Како Хостингер ја подигна својата компанија на 29 милион корисници во последната деценија

Член напишан од:
  • интервјуа
  • Ажурирано: Јуни 30, 2020

Кога еден претприемач има идеја да започне компанија од ништо, тие обично сонуваат дека тоа еден ден ќе прерасне во нешто неверојатно, но никој не знае сигурно. Се проценува дека 96% од бизнисите не успеваат во првите 10 години. Може да се тврди дека не е толку многу што не успеваат, но вистината останува дека многумина прават.

Тоа е причината зошто кога една компанија како Hostinger (hostinger.com) bootstraps нивната компанија на 29 милиони корисници е толку импресивно што ние во WHSR само треба да ги одблизу и да добијат некои влез од некој кој сфатиле како да напредува во исти 10 години кои другите бизниси не успеаја.

почетна страница на домаќинот
Hostinger нуди хостинг за малку, како и $ 2.15 / месец. Компанијата е оценета како еден од најдобрите евтини хостинг услуги и високо препорачливо за веб-страници на Малезија / Сингапур во WHSR.

Во почетокот…

Šarune

Uneарун Чаули се согласи да разговара со нас за Хостингер и за тоа како тие го грабнаа успехот и никогаш не погледнаа назад.

Таа го споделуваше тоа во доцните 2000, сè што започна со мала група млади, страсни луѓе кои имаа единствена цел - да го направат интернетот професионално опкружување на можности, достапно за се повеќе и повеќе луѓе ширум светот. Тие сакаа да го споделат знаењето што го собраа и да им помогнат на луѓето да научат да креираат свои веб-страници со тоа што имаат можност слободно да експериментираат, без социјални, расни или географски ограничувања, и да им дадат шанса на сите да научат, да градат и растат!

Основната идеја беше да оставете им на корисниците да водат основна веб-страница бесплатно без ограничувања на PHP или MySQL. Тие, исто така, сакаа да понудат cPanel можност и да не се појавуваат вознемирувачки реклами.

Луѓето бараат можности, но повеќето од нив се стартери со голем страв од неуспех. Ова е причината зошто ние нудиме целосно функционална веб-развојна околина апсолутно бесплатно. Вие не треба да ја скршите банката за да ја стартувате својата прва вистинска работна веб-страница, да дизајнирате убаво портфолио со бесплатна Easy Builder Builder, или едноставно да ги испробате вашите први "Hello World" скрипти без да потрошите денар.

Како можеш да успееш кога твоите услуги се бесплатни?

Секако, сакав да знам како Хостингер пронајде толку голем успех кога не плаќаат за нивните услуги.

Јас навистина ископав длабоко и го зедов мозокот на Šарун за ова. Знам дека многу од нашите читатели нудат бесплатни часови, книги, блогови и други услуги и производи бесплатно и ќе имаат корист од нејзиното знаење во оваа област.

петок презентации домаќин
Презентации во петокот во Hostinger

Од 0 до 29 милион

Првиот чекор беше да се добијат 29 милиони корисници во различни земји во 178. Леле! Овие бројки се импресивни според сите стандарди. Хостингверот ги пресметува 15,000 нови регистрации на повеќето денови, или за 1 нов клиент некогаш 5 секунди.

Хостингер е основана како мала приватна компанија и финансирањето доаѓа од заштедите на истите страсни млади луѓе. Шајале? дели:

Најголемиот предизвик со кој се соочуваат беа негативните мисли на луѓето околу нив, кои не веруваа дека Хостингер ќе успее. Ни беше кажано дека за да станете пионери во веб хостинг беше невозможна мисија. Сепак, како што можете да видите сите овие луѓе се погрешни, а Hostinger прерасна во меѓународна компанија со милиони среќни клиенти и канцеларии со персонал лоциран скоро во целиот свет.

Земе

Клучното преземање на ова е дека ако имате сон не треба да дозволите некој да ве обесхрабри.

Дури и ако морате да сфатите начин да се соберат средства, сами го финансирате сонот и никој друг не верува во вас, никогаш не треба да се откажувате од вашите соништа како сопственик на бизнис.

Кориснички клиенти и придружни референции

Харун го заслужува успехот на Хостингер и заради лојалните клиенти кои останале со нив и за оние што им упатуваат нови клиенти.

Препораките претставуваат големо мнозинство од нивниот раст.

Сè започна [со] развојот на добра бесплатна веб хостинг платформа за учениците и почетниците. Луѓето почнаа да ги упатуваат своите пријатели и други кои им беа потребни бесплатни веб хостинг услуги за експерименти и проучување. Сето тоа почна да прераснува во голема отворена заедница која нѐ поттикна да работиме уште потешко. Повеќето корисници што започнале со Hostinger одлучиле да го продолжат патувањето со нас и, исто така, и понатаму да не препорачуваат, така што растот никогаш не запира, ние едноставно растеме побрзо и побрзо.

Веројатно сте свесни за моќта на вмрежување на зборот од уста.

Според Нилсон, околу 84% од потрошувачите велат дека им веруваат на препорака од член на семејството или пријател повеќе од било што друго и многу поверојатно е да направат купување. Искористувањето на моќта на реферали е еден паметен начин на којшто Хостингер продолжува да расте.

На нивната веб-страница ќе забележите дека имаат копче со име Препорачате ги нашите услуги во центарот на овој концепт.

