Упатство: Како да продавате уметност преку Интернет користејќи Shopify

Ажурирано: 09 октомври 2020 година / Напис од: Тимоти Шим

Shopify во своето срце е платформа за е-трговија. Ова значи дека можете да го искористите тоа за да создадете своја сопствена онлајн продавница, без оглед што ќе одлучите да продадете. Ова ја прави идеална платформа за работа на уметниците за да се намали времето потребно за нив да успеат да ги споделат своите креации со светот.

Убавината на онлајн продавницата е тоа што е нешто што можете да го поставите еднаш и да го ажурирате секогаш кога ќе влезат нови производи. Ова ја намалува потребата уметниците да го поминуваат времето наоѓајќи изложбени места за предметите што ги создадоа исто така.

Најдобро од сè, оттогаш онлајн продавници се дел од дигиталниот свет, создавањето на еден на Shopify може да ви овозможи пристап до многу други канали на продажба со кликнување на копче.

Ако вашата загриженост за формирање онлајн продавница е едноставно технологија, не грижете се. Youе ве водам низ искуство со Shopify за да ви дозволам да видите како можете да поседувате сопствена продавница за сајбер уметност, без да знаете единствена линија на код.

Како работи Shopify

Создадете ја вашата онлајн продавница користејќи Shopify
Создадете ја вашата онлајн продавница користејќи Shopify

Првото нешто што треба да го разберете за Shopify е дека тоа е услуга. Вие не купувате производ, ниту плаќате парче софтвер. Shopify е сè за да им помогне на сопствениците на деловни активности да ги основаат своите дигитални продавници што е можно поефикасно.

Ова значи дека компанијата разбира дека нејзините клиенти не се нужно најтехнолошки луѓе на земјата. Shopify на сите им нуди средства да соберат онлајн продавница користејќи едноставен систем на шаблони и градежни блокови - некако како работи Лего.

Shopify исто така не им наплатува на клиентите огромна сума за користење на услугата, но достапни цени започнуваат од само 29 американски долари месечно. Како што расте вашиот бизнис, цената може да се зголеми ако треба да користите повеќе функции. Тоа е предлог за победа.

Прочитајте го нашиот детален преглед на Shopify овде.


Започнување со Shopify

1. Пријавете се за сметка

Првото нешто што треба да направите е да се регистрирате за сметка на Shopify. Ова е едноставно како да ја посетите нивната веб-страница и да кликнете на копчето „Започни бесплатен пробен период“. Shopify на сите корисници им нуди 14-дневна бесплатна пробна сметка. Сè што ќе треба да внесете е-адреса, лозинка и име на продавница.

За време на бесплатниот пробен период, можете да го искусите целиот процес на поставување на вашата онлајн продавница, но сè уште нема да можете да ја активирате вашата страница или да започнете да продавате производи со неа.

Можете да го притиснете копчето „Прескокни“ ако не сте сигурни во одговорите.
Можете да го притиснете копчето „Прескокни“ ако не сте сигурни во одговорите.

Веднаш штом ќе го завршите процесот на регистрација, Shopify ќе го започне вашето искуство со кратка сесија на прашања и одговори. Ова е наменето за Shopify да научи малку повеќе за тоа каква сакате да биде вашата продавница.

Ова е главниот дел што ќе ве доведе до следниот чекор.
Ова е главниот дел што ќе ве доведе до следниот чекор.

Откако ќе го поминете краткиот прашалник, следната област на која треба да се фокусирате е она што е точно во средината на екранот. Beе има дел со три главни области што ви овозможува да додавате производи во вашата продавница, да прилагодувате како изгледа и потоа да поврзете име на домен.

Името на доменот е јавна адреса што клиентите ќе треба да ја посетат вашата онлајн продавница. Помислете на тоа како на дигитална адреса што им овозможува на луѓето да ве лоцираат на Интернет.

Започнете тука> Кликнете за да се регистрирате и создадете продавница на Интернет Shopify.

2. Додавање производи

Еве ја страницата на која ги пополнувате информациите за вашата уметност.
Еве ја страницата на која ги пополнувате информациите за вашата уметност.

