Крајниот водич за хостирање преку е-пошта: Најдете денес Најдобар домаќин на е-пошта и поставете ги вашите сметки за е-пошта денес

Напис напишан од: ryери Лоу
 • Избрани статии
 • Ажурирано: август 31, 2020

Ажурирање на белешките: Проверени факти и додадени се нови функции на домаќини на е-пошта.

За лаикот, е-поштата обично се поврзува со големи провајдери како што се Google or Јаху бидејќи е бесплатен и практично неограничен во однос на складирањето.

Сепак, бизнисите често имаат различни барања и генерално е добра идеја да се погледне кон бизнис е-мејл хостинг услуга.

Додека има бесплатни верзии достапни со многу хостинг компании, многу бизниси ја искористуваат флексибилноста и моќта на професионалните услуги за е-пошта. Професионалното хостирање по е-пошта обично вклучува е-пошта со која управува посебен или посветен пошта за сервери.

Содржина


Пред да станам премногу длабоко, прво да разговараме за основите.

Како хостиран е-пошта работи

Што е хостинг по е-пошта?

Иако тоа не е тема на врвот на јазикот на просечниот Џо, основите на хостинг на е-пошта не се многу сложени. Е-пошта хостинг е всушност многу генерички термин и едноставно укажува на која услуга е домаќин на вашите пораки. На пример, Gmail, исто така, може да се смета како е-мејл хостинг.

Како и да е, во рамките на овој напис ќе претпоставиме дека барате да хостирате свои сопствени сметки за е-пошта. Ова значи дека ќе имате целосна контрола врз вашите е-пошта, од создавање адреси и поставување како тие се управувани до каде се зачувани.

Контролна табла за е-пошта за хостингер
Пример - Ова е мојата табла за конфигурација на е-пошта во Hostinger (најавување во табла на Hostinger> Е-пошта> Сметки за е-пошта). Јас ја имам целосната контрола врз сметките за е-пошта на моите домени - Создадете / избришете / уредите сметки за е-пошта, додавам испраќачи на е-пошта и автоматско одговарање, уредувајте MX записи и слично.

Кога ќе ви биде испратена е-пошта, таа содржи различни детали, вклучувајќи ја и вашата адреса за е-пошта. Врз основа на таа адреса, поштата е испратена до просторот за складирање на кој е поставен да оди. Откако е таму, можете да го отворите и прочитате во секое време по ваш избор.

Ако сте купиле било пакет за веб-хостинг обично е многу веројатно дека услугата за е-пошта за хостирање е вклучена во вашиот хостинг пакет. Ако не сте, тогаш ќе треба да барате пакети за хостирање со е-пошта, со цел да користите прилагодени домени за вашата е-пошта.

Прилагодената е-адреса ќе изгледа вака:

[Email заштитени]

Три начини да бидат домаќини на вашите деловни пораки

1.Проследување (е-пошта + веб-страница) хостинг

Вклучен е-мејл хостинг е кога ќе добиете е-мејл хостинг што доаѓа заедно со (оттука терминот "комплет") вашата веб хостинг сметка. Во зависност од вашите потреби, ова може да биде многу корисно, бидејќи нема потреба да управувате со вашите пораки на посебна сметка или да плаќате дополнително за хостирање преку е-пошта.

Сепак, пакет хостинг е-пошта е често ограничен во просторот од вкупниот капацитет на вашата веб-хостинг сметка. Повеќето снопови распределуваат една количина на простор што се дели помеѓу вашата e-mail и веб-хостинг. Настрана од просторот, исто така го делите износот на пропусниот опсег доделен на вашата сметка.

Добрите

 • Лесно за поставување
 • Евтини
 • Домаќин повеќе мали сметки за е-пошта по една цена

Конс

 • Ограничени карактеристики и складирање
 • Не за големите претпријатија

Најдобра комплетна хостинг услуга? Некои примери на добар пакет е-пошта хостинг се планови за бизнис хостинг InMotion хостинг и TMD Хостинг.

2. Посветен е-пошта хостинг

Ако ви треба е-мејл хостинг за повеќе сметки или барате подобрени функции поврзани со е-пошта, посветен е-мејл хостинг може да биде решение за вас. Посветен хостинг на е-пошта не мора да значи дека треба да имате целосен mail сервер за ваша сопствена употреба, но тоа значи дека сметката е фокусирана само на ракување со е-пошта.

