Топ 10 најдобри даватели на сертификати SSL

Ажурирано: 02 / Напис од: ryери Лоу
Почнувајќи од јули 2018 година со објавување на Chrome 68, Chrome ќе ги обележи сите HTTP-страници како „не безбедни“. Промената на политиката на Гугл изврши огромно влијание на Интернет - Над 75 проценти од сообраќајот на Хром сега е заштитен. Ако не сте направиле префрлување на HTTPS и сакате да дознаете повеќе, овој напис е за вас.
Почнувајќи од јули 2018 година со објавување на Chrome 68, Chrome ќе ги обележи сите HTTP-страници како „не безбедни“. Промената на политиката на Гугл изврши огромно влијание на Интернет - Над 75 проценти од сообраќајот на Хром сега е заштитен. Ако не сте направиле префрлување на HTTPS и сакате да дознаете повеќе, овој напис е за вас.

Со прелистувачот Google Chrome сега обележување на сите веб-страници со користење на шифрирање HTTP како „небезбедно“, инсталирањето на SSL и спроведувањето на HTTPS на вашата веб-страница веќе не е опција.

Веб-страниците без SSL се справуваат со скалите за рангирање на пребарување, па ако не сте ги направиле веќе - тоа е минато време.

Ако не сте направиле префрлување на HTTPS и сакате да дознаете повеќе, овој напис е за вас. Исто така, ќе им помогне на SSL корисниците за прв пат да добијат преглед со споредба на 10 популарни власти за сертификати.

Што е SSL и SSL сертификат?

Заштитен приклучен слој (SSL) е технологија што осигурува дека податоците помеѓу две машини (во нашиот случај - прелистувач и сервер) се пренесуваат безбедно во шифрирана врска (HTTPS).

SSL сертификат е дигитален сертификат кој го потврдува идентитетот на веб-страницата.

За да имплементирате SSL на вашата веб-страница, ќе треба да добиете SSL сертификат од Давател на SSL сертификати, ака. Орган за сертификација.

Како работи SSL-врската

Следниот дијаграм покажува како се пренесуваат податоците преку SSL-врска.

како работи SSL
Како работи SSL
 1. Корисник пристапува до веб-страница на HTTPS
 2. Прелистувачот на корисникот бара безбедна SSL врска од серверот
 3. Серверот реагира со валиден SSL сертификат
 4. Безбедната врска сега е воспоставена
 5. Податоците се шифрираат и пренесуваат

Како можам да кажам дали веб-страница има SSL-врска?

Употребата на SSL сертификат на веб-страница обично е означена со икона за катанец на веб-прелистувачи и адресата на веб-страницата ќе покаже HTTPS. Во некои случаи, се прикажува зелена лента за адреси.

Ако SSL-сертификатот не е препознаен од прелистувачот (или не поминува одредени проверки), прелистувачот ќе му прикаже предупредување на посетителот.

Дознајте повеќе за SSL сертификатите и поставувањето HTTPS тука.

Најдобри страници за купување на вашите SSL сертификати

Постојат многу власти за сертификати (CA) кои можете да ги побарате за да обезбедите SSL сертификат на вашата веб-страница. Десетте даватели на услуги што ги наведовме подолу се местата што ги препорачуваме заради нивното деловно работење и цените.

1. SSL.com


Главна страница на ССПВ - веб-страницата нуди волшебник за лесна употреба, за да им помогне на корисниците да го изберат вистинскиот SSL / TLS (пробај овде).

СС-адреса е најдобро оценет орган за сертификати (видете оцена за БББ А + овде) која е основана уште во 2002 година. Тие нудат широк спектар на дигитални сертификати како што се сертификати на SSL / TLS сервер, потпишување на код за потпис на документи и S / MIME сертификати за е-пошта.

