Веб-домаќин Интервју: HostPapa извршен директор, Џејми Opalchuk

Член напишан од:
  • интервјуа
  • Ажуриран: Jan 21, 2020

Забелешка од Џери Ниско - Дел од интервјуто со нашиот веб-сајт замина долго време и јас сум среќен што денес ви донесов нова интервју (конечно!).

Во овој пост, ние имаме HostPapa извршен директор, Џејми Opalchuk, во интервјуираното седиште. Благодарна сум што господинот Џејми да одговори на моите прашања и да ги испитам некои од моите сомнежи за компанијата Hostpapa, Inc.

FYI, Канада хостинг компанија HostPapa, Inc е околу една деценија (на страницата HostPapa.ca, беше креиран во октомври 2005); компанијата беше именувана 27th годишен профит 500 Рангирање на најбрзите растечки компании во Канада минатата година. Ејми Опалчук ​​беше еден од говорниците во ХостингКон 2014; и е клучна личност зад Hostpapa уште од првиот ден. Можете исто така да дознаете повеќе за компанијата во мојот детален преглед на HostPapa.

Без натамошно одложување, тука се одвива моето Q&A со Jamејми Опалчук.

WHSR сега е ексклузивен партнер со HostPapa. Добијте попуст од 58% на планот за споделен хостинг на HostPapa користејќи го забавниот код „WHSR“ или едноставно кликнете на оваа промо-врска.

Вовед: Од лимонада стои до канадски Техничка стартап

Здраво Џејми, многу ти благодарам што беше денес со нас. Можете ли да ни кажете за себе?

Благодарам Jerryери. Ја ценам можноста да бидам интервју за откриени тајни на веб-хостинг (WHSR).

Како сериски претприемач Повеќе од дваесет години сум вклучена во канадската технологија во индустријата, во голем број на сектори, вклучувајќи софтвер и телекомуникации. Во 2006 година, го започнавме HostPapa како директен одговор на зголемената побарувачка за високо-квалитетен веб-хостинг и професионални услуги засновани на облак до мали и средни бизниси во Канада.

Што е она што најмногу ве возбудува за работа во HostPapa?

Јас сè уште се возбудувам поради фактот што HostPapa им помага на безброј сопственици на мали претпријатија да ги постигнат работите што би биле практично невозможни пред петнаесет години.

Веб заедно со cloud computing го израмнија полето за играње и сега секој може да ги искористи робустните, скалабилни технологии, како што се хостирани апликации и инфраструктура, испорачана како услуга. Тоа е навистина големо чувство за да може да донесете моќни веб решенија и поддршка од светска класа за клиентите низ целиот свет.

Нашите клиенти ни се обраќаат за решенија кои ќе им помогнат да го развијат својот бизнис и тоа е возбудливо.

HostPapa продолжува да станува не само доверлив советник на овие бизниси, туку и едношалтерски систем.

Ние навистина сакаме нашите клиенти да успеат со користење на алатки за продуктивност, апликации и компјутерска моќ што некогаш беа достапни само за "големите момци" преку големи капитални инвестиции.

BuildingPapa зграда - земени од беспилотно летало дека тимот на HostPapa летал над нивната градба.
BuildingPapa зграда - земени од беспилотно летало дека тимот на HostPapa летал над нивната градба.

Во темата "Откриена тајна" (што е наше име на страницата), можете ли да ни кажете нешто што повеќето луѓе не знаат за вас?

Тоа е предизвикувачко прашање за мене, бидејќи обично сакам да работам зад сцената како главен извршен директор со низок клуч.

Вашите читатели може да добијат удар од мојот прв бизнис потфат. Кога имав седум години, отворив лимонада на мојата улица. На мојот пат во тоа време постоеше екипаж за поплочување, па добро работев. Мојот другар Дарен сакаше парче од акцијата, но неговата мајка одби да го направи лимонада, па затоа ја продадов со продажба на Дарен лимонада на големопродажни цени;)

Операции на домаќинот „ПапаПап“: 120 + Staff & HQ во Торонто Канада

Ве молиме да ни дадете преглед на бизнисот на HostPapa.

Како што споменавме претходно, HostPapa функционира повеќе од десет години. Нашите основни канцеларии се во прекрасна двокатна корпоративна зграда лоцирана во предградијата на Торонто, Канада, каде што вредниот, креативен тим кој секојдневно ја овластува HostPapa работи заедно со нашите талентирани претставници за грижа за корисници.

