Како да започнете и да работите со веб-страницата на форумот

Напис напишан од: Лори Соард
 • Совети за блогирање
 • Ажуриран: Jan 04, 2019

Направете чувство на заедница на вашиот веб-сајт додавајќи форум. Одете преку 6 едноставни чекори кои детално ги објаснуваат од изборот на платформа за вашиот форум за поставување административни правила.

Брза навигација

 


 

Луѓето имаат тенденција да паѓаат во логорот на lovingубовни форуми преку Интернет или да мислат дека губат време. Според експертите како Даниел Скоко од Совети за дневни блогови, додавајќи форум на вашата веб-страница е одлична идеја ако имате доволно сообраќај за да го задржите активно.

Тука нема магичен број, но треба да почекате 5,000 или повеќе секојдневни посетители пред да започнете форум. Само размислете дека имавме околу RSS читачи на 10,000 на DailyWritingTips кога го започнавме DWT форумот, и од оние кои се само 400 или се регистрирани за Форумот.

Форумите помагаат да се изгради заедница, која може да ги задржи посетителите да се враќаат на својата веб-страница повторно и повторно.

Што е форум?

Форумот е форма на табла со пораки каде што корисниците можат да комуницираат едни со други преку објавувања и одговори. Повеќе од веројатно сте учествувале на форум во одреден момент.

Форумите одат назад во онлајн светот. КОМ, тип на систем на огласни табли (BBS), беше во употреба уште еднаш како 1979. Форумот може да се тврди дека тие се првите спотови на социјалните мрежи на Интернет. Тоа беше начин луѓето да комуницираат едни со други на истомисленици. Повеќето форуми се засноваат на одредена тема или лажат.

Постојат бројни платформи кои може да се искористат за изградба на онлајн форум.

Предности на создавање на форум

Од гледна точка на сопственикот на веб-страница, форумот е добар од следниве причини.

 • Начинот на кој вашите читатели комуницираат едни со други.
 • Автоматска генерирање на содржини и зголемување на страницата.
 • Едноставен начин за брзо да одговорите на читателот или да одговорите на многу читатели во исто време.
 • Гради чувство на заедница меѓу посетителите на вашиот сајт.
 • Може да привлече нови читатели.

Недостатоци на создавање форум

Недостатоците за додавање форум вклучуваат:

 • Потребен ви е некој солиден сообраќај или вашиот форум ќе остане тивок без објави.
 • Тешко е да се умерат постовите и да се задржи форумот да оди интересен.
 • Ако вашиот форум стане популарен, вашиот сообраќај би можел да се залепи за време на дискусиите за жешка тема и да користи многу пропусен опсег.

Ако вашиот форум станува популарен, посетителите ќе создадат уникатна содржина за вашата веб-страница, која може да привлече уште поголем сообраќај и приходи, бидејќи луѓето бараат одговори на темата што го покрива вашиот форум.

 


 

Како да креирате сопствен форум

Еве ги конкретните чекори што треба да ги преземете ако сакате да создадете вистински успешен форум.

Чекор #1: Изберете веб-домаќин

Првото нешто што сакате да направите е да се оцени вашата актуелна веб хостинг компанија и да се погледне во вашите други опции.

нашата хостинг осврти тука во WHSR може да ви помогне да добиете добра идеја ако плаќате фер цена, колку е брз вашиот сервер и дали серверот може да се справи со товарот на форумот ако станува популарен. На пример, дали има дополнителни опции за надградба на приватен сервер?

Ако сте задоволни со вашата актуелна веб хостинг компанија и би сакале да не се движите, можеби ќе сакате да ги искористите овие алатки за следење на време за да бидете сигурни дека вашиот хостинг е најдоброто што може да биде и вашиот сајт нема време на престој.

Откако ќе го стесните вашиот избор на хостинг компании, или одлучија да останете со вашиот сегашен домаќин, одвојте време да ги контактирате и да објасните што ви е визијата за вашиот он-лајн форум и дали тие ќе имаат опции за справување со товарот ако вашиот форум има забележителен нагон во сообраќајот.

Исто така, добијте детали за трошоците кои се вклучени во надградбата доколку вашиот форум стане популарен. Можете да започнете мал со евтини веб-хостинг на почетокот; но како што вашиот форум расте, можеби ќе треба VPS или посветен хостинг да се справи со форумот сообраќај.

Препорачани форуми: Siteground, InMotion хостинг, A2 Хостинг*.