Бидејќи е водечки авторитет во индустријата, СС-адвокат нуди голем број карактеристики за своите корисници, како што е 256-битна SHA2 https AES криптирање, бесплатен печат на страницата, 24/7 поддршка и бесплатно неограничено издавање на сертификати за време на траењето на сертификатот .

Бенефиции со SSIK

 • Автоматска валидација за Basic SSL
 • Заштитете ги и domain.com и www.domain.com
 • Неограничена лиценца и повторно издавање на серверот
 • До 2 милиони долари гаранција за потпирање на партијата
 • Во рок од 5 минути издавање на сертификат
 • До 90 дена од времето на транспорт
 • Телефон, разговор и е-пошта е достапна
 • 30 ден гаранција за враќање на парите

Видови сертификати и цени:

 • Основно - 36.75 УСД / година
 • Високо осигурување (ОВ) - 48.40 УСД / година
 • Премиум (до 3 поддомени) - 74.25 УСД / година
 • Повеќе домени - 141.60 УСД / година
 • Сертификат за вајлд-карта - 224.25 УСД / година
 • Претпријатие ЕВ - 239.50 УСД / година
 • Enterprise EV (UCC / SAN) - 319.20 УСД / година

2. Намечеп

Namecheap SSL - најдобар давател на SSL сертификати
Namecheap SSL

NameCheap ја нуди целата палета на SSL сертификати, така што ќе најдете нешто таму, без оглед на вашите барања или буџет. Стандардните сертификати за валидација на домен (Позитивен SSL) започнуваат од 8.88 УСД годишно, но има и премиум сертификати што траат до 169 УСД годишно.

Предности со NameCheap

 • Бесплатна замена на SSL без задолжително плаќање
 • Комплетен опсег на типови SSL сертификати
 • Алгоритам на претходна SHA
 • Робусна безбедност со 256-битна енкрипција
 • Бесплатни, неограничени реизданија
 • Не е потребна документација за ДВ сертификати
 • Специјализирана поддршка за клиенти за SSL производи
 • 30 дена гаранција за враќање на парите

Видови сертификати и цени:

 • ПозитивноSSL (ДВ) - 7.88 УСД / година
 • Суштински SSL (DV) - 16.88 УСД / година
 • InstantSSL (ОВ) - 18.88 УСД / година
 • ПозитивноSSL (DV) мулти-домен - 19.88 $ / година
 • InstantSSL Pro (OV) - 36.88 УСД / година
 • PositiveSSL Wildcard (DV) - 54.88 УСД / година
 • EssentialSSL Wildcard (DV) - 72.88 УСД / година
 • EV SSL (EV) - 69.88 УСД / година
 • PremiumSSL (ОВ) - 77.50 УСД / година
 • Мулти-домен SSL (ОВ) - 80.88 УСД / година
 • Унифицирани комуникации (ОВ) - 80.88 УСД / година
 • Мулти-домен на EV (EV) - 142.99 УСД / година
 • Premium Wildcard (ОВ) - 167.50 УСД / година

3. Продавницата SSL

Купете SSL сертификат од Продавницата SSL
Корисниците можат да споредуваат и да купуваат разни SSL (и други безбедносни) производи во TheSSLStore.

SSL Store е основана во 2009 година. Компанијата соработуваше со некои од најголемите органи за сертифицирање и нуди широк спектар на решенија за безбедност на веб-страници. CA во списокот на партнери на SSL Store вклучуваат: Symantec, RapidSSL, Thawte, Sectigo (Comodo), како и GeoTrust.

Стандардните сертификати за валидација на домен (Позитивен SSL) започнуваат од 14.95 американски долари годишно (RapidSSL), но има и сертификати за валидација на организацијата и засилена валидација кои траат до 2,600 американски долари годишно.