000Webhost, бесплатен хостинг бренд во сопственост на Hostinger, нуди бесплатни хостинг услуги кои не се оптоварени со рекламирање барања од 2007.
препораки за домаќинот
Страницата „Заработи со нас“ на Хостингер.

Земе

Значи, како работи оваа програма за препораки?

Корисниците се пријавуваат бесплатно, што охрабрува повеќе луѓе да се регистрираат. Ќе добиете единствена affiliate линк. Потоа можете да додадете банери и информации на вашиот веб-сајт користејќи ја врската. Кога луѓето се пријавуваат за платените пакети, заработувате пари. Можете да препорачате производ што веќе го сакате. Ова е брилијантна програма од своја страна. Дури и ако некој едноставно се пријави за бесплатна услуга, тие се здобиваат со клиент кој може да остане лојален и да купи пакет подоцна по патот.

Градење на тимска лојалност

Се прашував како ќе останат лојални луѓе. Дали тие едноставно ќе го земат слободен производ и ќе трчаат? Шаруне сподели дека многу од нив остануваат многу лојални на компанијата.

"Во речиси секој дел од светот, обично во некои кампови за развој и сесии, сретнуваме многу професионалци кои ги запознаа првите дигитални чекори со нас токму со нас", рече Шаулите. "Денес повеќето од нив работат за големи компании или станаа независни веб-претприемачи. Ако уживате во користење на услуга, која е поентата во губењето време и во потрага по друг со можни неуспеси и недостатоци? "

Šarune продолжува да ги поттикнува младите претприемачи дека таков модел на стратегија може да работи за скоро секој онлајн бизнис.

Важно е да се запамети дека треба да ги почитувате вашите клиенти, бесплатно или платено, и да им дадете искуство што го уживаат и бараат. Затоа им даваме на нашите клиенти облак хостинг бесплатно - да имаат одлично искуство и да уживате во веб-страницата која ги гради од самиот почеток и да ги брзи како брзината на светлината. Тие немаат причина да се движат на друго место. Навистина сме среќни и горди што пораснавме таква огромна заедница која не престанува да расте. Ова значи дека навистина правиме нешто добро.

Порака

Hostinger, исто така, вложува напори да комуницира со својата база на клиенти. Прво, тие имаат блог што го следат. Ова е нешто што секој бизнис модел може лесно да го стори задржи клиенти и потенцијални клиенти ангажирани.

Тие, исто така, создадоа блог и вежби со израз на намера да создадат подобра комуникација со своите клиенти и исто така да стигнат до повеќе луѓе и да го споделат своето знаење.

"Имаш блог е важно бидејќи можеме да ги споделуваме ажурирањата на компанијата и да ги информираме нашите клиенти за новите работи што се случуваат, технологии што ги спроведуваме и ги инспирираме преку споделување идеи за тоа како можат да научат нови работи, како и профит од нивните веб-сајтови подоцна. "

Šarune продолжи да се истакне дека Hostinger вежби се на прво место каде веб-хостинг новодојденците може да се соберат своите знаења од вршење на работите чекор по чекор.

Нудејќи содржина со висока вредност помага да се привлечат луѓето на нивната веб-страница, а потоа и услугите што ги нудат ги охрабруваат истите посетители на сајтот да се регистрираат.

Тимот Хостингер прави јога
Тимот Хостингер прави јога.

Силна култура на компанијата и во иднина

A силна корпоративна култура може да им помогне на вработените да се чувствуваат ангажирани и овластени.

Не само што ќе бидат задржани најдобрите вработени, туку и ќе заштедат пари за регрутирање и обука на нови, но најдобриот и најсветлиот ќе биде привлечен за работа во таква средина.

Тие компании имаат пица во петок, дали јогата заедно, оди скијање, скари и многу повеќе. Ова, исто така, помага во изградбата на тимот и ги добива сите на истата страница со ставовите и филозофијата на компанијата. Тоа сигурно е паметен потег.

Тим Hostinger во планините
Тим Hostinger во планините.

Се движи напред, Hostinger планира да ја лансира најевтината платформа на Windows VPS во индустријата, така што нивните клиенти можат да изберат дали претпочитаат класични бази на Линукс или Windows базирани VPS услуги.

"Не само тоа, поради одличното партнерство .xyz домен регистратор, ние сме дел од нивната кампања за нумерички домени, таквите домени може да се користат за криптирање на важен датум, да го претворите вашиот телефонски број во веб-страница и многу повеќе ", додаде Шаруне.

Големи нешта започнуваат од мали чекори, па затоа е време да го направите вашиот прв и ние ќе ви помогнеме со останатите.

Голема благодарност до Шаруне Ш. за увид за тоа како да се изгради компанија од сон во многу успешна меѓународна компанија.

Ако оваа приказна ви инспирира да се фрлиш претпазливост кон ветерот и да си одиш по твоите соништа, тогаш да завршиш со охрабрување да го направиш првиот мал чекор денес за да ги оствариш твоите соништа.

* Исто така - Дознајте повеќе за Hostinger во нашиот неодамнешен преглед.

За Лори Соорд

Лори Соард работи како хонорарен писател и уредник од 1996. Има диплома по англиски јазик и докторат по новинарство. Нејзините статии се појавија во весници, списанија, онлајн и имаше неколку книги објавени. Од 1997, таа работи како веб дизајнер и промотор за автори и мали бизниси. Таа дури работеше и за кратко рангирање на веб-страници за популарен пребарувач и проучување на длабинска оптимизација за тактики за голем број клиенти. Ужива во слушањето од нејзините читатели.