* Огранок линкови.

Чекор # 2: Поставете

Откако ќе го имате вашиот хостинг, време е да одлучите за видот на форумот што сакате да го поставите на вашата страница. Постојат многу различни видови на софтвер што можете да го користите, и секој има свои посебни предности.

Muut

мут

Посетете онлајн: muut.com

Muut е интересно решение за поставување на онлајн форум. Една од најдобрите работи за овој софтвер е тоа што можете целосно да го прилагодите.

Сакате дискусија само без опции за приватни пораки? Мут може да го стори тоа. Тие нудат бесплатен пробен период од 14 дена, а потоа можете да изберете од нивниот бесплатен пакет или премиум план што започнува од 16 долари месечно и додава функции како што се проширено брендирање, сопствен домен и база на податоци на корисник. Платформата е хостирана на серверите Muut, што исто така е дополнителен бонус ако не сте баш подготвен за надградба на VPS.

во врска со phpBB

phpbb

Посетете онлајн:  www.phpbb.com

phpBB е форум со отворен код. Вие го инсталирате софтверот на своја веб-страница и користењето е целосно бесплатно, освен веб хостинг такси.

Бидејќи е софтвер со отворен код, можеш најдете онлајн помош од разни програмери тоа ќе ви помогне да го измените вашиот форум за да биде целосно прилагоден. Базата на податоци за стилови има 100 пакети за стил и слики што ќе ви помогнат дополнително да го прилагодите вашиот форум.

Едноставни машини

едноставна машина

Посетете онлајн:  www.simplemachines.org

Форум за едноставни машини (SMF) е бесплатен софтвер кој ви овозможува да поставите онлајн заедница дури и ако немате многу знаење за кодирање. Интегрира со SQL база на податоци и е доволно рационализирана што не треба да повлекува големи ресурси од вашиот сервер. Промените може лесно да се направат преку менаџерот на пакети.

Ова ви овозможува лесно и брзо да ги додадете функциите.

vBulletin

vbulletin

Посетете онлајн: http://www.vbulletin.com

vBulletin е едно од ретките софтверски решенија на форумот што нуди можност и да бидат домаќини на вашата страница или да ги користат нивните облачни сервери за да бидат домаќини на вашиот форум. Ако не сте многу технички, тогаш облакот (цената започнува од 15 долари / месец) е веројатно најлесното решение за почеток. Може да започнете вашиот форум за околу 15 минути и да го персонализирате за да одговара на вашите вкусови и да одговара на целокупниот изглед на вашата веб-страница.

MyBB

mybb

Посетете онлајн:  https://www.mybb.com

MyBB е бесплатен софтвер со отворен извор. Може да имплементирате нишки, приватни пораки. Бидејќи е со отворен извор, има многу дополнителни додатоци и теми кои ќе ви помогнат да ја прилагодите вашата заедница. Административниот панел ви дава многу опции за персонализација.

Kunena kunena

Посетете онлајн:  https://www.kunena.org

Kunena нуди уште една опција за форум и е специјално за оние кои работат на нивните веб-страници на Joomla платформа. Кунена е во суштина продолжение. Тој е бесплатен форум и нема да бара од вас да напишете хаки или мостови за да ги користите неговите одлики.

bbPress bbPress

Посетете онлајн:  https://bbpress.org

bbPress се интегрира со вашата веб-страница на WordPress, давајќи ви моќ на форуми на платформата за блогови. Во основа го спојува најдоброто од двата света. Со bbPress, ќе имате само една област на администратор. Лесно е да се постави и да се умери и нема да ги намали брзините. Можете исто така да креирате форуми со повеќе страници, па дури и да им дозволите на вашите корисници да креираат содржина за вас со оваа платформа. Постојат различни приклучоци и теми за овој софтвер на форумот.

Ванила ванила

Посетете онлајн:  https://vanillaforums.org

Ванила е друго решение што ви овозможува или да го користите како софтвер со отворен извор што го хостирате на вашата страница или можете да го користите нивното решение засновано на облак. Може да го испробате нивното решение засновано на облак еден месец бесплатно за да видите што мислите за вклучените карактеристики. Опцијата со отворен извор обезбедува поддршка од заедницата, но нема официјална техничка поддршка.