Сè на сè, HostPapa вработува околу 120 луѓе. Ние сме веројатно најголемата независна веб хостинг компанија со седиште во Канада и ние во моментов сме на околу приближно 500,000 веб-страниците на нашите сервери. Нашите главни центри за податоци се наоѓаат во Торонто, Ванкувер и во САД.

Преглед на работното место на HostPapa на Glassdoor.ca
Еден од прегледите на работното место HostPapa на Glassdoor.ca

Одлично! Ви благодариме за кул кул слика на зградата HostPapa. Што е со HostPapa хостинг услуги? Кои се вашите целни клиенти?

Во текот на нашите први неколку години, се фокусиравме првенствено на обезбедување висок квалитет веб хостинг и развојни решенија за мали бизниси - вклучително хонорарни преведувачи и веб-дизајнери и кодери.

Оттогаш додадовме други важни услуги, вклучувајќи регистрација на име на домен (еден од нашите подружници е сертифициран од ICANN), препродавач и VPS хостинг, како и услуги за е-пошта. Верувам дека HostPapa е единствениот веб-домаќин кој нуди наши сопствени е-пошта производи заедно со други како што се Google Apps for Work и Microsoft Office 365 за мал бизнис. Накусо, сакаме да им понудиме на нашите клиенти совршено решение за нивните технолошки деловни потреби и за квалитетна поддршка за поддршка на тоа.

Нашата визија е да продолжиме да го развиваме нашето портфолио на производи за мали бизниси.

Ќе внесуваме и други услуги во иднина, кои ќе бидат беспрекорно интегрирани во нашето целокупно искуство со клиентите, вклучувајќи ги и понатамошните хостинг опции како што се Windows хостинг, WordPress Hosting и стратешки започна со помош на услуги како што се онлајн маркетинг решенија, мобилни и телефонски услуги и облак- базирани алатки како онлајн складирање и апликации, како што се клиент за управување со односи (CRM).

персоналот на hostpapa
HostPapa вработува околу 120 луѓе и е домаќин на приближно 500,000 веб-страници.

Хостинг планови: Стартер vs бизнис vs бизнис Про

Според вашите веб-страници, клиентите кои се регистрираат на Бизнис Про план на HostPapa ќе добијат екстра брз сервер - имено "Rocket Fast Premium Servers".

Како се разликуваат овие сервери од другите две (Бизнис и План за почетници)?

Одлично прашање, Џери.

Планот за хостинг на HostPapa Business Pro беше концептуализиран како одговор на некои од нашите клиенти кои ја изразија својата потреба за поголема брзина и моќ, без да мора да има дополнителна инвестиција поврзана со VPS или дури и посветени сервери.

Со Google неодамнешен акцент на брзината на оптоварување на страница, сакавме да им дадеме на нашите клиенти системска и серверска архитектура која ќе им обезбеди конкурентна предност што ја бараа, а сепак работат внатре во економијата на заеднички веб хостинг. Се разбира, ние обично ќе препорачаме Виртуелен приватен сервер (VPS) на клиент кој бара повеќе процесорска моќ, зголемена брзина и дополнителна контрола.

Ние ја поседуваме целата сопствена опрема во нашите центри за податоци и нашите сервери се изградени на high-end машини SuperMicro.

Нашите клиенти за бизнис провајдери се поставени на сервери со повисоки перформанси со подобрени процесори и повеќе RAM меморија од нашите стандардни споделени сервери. Покрај тоа, ние исто така обезбедиме значително помала густина на корисници на серверот од нашите стандардни споделени хостинг-сервери.

HostPapa Business Pro хостинг план нуди највисоко ниво на перформанси на серверот - со подобрени процесори и RAM меморија.

Како дејствува HostPapa со ненадеен сообраќаен бран на веб-страниците на клиентите? Што се случува кога клиентот ги преувеличува доделените ресурси на серверот во неговата / нејзината заедничка сметка за хостирање?

Ние користиме заеднички хостинг сервери со високи перформанси за да управуваме со конечни ресурси во рамките на секоја заедничка околина.

Сите наши сервери работат со CloudLinix OS кој ја подобрува стабилноста, густината и безбедноста на серверот со тоа што им дозволува на нашите администратори на системот да го изолираат секој корисник во заедничкото опкружување и да им обезбедат не само стандардни ресурси на серверот што ги купиле, туку и дополнителни ресурси што може да бидат потребни во одредени ситуации со голема побарувачка. Понекогаш веб-страницата може да добие сериозен пораст во сообраќајот, и тоа е одлична работа. Ние сакаме сите наши клиенти да го искусат успехот преку Интернет што тие го поставија за да го постигнат.