Ќе добиете одредена количина на простор и пропусен опсег за вашата сметка, која е одделена од вашиот веб-хостинг. Многу посветени е-мејл домаќини, исто така, обезбедуваат напредни функции како што се дополнителна заштита, автоматска синхронизација на паметни телефони и слично. Недостатоци е дека ќе треба да плаќаат екстра за вашата е-пошта во споредба со комплет план.

Добрите

 • Лесно за поставување
 • Однапред карактеристики
 • Домаќин повеќе мали сметки за е-пошта по една цена

Конс

 • Повисока цена во споредба со опцијата Пакет

Најдобро посветен е-мејл хостинг сервис Не сите веб хостинг компании нудат посветени планови за е-мејл хостинг, но како пример, јасни примери за добра посветена е-мејл хостинг услуга може да се најде на Hostinger и Течни веб.

3. Претпријатија решенија (Saas)

Постојат провајдери на услуги, како што се Гугл и Мајкрософт, кои имаат решенија за хостирање на е-пошта, како што се G Suite и Microsoft 365 Business. Овие се посветени е-мејл услуги кои се лесни за употреба и моќни, но треба да се управуваат одделно од вашиот хостинг, дури и ако тие можат да го користат вашиот сопствен име на домен.

Недостатоци на ова е дека услугите може да завршат со чист трошок, бидејќи бројот на вработените се зголемува. Како пример, G Suite може да чини само $ 5.40 за основен план, но тоа е цената што треба да ја платите по корисник месечно.

Добрите

 • Лесно за поставување
 • Моќни карактеристики
 • Домаќин повеќе мали сметки за е-пошта по една цена

Конс

 • Дополнителна административна работа
 • Скапи - дополнителни трошоци за дополнителни сметки за е-пошта.

Популарни решенија за е-пошта? Google Suite и Microsoft 365 бизнис.


Најдобри провајдери за хостирање на е-пошта да се разгледа

Малите бизниси обично имаат поосновни барања кога станува збор за хостинг по е-пошта. Во ова сценарио, јас многу би го препорачал комплетниот хостинг со е-пошта бидејќи постојат различни предности тука за малите бизниси.

 • Цена - Цената на хостинг по е-пошта е интегрирана во пакетот, така што нема дополнителен над глава што треба да се разгледа. Цената е „сеопфатна“ за веб-хостинг, е-пошта и сите други карактеристики што може да се најдат што давателот на хостинг ги нуди!
 • Леснотија на користење - Во многу случаи, управувањето со спакуваната е-пошта може да биде едноставно како само додавање на адресите за е-пошта што ги сакате. Покомплексните работи, како што се записите MX и SPF, можат да бидат упатени до персоналот за техничка поддршка на вашиот хостинг провајдер. Тие ќе бидат среќни да ви помогнат да ги поставите работите.

Еве некои од најдобрите е-мејл хостинг услуги за мали бизниси, кои јас препорачувам.

* Кликнете на врските за да ја посетите веб-страницата на компаниите преку Интернет, кликнете на „+“ знакот за повеќе детали

** Обелоденување: СЗСР добиваат надоместоци за упатување од некои компании споменати во овој напис.

1. Интервервер

За 4.00 УСД / месечно, добивате неограничено складирање на е-пошта со заштита од спам и вируси на хостингот на приватна е-пошта Interserver> кликнете тука за да нарачате.

Веб-страница: https://www.interserver.com

ИнтерСервер е со седиште во Њу Џерси и е веќе околу две децении - неверојатно долг животен век за веб-домаќин. Прво воведе како виртуелен хостинг сметка препродавач на тоа денес ги покрива речиси целиот опсег на веб-хостинг спектар на услуги.

Услуги: пакет и посветен е-пошта хостинг.

Дознајте повеќе во мојот целосен преглед на ИнтерСервер.

