Пазете се: Не сите VPN што работат во Кина се исти

Ажурирано: 17 / Напис од: ryери Лоу

Поминаа повеќе од четири децении откако Кина ја отвори својата економија. Со текот на тој временски период, нацијата ги шири своите крилја над сè, од истражување на нафта до технологија. Во исто време, сепак, таа одржува многу тајно учество над сопственото државјанство.

Ако некогаш имало земја во која се потребни Виртуелни приватни мрежи (VPN), тоа е Кина. За жал, земјата го знае ова и се придвижи и отворено и тивко за да се зацврсти се држи преку Интернет.

Правен статус на ВПН во Кина

Иако не постои специфичен закон против VPN, кинеската политика на Интернет е исцртана во смисла што му дава широк опсег на овластувања. Како пример за тоа, ние прво разгледавме мал сегмент од бела хартија објавена од кинеската влада во 2010 година.

Закон за Интернет во Кина
Дел од белата боја “Статус на Интернет во Кина“Објавен од централната власт на нацијата. 

Оттогаш, земјата ги зацврсти регулативите во, како што се нарекува Закон за компјутерска безбедност (CSL), во сила јуни 2017 година. Двата документа се екстремно долги и особено нејасни (во контекст на терминологијата на Интернет).

Сепак, некои содржини можеме да ги поврземе со инциденти што се случиле во земјата за давателите на услуги VPN. На пример, случајот со човекот Гуангдонг кој беше казни со 164 американски долари за користење на одобрена услуга за VPN.

Во случајот на давателите на услуги на VPN, казните се здебелени, а друг маж кој продавал услуги за VPN во Кина е казнет со 72,790 долари и осуден на затворска казна од пет и пол години. Интересно е дека казната е еднаква на речиси точната 500,000 јени, максималната дозволена казна (кога е спарена со затвор) како што е пропишано во член 63 од ЗКП.

Член 63 од CSL
Се чини дека членот 63 се однесува директно на услугите на VPN во Кина.

Зголемена реакција на не-одобрени даватели на услуги за VPN

Оттогаш, земјата ги засили напорите да ја уништи употребата на VPN во земјата. До денес, забележавме дека голем број даватели на услуги, вклучително и IPVanish, отворено го кажуваат тоа нивните услуги повеќе не работат во земјата.

Во поново време, земјата има искористено пандемијата на Коронавирус за да се сруши на VPN уште повеќе. Корисниците во земјата забележуваат дека дури врвните брендови VPN престанаа да работат во текот на овој период.

Резултат: Преземање насоки кон сопствениците на кинески VPN

Главниот проблем со VPN од моја гледна точка е дека додека корисниците во основа разбираат што прават, неуспехот да се разберат пофините импликации на секоја услуга може да резултираат со последици. На пример, не успеа да ги научи корените на давателот на услугата.

Избегнувајте VPN во сопственост на Кина

Се појавија извештаи дека околу 30% од врвните брендови VPN во светот се во сопственост или поврзани со кинеската влада. Ако тоа беше случај, централната власт можеше едноставно да им нареди да ги предадат логите на корисници секогаш кога е потребно.

Како пример на VPN услуги под влијание на Кина, главната компанија регистрирана „Иновативно поврзување“ самостојно поседува подружници кои развиваат и пласираат VPN апликации. Овие вклучуваат есенски ветре 2018, лимон Ков и сите поврзани. 

Меѓутоа, треба да се забележи дека оваа ситуација не е единствена за Кина и се случува низ целиот свет. Што ме носи до следната точка;

Прашања за јурисдикција на VPN

Настрана од очигледното прашање на сопственост, каде ВПН е регистриран е важен. Секоја земја има свои закони и регулативи. Идеална локација за давателот на услугата VPN ќе биде место кое има комбинација на строги регулативи за приватност и слаби закони за задржување на податоците.

Примери за нив би биле регистрацијата на британскиот Девствен остров на ExpressVPN или NordVPN во Панама. Причината зошто е секоја земја да одлучи да проба и да гони корисник на VPN, оние со седиште во зоните на јурисдикција можат едноставно да ги одбиваат „барањата за информации“. 