Предности со продавницата SSL

 • Платинум партнери со водечките светски институции (видете ги сите брендови овде)
 • Научете, споредувајте и купувајте од различни ИС на исто место
 • Гаранција за најдобра цена - Продавницата SSL има најевтина SSL зделка на пазарот
 • Специјализирана техничка поддршка (со наменски менаџер на сметка) за SSL производи
 • 30 ден гаранција за враќање на парите
 • Експертска SSL-услуга за инсталација од 24.99 долари

Видови сертификати и цени:

 • Основна валидација на доменот - започнува од 14.95 УСД / година
 • Валидација на организацијата (ОВ) - започнува од 30.40 УСД / година
 • Продолжена валидација (EV) SSL - започнува од 59.99 УСД / година
 • Мулти-домен - започнува од 74 долари / година
 • WildCard - започнува од 59.99 УСД / година
 • Мулти-доменска маска - започнува од 200 американски долари / година
 • Потпишување код - започнува од 82.67 УСД / година
 • Потпишување по е-пошта и документ - 12.95 УСД / година

4. Оди Тато

Сертификат GoDaddy SSL
GoDaddy SSL

Додека GoDaddy е попознат по тоа што е регистрар на домени со агресивни попусти за своите клиенти за прв пат, тие исто така нудат услуги за сертификација SSL. Нивните SSL сертификати честопати се издаваат преку Интернет за неколку минути и доаѓаат со 256-битна енкрипција.

SSL одлики со GoDaddy

 • Катанец во лентата за адреси
 • Заштитува неограничени сервери
 • Покажете безбедносен печат
 • Неограничено бесплатно повторно издавање
 • 24/7 безбедносна поддршка
 • Најсилна шифрирање SHA2 & 2048-битна
 • Заштита од одговорност до 1 милион американски долари

Видови сертификати и цени:

 • Основна валидација на доменот - започнува од 63.99 УСД / година
 • Wildcard SSL - започнува од 295.99 УСД / година
 • Продолжена валидација (EV) SSL - започнува од 159.99 УСД / година
 • Управувана SSL - започнува од 149.99 УСД / година

5. GlobalSign

Давател на сертификати GlobalSign SSL
GlobalSign SSL

Основана во 1996 година и со седиште во Портсмут, Newу Хемпшир, САД, ГлобалСинг е една од најпопуларните органи за сертификати SSL на пазарот.

GlobalSign се етаблираше како добро реномирана компанија за услуги со идентитет преку обезбедување на решенија PKI засновани на облак за бизнис кој сака нивната веб-страница да има безбедни врски, да спроведува безбедни трансакции преку е-трговија и совршена испорака на содржина до своите корисници и клиенти.

Придобивки:

 • Истиот сертификат што треба да се користи за www.domain.com и domain.com
 • Користење на шифрирање на SHA-256 и 2048 битни RSA клучеви
 • Издадени над 2.5 милиони сертификати ширум светот
 • Акредитиран Кабинет на веб-доверба од 2001 година
 • Бесплатни алатки за инсталација и управување со SSL
 • Гаранција до 1.5 милиони УСД
 • Достапна е поддршка за ECC

Вид на сертификат и цени:

 • Домен SSL - 249 $ / година
 • Организација SSL - 349 УСД / година
 • Продолжен SSL - 599 УСД / година
 • Wildcard SSL - 849 УСД / година

6. DigiCert

DigiCert SSL сертификат
DigiCert SSL

Мотото на компанијата за DigiCert е „Вашиот успех се гради врз доверба“. Ова треба да ви даде добра идеја за тоа колку сериозно ја сфаќаат безбедноста. Со примарен фокус на SSL иновацијата, DigiCert има за цел да биде доверлив партнер за безбедност за сите патишта во индустријата и трговијата.

DigiCert исто така беше основач на Форумот CA / Browser и тој е еден од ретките авторитети во развојот на новата SSL технологија. SSL сертификатите што ги обезбедуваат се OV сертификати, EV сертификати, па дури и DV сертификати за помали деловни активности или веб-страници.