Ова е дел од кој треба да бидете возбудени - додавајќи ја првата од вашата уметност во продавницата! Кликнете на копчето „Додади производ“ и ќе ве донесат во форма што ќе ви овозможи детално да заклучите што ќе продавате.

На горната слика од екранот, пополнив примерок на текст за да покажам што можете да додадете за полињата со детали за производот. Информациите што ги внесувате тука не се наменети само за прикажување. Полињата како што се видот на производот, колекциите и ознаките може да ви помогнат да ги организирате вашите уметнички дела. Исто така, им помага на вашите клиенти полесно да најдат уметност на вашата онлајн продавница.

Откако ќе ги пополните сите потребни детали на страницата, кликнете на зачувување и ќе имате запис за вашата прва ставка за продажба!

3. Избор на тема за вашата онлајн продавница

Изберете ја вистинската тема за вашата онлајн продавница.
Изберете ја вистинската тема за вашата онлајн продавница.

Од почетната страница на вашата сметка на Shopify, кликнете на „Прилагодете ја темата“ за да го започнете процесот. Темите се претходно дизајнирани шаблони што можете да ги користите за вашата онлајн продавница. Ако не сакате да потрошите време на ова, можете едноставно изберете една и започнете да го користите.

Ви препорачувам да го прилагодите вашиот, така што ќе можете да и дадете личен допир на вашата онлајн продавница. За да изберете образец, кликнете на 'Истражувај бесплатни теми'. Ова ќе прикаже pop-up галерија од теми од кои можете да изберете.

Скролувајте низ нив и кликнете на оној што го сакате за да видите повеќе детали за тоа. Ако ви се допаѓа темата, кликнете на 'Додај во библиотека со теми'.

Истражете и видете повеќе теми во Shopify.

4. Прилагодете ја темата

Можете да го прилагодите изгледот на вашата уметничка продавница
Можете да го прилагодите изгледот на вашата уметничка продавница

Вратете се на почетната страница, кликнете на „Прилагоди“ веднаш до темата што сакате да ја користите. Темите што сте ги избрале порано ќе бидат достапни во делот со назив „Библиотека со теми“. Со тоа ќе се појави уредникот на темата.

Ова е онлајн апликација која работи на принципот „Што-гледаш-е-што-добиваш“ (WYSIWYG). Како апликациите како што е Microsoft Word, екранот за дизајн ќе ви покаже како точно ќе изгледа вашата страница додека ја уредувате.

Можете да изберете каде да поставите магови, текст, како да организирате делови, па дури и да ги прилагодите деталите до големината и бојата на фонтот. Запомнете сепак дека е лесно да се изгубите во процесот на дизајнирање, затоа поминете го вашето време мудро и прво завршете со додавање производи во вашиот инвентар пред да ја дизајнирате вашата продавница.

Откако ќе завршите со дизајнот, кликнете на „Зачувај“.

5. Истражување на карактеристиките на Shopify

Списокот на корисни функции за е-трговија што ги нуди Shopify.
Списокот на корисни функции за е-трговија што ги нуди Shopify.

Досега, она што ви го покажав, се само основите за тоа како да креирате онлајн продавница и да додадете производи на неа, со мали прилагодувања. Shopify е целосна платформа за е-трговија, што значи дека е дизајнирана да ви помогне да продавате.

Процесот на продажба вклучува многу повеќе од едноставно создавање продавница. На пример, можете да користите аналитика за да дознаете за вашите клиенти, да се справите со маркетинг кампањи за да привлечете повеќе посетители на вашата страница, па дури и да генерирате попусти.

Овие се само основни функции на Shopify и ако ви требаат повеќе, секогаш можете да додавате други апликации за да ги подобрите карактеристиките што ги нуди вашата продавница.

Истражете повеќе уникатни карактеристики за Shopify.

6. Користење апликации

Купувајте продавница за апликации
Купувајте продавница за апликации (извор).