За разлика од ова, јас го памтам случајот на IPVanish, кој пукаше во озлогласеност неколку години наназад кога е заробено предаде логови на корисници на барање на Министерството за внатрешна безбедност на САД.

И тоа не е сам. Таа им се придружува на другите кои исто така го сториле тоа, вклучително и HideMyAss и PureVPN, меѓу забележаните врвни имиња.

Безбедни VPN кои сè уште работат во Кина

Со остриот удар на давателите на услуги VPN во Кина, има неколку опции за корисниците да се обратат. Тентативно, започнав тајни истраги за неколку ВПН кои сè уште можат да работат и покрај рестриктивното Голем заштитен ѕид.

Во моментов, најдов само две што можат да работат (повеќе или помалку) со сигурност во земјата - ExpressVPN и NordVPN.

1. ExpressVPN

Ексклузивна понуда - Добијте 3 месеци ExpressVPN бесплатно кога ќе се претплатите на нивниот годишен договор (Кликни тука).

ExpressVPN како што споменав порано е со седиште во Британските Девствени Острови и има глобална мрежа од над 3,000 сервери. Овие се шират на 160 локации, така што постои многу поголема шанса за стабилност и сигурност на линијата.

Уште поважно, редовните тестови со ExpressVPN од земјава укажуваат на тоа дека ExpressVPN е еден од преостанатите клучни играчи кои овозможуваат неограничен пристап до Интернет до корисниците со седиште во Кина.

За оние кои претплатете се на нивниот годишен план, цените паѓаат на 6.67 УСД / месечно - благодарение на ексклузивниот договор што го добивме од компанијата. Иако не е најевтиниот, ние веќе подолго време го следиме овој давател на услуги и сметаме дека е најсигурна опција.

Повеќе детали во нашиот преглед ExpressVPN.

2. NordVPN

NordVPN од друга страна е многу агресивен играч на пазарот. Тие не се плашат од иновации и, всушност, веќе се откажаа од протоколот WireGuard. За да го надополни својот експериментален статус, NordVPN дури го измени во она што го нарекуваат NordLynx.

Сепак, оваа опција ви овозможува пристап до масовна мрежа од преку 5,500 сервери на глобално ниво. Исклучително е лесен за употреба и интуитивно користење, без оглед каде се наоѓате во светот. НордВПН е исто така ценовно агресивно и 3-годишен план само ќе ви врати 3.49 УСД / месечно.

Дознајте повеќе за NordVPN во прегледот на Тимотеј.

Пазете се од бесплатните VPN

Како што подразбира хеџинг, слободното во контекст на услугата VPN обично е опасно. Имајте на ум дека има 100% бесплатни VPN услуги и оние што нудат модел на фремиум.

Првата опција е каде опасноста навистина лежи. VPN услугите бараат голема инвестиција во хардвер, софтвер и експертиза. Компаниите што го даваат тоа мораат некако да заработат пари, а единствената работа што ја има е пристапот до вашите податоци. 

Дури и ако овие бесплатни VPN не ги продаваат вашите податоци, во најмала рака тие заработуваат од реклами - кој вид ја победува целта на VPN бидејќи тие реклами веројатно ќе ве следат додека ја користите услугата.

Последни мисли

Додека случајот со Кина и нејзините пречки на давателите на услуги VPN може да бидат највлијателните што ги видовме, тие не се сами во обидот да го спречат слободниот пристап до Интернет. ВПН преживуваат затоа што повеќе земји ширум светот се обидуваат да цензурираат што треба да биде бесплатно.

Можете ли да замислите, да живеете во земја како Кина што го блокира пристапот до нешто основно како Google? Или, дури и во САД, каде владата слободно одлучи дека може да одземе какви било информации што ги сака од која било компанија што работи таму?

Правото на дигитална слобода и нашата лична приватност на Интернет треба да биде неповредливо. Ова е причината зошто избор на вистинската услуга за VPN да се здружи со партнерот е толку важен избор. Тоа е далеку над желбата за пристап до мулти-регионска содржина на Netflix.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.