Како Exabytes стана Веб Хостинг Powerhouse во Југоисточна Азија

Член напишан од:
  • интервјуа
  • Ажурирано: Јуни 29, 2020

Се врати во 2001 кога Чан Ки Сиак, извршен директор и основач на Exabytes (www.exabytes.com) имаа визија да станат најдобра веб-страница и e-commerce хостинг решенија за регионот на Југоисточна Азија.

Од тогаш, Exabytes има прерасна во веб-хостинг моќ во регионот АСЕАН со повеќе од персоналот на 300 и повеќе од корисниците на 250,000.

Имавме задоволство да ги посетиме нивните седиште во Пенанг за турнеја предводена од нивниот сегашен главен извршен директор, Енди Сод, заедно со Ерик и Веи Син, Високи раководители за интернет маркетинг; и успеа да зборува за растот на Exabytes и каде планираат да одат.

Влезот на седиштето на Exabytes на Suntech Penang Cybercity, Малезија.

Уште поважно, сакавме да знаеме како успеаја да однесат Ебабази од мала компанија со само мал број луѓе да бидат водечка компанија за веб хостинг со седиште во Малезија.

Смирени почетоци на ексабајти

Егбабитите го започнаа своето моминско патување како а провајдер на веб хостинг во 2001 година. Пред тоа, основачот и извршен директор Чан Ки Сијак беше само студент на колеџот Тунку Абдул Рахман во Малезија, кој правеше дополнителни пари со продажба на компјутерски хардвер и помагајќи во дизајнирање веб-страници за клиенти.

Тој наскоро го откри профитабилниот пазар на веб-хостинг и одлучи да започне hostkaki.com, веб-хостинг препродавач, само по себе.

Незадоволен од тоа што беше само продавач на веб-хостинг, Чан потоа продолжи да воспоставува Exabytes Малезија, со визија за обезбедување на најдоброто веб решение за своите клиенти.

Дури и името Exabytes беше зачнато од конкурентските и визионерските тенденции на Чан. Кога наишол на друга компанија наречена "Гигабајти", сфатил дека треба да создаде компанија која е поголема и подобра, па оттука и името "Exabytes".

Сепак, успехот не дојде лесно до Exabytes. Чан мораше да се откаже од колеџот за да се фокусира на неговиот он-лајн веб хостинг бизнис и преку напорна работа и упорност, компанијата стана самофинансирана и успеа да се пробие дури и во првата година од бизнисот.

Секако, ова го означи преминот кога Exabytes отиде од тоа да биде остварлива и профитабилна компанија за корпорација која командува со огромен удел на пазарот во Малезија и служи за корисниците на 250,000 во земјите на 121.

Операциите за хостинг на Exabytes работат во четири локации / центри за податоци: Колорадо Соединетите Американски Држави, Тестра Сингапур, Куала Лумпур Малезија и Џакарта Индонезија.

Почнува да расте

Успехот на ексабајт започна да снежни топки во 2005 година, бидејќи тие го проширија својот опсег на услуги за да вклучуваат Облак хостинг, Регистрација на домен, Бизнис е-пошта хостинг, Препродавач на хостинг, VPS хостинг, Посветени сервери, Премиум хостинг-е-пошта за хостирање со Exchange ActiveSync, на вебсајт Builder, SSL веб-сертификат, И многу повеќе.

Муабет со хостинг оди на ниско ниво како $ 0.01 / mo во Exabytes.

Тоа беше чекор кон диверзификација на нивните производи, кои Чан сметаше дека се неопходни за Exabytes поради промените во општеството и технолошкиот напредок што предизвика промена во побарувачката на потрошувачите.

Во текот на експанзијата, тие се уште остануваат непоколебливи во нивната суштинска визија, која треба да биде најдоброто веб решение за малите и средните претпријатија кои сакаат да го прошират својот бизнис.

Exabytes КОО, Енди

Енди го потврдува фокусот на компанијата за време на нашиот разговор во седиштето на Exabytes:

"Нашата основна дејност се фокусира на мали [до средни] бизниси, но исто така гледаме и помали групи [спонзори, препродавачи]".

Ова јасно се исплатени во дивиденди, бидејќи доведува до успех на Exabytes во Малезија и во нејзините регионални области.

Пречки во Азија

За Exabytes, првиот 6 до 7 години беше особено предизвик, бидејќи тие се соочија со голем број на пречки во градењето на компанијата. Една од нивните најголеми пречки, особено, имаше доволно работна сила.

Веб хостинг индустријата се уште беше многу нова кога Exabytes беше основана и не многу Малезијци имале соодветни вештини и техничка експертиза.