Придобивки:

 • Доверлива компанија - член на Форум за прелистувачи / CA
 • Обезбедете ги и www.domain.com и domain.com
 • Бесплатни неограничени реизданија за цел живот
 • Алгоритам SHA-2 и 256-битна енкрипција
 • Бесплатни алатки достапни за управување со сертификати
 • Брзо издавање на сертификат - за неколку часа
 • Наградувана поддршка за клиентите

Вид на сертификат и цени:

 • Стандардна SSL - 175 УСД / година
 • EV SSL - 295 УСД / година
 • Мулти-домен SSL - 299 УСД / година
 • Wildcard SSL - 595 УСД / година

7. Thawte

Thawte SSL
Thawte SSL

Thawte е познат по обезбедувањето достапни SSL сертификати, како и 17 години сигурност. Тие нудат сеопфатен список на SSL производи што вклучува EV, OV, DV, SGC, Wildcard, па дури и SAN SSL сертификати.

Како снабдувач со ниски цени на SSL сертификати, плановите на Thawte SSL се разумни, а најевтино се троши за 149 долари годишно, што вклучува голем број карактеристики како што е 256-битна енкрипција. Постои опција за додавање на Wildcard на планот со дополнителни трошоци.

Придобивки:

 • Thawte бесплатен пробен SSL сертификат за 21 ден
 • Логото за печат на страницата на компанијата е достапно
 • Инсталирајте го сертификатот на неограничени сервери
 • Бесплатно издавање на сертификат без дополнителни трошоци
 • Алатки кои ќе ви помогнат да управувате и инсталирате сертификат
 • 99% компатибилност на прелистувачот
 • Гаранција до 1.5 милиони УСД

Вид на сертификат и цени:

 • SSL веб-сервер - 199 долари / единица
 • SSL веб-сервер со ЕВ - 299 УСД / единица
 • SSL 123 - 149 УСД / година
 • Потпишување код - 260 УСД / единица

8. GeoTrust

GeoTrust SSL
GeoTrust SSL

На GeoTrust, можете да се одлучите за голем број SSL сертификати кои вклучуваат True BusinessID со EV, True BusinessID, True BusinessID Wildcard и премија QuickSSL. Меѓу нив, True BusinessID со EV е препорачан SSL сертификат со највисоко уверување и гаранција по конкурентна цена.

Стартапите и малите бизниси сметаат дека цените на GeoTrust се привлечни, плус тие нудат голем број карактеристики како што се 256-битни енкрипции, проширена валидација, гаранција која се движи од 100,000 1.5 до 99 милиони УСД, XNUMX% компатибилност на прелистувачи и неограничена поддршка на клиентите.

Придобивки:

 • GeoTrust 30-дневен бесплатен пробен SSL сертификат
 • Кратко време на издавање на сертификат
 • Конзола за управување со сертификати
 • До 256-битна енкрипција, 2048-битен корен
 • Достапна е зелена лента за адреси на прелистувачот
 • Гаранција до 1.5 милиони УСД
 • Бесплатна SSL експертска поддршка

Вид на сертификат и цени:

 • Вистински бизнисИД (ОВ) - 218 УСД / година
 • Вистински бизнисИД (ЕВ) - 344 УСД / година
 • Вистинска деловна ID Wildcard (ОВ) - 688 УСД / година
 • QuickSSL Premium (DV) - 149 УСД / година
 • QuickSSL Premium Wildcard (DV) - 745 УСД / година

9. Доверете се

Доверете SSL
Доверете SSL

Ендорст се смета себеси како компанија која размислува напред и обезбедува сигурност во широката ширина на разновидните индустрии. Тие обезбедуваат безбедносни решенија за оние кои имаат потреба од трансакциска безбедност, безбедна автентикација на мобилниот телефон и секако, SSL сертификати.

Ендорст нуди EV и OV SSL сертификати со цени кои започнуваат од 174 УСД годишно.

