Зошто блог за голф може да биде попрофитабилен отколку што мислите (и како да започнете еден)

Член напишан од:
 • Совети за блогирање
 • Ажурирано: август 11, 2020

Голф е спорт кој може да го игра некој на било која возраст, што го прави популарен и со млади и со стари, и со секоја возраст помеѓу нив. Според статистиката, како на 2018 имаше околу 24.2 милиони голфери само во САД. Светската фондација за голф го проценува тоа $ 84.1 милијарди секоја година се впушта во економијата на САД преку голф.

Во интервју за СНН, главен извршен директор на Фондацијата за светски голф, Стив Мона, сподели дека голф-индустријата е поголема од двете гледачи и уметнички изведби заедно.

Голф е еден од најпопуларните спортови околу себе, и е праведник за правење пари. Ако го сакате голф и барате тема за која треба да блогирате, оваа ниша има широка публика со малку длабоки џебови.

Студии на случај на успешни голф-блогери

Заклучен на голф блог

зависник од голф екранот

Адреса : http://hookedongolfblog.com

Тони Королош, исто така познат како Медиум Гуру зад Hooked on Golf Blog, започна да блогира во 2004, бидејќи имаше вистинска страст за играта. Неговиот најдобар пријател сугерираше дека тој блог за тоа, а остатокот, како што велат, е историја.

Еден од првите блогови за голф, во текот на изминатите 11 години или така, Тони објави за 5,000 голф постови и повеќе од 20,000 фотографии поврзани со играта. Тони зеде некое време надвор од својот зафатен распоред за блогирање за да сподели неколку совети со читателите на WHSR.

[Важно е да пронајдете уникатен агол или ниша затоа што] блогосферата е полна со бучава. Да се ​​биде уникатен, го одделува вашиот блог од останатите.

Тони има одлична точка со овој совет. Дарен Прегледајте на Проблогери често им нуди совети на новите блогери за тоа како да го подобрат сообраќајот на нивната веб-страница и да заработат пари од блогирање. Всушност, тој е домаќин на најголемата конференција за блогирање во Австралија секоја година каде ги обучува блогерите. Неговите совети се надоврзуваат на Тони. Прегледајте споделени некои покажувачи во 13 брзи совети за да го направите вашиот блог стојат надвор од толпата. Неговите два најдобри совети? Изберете уникатна тема и развијте глас за разлика од кој било друг.

Совети за успех

На прашањето што го прави неговиот блог успешен, Тони имаше неколку работи за кои смета дека придонесува за неговиот успех.

Напорна работа. Внимание на детали. Добри фотографии. Имајќи карпест раб. Не се политички коректни. Знаејќи како да магија.

Овие може да звучат како едноставни работи што секој може да ги направи, но вие треба да ги правите овие работи постојано и одново. Новите блогери честопати се откажуваат кога не гледаат непосреден успех, но може да бидат потребни месеци, а понекогаш и со години за да се види какво било влијание.

Во своето водич за отпочнување на блог, Jerryери Лоу споделува приказна за неговиот прв обид да заработи пари преку Интернет. Иако тој обид не беше успешен, тој се обидуваше сè додека не ја пронајде вистинската ниша и беше во можност да најде тема за која требаше покриено и да ја заработи.

Како што ни рече Тони Корологос, „Блоговите не успеваат затоа што се блогови“.

Мора да се стави време, енергија, истражување и многу повеќе во блог за да успее.

Фрлач голф блог

фотелја голф блог екранот

адреса: http://armchairgolfblog.blogspot.com/

Нил Sagebiel, автор и блогер на Armchair Golf Blog, имаше неколку совети за споделување со нашите читатели.

Преку неговиот блог, Нил почна да се среќава со голф-ѕвезди, како Џек Флек. Потоа продолжил да разговара со многу легенди за голф, како што се Ерие Бол, Били Каспер и Даг Сандерс. Тој ги сподели овие приказни во неговата книга "Нацртајте во дупките: 1969 Ryder Cup и финишот кој го шокираше светот".

Кога Нил го започна својот блог во 2005, тој имаше едноставна цел. Тој само сакаше да научи за блогирањето.

Изборот [на блогирање на голф] во тоа време беше споредно - спорт и тема за која знаев уште од мојата младост. Фактот дека прерасна во нешто значајно, дефинитивно беше изненадување.

Пристапот на Нил беше паметен од неколку причини. Прво, тој се фокусираше да пишува за тоа што знае и што добро знае. Второ, тој се фокусираше на учење на неговиот занает и на блогирањето воопшто.

Совети за успех

Учењето на вашиот занает е апсолутно важно ако сакате да застанете на натпреварот. На пример, една од првите работи што сакате да ги совладате е како да го фатите и да го задржите вниманието на читателите.

На прашањето зошто наоѓање на уникатен агол е важно за блогирањето, Нил го сподели овој совет:

За една работа, има многу повеќе блогови овие денови, па ви треба единствена ниша или глас за да се издвоите. Моето чувство е дека има одредена личност и пристап за блогирање што помага да се изгради читателска публика и зошто луѓето постојано се враќаат. Мислам дека читателите се чувствуваат како да те познаваат и да уживаат во она што го делите [на] вашиот блог.

Нил е во право. Ова е уште една причина зошто е важно да се задржи блогирањето за долги релации. Со текот на времето, читателите ќе те запознаат. Тие го разбираат вашиот стил на пишување, кои теми можете да ги покриете и вашата единствена смисла за хумор. Исто како со луѓето во реалниот живот, потребно е време луѓето да се запознаат еден со друг.

Едноставно гледајќи на блогот на Нил, има неколку работи што го прават тоа читателите на блогот ќе сакаат да се вратат. Неговата навигација е обезглавена и едноставна. Читателот јасно може да види кои книги се достапни од Нил, да научи повеќе за него или да го контактира.

