пристап до Дизни Плус (Дизни +)

Дизни Плус е во моментот достапен само во неколку земји, со уште една мала грст очекува скокање наскоро. Обидувањето да им го објасните тоа на вашите деца ако не сте во една од тие земји, може да биде невозможно.

Наместо да го испробувате невозможното, направете што е можно со тоа што ќе се претплатите на VPN и користете го тоа за да им дозволите на децата да гледаат Дизни Плус. Сè што треба да направите е да користите VPN за да се поврзете со сервер во една од земјите каде што е достапен Дизни Плус - решен проблем и избегната главоболка.

Со користење на VPN, всушност можете да пристапите до цела медиумска струја преку Интернет, која во спротивно би била ограничена. Гледајте UFC, Hulu, iBBC и многу повеќе како шеф!

Заклучок: Вистинската VPN може да биде рудник за злато

Како што можете да видите до сега, има толку многу начини на кои можете да користите VPN што можеби не сте помислиле на некои од нив. Сепак, на крајот на денот, исто како и со сè друго, клучно е да се најде вистинскиот VPN за долгорочно партнерство.

Повеќето даватели на услуги на VPN нудат извонредни попусти за подолги услови за претплата. Ова значи дека ако изберете погрешен и не го сфатите тоа подоцна - во суштина сте заклучени во несреќно партнерство.

Кога избор на VPN, проверете дали знаете што барате. Потоа, направете малку истражување за да бидете сигурни дека VPN што го барате ќе одговара на овие потреби. Некои врвни VPN-ови се допаѓаат NordVPN и ExpressVPN можат да сторат речиси ништо, додека другите се посоодветни за случаи на специфична употреба.

Онаму каде е можно, повикајте се на неколку независни прегледи со вистински резултати од тестот, наместо едноставно да ги прифаќате тврдењата како вистината.

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.