Е-пошта хостинг со InterServer гледа:

 • Автоматски вирусен скенер
 • Хостинг време над 99.97%
 • Добри платежни практики со 99.9% uptime SLA
 • In-house база на податоци за малициозен софтвер
 • Тие ќе исчистат компромитирани, хакирани или експлоатирани сметки
 • Пристапете до е-пошта преку IMAP / POP / Webmail
 • Неограничени сметки за електронска пошта и шпедитери
 • Гаранција за цена за заклучување
 • Гаранција за е-пошта

2. Hostinger

Hostinger Single, кој вклучува услуга за хостирање по е-пошта, започнува од 0.99 $ / месечно за нови корисници> кликнете тука за да нарачате.

Веб-страница: https://www.hostinger.com

Hostinger е со седиште во Каунас, Литванија и нуди широк спектар на хостинг планови. Најдоброто нешто во врска со нивниот веб-хостинг е тоа што доаѓа со вграден е-мејл хостинг, како и. Без разлика дали се регистрирате за нивните заеднички хостинг планови или дури и VPS хостинг, тие го добиле вашиот е-мејл хостирање покриени.

Услуги: пакет и посветен е-пошта хостинг.

Проверете го мојот преглед на Хостингер.

Предности на Hostingerхостинг по е-пошта

 • Солидна хостинг перформанси со> 99.98% uptime
 • Конкурентни цени - Хостинг на е-пошта почнува од $ 0.80 / mo
 • A + одделение во тестови за брзина
 • In-house DNS менаџмент
 • Пристапете до е-пошта преку IMAP / POP / Webmail
 • Неограничени сметки за електронска пошта и шпедитери
 • Заштита на е-пошта на Cloudmark

3. NameCheap

NameCheap Приватно хостирање преку е-пошта доаѓа со автентикација со два фактори (2FA) и други алатки со лесна употреба.

Веб-страница: https://www.namecheap.com

Дури и меѓу буџетот-ориентирани веб-домаќини, NameCheap се среќава како ефтино (без намера да има казна) Со заеднички планови за хостинг кои започнуваат од дури 1.44 долари, дури и по обновување тие се пофалат со некои од најниските цени во индустријата. Покрај хостинг, NameCheap нуди и други производи како имиња на домени и безбедносни служби.

Настрана од нивните значајни планови за почетнички веб-хостинг, Namecheap има низа услуги што вклучуваат приватни хостинг по е-пошта. Од дури 0.99 $ / месечно, можете да добиете не само хостинг по е-пошта, но исто така и простор за чување датотеки. Цените се зголемуваат во зависност од тоа колку поштенски сандачиња ви се потребни.

Предности на NameCheapхостинг по е-пошта

 • Овозможена е автентикација 2FA
 • Антиспам заштита
 • Просторот за складирање датотеки распределен со сите планови
 • И веб-пошта и пристап до ПОП
 • Бесплатно 2-месечно судење

4. InMotion хостинг

InMotion - најдобар е-мејл хостинг со вклучени карактеристики
Можете лесно да го поставите, пристапувате и да управувате со вашите пораки од InMotion Hosting Management Panel (AMP). Ова е голем плус за оние кои сакаат едноставна е-мејл хостинг решение.

Веб-страница: https://www.inmotionhosting.com

Со седиште во Лос Анџелес Калифорнија, InMotion Hosting е околу повеќе од 15 години. Компанијата одамна е еден од нашите омилени домаќини поради многу причини, па дури и нивниот заеднички веб-хостинг доаѓа со е-маил функции бесплатно.

Услуги: Комплетна е-пошта хостинг.

Прочитајте го мојот целосен преглед на хостинг за InMotion.

Зошто Изберете InMotion да биде домаќин на вашите е-пошта

 • > 99.95% сервер за време на снимање
 • SpamExperts професионален спам филтер
 • Конфигурирајте ги и управувајте со нивните е-пошта без да влезете во cPanel
 • Пристапете до е-пошта преку IMAP / POP / Webmail
 • Неограничени сметки за електронска пошта и шпедитери
 • Компатибилен со сите десктоп клиенти

5. TMD Хостинг

TMD е-мејл хостинг
TMD заеднички хостинг (кој доаѓа со е-мејл хостинг услуга) започнува во $ 2.95 / mo.