Уште една паметна работа што Нил ја прави е да им овозможи на читателите да се пријават за ажурирање на RSS feed и да добијат новости за она што тој го објавува. Ова е едноставно како пишување на вашата e-mail адреса и притискање на "Subscribe". Исто така, тој го има својот Твитер следен линк до центарот и центарот. Тој, исто така, вели дека тајната на неговиот успех е:

Само чување на тоа, за една работа. Јас постојано додавав [блог] и пишував за голф. Исто така, мислам дека мојот глас и личност доаѓаат, дека имам чувство на забава и љубов кон играта.

Како да започнете?

1. Наоѓање на вашата групна

Одговор на јавноста - истражување на идеи за блог за голф.
Користете бесплатна алатка како Одговарајте на јавноста за да пронајдете идеи за содржини за вашиот блог за голф. На пример - чести прашања што ги поставуваат трагачите во овој момент (јуни 2020 година - видете вистински резултат) вклучуваат: „дали наскоро ќе се отворат терени за голф“, „дали можат голф-клубовите да играат натпревари“, „зошто топките за голф имаат слаби страни“ и „зошто голфот е толку скап“

Постојат бројни голф блогови таму, па ако сакате на еден, треба да:

 • Најдете уникатна ниша што не е покриена или не е добро покриена.
 • Најдете го твојот глас. Како пишувате поинаку од некој друг? Дали си сериозен? Смешно? Саркастичен?
 • Проучете ја вашата конкуренција. Ако планирате да пишувате за голф за деца, тогаш погледнете што се прави таму на блоговите. Што не е покриено и како можете подобро да го покриете?

Откако ќе го сфатите фокусот на вашиот блог, сè друго треба да падне на своето место. Вие исто така ќе сакате да одлучите за вашата мисија со блогот. Дали сакате да го профитирате? Постигнете до читателите? Која е вашата генерална цел?

2. Поставете го блогот

Скала хостинг - за блог
Пример - Хостингот со заедничка скала започнува со само 3.95 $ / месец (видете план овде).

Еве ги општите чекори за создавање блог од нула.

 1. Изберете име на домен
 2. Изберете и купете го вашиот веб-домаќин (проверете Скала Хостинг or TMD Хостинг - тие се достапни и многу сигурни)
 3. Покачете го вашиот домен DNS на вашиот веб-домаќин
 4. Инсталирајте WordPress на вашиот домаќин
 5. Пријавете се во WordPress, изберете а претходно изградена тема за вашиот блог
 6. Инсталирајте основни додатоци (т.е. софтвер за подобрување на безбедноста и перформансите на блогот - основните обично се достапни бесплатно).
 7. Започнете со пишување на објавата

За повеќе детали, исто така, проверете го Jerryери блогирање 101 водич овде.

3. Монетирање

Постојат многу начини за заработка на вашиот блог за голф (или кој било блог навистина).

Можете да користите неколку или сите овие, но добра е идејата да додадете само една нова работа истовремено. Погледнете колку од вашето време одзема таа работа и каква е исплатата за вашето време и потоа одлучете се да ја задржите и да додадете повеќе или да фрлите и да пробате нешто друго.

 • Напиши книга и ја продаде. Можете да го продаде на вашиот блог, а исто така продавате на веб-сајтови како Амазон со нивните платформи за само-објавување.
 • Лекции за видео ленти и да ги продавате како пакет.
 • Креирајте област само со навистина уникатна содржина. За пристап до тие ставки, читателите ќе мора да платат мала членарина.
 • Додадете придружни врски. Бидејќи зборувате за голф, ќе сакате да барате придружни програми кои плаќаат за продажба на артикли за голф. Бидете внимателни овде, секако. Осигурете се дека сте пробале и ви се допаѓа производот или можеби ќе ја изгубите довербата на вашите читатели.
 • Прифати приватни реклами. Дали има локален голф кој би сакал да рекламирате на вашиот сајт?

Ова се само неколку начини на кои можете монетизирајте го вашиот блог. Исто така, постојат типични реклами на AdSense и линкови на Amazon. Можете дури да го продадете вашиот блог за профит.

Продајте го вашиот блог на Flippa
Продажба на вашиот блог е еден од начините како да остварите уреден профит. Оваа веб-страница во слики од екранот неодамна се продава за 110,000 американски долари на Flippa (видете вистински список).

Всушност, многу страници поврзани со спорт достигнаа релативно високи вредности на пазарот за препродажба. GarageGymPro, блог кој главно даваше само содржина беше продаден по неверојатна цена од над $ 110,000 додека Баугрид, помлад локалитет, отиде повеќе од $ 7,500.

Дали е блог за голф за вас?

Иако е полно поле, ако навистина ја сакате играта на голф, секогаш има простор за уште еден одличен блогер за голф. Како што рече Нил Сагебиел, „Бидете сами и забавувајте се. Впрочем, тоа е вашиот блог. Напишете и споделете на теми и приказни кои го разбрануваат вашиот сопствен интерес и страст. Ова ќе биде видливо за другите и се надевам дека ќе привлече публика “.

За Лори Соорд

Лори Соард работи како хонорарен писател и уредник од 1996. Има диплома по англиски јазик и докторат по новинарство. Нејзините статии се појавија во весници, списанија, онлајн и имаше неколку книги објавени. Од 1997, таа работи како веб дизајнер и промотор за автори и мали бизниси. Таа дури работеше и за кратко рангирање на веб-страници за популарен пребарувач и проучување на длабинска оптимизација за тактики за голем број клиенти. Ужива во слушањето од нејзините читатели.