Придобивки:

 • Алгоритми за потпишување SHA-2
 • Клуч RSA 2048 бит / 3072 бит / 4096 бит
 • Безбедносните карактеристики вклучуваат заштита од ранливоста на веб-страницата
 • Неограничено лиценцирање и повторно издавање на серверот
 • Безбедност на печат на страницата со проверка во реално време
 • Платформа за управување со сертификати
 • Факултативна поддршка од платина 24x7x365

Вид на сертификат и цени:

 • Стандард (ОВ) - 174 УСД / година
 • Предност ОВ - 208 УСД / година
 • Мулти-домен на UC - 278 долари / година
 • Мулти-домен на EV - 373 УСД / година
 • Wildcard (ОВ) - 609 УСД / година

10. Мрежни решенија

Мрежни решенија SSL
Мрежни решенија SSL

Основана во 1979 година и со седиште во Херндон, Вирџинија, САД, мрежните решенија постојано ги развиваат своите SSL услуги во текот на годините и продолжуваат да обезбедуваат SSL сертификати со најниска цена за корисниците.

Особено кога станува збор за повеќегодишни SSL сертификати, Network Solutions нуди некои подостапни цени на пазарот. На пример, нивниот nsProtect Secure Express ќе ви врати само 59.99 УСД за 2-годишен мандат. За споредба, GoDaddy нуди слични услуги кои чинат 74.49 УСД годишно.

Придобивки:

 • 256-битна енкрипција
 • Гарантира до 1 милион американски долари
 • На располагање е печат на страницата и затворен катанец
 • 99% прелистувач за препознавање
 • Достапна е лента за прелистување на зелена адреса
 • 24/7 поддршка во реална личност во живо
 • Стандардно време на издавање

Тип на сертификат и цени:

 • Xpress (DV) - 59.99 УСД / година
 • Основно (ОВ) - 124.50 УСД / година
 • Напредно (ОВ) - 199.50 УСД / година
 • Wildcard - 579.00 УСД / год
 • Продолжено (EV) - 399.50 УСД / година


Работи што треба да ги знаете пред да купите SSL сертификат

Добивање SSL и спроведување на HTTPS

Постојат голем број начини на кои можете да заштитете SSL сертификат и да имплементирате HTTPS на вашите веб-страници. Овие вклучуваат користење на бесплатен еден од Ајде да шифрираме, користејќи го Автоматско покривање на SSL на Cloudflare, па дури и купување на тоа во зависност од вашите барања.

За да бидете сигурни дека процесот на набавка на SSL тече непречено, препорачуваме да ги подготвите следниве работи.

 • Уникатна IP адреса на веб-страница
 • Барање за потпишување на сертификат (ООП)
 • Ажуриран и точен WHOIS запис
 • Документи за потврда за вашата деловна активност / организација

Видови SSL сертификат

Постојат три вида на SSL сертификат - потврден домен (DV), организациски валидиран (OV) и проширен валидиран (EV).

Потврден домен (ДВ)

 • Верификација - DV само потврдува дека апликантот е регистратор на доменот.
 • Време и трошоци за имплементација - Потребни се неколку минути до неколку часа. Надоместокот е минимален.
 • Опсег на цени - Почнувајќи од 8 долари годишно.
 • Идеално за - Погодно за мали веб-страници или блогови.

Организациско валидирано (ОВ)

 • Верификација - ОВ ја потврдува сопственоста на доменот, вклучувајќи ги и деталите за името на компанијата и адресата.
 • Време и трошоци за имплементација - Може да потрае неколку дена. Надоместокот е повисок од ДВ.
 • Опсег на цени - Почнувајќи од 20 долари годишно.
 • Идеално за - Погодно за организации и средни бизниси.

Проверено валидирано (EV)

 • Верификација - ЕВ бара обемна валидација на бизнисот што ја претвора лентата за адреси во зелена боја.
 • Време и трошоци за имплементација - Може да траат до недели. EV е најскапиот SSL сертификат.
 • Опсег на цени - Почнувајќи од 70 долари годишно.
 • Идеално за - Погоден за веб-страници кои вршат финансиски трансакции.

И покрај видовите на валидација, сите сертификати имаат исти нивоа на криптирање податоци. Единствената разлика е во уверувањето во врска со идентитетот на бизнисот зад веб-страницата. Ти можеш споредете ги трошоците и карактеристиките на различните типови на SSL сертификати на SSIK.

Примери на различни типови SSL

Еве примери за различни видови валидација.

Пример за SSL сертификати во прелистувачот
ConsumerReports.org има валидација на организацијата (OV) SSL - Адресната лента покажува „Безбедна“. Кажувајќи им на посетителите дека врската помеѓу прелистувачот и веб-страницата е шифрирана.
Проширена валидација на SSL
AmericanExpress.com користи SSL со проширен валидиран (EV). Компанијата со EV SSL помина низ обемна валидација што потврдува дека деловниот субјект е легален. Во некои прелистувачи, името на компанијата ќе биде прикажано на лентата за адреси во зелена боја.

Нивоа на сертификација: Единечна, вајлд-картичка, мулти-домен

сертификат за wildcard и единечен домен ssl
Разлика помеѓу вајлд-кард и SSL сертификат за единечен домен.

Кога купувате, купете SSL сертификат, треба да изберете број на домени што сакате да ги обезбедите.

Постојат три нивоа на сертификати: Единечна, Вајлдкард и Мулти-домен.

Сертификат за единечен домен SSL

 • Заштита - Заштитува едно име на домен. Купениот сертификат за www.domain.com ќе ви овозможи само да ги заштитите сите страници на www.domain.com/
 • Идеално за - Погодно за единствена веб-страница, мал и среден бизнис што управува со ограничен број веб-страници.

Сертификат за Wildcard SSL

 • Заштита - Заштитува еден домен и сите под-домени на тој домен. Овој сертификат ќе обезбеди www.domain.com, тој исто така ги штити blog.domain.com, help.domain.com, итн.
 • Идеално за - Погоден за деловно брзо растење бидејќи овој сертификат автоматски ќе ги обезбеди сите додадени под-домени.

Мулти-домен SSL сертификат

 • Заштита - Дозволете да заштитите до 100 домени. Сертификат за повеќе домени може да обезбеди повеќе различни домени, како што се domain-a.com, domain-1.com.sg, итн
 • Идеално за - Погоден за голем бизнис кој има различни субјекти. Лесно е да управувате и да следите со користење на единствен сертификат.

Споредете цена: Колку да платите за SSL?

Еве ја сумираната табела за цени за 10-те даватели на SSL сертификати наведени погоре.

Давател на SSLСингл домен, ДВНајвисоко нивоДознајте повеќе и нарачајте
SSL.com$ 36.75 / година$ 319.20 / годинаКликни тука
namecheap$ 7.88 / година$ 167.50 / годинаКликни тука
Продавницата TheSSL$ 14.95 / година$ 4,540.79 / годинаКликни тука
GoDaddy$ 79.99 / година$ 369.99 / годинаКликни тука
GlobalSign$ 249.00 / година$ 939.00 / годинаКликни тука
DigiCert$ 399.00 / година$ 2,785 / годинаКликни тука
Thawte$ 199.00 / година$ 299.00 / годинаКликни тука
GeoTrust$ 149.00 / година$ 745.00 / годинаКликни тука
Доверба$ 174.00 / година$ 609.00 / годинаКликни тука
Мрежни решенија$ 59.99 / година$ 579.00 / годинаКликни тука


Дали треба да одите на најевтината зделка со SSL?

Карактеристиките на ефтин SSL сертификат се повеќе од доволно за мала веб-страница или блог
Пример - Основен сертификат на ССиполитар доаѓа со автоматска валидација (голема заштеда на време), криптирање 2048+ BIT SHA2 и 99% компатибилност на прелистувачот - овие карактеристики треба да бидат повеќе од доволно за веб-страница или блог за мал бизнис.

Ефтина SSL ја нуди истата безбедност како и скапите. Значи, во повеќето случаи, нема потреба да се одлучувате за „брендиран“ SSL сертификат - кој е скап.

Единствениот пат кога навистина треба да размислите за набавка на скап SSL сертификат е ако сте голема компанија за е-трговија што бара да извршува трансакции на уред што користи сопствен софтвер за сопственост.

Поголемите бизниси исто така треба да се определат за „брендиран“ SSL сертификат како дел од вашиот процес на должно внимание. Причината за ова е што компаниите што ги издаваат овие сертификати често имаат реномирана евиденција, што може да биде потребно за оправдување за избор.

Често поставувани прашања

⭐ Зошто ни е потребен SSL сертификат

Основната причина за користење на SSL сертификат е да бидете сигурни дека податоците испратени преку Интернет се шифрираат. Значи, сите други не можат да ги читаат информациите, освен серверот на кој ги испраќате информациите. Ова може да спречи хакери и сајбер-крадци да ги крадат вашите податоци.

⭐ Колку чини SSL сертификат?

Цените на сертификатите SSL варираат во зависност од видот на сертификатот и бројот на домени што сакате да ги заштитите. Посветен SSL сертификат за еден домен започнува од 7.88 УСД годишно. Сертификат за диви картички SSL кој штити неограничени поддомени започнува со 72.88 УСД годишно. Ти можеш споредете ги трошоците и одликите на различните SSL сертификати тука.

⭐ Дали ми треба SSL сертификат за мојата веб-страница?

Да, препорачливо е да имате SSL сертификат за вашата веб-страница. Пребарувачите сега ги обележуваат веб-страниците без SSL како „Небезбедни“ веб-страници и тоа може да влијае на вашето рангирање. Исто така, поседувањето на SSL сертификат може да ја добие довербата на вашите посетители затоа што посетителите знаат дека нивните податоци се безбедни.

⭐ Дали е потребен SSL сертификат за онлајн продавница?

Препорачливо е да инсталирате SSL сертификат за вашата онлајн продавница иако не е задолжителен. SSL сертификатот ги криптира податоците за клиентите, чувствителните информации, деталите за плаќањето итн. И ги чува заштитени за време на преносот. Покрај обезбедувањето на веб-страницата, со инсталирање на SSL сертификат, помага да се добие доверба кај клиентите и да се охрабрат за безбедно и безбедно купување преку Интернет.

⭐ Која е разликата помеѓу бесплатниот SSL сертификат и платениот SSL сертификат?

Нема разлика во безбедноста помеѓу бесплатниот SSL сертификат и платениот SSL сертификат. Главните разлики меѓу обете се во однос на видот на сертификатот, нивото на валидација, поддршката и гаранцијата. На пример, бесплатните SSL сертификати доаѓаат само со валидација на домен (DV) и без гаранција. Од друга страна, платениот SSL сертификат опфаќа се што ви треба.

Ова е местото каде што различните цени влегуваат во игра со SSL сертификатите. Гаранциите за платените SSL сертификати можат многу да се разликуваат - од неколку илјади долари до два милиони долари (колку што знаеме, само DigiCert оди толку високо).

⭐ Каков SSL сертификат ми треба?

Ако имате мала веб-страница или блог, DV сертификатот е доволно добар. Ако вашата веб-страница спроведува финансиски трансакции, најдобро е да побарате EV сертификат што ја претвора лентата за адреси во зелена боја.

⭐ Дали бесплатен SSL е безбеден?

Да, нема ризик да користите бесплатен SSL сертификат. Сепак, бесплатниот SSL сертификат има некои недостатоци, како што е ограничен рок, нуди само потврден домен, нема поддршка од компанијата и нема гаранција. Ако работите со онлајн продавница, бесплатниот SSL сертификат можеби не е соодветен избор.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.