Интервју на домаќинот: Q & A со извршниот директор на CloudAccess.net, Џонатан Гафил

Член напишан од:
  • интервјуа
  • Ажурирано: мај 09, 2019

Повеќето Џумла! корисниците не се непознати за името CloudAcccess.net.

Со седиште во Траверс Сити, Мичиген, CloudAccess.net е официјалниот хостинг партнер за Joomla! од 2010. Секој месец, повеќе од 30,000 нови корисници се регистрираат за нивните услуги на CloudAcccess.net - што, ако го направите математичкото, тоа е повеќе од 800 нова Joomla! демо корисници секојдневно.

Во ова време на пишување, CloudAcccess.net работи како платформа како сервис компанија која го олеснува и Џумла! и WordPress систем за управување со содржини. Во април 2014, Џонатан Џејмс Гафил засили и ја пополни позицијата на Гери Џеј Брукс како извршен директор на CloudAccess.net. Со помош на Saurabh Shah, јас бев во можност да се притисне во зафатен распоред на Џонатан Гафил за онлајн интервју да се зборува за компанијата и неговата нова улога во компанијата.

Без дополнително одложување, еве ја сесијата за прашања и прашања.

Вовед: CloudAccess.net, компанијата

Здраво athонатан, чест ми е што ве имам денес на WHSR. Да започнеме со некој вовед, зар не?

CloudAccess.net за прв пат започна како компанија за веб дизајн и консултации по име Мичиген Медиа, но сега е едно од најпознатите имиња во omомла! хостинг Можете ли да ни кажете повеќе за приказната зад успехот на компанијата?

jonathan cloudaccess
Џонатан Џејмс Гафил - извршен директор на CloudAccess.net

Гери Брукс беше мозокот и мускулот зад целата работа. Тој започна со Joomla додека развива сајтови под името Мичиген Медиа.

Во тоа време, ја виде можноста да ја подобри претходната демонстрациона програма на Џумла и продолжи со својата визија додека ги надмина некои големи пречки на патот. Тој го претвори demo demo на Joomla 30 во 30 дневен преглед со скеле на системи за поддршка за да се осигура дека нови корисници станале удобни со Joomla. CloudAccess.net успеа да ги зголеми скокови и граници во голема мера поради визијата и определбата на Гери. Сите го пофалуваме за тоа. Бев доволно среќен што водечката палка ми ја пренесоа кога Гери реши да се повлече од функцијата извршен директор.

Честитки за промовирањето на улогата на извршниот директор. Како е тоа да водите брза растечка, глобална компанија како CloudAccess.net - Каков ти е типичен ден на работа?

Тоа е чест и јас се чувствувам привилегирано да бидам дел од ова. Имаме изградено одлична култура околу CloudAccess.net, и радост е секојдневно да доаѓам на работа.

Мојот типичен ден започнува со возење велосипед до канцеларијата околу 8 сум (кога не снегнува). Јас сум голем поборник за филозофијата на нула сандаче, па обично сум способен да скокнам директно во разновиден асортиман на дневни задачи и состаноци. Секој ден доаѓа со свој сопствен нов предизвик и гледам на секој еден како можност за подобрување и растење. Општо земено, ќе учествувам во неколку фудбалски битки (маса-фудбал за нашите читатели на ЕУ) и одвреме-навреме ги практикувам моите способности за фрлање или стрелање. Кога ќе почувствувам дека сум постигнал добар работен ден, возев дома за да мешам во мојот луд научен слој.

Платформата како услужен бизнис

CloudAccess.net се издвојува како единствен хостинг партнер со Joomla! за повеќе од 4 години и дека многу зборува за вашиот тим и компанијата. Според Ваше мислење, кои се тајните на успехот на CloudAccess.net?

Ви благодариме за добрите зборови. Според мое мислење, нашиот успех може да се припише на две работи: прво, собравме исклучителен тим. Второ, го водевме нашиот тим кон исклучителни цели. Ние се прилагодуваме за секој успех и неуспех, постојано учејќи како заедно да станеме уште подобра компанија. Тајната е да соработува на начин кој постојано го олеснува подобрувањето.

Џонатан, пред 2014, CloudAccess.net специјализиран за Joomla! хостинг само. Како ова влијае на бизнисот на CloudAccess.net?

