Како да напишете убиец насловите: насловни шаблони од блогерите од A-листа

Член напишан од:
 • Влезни маркетинг
 • Ажуриран: Jan 10, 2019

Кратки текстови за проучување на случаи

Постојат две работи што блогерите треба да ги знаат: Еден, одлични блогери пишуваат големи наслови, а два големи наслови често ги следат множествата на слични формули.

Големите наслови ги следат правилата - тие се привлечни, специфични, интригантни и често ги следат сета докажана формула.

Да, исто како и математиките, постојат формули што можат да ни помогнат да ги напишеме насловите што функционираат. Не е случајно што три од четири наслови на студии на случај Нил за QuickSprout започнаа со изразот „Како јас…“. Насловите напишани врз основа на одредени рецепти рецепти едноставно добиваат повеќе кликања и читаат на Интернет. И овие типови на наслови секогаш ќе работат, затоа што добрите наслови се насочуваат кон психолошки предизвикувачи што се програмирани во човечкиот ум.

Со други зборови, најлесниот начин да се напише моќен наслов е да се следат овие "формули".

Како паметен блогер, треба да чувате збирки наслови со формули, шаблони или измамник за вашите референци за пишување. Она што ќе го понудам во оваа статија - ќе разгледаме во пет најчести насловни формули и неколку шаблони - сите изнесени од примери од реалниот живот.

Формула # 1- Листа на наслови: X Начини за добивање на X Готово

Еднаш Брајан Кларк од CopyBlogger рече дека оваа за листа со наслов:

Секој наслов кој наведува бројни причини, тајни, типови или начини, ќе работи, бидејќи, уште еднаш, го прави многу специфично ветување за тоа што е во склад за читателот. Убаво квантифицирано враќање на вложеното внимание оди долг пат кон поттикнување на акција, и се додека ќе се испорача со квалитетна содржина, ќе имате задоволен читател.

Вистината е, никогаш не може да тргне наопаку со наслови кои се состојат од листа.

Наводи со наслови на списоци
извор: Проблогер.

Еве неколку неколку неодамнешни наслови напишани од Дарен Rowse. Имајте на ум дека како овие наслови јасно ја наведуваат причината зошто треба да ги прочитате статиите; и без сомнение, тие ме привлекуваат да кликнете и да ги прочитате.

Насловни шаблони

 1. 9 чекори за создавање на успешен е-курс
 2. 9 Предности (и 3 Трошоци) за градење на заедница на вашиот блог
 3. 7 стратегии за растечката заедница на вашиот блог
 4. 5 Совети за Фејсбук Маркетинг Мобилни Пријателски
 5. 4 начини да го максимизирате присуството на социјалните медиуми на следниот настан
 6. 10 сигурен оган наслов формули кои работат
 7. 7 посигурни шаблони за насловите кои работат
 8. 101 сигурно-оган начини да ги натера луѓето да го мразат вашиот маркетинг

Формула # 2-Како да Облека: Како да се направи X

извор: WHSR Како да започнете блог

Верувам дека гледате наслови од овој тип секаде. Зошто да не? Како да се насловите како работа секогаш како шарм. Ако сте чест читател Блог QuickSprout, треба да знаете дека Нил Пател сака да го користи овој наслов метод за да ги закачи неговите читатели.

Насловни шаблони

 1. Како да го користите одбивањето за да ги постигнете своите бизнис цели
 2. Како да направите вашиот сајт неверојатно брзо
 3. Како да мислам како Google
 4. Како да изгубите масти без вежбање
 5. Како да заработите пари без да го жртвувате телевизиското време
 6. Како да скокнете повисоко и да играте кошарка како Мајкл Џордан
 7. Како да изградите сметка на Твитер со тони следбеници и да направите $ 10,000 / mo
 8. Како да го искористите Pinterest за вашиот успех во социјалните медиуми
 9. Како да ја искористите вашата куќа троседот за вашите шест пакет апс
 10. Како да го над-циклусот дека гаража продажба каучот за помалку од $ 50

Формула # 3-Еј ти! Наслови кои се фокусираат на целните групи

Порака на свинскиот грип на Хафингтон пост

Насловите кои ги нарекуваат имиња или се фокусираат на одредена група на ставови често се многу ефикасни во градењето врски со целната публика и оттаму создавање свест.