За да видите кои дополнителни апликации се достапни, од левото мени за навигација, кликнете на „Апликации“ и потоа „Посетете ја продавницата за апликации на Shopify“. Апликациите тука се мали програми или скрипти дизајнирани да додадат специфични функции во продавниците на Shopify.

Поради својата популарност, Shopify има огромен екосистем на корисници и развивачи на апликации кои работат заедно за да ги прошират можностите на Shopify. Како пример, можеби ќе можете да најдете апликација како што е Spocket што ви помага да се справите со испораката на вашата уметност и да го додадете во вашата продавница Shopify. Можете дури и да се проширите за да станете А. бизнис со отпад.

Сепак, имајте на ум дека некои од апликациите може да бараат да платите дополнителни такси за употреба. Цените зависат од тоа што инвеститорот наплатува за тие апликации. Пазарот на апликации Shopify е обемен и има скоро сè што може да посака или да им треба на мало на интернет. Е најдете апликации кои ќе ви помогнат во маркетинг активности, испорака или повеќе.

7. Проширување на продажбата до социјални канали

Shopify ви овозможува да се поврзете со популарни социјални платформи за да го проширите вашиот продажен канал.
Shopify ви овозможува да се поврзете со популарни социјални платформи за да го проширите вашиот продажен канал.

Една од најмоќните карактеристики на Shopify е тоа што ви овозможува да ги проширите можностите на вашата онлајн продавница надвор од самата страница. Ова значи дека можете да користите други канали за да ја зголемите продажбата - популарни патишта како што се Facebook, Инстаграм, па дури и Амазон.

За да додадете други продажни канали, кликнете на знакот „+“ до „Продажни канали“ и изберете од списокот таму. Ова ќе биде корисно за да се обратите до многу поголема публика отколку само вашата онлајн продавница сама по себе.

Заклучок: Дали Shopify е вистинскиот избор за вашата онлајн продавница?

Купувајте цени на продавниците.

Ако не сте забележале досега, Shopify е многу сличен на многу градители на веб-страници Wix и Weebly. Работи на принципот на лесен за употреба систем за влечење и пуштање, кој е интуитивен и без стрес. Клучната разлика е во тоа што Shopify е дизајниран од основно, имајќи ја предвид е-трговијата.

Поради тоа, може да забележите дека структурата на цените е малку повисока од основните градители на веб-страници. Она што ќе го добиете за возврат, вреди многу повеќе од месечните хонорари што ги ставате.

Основните сметки на Shopify започнуваат од 20 долари месечно. Ова ви овозможува да набројувате и продавате неограничен број производи. Она за што плаќате на сметките од повисоко ниво се повеќе функции, како што е можноста да додадете повеќе персонал на вашата сметка на Shopify како што расте вашиот бизнис.

Една работа што треба да се забележи е дека Shopify ќе ги намали продажбите во форма на провизии за трансакции за купувања преку Интернет направени преку кредитна картичка. На овој начин, има смисла да се надоградува вашиот план Shopify со зголемувањето на продажбата, бидејќи нивните стапки се пониски за нивоата со повисок план.

Започнете тука> Кликнете за да започнете со Shopify.

Позитивни страни за користење на Shopify за продажба на уметност

  • Лесен за употреба градител на визуелни продавници
  • Продавајте на повеќе канали
  • Интегрирано ракување со испорака и плаќања
  • Се справува и со физичка и со дигитална уметност
  • Достапни се многу додатоци

Конс на користење на Shopify за продажба на уметност

  • Такси за задолжителна трансакција
  • Нема достапен бесплатен план (само пробен период)
  • Ограничени прилагодувања на темите

За Тимоти Шим

Тимоти Шим е писател, уредник и технолог. Започнувајќи ја својата кариера во областа на информатичката технологија, тој брзо се најде во печатена форма и оттогаш работеше со меѓународни, регионални и домашни медиумски наслови, меѓу кои: ComputerWorld, PC.com, Business Today и The Asian Banker. Неговата експертиза лежи во полето на технологијата и од потрошувачите, така и од претпријатиските гледни точки.