Во почетокот, Џумла беше наш примарен фокус. Истрчавме со него и се држевме цврсто како што компанијата се искачи. На патот, нашите клиенти сакаа да можат да управуваат со нивните WordPress сајтови во нашиот Облак контролен панел (CCP), и тие сакаа нашиот супериорен Тим за поддршка да стое зад нив, како тие изградиле. Оттогаш, воведовме WordPress како целосно интегриран производ кој нуди цела наша платформа. Додека ние секогаш ќе бидеме во продавницата Џомла во срцето, наоѓаме дека постои побарувачка за разновидност ... и луѓето едноставно ги сакаат нашите контролни панели и тим.

CloudAccess.net WordPress хостинг планови
CloudAccess.net WordPress хостинг планови

Добро да знаете дека CloudAccess.net сега нуди хостинг на WordPress. Но, ајде да разговараме малку повеќе за партнерството на компанијата со omомла! - Разбирам дека компанијата добива скоро 1,000 нов Joomla! страници секој ден. Кој е најголемиот предизвик за водење на веб-домаќин со толку голема брзина на пресврт?

Имаме голем број демонстрации кои се пуштаат секој ден. Прво, предизвикот беше изградбата на системите за да се овозможи овој вид на скалирање. Потоа, имаше предизвик за справување со интеракцијата со сите овие корисници, особено кога сметате дека нудиме ниво на поддршка за демо клиенти кои ги надминуваат она што повеќето хостинг провајдери им ги даваат на своите платени клиенти! Во изминатите неколку години, ние сме навикнати на оптоварувањето и имаме изградено автоматизација и системи за да им помогнеме со болките ... сега не работиме на други предизвици.

Користење на Јоомла! и CloudAccess.net

Кои се некои од предностите на користењето на Joomla! за бизнис-страница?

Два збора: софтвер со отворен код.

Покрај тоа, мислам дека е совршена мешавина од "лесен" и "разноврсна". Ајде да се соочиме со тоа, мал / среден бизнис има стимулации за градење и администрирање на нивниот сајт во куќата, ако тие можат да се извршат правилно. Joomla се истакнува во ова сценарио, и уште повеќе, ако бизнисот има тим кој ќе обезбеди насоки и помош од време на време. Тука влегува CloudAccess.net. Обезбедуваме платформа, интуитивни контролни панели и тим кој гарантира дека бизнисот е успешен во користењето на Joomla, како и други апликации како WordPress.

"Сакам да го пробам CloudAccess.net, но се чини дека е премногу комплицирано / премногу нервози / не сум добар во Joomla / etc". Што би рекле на луѓе кои не се сигурни за CloudAccess.net?

Вистина е, некои луѓе се сомневаат во нивната способност да учат нови работи - особено во светот на технологијата.

Во овој случај, се среќаваме со многу луѓе кои сметаат дека се "не-техничари". Ги прифаќаме овие луѓе и ги водиме додека учат. Со текот на времето ќе ги видиме истите самопрогласени "не-техничари" кои ќе се свртат и ќе градат убави локации за себе, за своите пријатели и за членовите на нивните семејства. И тоа не е затоа што Џумла е исклучително лесна за употреба ... тоа е затоа што знаат дека можат да сметаат на CloudAccess.net за да ги водат со живи webinars, вежби и практична помош.

CloudAccess.net идните планови и понатаму

Џонатан, видовме неколку големи превземања и спојувања во последниве години - милиони, ако не и милијарди, беа направени од основачите на хостинг компании. Што мислиш во ова? Дали продажбата или купувањето на други компании е дел од планот на CloudAccess.net во следните 18 месеци?

Гери Брукс остана како наш сопственик, но тој јавно ја објави дека планира да ја продаде компанијата ако ситуацијата е во право.

Ние сме готвење некои сериозни иновации ... работи кои никој друг не прави. По користењето на нашиот Cloud Control Panel, клиентите повторуваат дека cPanel спаѓа во книгите за историја. Имаме добро осмислена инфраструктура и нашата база на клиенти расте брзо. Понатаму, имаме изградено тим кој е втор на ниеден. Ова е еднакво на вредна компанија која само станува поважна, со текот на времето. Тешко е да се предвиди иднината, но сите сме возбудени што ќе дојде.

Сето тоа е за моите прашања, благодарам многу за вашето време. Дали има нешто што сакате да го додадете пред да заврши оваа сесија на Q & A?

Ви благодарам што ме имавте! J

Сакате повеќе?

облак пристап

Можете да се поврзете со CloudAccess.net на:

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.