Сликата на вашето право (извадена од Хафингтон пост) е многу добар пример: Оваа статија содржи информации за свинскиот грип за патниците. Не родители, не наставници, не лекари; но само за луѓе кои се на пат или наскоро ќе патуваат.

Еве неколку примери за вистински живот прикажани од блогерите во Копирај блогер, зголемете блог сообраќај и излезете медиуми.

 1. Блогерите се пазете: Избегнувајте ги овие стапици кога започнувате блог
 2. Што треба да знаете како веб-хостинг купувачи
 3. Сè што треба да го знае продавачот може да се научи од новинарството
 4. Водич на жената да ги има сето тоа
 5. Отворено писмо до сите блогери кои ја преплавуваат мрежата со забранета содржина
 6. Дали сте загрижени за тоа што се крие под твоите теписи?
 7. Дали чекате даночниот човек да сфати дека криел пари?
 8. Дали планирате голем развод и треба да бидете сигурни дека сте финансиски заштитени?

Формула #4 - студија на случај / извештај / истражување / најава за наслови

Со кликнување на фразата „Студија на случај“ (или други слични зборови) во вашите наслови, ги известувате читателите дека вашите статии се детално истражени и се состојат од вредни информации. Бет Хајден има некои совршени примери за овој тип на наслови на CopyBlogger.com.

Како и да е, забележете дека овој вид наслови може да се повлечат од оган доколку не се постапува правилно - написот со наслов на случај треба многу детално истражување и детали за тоа што очекувањата на читателите се големи. Сигурно не сакате да напишете наслов за студија на случај за вашиот 500-зборови-едноставен напис.

Видови на наслови на наслови
извор: Копија на Blogger

Насловни шаблони

 1. Студија на случај: Како да се изгради огромна публика од мастеринг на уметноста на интервјуто
 2. Студија на случај: Како Аурелиен Амакер избегал од кабината
 3. Студија на случај: Како Џејн направила 45,000 за време на дот-ком бум
 4. Даночен извештај: Зошто богатството станува побогато
 5. Студија на случај: Вистината за неограничен веб хостинг нуди
 6. Истражување: Новата студија сугерира лек за рак
 7. Потрошувачки извештај: Дали сте премногу трошење на вашата кампања оптимизација

Формула #5- Насловни на закани: Не кажувај дека никогаш не те предупредувам

Однесувајте се кон наслови
извор: Брза испорака & Паметни Блогер

Кој е најголем страв на вашите читатели? Што ги задржува вашите читатели во текот на ноќта? Добрите продавачи ја искористуваат стравот на човекот да продаваат повеќе; добар писател треба да го стори истото свои / нејзините наслови. Насловот за закана нè тера да преземеме акција затоа што создава страв. Исто така, подразбира дека нешто во кое веруваме нè доведе во заблуда и може да биде под ризик. Ако сте сериозни во врска со пишувањето на блог што продава, треба да користите повеќе наслови за третирање.

Еве што има да каже Jonон Моор кога станува збор за пишување на наслови со добра содржина.

Клучот е да се биде специфичен. Вие сакате читателот да размисли: „Како на Земјата се претпоставија дека се плашам од тоа? Дали се психички? “Како и многу наслови на глава, вашата моќ да ја користите ќе се зголеми пропорционално на тоа колку добро ја познавате вашата публика.

Насловни шаблони

Сега, ајде да погледнеме во некои шаблони и примероци:

 1. 15 предупредувачки знаци дека вашиот бизнис е смрзнат
 2. SEO измамите - 12 предупредувачки знаци дека сте ангажирале погрешно оптимизација
 3. Можеме ли навистина да веруваме во купи е-пошта
 4. Самоубиство, срам и болна вистина за остварување на вашите цели
 5. Големите лаги на онлајн продажбата и маркетингот
 6. Најголемата лага во е-мејл маркетинг (зошто повеќето е-пошта е несакана пошта)
 7. Шокантните тајни за буџетот хостинг (мора да се прочита)
 8. Алармирање: Новата реклама за маркетинг на социјалните медиуми за да се избегне
 9. Предупредување: Пушачите се 2 до 3 пати, најверојатно, да бидат погодени од гихт.
 10. Предупредување: Мажи кои патуваат 3 недели месечно се 3 пати колку што е можно да се разведат во 2 години.