Веб-страница: https://www.tmdhosting.com

Со десетгодишен сервис запис под неговиот појас, TMDhosting е сигурен партнер за многу сопственици на веб-страници во текот на годините. Има повеќе локации на центри за податоци, групирани околу САД, плус една во Холандија. Со цени што почнуваат од дури 2.95 американски долари месечно, овој избор е секако тресок за бука, ако сметате дека тие ги снопуваат е-поштата со нивните планови за хостинг.

Услуги: Комплетна е-пошта хостинг.

Проверете го нашиот целосен преглед на хостинг на TMD.

Предности на е-пошта хостинг услуги на TMD

 • Резултати од тестот со голема брзина и резултати на време
 • SpamExperts професионален спам филтер
 • Неограничено е-мејл сметки дури и со најосновни заеднички план
 • Пристапете до е-пошта преку IMAP / POP / Webmail
 • Филтрирање на е-пошта

6. A2 Хостинг

A2 е-мејл хостинг
Можете да додадете 25 поштенски сандачиња во A2 Lite Plan (2.99 $ / месечно) или неограничено поштенско сандаче во план A2 Swift (3.70 $ / месечно).

Веб-страница: https://www.a2hosting.com

Го сметаме A2 хостинг како еден од најдобрите веб-домаќини и има добро ширење на центри за податоци центри низ целиот свет - во Амстердам, Сингапур, Аризона и, се разбира, во Мичиген. Тој нуди исклучително моќни функции и ги комбинира тоа со големо искуство на клиентите по разумна цена поени.

Услуги: пакет и посветен е-пошта хостинг.

Дознајте повеќе во мојот преглед на хостинг А2.

Зошто да ги водите вашите е-пошта на А2 хостинг:

 • Без ризик - во секое време гаранција за враќање на парите
 • Повеќе од достапност на 99.98%
 • Barracuda Напредно филтрирање на спам
 • Пристапете до е-пошта преку IMAP / POP / Webmail
 • Неограничени сметки за електронска пошта и шпедитери
 • До адреси на е-пошта со 25-планови

Дали е неопходна адреса за деловна е-пошта?

Кога го користам терминот деловен е-пошта хостинг на што навистина мислам дека е користење на сопствен домен за вашите е-пошта (т.е. [Email заштитени]) Постојат многу причини да се направи ова, од професионализам до безбедност на податоците.

Формирајте деловна перспектива, трошоците не се забранети и придобивките далеку ги надминуваат овие трошоци.

1 - професионализам

Користењето на сопствени домени ќе им овозможи на вашите клиенти точно да знаат со кого се занимаваат. Бидејќи доменот е во сопственост и управуван од вас, би било тешко некој да се претстави како припадник на вашата компанија.

Ајде да размислиме за две сценарија каде што една компанија користи деловни е-мејл хостинг додека другата користи бесплатна e-mail услуга;

Во случај на компанијата А, секој може да се регистрира за таа адреса за е-пошта се додека таа сеуште е достапна.

Компанијата Б е-мејл, сепак, ќе биде единствена за вас, сопственикот на доменот. Е-мејл адресата на компанијата Б, исто така, го рефлектира професионализмот и посветеноста на својот бизнис што компанијата ја има.

2 - безбедност на податоците

Од страна на хостинг свој бизнис пораки, вие сте во целосна контрола за тоа како пораки кои се испратени до вас се однесуваат. На пример, ако сте во бизнис каде што има одредени прописи како што се локализација на податоци, можеби ќе треба да ги зачувате вашите пораки на сервери на одредени локации.

3 - Поддршка

Бизнисите денес имаат тенденција да комуницираат многу преку е-пошта. Многу е веројатно дека некои од овие пораки ќе вклучуваат важни информации како што се наплата, фактурирање, договори и слично. Со користење на вашиот сопствен е-мејл хостинг, ќе бидете подобро опремени да се справи со сценарија кои ќе произлезат од е-пошта прашања.

Изгубени или корумпирани пораки може сериозно да влијаат на вашиот бизнис, а поддршката што доаѓа заедно со хостинг на е-пошта може да се покаже непроценлива.

Што го прави добар е-пошта хостинг?

