8 Совети за забрзување на вашиот веб-сајт

Член напишан од:
  • Влезни маркетинг
  • Ажурирано: февруари 27, 2020

Дури и ако нема ништо друго, за што сум сигурен, едно е сигурно - сте виделе барем една болна веб-страница во вашиот живот пред тоа. Ако тоа ви звучи познато, дозволете ми да пренесам неколку совети кои ги стекнав во текот на изминатите неколку години кои можат да ви помогнат да го забрзате вашиот веб-сајт.

Ако не сте сигурни дека брзината на вашата веб-страница е важна за вас, тогаш размислете за времето во кое сте го затвориле прозорецот на прелистувачот додека чекате да се вчита веб-страницата. Факт е дека 53% од луѓето се откаже од веб-страница која трае повеќе од 3 секунди за да се вчита.

Изведбата на вашиот веб-сајт е важна и таа игра улога во влијаат врз рангот на пребарувачот. На пример, Google претпочита брзи веб-страници и ги дава тие повисоки рангирања во резултатите од пребарувањето.

Просечно оптоварување на веб-страница во различни индустрии (извор).

Проверете ја брзината на вашиот сајт

За да започнете, проверете колку брзо вашиот сајт се вчитува прв. Некои препорачани алатки се:

  • WebPageTest: Собирање перформанси на веб-страници од вистински прелистувачи со водење на заеднички оперативни системи.
  • Pingdom: Помага да се анализираат и да се најдат тесни грла во ефикасноста на веб-страницата.
  • GTmetrix: Анализирајте и да понудете вистински увид за најдобриот начин за оптимизација на брзината на веб-страница.
  • Bitcatcha: Проверете брзина на сајтот од осум земји.
Со користење на тестер за брзина на страницата, ќе можете да откриете колку е оптимизиран вашата страница во моментов.

Еве ги советите за забрзување на вашата веб-страница ...

1. Изберете голем веб-домаќин

Според моето искуство, веб хостинг е можеби еден од најневообичаено важни избори што ќе треба да ги направите. Постојат веб-домаќини, а потоа постојат одлична веб-домаќини. Секој веб-домаќин ќе има различни карактеристики, па внимавајте на клучните елементи како што се неслободни кеширање технологии, цврста состојба дискови или контрола над критични области како што се nginx.

Не можам да го нагласам ова доволно. Вашиот избор на веб-домаќин е критично важен. Ако не сте запознаени со нив, погледнете во нашиот сеопфатни прегледи на врвни веб-домаќини за да ви помогнеме да бидете информирани за одлуката.

2. Манификација: Помали е подобро

Честопати веб-сајтовите се преплавени со датотеки на Javascript и CSS. Ова генерира тони HTTP-барања за време на посетата, што може значително да го забави вашиот сајт. Ова е местото каде што се влегува минувањето.

Минимизирање на вашите Javascript и CSS датотеки се врши со комбинирање на сите ваши скрипти во една единствена датотека (од секој тип). Ова не е лесна задача, но не грижете се, постојат приклучоци на WordPress кои можат да ви помогнат за вас.

Обидете се со еден од овие начини: Autoptimize, Брза брзина се минимизира or Спојување + Минимизирај + Освежи

Максимизирањето може да предизвика вашиот код да изгледа сплотено - немојте да бидете загрижени! Ова е нормално.

3. Следете го принципот на KISS

Ова не е нешто што вообичаено го учат повеќето веб-гуруа, но сум го нашол исклучително корисен на толку многу начини. KISS е акроним за "Чувајте го едноставно, глупаво". Тоа беше скован од страна на некои паметни момче во 1960s кои нагласија за ефикасноста на едноставни системи.

Како правило, ова се однесува на речиси сè во животот - дури и при поставување на веб-страници. Со избегнување на премногу сложени имплементации и дизајни, ќе имате корист од веб-страница која е брза и уште поважна, лесна за управување и одржување.

Дизајн и визуелни елементи

Со одржување на вашиот дизајн и визуелна едноставност, она што сакам да го кажам е главно во форма на намалување на главни трошоци. Веб-страница тешка во масивни, здив слики и неверојатни видеа, најверојатно, ќе се вчита брзо како мрзеливост на лош ден. Чувајте го уредно и уредно и обидете се да го поделите вашето видео и слика вчитување на различни страници.

Код и приклучоци

WordPress е толку прекрасна работа, бидејќи е многу модуларен, а сепак толку едноставен за користење. Без разлика што сакате да направите, веројатно е дека некој има веќе дизајнираше приклучок за тоа.

Како возбудливо како што звучи, внимавајте да преоптоварите вашиот сајт со приклучоци. Запомнете дека секој приклучок е дизајниран од различни луѓе (и веројатно различни компании). Нивната цел е да се постигне одредена цел, а не да се насочат ефикасноста на вашиот сајт.

Ако можете, избегнувајте приклучоци за работи со кои можете сами да управувате. Земете на пример приклучок кој ќе ви помогне да ги вметнете масите во вашиот текст. Можете лесно да научите некои основни HTML-кодови за да извлечете маси, наместо да користите приклучок за тоа, нели?

Некои поединечни приклучоци може значително да го забават вашиот сајт, затоа бидете сигурни дека ќе направите тест за брзина секогаш кога ќе инсталирате нов приклучок!

4. Предност на мрежите за испорака на содржина

За мене, Мрежи за испорака на содржини се подарок од боговите. Компании како Cloudflare и LimeLight мрежи заработуваат за живот со тоа што им помагаат на другите народи да уживаат во стабилна и брза испорака на содржини преку мрежи на сервери лоцирани низ целиот свет.

Користењето на CDN ќе ви помогне да ги сервисирате вашите веб страни многу побрзо и да ги подобрите брзините на товарење, без разлика каде во светот доаѓаат посетителите.

Настрана од тоа, со користење на CDN, исто така, нуди дополнителна заштита од малициозни напади како што се Дистрибуирано одбивање на услуга (DDoS).

Ако сте сопственик на мала веб-страница, тогаш Cloudflare има бесплатна опција која можете да ја користите која работи добро. Компаниите и поголемите сајтови ќе мора да платат за да добијат подобар план, но со оглед на доведувањето на CND, тоа е вредно за цената!

5. Користете го кеширањето

Кеширањето е токму онака како што звучи - складирање на статички датотеки, така што кога вашите посетители ќе дојдат заедно, вашиот сајт може да ги споделите од претходно изградени страници, така што времето за обработка е намалено. Во повеќето случаи, она што треба да ве интересира е кеширање од страна на серверот.

Најефикасен начин за спроведување на кеширање од страна на серверот е преку поставките во вашиот Apache-то or nginx сервер. Ќе треба да поминат низ тие документи и да ги пронајдете вистинските поставувања што ќе ви помогнат да поставите кеширање на вашиот сервер.

Правило на палецот е дека сè што му е потребно многу работа за поддршка на серверот (обработка) треба да се кешира ако е можно.

Ако станува премногу чудно за вас, додатоците се уште една опција, но повторно, јас не препорачувам да се прибегне кон тоа во овој случај.

6. Слики Пропусен опсег, оптимизирај!

Ова е малку продолжување на мојот претходен проповед против масивни слики и видеа според принципот на KISS. Со оглед на тоа, јас разбирам дека визуелните елементи се клучни за да изгледаат убави места. Бидејќи не можеме целосно да ја избегнеме нивната употреба, ајде да се осигураме дека сликите што ги користите се подеднакво рационализирани,

Веб содржината е во најголем дел основна, дури и кога станува збор за слики. Поголемиот дел од веб-сајтовите со кои се соочував дека товарот како умирање свињи често се влечат надолу од масивни слики кои не служат за вистинска цел.

Не велам дека не можете да имате поголеми слики, но бидете сигурни дека тие се соодветно оптимизирани пред да ги поставите.

Постојат два начини на кои можете да го направите тоа. Повторно, првиот е преку додаток како WP Smush. Алтернативата, или за оние кои не користат WordPress, е алатка за оптимизација на слики од трети лица, како што е Компресор на слика or JPEG Оптимизатор.

Повеќето алатки за оптимизација на слики ќе ви овозможат да ги усовршите деталите за резолуција на вашите слики, така што постепено ќе го смалувате. Тие ќе изгледаат слично на неопределено око, но многу помали по големина.

Овие се зумирани во области на HD слика (лево). Оригиналот беше 2.3MB и по оптимизација, тоа беше намалено на 331kb!

7. Користете gzip компресија

Ако сте слушнале за компресија на слика или можеби архивирање (ZIP или RAR) тогаш веројатно ќе бидете запознаени со теоријата зад компресијата gzip. Ова го компресира кодот на вашиот веб-сајт, што резултира со зголемување на брзината до 300% (резултатите варираат).

Дури и за нешто што е техничко како ова, можете да отидете напред и да користите приклучок како PageSpeed ​​Ninja. Сепак, постои многу поефикасен метод кој само вклучува уредување на .htaccess датотеката еднаш.

Додајте го кодот подолу во вашата .htaccess датотека и ќе бидете поставени:

<IfModule mod_deflate.c> # Компресирај HTML, CSS, JavaScript, Текст, XML и фонтови AddOutputFilterByType ДЕФЛИРАТИВНА апликација / javascript AddOutputFilterByType ДЕФЛИРАТИВНА апликација / rss + xml AddOutputFilterByType ДЕФЛИРАТИВНА апликација / vnd.ms-fontobject AddOutputFilterByType ДЕФЛИРАТИВНА апликација / x-фонт AddOutputFilterByType ДЕФЛИРАТИВНА апликација / x-font-opentype AddOutputFilterByType DEFLATE апликација / x-font-otf AddOutputFilterByType DEFLATE апликација / x-font-truetype AddOutputFilterByType DEFLATE апликација / x-font-ttf AddOutputFilterByType DEFLATE апликација / x-javascript AddOutputFilterByType DEFLATE application / xhtml + xml AddOutputFilterByType DEFLATE / XML AddOutputFilterByType разбивам фонт / OpenType AddOutputFilterByType разбивам фонт / OTF AddOutputFilterByType разбивам фонт / TTF AddOutputFilterByType разбивам image / svg + xml AddOutputFilterByType разбивам image / x-иконата AddOutputFilterByType разбивам text / css AddOutputFilterByType разбивам text / html AddOutputFilterByType разбивам text / javascript AddOutputFilterByType ДЕФЛИРАЦИЈА текст / обичен AddOutputFilterByType ДЕФЛИРАТ текстот / xml </ IfModule>

* Забелешка: Осигурајте се дека го додавате овој код ПОГЛЕДНИТЕ работи кои моментално ги имате во вашата. Htaccess датотека.

8. Намалување на пренасочувања

Нормално, прелистувачите прифаќаат различни форми на адреси, кои за возврат се пренесуваат во призната официјална страна од вашиот сервер. Земете на пример www.example.com и example.com. Двете може да одат на истата локација, но некој бара вашиот сервер да го пренасочи на официјално призната адреса.

Тоа пренасочување зазема некое време и ресурси, па затоа вашата цел е да осигурите дека вашата страница може да се постигне преку не повеќе од едно пренасочување. Користете го ова пренасочување на карти да се види дали го правиш тоа во право.

Со оглед на сложеноста на правењето на ова право и времето кое е вклучено на континуирана основа, ова е време да препорачам да користите додаток како Пренасочување.

Побрзо веб-страниците го задржуваат посетителите (и Google) среќни

Широкопојасните брзини денес, дури и на мобилен, се зголемија толку многу и ќе се зголемат уште повеќе. Тоа значи дека има многу малку изговор за сопствениците на веб-страниците да ги посетат своите посетители со бавни места за вчитување.

Верувајте ми, ќе ги губите посетителите и во еден момент ќе добиете толку лоша репутација дека ќе бидете познати како "О, ДЕКА веб-страница ". Ако сте во онлајн бизнис, тоа го прави уште полошо, бидејќи ќе убиете своја златна гуска.

Додека горенаведените 8 совети што ги дадов, во никој случај не се сите и завршуваат сите, треба да ви даде почеток и некои идеи за тоа како да управувате со работите малку подобро. Забрзајте ја вашата веб-локација денес и задржете ги вашите клиенти или посетители.

Не завршувај како ДЕКА веб-страница.

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.