Еден последен совет: Пронајдете ја емоционалната белешка

Истражувањата покажаа постојано дека луѓето купуваат од емоционален активист, а не од интелектуална.

Емоционалните мотиви на луѓето не се толку сложени; тие се поврзуваат приближно со седумте смртоносни гревови.

Дали сакаат да ...

 • Работа помалку, но да заработат повеќе пари?
 • Бидете привлечни за спротивниот пол?
 • Биди завист на нивните пријатели и на семејството?

Кој било од овие може да биде вметнат како "голема идеја" во насловот, со цел да го привлече вниманието на луѓето и да почне нивната емоционална поврзаност со вашиот производ или услуга.

... и поткрепи со големи факти

Откако ќе биде погодена вистинската емотивна белешка, ние почнуваме да размислуваме интелектуално за податоците или да ги поддржиме или да ги побиеме нашите претпоставени забелешки. Повеќето луѓе читаат скептично; "Тоа е премногу добро за да биде вистина" е дел од нашата внатрешна саундтрак. Значи, извлекувајќи големи статистички податоци за успехот, студија на случај или зошто ова е одличен договор е критичен.

Да го направите тоа уште како вашиот наслов може да ви помогне да го привлечете вниманието на некој.

Наслови на Нил Пател
Насловот на Нил Пател на блогот Брзо никнува.

Што е следно?

Кога ќе седнете за да го напишете наредниот наслов, земете ги во предвид сите различни шаблони и формули погоре.

Запрашајте се: Што се обидувате да го продадете? На кого? Како сакате да се чувствуваат кога ќе го купат вашиот производ? Која е сторијата зад производот? Која е главната придобивка? Какви информации ќе ме изненади? Дали нешто ќе ме натера да преземам акција сега?

За да напишете успешен наслов, треба да ја пронајдете приказната. Клучното парче информација што го прави интересно, што го става човечкото лице на ситуацијата, што го прави издвоен од конкуренцијата.

Направете неорганизирана, курсна листа која ги доловува сите овие точки и потоа започнува да размислува.

Тоа е здрава практика која има за цел да создаде минимален број на наслови. Ако сте copyphobe, снимајте за 10. Ако ова е забавно и навистина сте заинтересирани да го притиснете пликот на вашите вештини и што може да постигне вашата копија, насочете се кон 50. Откако ќе ја имате листата, стеснете ги до вашите најдобри опции.

Продолжи да работиш за да ги подобриш твоите наслови

Погледнете ги непристрасно.

Како овие наслови можат да се подобрат? Може ли идеите да се зајакнат? Може ли пишувањето да биде построга? Има ли подобар ред? Погледни ја секоја индивидуална работа. Дали постојат генерички именки кои можат да бидат поконкретни? Дали има слаби глаголи кои можат да се заменат за збор за моќ?

Трошењето време на овие измени не може да биде возбудливо, но дефинитивно може да помогне да се добијат огромни резултати.

Уметноста на изработка на насловот изгледа како да е лесна и директна? На крајот на краиштата, колку е тешко да пишувате помеѓу зборовите 5 - 9?

Предизвикот, сепак, е дека овие може да бидат најважните зборови 5 - 9 кои ги пишувате во целиот проект. Вреди да се инвестира време за да се разбере динамиката што ги прави наслови ефективни, идеи за идеи за идеи и тестирање за да видите кои се ефективни. Ова ќе ги зголеми стапките на конверзија, ќе ја подобри продажбата и ќе осигури дека вашата кампања е успешна.

Со среќа!

Кредити: Овој напис користи повеќе референци од различни блог-блогови, вклучувајќи Копија на Blogger, Про Блогер, Социјалните медиуми егзаминер, Зголемете Блог Шверц, и Блог HubSpot. Ви благодарам многу за целата одлична работа - не би научила толку многу за убедливи списи без вас момци.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.