Интервју на блогерот: 5 хостинг прашања со Џеф Стар

Напис напишан од: ryери Лоу
  • интервјуа
  • Ажуриран: Jan 10, 2019

jeff starr

Забелешка: Ова е старо интервју објавено во август 2013.

Џеф Стар (блог на Расиплива печат, Твитер @ Непроценливо) е момче кога имате проблем со блогот на WordPress. Уредник, автор на книга, веб-развивач и добро признат гуру WordPress - ffеф влијаеше и им помогна на илјадници, ако не и повеќе, блогери и веб-развивачи со своето пишување.

Во денешното интервју за блогери, чест ни е што гостуваме Jeеф Стар за наш гостин за споделување на своето искуство и совети во веб-хостинг. Без понатамошно разочарување, ви го претставуваме нашето интервју со овој многу талентиран и фасцинантен експерт за ВП.

Q1: Здраво effеф, благодарам многу што сте со нас денес. Да започнеме со некој вовед! Што можеме да знаеме повеќе за себе и за вашиот нов проект WP-Tao.

Јас сум професионален дизајнер, развивач и автор со нова книга наречена Тао на WordPress. Таа содржи збир од моите 8 + години кои работат со WordPress, сите се сведуваат во фокусиран водич за почетници и корисници. Го опфаќа целиот процес на градење страшни сајтови со WordPress, вклучувајќи сè од хостинг и конфигурација до безбедност, оптимизација, прилагодување и пошироко. Се надевам дека ќе го проверите.

тао на WordPress

Q2: Знаеме дека расипаниот печат е хостиран на DV-сервер во Media Temple. Дали сте задоволни со веб-домаќин?

Да, многу среќен со медиумскиот храм.

Се движам наоколу од домаќинот до домаќинот во текот на мојот 10 + години на Интернет, го најдов Медиумскиот храм за да обезбеди достапен, одличен хостинг и одлична услуга за клиентите.

Q3: Одлично, добро е да знаете дека сте задоволни од вашиот тековен веб-домаќин. Што ве тера да го изберете Медиумскиот храм на прво место?

Беше околу 2009 година и бев домаќин во „Мал портокал“ (на заеднички сервер) неколку години.

Серверите беа непостојани и персоналот за поддршка (со исклучок или два) беше прилично ужасен, па конечно се разнесов и решив да најдам нешто подобро. После многу истражувања, конечно го избрав Медиумскиот храм заради нивната пријавена 1) конзистентност / време, 2) одлична услуга за клиенти, 3) не е премногу луда скапа цена. Така, во тоа време се повлеков од просечното споделување на хостинг до хостинг на VPS (ДВ) на Медиумскиот храм.

Оттогаш сум бил среќен.

Забелешка: Media Temple беше купена од GoDaddy во октомври 2013. Прегледајте и споредете медиумски храм со други веб-домаќини во нашиот веб-хостинг преглед индекс

Q4: Колкава е големината на сообраќајот е расиплива Притиснете да добивате термин за уникатни посетители или прегледи на страници; и колку трошите во хостинг месечно за да ги приспособите вашите посетители?

Па, нешто што треба да се има на ум е дека Расиплива Прес е само една од моите 12 или така веб-сајтови .. сите тие живеат на истиот сервер, и колективно консумираат многу ресурси.

Без наведување на специфични броеви, сумата што ја плаќам месечно за да ја хостирам целата моја колекција на проекти и страници е околу $ 100 или слично. Всушност, драго ми е што го поставивте ова прашање затоа што ме тера да размислувам дека треба да погледнам малку поблизу во мојата сегашна поставеност и можеби да ги преиспитам работите.

П5: ffеф, безбедноста е секогаш голема грижа за многу корисници на WordPress - вклучително и јас. Без споделување премногу тајни, можете ли да ни кажете што правите за да го заштитите расипливиот печат од хакери и спамери? И, кој е вашиот совет во ова издание до нашите читатели?

Останете струја, бидете информирани, немојте да се мрзувате, не претпоставувајте ништо, двојно проверете сè, не користете пиратски додатоци / теми / скрипти / итн., Внимавајте на логовите на серверите и скенирајте / следи сè.

На кратко, знам твојот сервер.

Надвор од овие клучни чекори, ја инсталирам мојата Црна листа на 6G и внимавајте на дневниците за сообраќај / сервер / грешка. Јас виртуелно седам токму таму пред моите страници, гледам сè што се случува. Некој / нешто дури изгледа странично и тие се блокирани за помалку од 3 секунди. Ја сакам безбедноста и ги охрабрувам секој што е сериозен во врска со успехот преку Интернет, да помине одредено квалитетно време за да влезе во него. Добро е за вашата страница, и еј може да биде многу забавно запирање на лошите момци.

Ова е сè за моите прашања, не можев да ви се заблагодарам доволно за вашето време. Дали има нешто што сакате да го додадете пред да заврши оваа сесија на Q & A?

Ви благодариме за интервјуто!

Ако сакате да дознаете повеќе за ffеф Стар - проверете го неговиот блог на Расиплива печат, следете го на Твитер @ Непроценливо, а исто така проверете го неговиот нов проект на Тао на WordPress.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.