Чекор # 3: Правила на форумот

Откако ќе го ставите вистинскиот софтвер, пред да го отворите вашиот форум за корисниците, ќе сакате да изготвите збир на правила за да го водите однесувањето на вашата веб-страница. Повеќето форуми преку Интернет спроведуваат правила во следниве области:

 • Дискриминаторски коментари
 • Прекршен јазик
 • Поттикнување мислења
 • Спам и самопромоција
 • Надворешни врски

Се разбира, ќе сакате да ја разгледате вашата тема и да размислите за какви проблеми најверојатно се појавуваат околу таа тема. Исто така е паметна идеја да ги проучите Условите за користење (TOS) на другите форуми. Откако ќе ги примените вашите правила, поставете ги на врвот, леплива нишка, така што новите членови ќе ги разберат правилата. Можеби ќе сакате да ги замолите да се согласат со TOS кога се најавуваат за пристап до форумите.

Еве добар пакет правила (образец) за вашиот форум.

Чекор # 4: Избор (и сортирање) теми на форумот

Изборот на теми звучи како лесна задача, но треба да погледнете кои теми сакате да ги покриете и во иднина.

Наоѓањето на ниша е важен елемент за создавање успешна заедница преку Интернет. Заедницата на јахти нема да биде скоро успешна како и заедницата за совети за аматерски голгетер. Клучот е да пронајдете област за која луѓето сакаат да знаат повеќе или се страстни за тоа и да се засноваат на тој концепт.

Ако го погледнете примерот на Форумот воир, наведен погоре во делот за одлични примери, ќе видите дека тие имаат некои прилично општи категории, а потоа во тие општи категории темите се расчленети понатаму во специфични теми. Со избирање на општи теми, оставате сами простор за вашиот форум да расте.

Ако веќе поседувате бизнис, очигледно ќе сакате лажат заедница поврзана со тој бизнис. Ако само сакате да изградите мрежна заедница и само што започнувате, тогаш небото е граница и можете да изберете која било ниша што сакате. Имајте на ум дека веројатно треба да бидете експерт или во близок контакт со експерт на оваа тема бидејќи вашите членови можат да имаат прашања за модераторите и сопствениците на страницата.

На пример, ако изберете тема „Бизнис стартување“, во таа категорија, можете да додадете теми / теми, како што се „франшизи за купување“, „избор на локација“ или „наоѓање инвеститори“.

Прашања кои треба да се запрашате:

 • Кој е вашата публика?
 • Што прават тие / знаат / сакаат?
 • Кои емоции се вклучени кога ќе дојдат на вашиот форум?

Одговорете на овие прашања и ќе имате подобра идеја за нишата област што треба да ја покрие вашата заедница.

Чекор # 5: Прв помош

Пред да станете презаситени со натписи и модерирање на коментарите, ќе сакате да добиете помош. Најдобрите луѓе што ги поканувате да ги умерат вашите форуми се оние кои веќе се вклучени и редовно коментираат на вашиот блог или ве контактираат на дискусија. Едноставно прашајте дали би биле подготвени да ги умерат форумите. Можеби ќе сакате да понудите мала компензација за извршување на оваа задача, бидејќи може да одзема многу време.

Исто така, ќе сакате да ги утврдите одговорностите на модераторите.

 • Осигурување дека постовите ги исполнуваат TOS
 • Одобрување на мислења и нови членови
 • Започнување теми за дискусија
 • Одговарање на прашања
 • Одржување на разговорот
 • Забрана за навредливи членови

Чекор # 6: Управување со вашиот форум и најдобри практики

Останете во контакт со вашите членови

Еден од најдобрите начини да ги задржите членовите е да останете во контакт. Еве неколку идеи за начини да ги задржите вашите членови ангажирани во заедницата и да привлечете нови членови.

 • Добредојдовте нови членови и побарајте од нив да се запознаат.
 • Ако забележите дека членот објавува промислени, интелигентни одговори, покани го тој член да навлезе во придонес за играње или да напише една од вашите вработени функција за споделување.
 • Препознајте ги родендените на членовите со нивно име и роденденска желба на официјалниот блог. Направете вашите членови да се чувствуваат посебно.
 • Спроведете област каде што сопствениците на бизниси можат да ги промовираат своите бизниси или области на знаење. Луѓето сакаат да ги споделат или самопромовираат. Обезбедете соодветен форум за ова и тие ќе бидат со поголема веројатност да се вклучат во вашата веб-страница.

Друга работа што можете да направите е да креирате редовни настани што ќе очекуваат членовите кои некогаш сте биле на некое време. Тие, се надевам, ќе ги објаснат овие настани на новинарите.

Создавање безбедна зона 

Дали некогаш сте поставиле некоја идеја или мисла во онлајн заедница и дали некој друг член целосно ве нападна? Повеќето од нас го доживеале преку некоја мисла или друга.

Како се чувствувавте тоа?

Веројатно сте биле огорчени и или се расправавте некое време и тогаш сфативте дека зафаќа премногу од вашето време, или се откажавте и го напуштивте форумот. Во секој случај, кога членовите не се чувствуваат безбедно да ги споделат своите најкодни мисли и чувства без да бидат нападнати, тие исто така нема да бидат ангажирани.

Создавањето безбедна зона во рамките на вашата онлајн заедница треба да наликува на семејство. Дали сте уплашени да бидете сами со вашето семејство и најблиски пријатели? Најверојатно не. Тоа е истото чувство кое членовите на онлајн заедницата треба да го искусат.

Постојат неколку работи што можете да ги направите за да го постигнете ова:

 • Стави цврсти правила во место (без име, повик, без пцуење, без расни клепки, итн.).
 • Назначуваме модератори на заедницата за да ги спроведат правилата, да го одржуваат мирот и да дискутираат.
 • Не плашете се да ги промените правилата ако забележите злоупотреба.
 • Не плашете се да ги отстраните луѓето од заедницата или да ги блокирате ако е потребно. Добра идеја е да се започне со предупредување и да се оди од таму.

Моз препорачува создавајќи чувство за заедница со поставување „граници“. Вашата заедница може да биде помала, но ако е посилна, тогаш тоа е исто така позитивна работа. 13.5 милиони членови е само импресивна бројка, сепак, тие членови редовно ја посетуваат вашата страница.

Откако ќе утврдите некои граници што ги штитат сите ваши членови, важно е од време на време да ги потсетувате на тие правила. Ако вашата заедница е успешна, ќе добиете многу нови членови, така што овие потсетници се од витално значење за да ги задржите сите на истата страница.

Забрана за навредливи членови

Говорејќи за забрана за злоупотреби на членовите, не плашете се да забрануваме проблеми од вашиот форум, и преку нивната регистрирана сметка и нивната IP адреса.

Ако некој дојде во вашиот форум и ги напаѓа другите корисници, прави расни коментари или на друг начин го нарушува протокот на давање и преземање, тогаш тие можат да направат штета на вашата страница и углед. Иако е жално што некои луѓе мора да бидат забранети, понекогаш мора да го сторите тоа за остатокот од заедницата. Вие поставивте јасни правила за користење на вашиот форум, затоа не плашете се да ги спроведувате последиците од тие правила. Проблемот со проблеми може да не се претвори во клиент во секој случај. Можеби вашата конкуренција се обидува да ве натера да изгледате лошо или едноставно необична личност.

 


 

Примери на одлични форуми

Веројатно еден од најдобрите начини да научите како да креирате успешен форум е да ги проучите оние кои се особено добро направени, а потоа да ги имплементирате можностите за кои мислите дека ќе работат најдобро за вашата веб-страница.

ProBlogger Job Board

ProBlogger е веб-страница за блогери. Покрај тоа што понудија блог исполнет со корисни совети, тие додадоа и работна табла.

Одборот е суштински форум. Оние кои треба да ангажираат блогер за потенцијалните работни места и барателите на работа може да ги прочитаат мислењата и приватната порака на потенцијалните работодавци. Форумот е поставен за да оствари профит. Оние кои бараат вработен можат да платат мала надокнада за да ги објават своите работни места. Сепак, одборите се слободни да бараат работа. Ова е модел сличен на она што некои од понудените сајтови нудат, како што е Monster.com.

проблогер
Слика од екранот на Problogger.net.

Посетете онлајн: jobs.problogger.net

Стартна нација

Startup Nation е страница што ги опфаќа луѓето што сакаат да започнат нов бизнис. Постојат илјадници теми во нивниот форум преку Интернет од кои може да се избере. Десетици илјади корисници дискутираат за различни прашања. Една од работите што работи добро на овој форум е колку е рационализиран и организиран. Без оглед на која тема ви е потребна помош, можете едноставно да отидете на главната страница на форумот и да ја пронајдете точната категорија.

Информациите одат од основно до напредно.

стартна нација
Слика од екранот на StartupNation.com.

Посетете онлајн: startupnation.com/community

Воин форум

The Warrior Forum е популарно место за оние кои бараат маркетинг совети.

Форумот за воини е силна заедница преку Интернет и луѓето таму имаат тенденција да бидат многу корисни едни на други. Категориите на форумот се јасно поставени со нови категории на врвот. Во рамките на секоја категорија има под-форум каде темите се разложуваат уште повеќе. Постојат милиони теми и објави на оваа страница.

Една од работите што го прави Воинот форум што ги тера луѓето да се враќаат е да имате експерти што нудат совети, совети за струја и одговарање на прашања. Не е јасно од преглед на овој форум дали овие експерти се надоместени за нивна помош, но тактиката е очигледно исклучително успешна со оглед на тоа колку е активен форумот и колку членови на заедницата има.

воин форум
Снимен екран на WarriorForum.com. Форумот е продаден на Freelancer.com за $ 3.2 милиони во 2014 и има нов дизајн на веб-сајтот денес.

Посетете онлајн: www.warriorforum.com

Стручни пилоти гласина мрежа

Една од најдобрите работи во врска со форумите преку Интернет е што можете да го центрирате разговорот околу многу нишана тема. PPRuNe е страница што во основа е само форум. Тие нудат разговор за професионални пилоти. Темите вклучуваат многу специфични области, како што се: Роторхед (за пилоти на хеликоптери), Кабински екипаж (за стјуардеси), Проблеми со АТЦ, како и Планирање на итни реакции.

Во суштина, ако на некој начин станува збор за лет, тогаш има тема за тоа. Она што е толку уникатно за оваа страница е колку е фокусирана на одредена индустрија. Паметна стратегија е да видите кои други форуми на истата тема се таму и малку да го поправите вашиот, така што е уникатен.

pprune
Слика од екранот на PPRuNe.org

Посетете онлајн: www.pprune.org

Нешто страшно

Нешто страшно: Интернет те прави глупав е комедија базирана веб-страница со активен онлајн форум.

Има повеќе од 100 милиони постови на сајтот и за корисниците на 7,000 кои учествуваат во дискусијата. Веб-страницата беше отворена во 1999, па затоа има воспоставена база на фанови. На форумите има реклами во место, но можете да се придружите за да ги отстраните оние со плаќање на надоместок од $ 9.95. Многу е веројатно хуморот што ги држи луѓето да се вратат на оваа страница и тоа е нешто што можете да го спроведете на вашиот форум, без оглед на темата. Само запомнете дека хуморот е субјективен. Останете подалеку од теми кои можат да навредуваат процент од посетителите на вашиот сајт.

нешто страшно
Слика од екранот на SomethingAwful.com

Посетете онлајн: forums.somethingawful.com

College Confidential

College Confidential е друга веб-страница која во основа е еден голем форум.

Лажат за оваа страница се колеџ и студенти кои наскоро ќе бидат колеџ. Една од работите што оваа страница ја прави особено добро е да понуди алатки за да им помогне на целните демографски цели. На пример, ако одите на Доверлив колеџ, ќе најдете и начини на интеракција и бесплатни ресурси кои ќе ви помогнат да најдете колеџ, да побарате стипендии, да откриете кој колеџ најдобро одговара на вашите потреби и многу повеќе.

колеџ доверливи
Слика од екранот на CollegeConfidential.com

Посетете онлајн: www.collegeconfidential.com

 


 

Завиткување

Социјалните медиуми денес наведува дека форумите се новите блогови во 2015. Иако не се согласувам целосно со ова затоа што секогаш ќе има побарувачка за голема содржина и информации, верувам дека форумите можат да ви помогнат да стекнете вредна содржина од вашите корисници додека ги ангажирате и да им дадете можност за интеракција со другите на страницата .

Се чини дека додавањето на форум е паметен потег, имајќи предвид дека имате доволно сообраќај за одржување на разговор.

За Лори Соорд

Лори Соард работи како хонорарен писател и уредник од 1996. Има диплома по англиски јазик и докторат по новинарство. Нејзините статии се појавија во весници, списанија, онлајн и имаше неколку книги објавени. Од 1997, таа работи како веб дизајнер и промотор за автори и мали бизниси. Таа дури работеше и за кратко рангирање на веб-страници за популарен пребарувач и проучување на длабинска оптимизација за тактики за голем број клиенти. Ужива во слушањето од нејзините читатели.