Многу од својствата што добар веб-домаќин треба да биде присутен и во добар домаќин на е-пошта. Меѓу овие својства, на врвот на вашата листа треба да биде веродостојноста и флексибилноста. Други фактори вклучуваат:

безбедност

Како бизнис, вашите клиенти треба да бидат способни да имаат верба во интегритетот на вашиот бизнис. Тие ви доверуваат информации што се доверливи, како што се имиња, адреси на е-пошта и можеби дури и финансиски податоци. Обезбедувањето на вашата е-пошта е важно и треба да внимавате за интегрираните функции како што се безбедноста на податоци, анти-малициозен софтвер, анти-спам и слично во е-пошта домаќин.

Пристапност

Честопати ја проверуваме нашата е-пошта преку разни платформи дека може да стане лесно да се заборави дека секоја од нив може да бара различни конфигурации. Кога барате провајдер за хостирање е-пошта, осигурете се дека имате пристап до веб-пошта, POP и IMAP.

Webmail ви овозможува да користите веб-базиран e-mail клиент кој е многу лесен. IMAP ви овозможува да ја читате вашата е-пошта од било кој уред без да ги преземете. POP, од друга страна, бара да ги преземете вашите пораки пред да ги прочитате.

Без црната листа

Ја вашата IP адреса на црната листа е сигурен начин за да ги видите вашите деловни активности (особено поврзани со клиентите!) со брзо застој. Ова може да биде главно прашање како што вашиот IP добива црната листа, потребно е време и напор за повторно да се чисти. Избегнувајте е-мејл домаќини кои имаат репутација дека клиентите добиваат црни листи како што може да завршите со IP адреса што е рециклирана и веќе е на црната листа.

Можете да проверите статус на црна листа на е-пошта користејќи го MX Toolbox.


Сега кога имате список на најдобри провајдери за хостирање на е-пошта, време е да го проверите процесот на поставување.

Како да ги поставите вашите сметки за е-пошта во cPanel

Има два главни типа на контролен панел кои хостинг сервис провајдери главно нудат: cPanel, кој е базиран на Линукс и Plesk, кој е базиран на Windows. Секој од нив има свои предности и недостатоци, но навистина не влијаат на вашиот хостинг за е-пошта.

За да поставите сметка за е-пошта во cPanel:

1. Внесете ја областа за управување со хостинг со е-пошта

Поставување едноставна е-сметка во cPanel

Влезете во вашата сметка на cPanel и кликнете на 'Е-мејл сметки'.

2. Кликнете на „Креирај“ за да започнете

Поставување едноставен е-пошта во cPanel

2.1) Оваа област ја покажува листата на е-адреси кои веќе постојат на вашата сметка за хостирање на е-пошта. Секоја е-адреса мора да биде уникатна.

2.2) Кликнете на 'Создади' за да започнете да конфигурирате нова е-поштенска адреса.

3. Внесете нови детали за сметката за е-пошта

Поставување едноставен е-пошта во cPanel

3.1) Внесете уникатно име за е-поштата што ја креирате. Нормално, ова е создадено за да прикаже или е-пошта на лична компанија, како што е [Email заштитени] или како претставник на деловна функција како што е [Email заштитени]

3.2) Ова е името на доменот што е поврзано со вашиот хостинг за е-пошта. Нема да треба да менувате ништо овде.

3.3) Внесете нова лозинка која ќе биде поврзана со оваа адреса на е-пошта.

Ви препорачувам да ги следите правилните политики за креирање лозинки. Ова вообичаено значи дека лозинката треба да вклучува комбинација на големи и мали букви во комбинација со дигитални и специјални знаци. Би било подобро за секоја сметка да има единствена лозинка, наместо повторно да го рециклира истото.

Примери на силни лозинки;

3.4) Ако не можете да помислите на силна лозинка или не сте сигурни, кликнете на копчето 'Generate' и системот ќе рандомизира силна лозинка за вас. Бидете сигурни дека ќе забележите!

3.5) Овде можете да го наместите износот на простор за складирање што треба да се додели на сметката за е-пошта. Колку простор што ќе го одвоите ќе зависи од тоа колку сметки треба да ги поставите и просторот што е достапен. Запомнете дека електронските пораки денес често доаѓаат со големи прикачувања и истекување на простор може да резултира со проблеми со добивање на нови пораки.