Но, CloudLinix оперативниот систем, исто така, им овозможува на нашите администратори да ги изолираат и ограничат ресурсите на потенцијално навредливи корисници кои не само што ја загрозуваат стабилноста на споделениот сервер, туку и ги попречуваат вкупните перформанси за сите клиенти.

Наскоро: Меѓународни центри за податоци

Јас сум збунет со тоа како работи деловната активност на HostPapa. Името HostPapa се појавува на толку многу различни TLDs *. Без да ги откриете вашите деловни тајни, можете накратко да ни кажете образложението за оваа стратегија?

Ние рано признавме дека секој меѓународен пазар на кој сме активни имавме уникатни варијации и нијанси кои не дозволија едноставно решение за една големина. HostPapa беше веројатно првиот во индустријата да започне гео-базирани инстанци што им овозможи на нашите клиенти со локализиран јазик, валута, ccTLD име на домен и други детали кои го подобрија нивното целокупно корисничко искуство. Ова го вклучува фактот дека исто така обезбедуваме поддршка на четири јазици (англиски, француски, шпански и германски). До денес, започнавме во осумнаесет регионални специфични пазарни сегменти. GoDaddy и други неодамна следеа слична стратегија со нивните меѓународни планови за експанзија со започнување на различни пазари, како што се Индија и Латинска Америка.

* Материјал, бизнисот HostPapa е претставен со голем број различни веб-страници, вклучувајќи hostpapa.co.uk, www.hostpapa.club и hostpapa.ca.

Дали сите клиенти (регистрираат од различни сајтови на HostPapa) хостирани на истата инфраструктура?

Да, сите клиенти на HostPapa се хостирани на иста робусна инфраструктура.

Сакавме нашите клиенти да ги искористат нашите економии на обем, за да можеме да понудиме повеќе прифатливи решенија од нашите конкуренти. И ние сме многу возбудени од нашите планови уште повеќе да го прошириме нашето глобално влијание со отворањето на меѓународните центри за податоци закажани за следната година.

Гледајќи напред: Услуги засновани на облак и одржувано хостирање на WordPress

Што е фокусот на #1 во планот за раст на HostPapa за следните 12 месеци? Дали има одредена стратегија или земја или демографска слика која е насочена кон HostPapa?

Нашиот примарен фокус е континуирано да ги подобруваме нашите основни услуги и производи, вклучувајќи ја и нашата технолошка архитектура и нашата наградувачка поддршка за клиентите. Нашата клучна демографија ќе продолжи да биде сопственици на мали бизниси, онлајн претприемачи, хонорарни преведувачи и професионалци одговорни за нивниот сопствен веб дизајн и развој.

Без да се откажеме од "тајниот сос", планираме да ги прошириме нашите производи со некои возбудливи нови облак-базирани услуги кои ќе бидат внимателно вклучени во нашите основни понуди. Ние, исто така, неодамна го започнавме првиот обид за управување со услуги со пилот дизајн и маркетинг сервис програма (DIFM), која планираме да го лансираме во светот во блиска иднина. И на крај, можете да очекувате HostPapa да оди подлабоко во некои нови основни хостинг понуди, вклучувајќи Успеа WordPress и облак хостинг - и двете од нив се во високата побарувачка од нашата актуелна база на клиенти.

Завршувајќи

Сето тоа е за моите прашања. Имате ли што да додадете пред да завршиме со ова интервју?

Веб хостинг индустрија е високо конкурентна на пазарот доминираат некои навистина големи компании. Како и нив, HostPapa секогаш се обидува да се залага за подобрување.

Знаеме дека не сме совршени.

Но, целиот тим на HostPapa тука во седиштето е посветен на подобрување не само на производите и услугите, туку и на веб хостинг пејзажот како целина.

Ако има нешто во HostPapa може да направиме подобро, ги повикувам луѓето да дојдат до нас на еден од нашите социјални профили како Twitter or Facebook и да ги споделите со нас. Една работа научив продажба на лимонада на мојата улица пред многу години: ако престанете да се развивате како професионалец, или како компанија, најверојатно, би требало да го наречете подршка.

* Забелешка на Jerryери: Можете исто така да дознаете повеќе за HostPapa од овој преглед.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.