"Обидувајќи се да барате (луѓе) е многу тешко", ни кажува Енди. "За нашата работа, за нас, ние гледаме сè, најдобрите луѓе што можат да прават (тоа) особено (вештина).

Потоа, тука беше и финансискиот аспект на бизнисот, област во која Чан не беше особено вешти. "Тоа е честа ситуација со која се соочуваат технопонерите. Јас едноставно ги аутсорсирав сметките на мојата компанија за првите 6 - 7 години ", забележува Чан во интервју за The Edge,

Како резултат на тоа, јас немав добра идеја за точната финансиска состојба на компанијата. Како последица на тоа, изгубив можности и го намалив потенцијалот на компанијата.

Успех во Малезија и понатаму

По надминувањето на пречките што доаѓаат со тоа што е нова компанија, Exabytes почнаа да го наоѓаат своето основање и значителен успех во регионот. Пофалбите што Exabytes ги има акумулирано во текот на годините е сведоштво за квалитетот на нивните услуги.

Од наградите "Златна бул" до наградите за бизнис извонредност "Грев чевли", јасно е дека напорна работа и посветеност на компанијата се исплатија. Но најмногу кажува на нивниот успех е бројот на корисници кои ја сочинуваат клиентската база за Exabytes.

"Активни корисници? Околу 250,000 "забележува Енди" (се состои од) за 30 - 40% не-малезиски (и) 60 - 70% Малезиски. "

За секоја компанија, гледањето и напојувањето на корисниците на 250,000 (од поединци, мали и средни претпријатија, до државни и јавни котирачки компании) не е мал подвиг. Исто така, покажува како Exabytes гледа надвор од Малезискиот пазар кога станува збор за проширување на нивниот досег.

Креативноста на персоналот „Exabytes“ се прикажува на влезот во канцеларијата.
Сите тим за поддршка на корисници на Exabytes се наоѓа во седиштето на Пенанг.

Нивната килерче и просторот за одмор беше дизајнирана со креативност на ум додека се одмараа.
Exabytes вработува целосен дизајн тим за да ги задржи своите веб-дизајни ажурирани.

* Кликни за зголемување на сликата.

Одвојување

Со голем успех, доаѓа поголем потенцијал и Exabytes не губи време да го прошири портфолиото на компанијата надвор од веб хостинг компанија во Малезија.

Од денес, тие вклучуваат голем број на понуди, како што се веб-безбедност, веб дизајн, дигитален маркетинг и неодамна стекнати EasyParcel, е-трговија платформа, за да стане се-во-едно веб решение за малите и средните претпријатија.

Нашиот EasyStore [EasyParcel] потфат беше изграден бидејќи многу клиенти ни прашуваат како да ги продадат своите производи онлајн.

Чан споменува во Вулкан пост интервју. "Како што почнаа да продаваат производи преку интернет, тие исто така ни се обратија за нивната потреба за подобро решение за да ги испорачаат нивните производи. Тогаш дојдовме со EasyParcel. "

Досега е јасно дека Exabytes нема да биде вашата компанија што работи веб-хостинг-мелница. Наместо тоа, тие планираат големи и разделени во различни услуги за да станат сеопфатно веб-решение во Југоисточна Азија.

Освојување на Заедницата

Една од иницијативите во Exabytes беше да се врати на заедницата што помогна да се изгради компанијата.

Компанијата има голема гордост во обезбедувањето простор за млади техничари и преживеани претприемачи за да дознаат повеќе за Exabytes преку спроведување семинари и разговори со учениците во нивните Penang HQ.

"Неодамна реновиравме (и) ребрендиравме (нашата канцеларија). Со новиот простор, кога студентите од универзитетот нè посетуваат, одржуваме разговори / семинари (за нив). "Енди споменува додека ја набљудувавме нивната нова канцеларија.

Освен семинари, Exabytes исто така беше активен во организирање настани за бизниси и претприемачи кои сакаат да знаат повеќе за e-commerce и индустријата.

Exabytes е-трговија конференција (ЕЕЗ) е годишен е-трговија настан кој обезбедува платформа за оние кои сакаат експертски увид и да ги откријат клучните трендови во многу аспекти на дигиталната трговија. Конференцијата во моментов е во трета година и продолжува да биде клучен настан за дигитални трговци и бизниси.

Започнавме мали со само 100 на 200 луѓе. Во првата година, ние навистина се боревме (се смее), но тоа е дел од нашите напори во поддршката на нашите корисници и заедницата.