3.6) Ако не ја креирате оваа е-пошта за себе, кликнете на оваа опција за да испратите добредојдена пошта на новиот корисник. Запомнете дека оваа е-пошта добива испратена до сметката што ја создавате, така што сеуште ќе треба да ја дадете е-поштенската адреса и лозинката на корисникот директно преку други средства. Поздравата пошта може да биде корисна како дел од процесот на вградување на нови колеги.

3.7) Откако ќе завршиш, кликнете на копчето "Креирај" и ќе завршиш!

Како да ги поставите вашите пораки во Плеск

Plesk е верзија базирана на Windows на веб-контролен панел и е исто толку едноставна како cPanel да се користи, ако не и повеќе. Запомнете, типот на контролен панел навистина не влијае на вашиот хостинг за е-пошта, а разликата е во тоа како се прави конфигурацијата.

1. Пријавете се на вашиот домаќин на е-пошта

Подесување на сопственото сандаче за дојдовни пораки со plesk

1.1) Во левата лента за навигација, кликнете на 'Mail'

1.2) Панелот за прикажување на десната страна ќе го прикаже означениот екран. Кликнете на 'Креирај е-мејл адреса' за да го започнете процесот на конфигурирање.

2. Внесете нови детали за сметката за е-пошта

Подесување на сопственото сандаче за дојдовни пораки со plesk

2.1) Внесете уникатна адреса за е-пошта тука. Ова име треба да биде уникатно бидејќи системот за е-пошта не дозволува дупликати имиња на ист домен.

2.2) Ова е доменот на кој адреса на е-пошта ќе биде хостирана. Ако имате само едно име на домен, нема да треба да го промените ова. Ако имате повеќе од еден, тогаш кликнувањето ќе покаже листа на домени од кои можете да изберете.

2.3) Внесете силна лозинка тука. Ова вообичаено значи дека лозинката треба да вклучува комбинација на големи и мали букви во комбинација со дигитални и специјални знаци. Би било подобро за секоја сметка да има единствена лозинка, наместо повторно да го рециклира истото.

Примери на силни лозинки;

2.4) Ако се чувствувате оскудни или сеуште не сте сигурни што претставува силна лозинка, со кликнување на "Generate" системот ќе се направи еден за вас. Не заборавајте да го земете предвид.

2.5) Внесете ја истата лозинка повторно. Ова е само начин на системот да се осигурате дека правилно ја помнувате лозинката или ве натерате да ја проверите во случај кога е направена грешка.

2.6) Можете да одберете да ја користите стандардната распределба на просторот за големината на поштенското сандаче или да ја наведете границата. Стандардно, Plesk го доделил максималниот дозволен простор за сметката за таа е-адреса. Износот варира во зависност од тоа што го поставуваат давателите на е-мејл хостинг.

2.7) Откако ќе ги внесете сите потребни полиња, кликнете 'Готово' и адресата за е-пошта ќе биде подготвена. Ако не ја создавате оваа е-пошта за себе, запомнете да ги испратите деталите за најава на лицето за кое сте ја создале оваа е-сметка.


Што е MX рекорд?

Евиденција за размена на пошта (MX) се еден вид на DNS-записник. Тие означуваат на евиденција до каде се испраќаат е-поштата. За разлика од адресата за е-пошта што мора да се креира секогаш кога сакате нова, MX-записите треба да се постават еднаш по домен.

Постојат две компоненти на MX рекорд; Приоритет и дестинација.

 • Приоритет - Ако имате повеќе од еден MX запис, приоритетот ви овозможува да поставите кој ќе им биде преференцијален. Помал број ќе укаже на повисок приоритет. На пример, ако имате две MX записи и еден е поставен на Приоритет 10, а другиот 20, приоритет ќе има приоритетот со приоритет 10.
 • дестинација - Ова е верзијата на корисничко име на домен. од user friendly Мислам дека не може да биде IP адреса, но името поврзано со таа IP адреса.

Како да поставите MX рекорд во cPanel

1. Внесете го уредникот на зоната

Поставување на MX запис на вашето прилагодено сандаче за е-пошта во cPanel

1.1) Влезете во cPanel и дојдете додека не стигнете до делот "Домени". Кликнете на "Уредувач на зони".

2- Креирај нов MX рекорд

Поставување на MX запис на вашето прилагодено сандаче за е-пошта во cPanel

2.1) Доменот назначен овде покажува колку валидни домени можете да креирате запис за MX.

2.2) Кликнете на '+ MX Record' за да го започнете процесот на конфигурирање за нов MX рекорд.

3. Конфигурирајте го приоритетот и дестинацијата на MX записот

Поставување на MX запис на вашето прилагодено сандаче за е-пошта во cPanel

3.1) Внесете го Приоритетот на записот MX овде. MX приоритетите за запишување обично се менуваат или се распределуваат во фактори на 5 или 10. На пример, ако имате само еден запис од MX, може да го распределите како приоритет 5.

3.2) Внесете ја адресата на дестинацијата. Вообичаено е да го означите ова како mail.yourdomain.com како показател дека тоа е MX запис за вашиот mail сервер. Откако ќе завршите, кликнете на 'Додај запис од MX'.

Како да поставите MX рекорд во Plesk

1. Движете се до поставките DNS

Поставување на MX запис на вашето сопствено сандаче за е-пошта во Plesk

1.1) На левата страна за навигација, кликнете на веб-страниците и домените. На десниот панел за гледање, дојдете до доменот за кој сакате да создадете MX Record и кликнете на 'DNS Settings'.

2. Започнете нов рекорд MX

Поставување на MX запис на вашето сопствено сандаче за е-пошта во Plesk

2.1) Во десниот панел за преглед, кликнете на "Додај запис".

3. Конфигурирање на MX записот

Поставување на MX запис на вашето сопствено сандаче за е-пошта во Plesk

3.1) Ова е паѓачка листа на типови на записи што можете да ги креирате. Кликнете на неа и изберете 'MX'.

3.2) Внесете го името на доменот што сакате да го креирате за вашиот mail сервер. Таа е во форма на mailserver.domainname.TLD

3.3) Од паѓачката листа, изберете приоритет што треба да му се даде на овој mail сервер. Нема да ви треба да го конфигурирате ова освен ако имате повеќе од еден MX запис. Откако ќе завршите, кликнете 'Во ред' и вашиот MX запис ќе се направи.

Примероци од MX Records

MX запис на е-пошта на WHSR
Пример - запис за MX на WebHostingSecretRevealed.net.

Важно е да се запамети дека MX Record мора да укаже на пријателското име на mail серверот - не IP адресата. Еве неколку примери на валидни MX Records;

 • webmail.yourdomain.com
 • mail.yourdomain.com
 • mailserver.yourdomain.com

Што е SPF рекорд?

A Рекорд за рамка на политиката на испраќачот (SPF) означува кои сервери за пошта можат да се користат за испраќање е-пошта од вашиот домен. Тие обично се дефинирани во областа DNS на вашата веб-хостинг сметка и се зачувуваат како TXT Records.

SPF Record секогаш со "v =" што е верзијата на SPF во употреба. Најчестиот ќе биде "spf1" и е речиси универзално прифатен денес. Сè што го следи индикаторот "v =" се правилата што ги дефинираат домаќините дозволени или не им е дозволено да испраќаат е-пошта од вашиот домен.

На пример:

 • mx
 • ip4
 • постои
 • Додадени на овие правила се модификатори;
 • пренасочување
 • екстензии

И дефиниции како што се:

 • a
 • mx
 • ip4
 • ip6
 • постои

Потоа, конечно, ги имаме квалификациите кои покажуваат како да се справат со натпревар:

 • + за поминување
 • - за неуспех
 • ~ за меки неуспеси
 • ? за неутрален

Примерок на SPF Records

v = spf1 ip4: xxxx вклучуваат: spf.thirdparty.com ~ сите

Расчленување на SPF Record:

 • v = spf1 ја означува верзијата SPF
 • ip4: xxxx им овозможува на доменот IP4 означен да испраќа е-пошта
 • вклучуваат: spf.google.com е листа на овластени сервери
 • ~ значи дека секој сервер кој не е вклучен експлицитно не е дозволено да испраќа ема

Како да поставите SPF рекорд во cPanel

1- Пристап до уредникот DNS

Конфигурирање на e-mail SPF рекорд во cPanel

1.1) Влезете во вашиот cPanel и кликнете на 'Уредувач на зони' за да влезете во областа за управување со записи.

2- Внесете ја проширената област за управување

Конфигурирање на e-mail SPF рекорд во cPanel

2.1) Во cPanel главниот екран за уредување на зони ви дава пристап само за креирање или уредување на типови на записи на 3; A, CNAME и MX. За да креирате TXT запис за SPF запис ќе треба да кликнете на 'Управување' за да влезете во проширената област.

3- Додавање на TXT запис

Конфигурирање на e-mail SPF рекорд во cPanel

3.1) На десната страна од екранот ќе има паѓачко мени каде што можете да го изберете типот на записот што сакате да го креирате. Проширете ја листата и изберете 'Add TXT Record'.

Конфигурирање на e-mail SPF рекорд во cPanel

3.2) Во колоната "Сними" можете да ја внесете / залепите вашата дефиниција за SPF Record. Откако ќе завршите, кликнете "Додај запис".

Како да поставите SPF рекорд во Plesk

1-Прилагодувања на DNS-пристап

Конфигурирање на е-пошта SPF рекорд во Plesk

1.1) Во контролниот панел во Плеск, кликнете на 'Веб-страници и домени' на левата лента за навигација. На десната страна, панелот за прегледување кликнете на 'DNS Settings'.

2- Додавање на нов запис

Конфигурирање на е-пошта SPF рекорд во Plesk

2.1) Еднаш во областа DNS Settings, кликнете на 'Add Record'.

3- Градење на вашиот SPF рекорд

Конфигурирање на е-пошта SPF рекорд во Plesk

3.1. Од паѓачко мени, одберете го TXT типот на запис.

3.2. Внесете ја тука дефиницијата за SPF Record и потоа кликнете на 'OK'. Ти си готов!


Најчесто поставувани прашања

Дали е Gmail за бизнис бесплатно?

Gmail за бизнис е дел од G пакетот на Google. За жал, G Suite не е бесплатен и работењето со тоа ќе чини месечни такси почнувајќи од 6 $ / месечно / корисник. Има 14-дневен период за проценка на бесплатен пробен период.

Каде да бидам домаќин на е-пошта?

Повеќето провајдери на веб-услуги нудат е-пошта хостинг и тоа доаѓа како стандард со пакети за веб-хостинг. Алтернативно, исто така можете да размислите купување на име на домен и интегрирајќи ја со е-пошта како Gmail.

Кој бесплатен е-пошта е најдобар за бизнис?

Освен ако не користите сопствен домен со услугата, повеќето бесплатни провајдери за е-пошта ќе бараат да ги користите нивните домени. Ова не е одлично за деловно брендирање.

Кој е најдобриот домаќин на е-пошта за малите бизниси?

За помалите бизниси, Hostinger нуди голема вредност за парите со ниски надземни, почнувајќи од дури 0.99 $ / месечно.

Како да поставам сметка за е-пошта?

Поставките за е-пошта обично се прават во контролниот панел на вашиот веб-хостинг. Во повеќето случаи, поставувањето сметка за е-пошта е едноставно како креирањето на корисничкото име во контролниот панел за е-пошта, а потоа поставување ограничувања за големината на сметката.


Направете Право Бизнис е-пошта Хостинг Избор

Конфигурирање на е-пошта за вашиот бизнис може да биде релативно лесна задача. Во многу случаи дури и ако сакате да ги заобиколите проблемите со поставување на MX и SPF Records, можете лесно да побарате помош од вашиот домаќин. Запомни дека ова се области кои обично треба само да се управуваат еднаш.

Создавањето на одделни сметки за е-пошта е релативно едноставно и ако ги следите чекорите наведени овде, не треба да има големи проблеми. Сепак, не заборавајте дека техничката поддршка е обично само е-мејл - што ме доведува до мојата последна точка.

Вашиот избор на провајдер може многу да помогне во сѐ што треба да направите со вашата сметка за хостинг. Јас препорачав неколку што јас високо препорачувам делумно поради нивниот одличен успех. Работата со сигурен хостинг може да го намали нивото на стрес, па затоа мудро го оценува својот домаќин.

Релевантни читања

Ние исто така објавивме голем број на водичи кои може да се направат за оние кои бараат домаќин.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.