Енди ни кажува: "(присутните) сакаат да ги знаат најновите трендови на пазарот, алатките што можат да ги користат за да го развијат својот бизнис, (и) да учат од други стартапи и компании - и затоа ги покануваме играчите од различни области - успешни сопственици на интернет продавници, сопственици на пазарот, како што се 11 Street и Shopee, давател на услуги за плаќање на исплата, како што се MOL Pay и iPay88. "

Гледајќи го хоризонтот за ексабајти

Во бизнисот за 17 години, Чан и компанијата знаеја дека не можат само да се одморат на нивните ловорики. И покрај тоа што веб-домаќин на #1 во Малезија, тие сакаа Exabytes да имаат поголемо присуство на пазарот во Југоисточна Азија.

Во последниве години, тие почнаа агресивна експанзија кампања во рамките на индустријата. Спојување и додавање други хостинг компании, како што се Сингапур USONYX и Cybersite како дел од чадорот Exabytes.

Мораме да поминеме низ сите мали работи ... Тие треба да откриваат многу работи (во случај да се жали клиентот). Мораме да влеземе и да ја вршиме нашата длабинска анализа.

И покрај неуредниот процес, тоа е неопходен потег за Exabytes да воспостави поголемо присуство во Сингапур и пошироко. Енди, исто така, ја споменува нивната тековна експанзија на најголемиот неискористен индонезиски пазар за време на нашите разговори:

Ние градиме (во Индонезија). Ја започнавме минатата година (2017) во јануари. Ние се обидуваме да навлеземе во пазарот, нудејќи голем број работи, како што се бесплатни или евтини домени.

Изградба на Бренд на Exabytes

За широката јавност, агресивното проширување на Exabytes може да изгледа неоправдан, но Енди забележува дека сето тоа е дел од поголемиот план за рефокусирање и ребрендирање на компанијата и нејзините услуги.

Ние веќе започнавме со Exabytes (да бидеме главно веб хостинг решение), но полека ги преминуваме (другите) брендови кон сопствениот фокус. На пример, ние се обидуваме да ја позиционираме USONYX како решение за VPS, бидејќи тие се силни за тоа. Signetique во моментов, тие прават решенија за претпријатие (веб хостинг) и се обидуваме да ги преработиме за да се фокусираме на тоа.

Имајќи ги сите овие различни компании кои работат заедно со Exabytes им овозможува да нула-во и да ги подобри функциите и услугите што ги сакаат потрошувачите. Тоа е потег што се чини дека работи во корист за нив, бидејќи во моментов, Exabytes ужива значителен приход од нивните операции во Сингапур, Индонезија и Малезија.

Пристап од врвот надолу

Со спојувањата и проширувањата, персоналот на персоналот на Exabytes сега е зголемен во големина. "Во моментов има околу 150 плус (во Exabytes). Да речеме дека ги комбинирате EasyParcel и EasyStore, тогаш тоа оди во 300. "Енди ни кажува.

Ракувањето со многу луѓе може да биде огромно, но Чан верува во користењето на пристап од врвот надолу за да ги пренесе вредностите на компанијата. Во интервју за Вулкан пост, Чан ја објаснува потребата за јасна комуникација:

"За да ги пренесеме нашите вредности, ги инкорпорираме во секое нешто што го правиме. Тоа е во сè што правиме секој ден, вклучувајќи го и пакувањето на нашите производи, маркетингот и брендирањето. Сите тие ќе ја носат истата порака - што е за да им помогне на нашите клиенти да го градат својот бизнис онлајн. "

Она што го научивме од успехот во „Ебабитит“

Ние сме благодарни на Енди Saw и екипи за да ни дозволиме да се откачи од Exabytes HQ во Пенанг за да разговараме малку за компанијата и да го доживееме нивниот корпоративен животен стил.

Јасно е дека не само што луѓето во Exabytes беа пријателски и отворени, тие исто така се страстни за обезбедување на најдобри услуги за веб-хостинг на своите клиенти.

Еден за патот - Енди Saw, Exabytes КОО и WHSR основач, Џери Лоу.

Еве ги клучните работи што ги научивме од Team Exabytes:

  1. Добрата компанија се состои од квалитетни луѓе од врвот до дното и паметно лидерство.
  2. Кога се претставува можност, не плашете се да го земете.
  3. Погледнете подалеку од вашиот успех и планирајте каде што сакате да го преземете вашиот бизнис.
  4. Изгради односи со заедницата и да се утврди како клучна фигура во индустријата.
  5. Секогаш ќе има пречки и ќе ги надминете со напорна работа и одлучност.

За Azreen Azmi

Azreen Azmi е писател со наклон за пишување за содржината маркетинг и технологија. Од YouTube до Twitch, тој се обидува да остане во контакт со најновите креирање содржини и да го пронајде најдобриот начин да го продаде својот бренд.

Поврзете се: