Како да започнете мама-блог користејќи WordPress (и прераснете во просперитетен бизнис)

Ажурирано: 05 ноември 2020 година / Напис од: inaина Бадалати

Ако сакате да започнете блог за мама, дојдовте на вистинското место! Јас сум inaина Бадалати од Прифаќајќи Несовршен и сум мајка блогер од 2002 година. Додека мојот блог помина низ многу фази, сега сум платен професионален блогер за клиент од соништата, благодарение на моето долгогодишно искуство.

Во оваа статија, ќе го споделам вистинскиот начин за поставување блог што ќе ви помогне да развиете успешен блог и бизнис!

Блог на мама
Ова е мојот блог - Прифаќање на Несовршен

Колку заработуваат блогерите на мама?

Ако пребарувате „колку заработуваат блогерите“, ќе видите приказни за оние кои носат од 40,000 до над 1,000,000 УСД месечно. Овие блогери ги искористија сопствените стории за да привлечат вистинска целна публика, фокусирајќи се на популарни теми како намалување на долгови, наместо водење блог за мама. Меѓутоа, ако не сакате да работите 80+ часа неделно за да го достигнете толку голем, можете да заработите пристоен приход со стратешки планирање на вашиот блог како бизнис.

Она што можете да го заработите од вашиот блог варира. На почетокот на оваа година, бев изненаден кога добив високо-профитни чекови од стар пост на нетоксичен сад за готвење што имаше придружни врски. Иако е тешко да се гарантира дека објавата ќе стане вирусна, мое оптимизација на пребарувачи (SEO) на тој пост дозволи да го погоди # 1 на Google.

Дури и без вирусни објави, мал блог може да донесе редовни приходи. Јас блогирам само со скратено работно време, но имам донесе до 12,000 УСД годишно во придружни и спонзорирани објави со мојата мала публика. Клучот е развој на ниша за да ја достигнам мојата целна публика.

Објави за блогови, сепак, не се единствениот начин да заработите пари од вашиот блог. Мојот блог помогна да се започне мојата кариера за пишување во ниши за родители и здравствени установи. Со текот на годините, развивајќи односи со други блогери на мама, немав проблем да најдам стабилна работа кога и да ми треба.

Претворање на нов блог за мама во бизнис

Без оглед каде сакате да одите, вашиот блог може да стигнете таму. Клучот е стратешко планирање пред време за да започнете од вашата најдобра нога за да можете да завршите таму каде што ве водат вашите соништа.

Чекори за поставување блог за мама

 1. Дефинирајте ја вашата публика
 2. Правилно поставете го блогот на вашата мајка
 3. Претворете го вашиот блог во бизнис
 4. Монетизирај блог за мама
 5. Примери за блогови за мама
 6. Дали блоговите сè уште се нешто?

Препорачани алатки

1. Дефинирајте ја вашата марка, публика, содржина

Пред да започнете со блогот на вашата мајка

За да поставите основа за создавање блог што привлекува посетители, потребни ви се 3 критични фактори:

 1. Привлечен бренд
 2. Начин да ја насочите вашата публика
 3. Содржина што е со бренд и е привлечна за вашата цел

Можеби сте помислиле дека ќе кажам „веб хостинг“ или „име на домен“, но ако сакате да започнете просперитетна кариера преку вашиот блог, треба да пристапи кон тоа како бизнис а тоа значи прво да се изгради цврста основа.

Изградете ја вашата марка

За да ја изградите својата марка, треба да извршите некоја критична интроспективна работа. Ова започнува со учење на вашето „зошто“. Симон Синек, автор на најпродаваната „Започнете со Зошто“, Пишува,

Луѓето не купуваат ШТО правите, тие купуваат ЗОШТО го правите.

Откривањето на вашето „зошто“ ќе ви помогне да се фокусирате на создавање моќна содржина и градење успешен бизнис околу неа.

Време е да извадите хартија и пенкало и да се запрашате зошто сакате да напишете блог. За да ископате длабоко длабоко, треба да го поставите прашањето „зошто“ на секој ваш одговор најмалку 5 пати. На пример, неодамна го искористив овој процес за ребрендирање. Мојата воведна изјава беше: „Сакам да блогирам за да им помогнам на мајките што одгледуваат аутистични деца со сериозни предизвици. Оттаму, постојано прашував „зошто“ за секој мој одговор, сè додека не стигнав до: „Да покажам дека нашите деца можат да живеат наменски и радосен живот и да го направат светот подобро место“.

Убавината на оваа вежба е тоа што честопати ќе откриете дека вашето „зошто“ им помага на другите луѓе, но исто така треба да направите малку повеќе себично нуркање во вашето зошто. Што ќе ве мотивира секој ден да поминувате низ предизвикувачките делови за водење успешен бизнис со блогови? Можеби сакате да ослободите приход за да го отплатите долгот. Можеби ве интересира создавање веб-страница за автор да постави платформа за таа книга што ја пишуваш. Или можеби би сакале да заработите доволно за да купите прекрасна куќа на плажа.

Користете ја оваа вежба „зошто“ за да сонувате големи, за да можете да пребрзите предизвици за да станете блогер од светска класа со бизнис што им помага на другите додека ги исполнувате вашите соништа.

Пронајдете го вашиот идеален посетител

Откако ќе го добиете своето „зошто“, сега можете да се фокусирате на пронаоѓање на вашиот идеален посетител. Во овој чекор, ќе откриете која е таа и што и треба. Некои основни демографии за кои треба да размислите вклучуваат:

 • Години
 • Број на деца / момчиња или девојчиња
 • Опсег на приход / ниво на образование
 • Работа професионална, мајка останата дома, претприемач?
 • Каде живее таа: град, земја, предградија?
 • Сопственик на домот, жител на станот?
 • Сопственик на миленичиња? Сопственик на автомобил?
 • Верник, атеист, агностик?
 • Специјална ниша: крцкава мама, сака да биде добра, деца со посебни потреби, фудбалска мајка, посвоени деца итн.

Мојата целна публика вклучува мајки кои воспитуваат тинејџери и тинејџери со тежок аутизам и сродни попречености. Потребни им се здрави решенија за своите деца и начин да се спречи исцрпеноста.

Лицето во вашиот ум можеби сте вие, но треба да создадете „аватар“ што не сте вие. Тоа ќе го олесни создавањето содржина заснована врз нејзините потреби, што нема да се промени дури и ако тоа го направите вашиот. Исто така е полесно да ги напишете своите објави на таа личност.

Планирајте ја вашата содржина со истражување на публиката

Откако ќе одвоите малку време да го разберете вашиот идеален читател, следниот чекор е да ги истражите нејзините потреби. Вашиот блог треба да обезбеди вредни информации за аватарот што го создадовте, што може да доведе до можности за монетизација за вас. Ова го откривате истражувајќи ги нејзините точки за болка и задоволство.

Можете да го користите Google, но многу поефикасен начин за истражување е со интервјуирање на вашата целна публика. Ова навистина помогна да се фокусирам мојот блог.

Едноставно, напишете 5 прашања на отворено за потребите на вашиот аватар. Едно од моите прашања беше: „Кога станува збор за помагање на вашето аутистично дете, кои решенија помогнаа?“

Вашето интервју треба да трае само 15-20 минути. Можете да го направите преку е-пошта, телефон, Skype - каде и да ви е пријатно на вашиот пријател. Најдобро е да прашате луѓе кои ве познаваат и имаат доверба во вас. Би бил претпазлив ако сакате да интервјуирате луѓе од кои било Фејсбук групи во кои сте - прво ќе ви треба дозвола.

Ова истражување ви помага да дојдете до срцето со какви проблеми се соочува вашата публика за да можете да креирате идеи за содржина што ги решава. На пример, моите интервјуа открија дека аутистичните деца напредуваат со пондерирани решенија. Еве еден пример за наслов што го напишав заснован на истражување: „Пондерирани ќебиња за аутизам: Наше искуство со Сона Зона“ Како што можете да видите, овој напис не е само суво истражување, туку личен начин за споделување информации и препорака на алатка што ја користев за решавање на заеднички проблем.

Додека ја планирате вашата содржина, размислете што можете лично да обезбедите (производи, услуги, членство и сл.) За да му помогнете на вашиот аватар да ги намали тие точки на болка и да ја зголеми среќата.

Размислете и за „големата слика“. На пример, ако напишам 10 објави посветени на оваа тема, можам да создадам е-книга од оние објави што ќе им ги продадам на читателите и потенцијалните клиенти. Не ви треба долг список на теми. Само 5-10 идеи за почеток, со 2-3 теми написи исполнети со лични, уникатни и / или стручни совети.

Дизајн и слики

Не е критично да имате лого или сопствен дизајн во оваа фаза. Користете привлечен образец од WordPress што одговара на темата на вашиот блог, како што е оној со дизајн на веб-страница за писатели кои се мајки.

Палета на бои може да ја направи вашата марка попрепознатлива како што напредувате, но некогаш можеби ќе сакате да го промените вашиот изглед или да го нарачате развојот на вашата веб-страница.

За да креирате слики за објави и споделувања, Canva е лесна за употреба алатка што ќе ви помогне да направите слики со соодветна големина за вашиот блог и различни форми на социјални медиуми.
Кога додавате слики, секој треба да има описен „алтернативен текст“ (ака „алт-таг“) за лица со оштетен вид. Alt-ознаките исто така помагаат во оптимизација за SEO, па не заборавајте да креирате наслов што одговара на вашиот клучен збор за SEO.

Удобно користете ја камерата на паметниот телефон за да создадете интересни слики за споделување. Можете исто така да користите професионални слики. Слики без хонорар се достапни за ниски и без трошоци на реномирани ресурси на фотографии за акции, како што се DepositPhotos.com or Pexels.com.

Проверете ја оваа листа на 30 бесплатни ресурси за слика - НИКОГАШ не користете слика што ја наоѓате на Google за вашиот блог; тие се заштитени со авторско право.

Поставување граници за содржината на вашиот блог

Сега треба да одлучите какви граници да поставите кога пишувате или споделувате за вашите деца, сопругот и другите најблиски - вклучително и слики. На пример, јас никогаш не блогирам за моето семејство на нешто друго освен корисен, позитивен начин и се грижам дека сите фотографии на моите деца се многу над таблата (без снимки за „костими за капење“).

Кои чувствителни предмети ќе ги избегнете или треба да ги исчистите со членовите на семејството? Болеста, финансиите, губењето на работата и романтиката можат да бидат чувствителни теми, затоа бидете внимателни што ќе им откриете на читателите. Дури и ако ви тргне бизнисот, паметно е да ги чувате во тајност вашиот телефон, адреса, а можеби дури и соседството.

2. Поставување на блогот на вашата мајка

Постојат голем број опции што треба да ги разгледате кога ќе изберете да го поставите вашиот блог, како што е вашиот буџет.

Каде да започнете: Хостинг и основни функции

Започнете со размислување за блогот име на домен. Кога го обновив блогот на мајка ми, ми требаа неколку месеци бура на идеи за да дојдам до брендот „Прегрнување несовршено“. Помислете на име што ја содржи вашата лажат, вашата личност и потребите на вашата публика.

Следно, ќе ви треба услуга за домаќин на вашиот блог.

Постојат некои големи лоши страни ако сакате да имате „бесплатен“ блог. Користење на услуга „готово за тебе“ како Wix or Weebly всушност може да биде поскапо отколку што може да мислите. Whatе бидете многу ограничени во она што можете да го направите со вашиот блог. Во Wix, на пример, вашата публика ќе биде предмет на реклами и вашето име на домен ќе го вклучи нивното име во него.

Најдобар веб-хостинг за автори, тренери, идни сопственици на деловни активности и секој друг кој сака блог за мама е опција за самостојна употреба, користејќи WordPress.

Почетна страница на хостинг A2 (кликнете за посета)


Можете да користите достапни, висококвалитетни хостинг услуги, како што се A2 Хостинг, InMotion хостинг or Siteground. Овие сигурни даватели на услуги чинат пониски од 4- $ 7 $ / месец и нудат едни од најдобрите веб-страници за писатели и блогери. Тие можат да ви помогнат да го поставите името на вашиот домен, исто така, за околу 15-20 долари годишно.

Изберете бренд што вклучува „SSL сертификат” Ова е безбедносен сертификат неопходен за безбедност и оптимизација. Вашиот домен изгледа вака: „https://www.yourdomain.com“ наместо „http: //“. Прашајте го вашиот веб-домаќин за оваа опција.

Уредникот на WordPress

Откако вашиот домаќин ќе ги постави вашите бази на податоци и блог за WordPress, одете на објавениот „примерок“ и започнете да пишувате. Проверете ги овие страници за добри упатства:

Една од најголемите работи во врска со WordPress е тоа што ги има илјадници додатоци кои ви помагаат да го водите вашиот блог.

Ова се алатки што ги инсталирате преку менито Приклучок кои ви помагаат да одржувате и извршувате различни функции. Како што растете, ќе сакате да додадете повеќе, но да се грижите. Премногу додатоци можат да го забават вашиот блог. Овие алатки исто така треба да се ажурираат од време на време.

Пример за страница за приклучоци во заднината на WordPress.
Пример за страница за приклучоци во заднината на WordPress.


Кога ја пишувате својата прва објава, под менито „Ново“, имате две основни опции: „Објави“ или „Страница“. Тие се слични, но функционираат поинаку. Објави се за редовни објави на блогови што можат да се ажурираат, менуваат и освежуваат по потреба. Вашите читатели можат да се претплаќаат на нив.

Страниците се статични објави што ретко се менуваат, како што се вашата страница „За“, медиумски комплет, вашиот етички кодекс, итн.

Вака изгледа уредникот на WordPress:

Совети за пишување одлични објави

Сега е време да ја започнете вашата прва објава. Осигурете се дека „гласот“ на вашата објава е достапен, автентичен и познавач, додека е соодветен за вашата целна публика и лажат. Изберете квалитет наместо количина. Еден авторитетен пост со 2000 зборови е подобар од четири објави со 500 зборови.

Покрај тоа, проверете дали вашите теми имаат заедничка нишка. Ако вашиот блог е добро поставен, сите ваши објави ќе бидат поврзани, но ако не, обидете се да пронајдете тема со која сè ќе се однесува, за да можете да ги поврзувате поврзаните објави во вашиот блог. Ова исто така ќе им помогне на вашите напори за оптимизација.

На секое објавување треба да бидат доделени „категорија“ и „ознака“. (Погледнете ја десната страна на сликата на уредникот погоре.)

категории се кратки, одете на теми што редовно ги покривате. Треба да ги ограничите на не повеќе од 6, но 3 или 4 е уште подобро. Моите се родителство, аутизам и нетоксично живеење. Сè друго ќе биде подкатегорија или адресирано во таа тема.

На пример, јас нормално разговарам за мојата вера во моите објави за родители. Категориите исто така ќе бидат стандардни заглавија на менито во WordPress.

Пример: Користење на категории за објава како мени за навигација во блогот.


Тагови се теми што ги покривате поретко. Овие можат да бидат подолги и повеќе фокусирани на клучни зборови. На мојот блог, „аутизам“ е категорија, додека „решенија за аутизам“ е ознака. Не сакате единствена ознака за секој пост, туку редовни теми на кои работите.

Конечно, кога пишувате, чувајте ги пасусите кратки (3-4 реченици) и ткајте во соодветни слики низ целиот тек. Овој начин на „засипување“ на вашите податоци им го олеснува скенирањето на читателите. Исто така, користете куршуми кога има смисла.

Правни проблеми

Постојат неколку правни проблеми што сакате да ги разгледате кога го пишувате вашиот блог. Овие ќе ве одржат безбедни додека одите напред:

 • Водени жигови на вашите слики - Без разлика дали станува збор за лични фотографии или графики што ги создавате, едноставен воден жиг е брз и лесен начин да ги заштитите вашите слики. Научете како да го направите ова во Канва.
 • Бидете усогласени со GDPR - Ова е закон што важи за секој што ќе се претплати на вашиот блог од Европската унија. Научете како да го поставите ова за 10 минути во Блогирање на вашата страст.
 • Чувајте го вашиот блог безбеден - needе ви треба спам-филтер, безбедност и начин да направите резервна копија на вашиот блог. Овие се опфатени во врската „18 работи“ погоре.
 • Никогаш не плагијат содржина  - Ако сакате да цитирате нечиј блог, добро е етикета прво да прашате и секогаш да ги кредитирате!

3. Изградете ја блогот на вашата мајка во бизнис

До сега, веќе сте завршиле голем дел од потребните работи за да му дадете најдобри шанси на вашиот блог да станете профитабилен бизнис. Следно, ќе ги собереме сите делови заедно за да ви помогнеме да заработувате стабилен приход.

Градење на вашата публика

Како ја привлекувате целната публика? Ви стојат на располагање неколку алатки што секој блогер треба да ги искористи за да ја зголеми својата публика:

Search engine optimization

На врвот на листата е оптимизација. Секој и секој пост што ќе го напишете треба да има единствен клучен збор, односно фраза што луѓето ја бараат. Можеби имате фраза на ум, но мора да откриете дали луѓето ја бараат.

Бесплатни алатки што можат да ви помогнат да ја откриете вклучуваат Планер на Google за клучни зборови (ќе треба да поставите сметка на Google), Ubersuggestили Пронаоѓач на KW (ограничено на неколку на ден).

Откако ќе пронајдете фраза, пребарајте во Google за поврзани прашања што луѓето ги имаат на оваа тема и додадете ги и на вашата објава. Осигурете се дека користите ознаки за заглавија (H1, H2) за да додадете наслови што го вклучуваат вашиот клучен збор и ставете го во насловот на објавата. Повторете го вашиот клучен збор и неговите варијации во вашиот пост, но проверете дали пишувањето е сè уште звучно. Користење на Yoast приклучок за совет за добивање на најдобри резултати во оптимизација.

Осигурете се дека вашата објава има врска до:

 1.  Авторитативни извори, на пример, статистички податоци од Светската здравствена организација.
 2. Други објави што сте ги напишале на оваа тема во првиот пасус.

Она што го прави рангирањето на добри клучни зборови во Google, се менува од време на време. За ажуриран преглед за тоа како да се рангирате добро во Google, прочитајте го ова пријавите од Баклинко секоја година. Важно е да ги користите и вашите клучни зборови во социјалните медиуми, особено кога споделувате објави!

социјалните медиуми

Препорачувам да изберете само 1 или 2 медиуми за социјални медиуми на кои треба да се фокусирате. За мене тоа се Фејсбук и Инстаграм.

Еднаш на социјалните мрежи, искористете ја секоја можност да научите, да експериментирате и да пробате нови работи. Бидете ваше природно јас и усогласете се со вашиот бренд што е можно поавтентично.

Јас сум тоа на Фејсбук!


Инсталирајте приклучок на WordPress што им овозможува на вашите читатели да споделуваат објави со повеќето популарни социјални платформи, дури и ако не сте на нив. Може да користите приклучок како на пр Лесно социјално споделување or Социјална брзина што помага да се поврзете со различни мрежи.

Конечно, бидете претпазливи со она што го споделувате и како ги фразирате работите. Лесно е да се биде погрешно протолкуван и ставен на црната листа во денешната клима. Бидете искрени и автентични, но почитувани пред се.

Билтен за е-пошта

Редовен билтен за е-пошта ќе ви помогне да бидете во контакт со вашата публика, да објавувате соопштенија, да понудувате повеќе совети и многу повеќе. Можете да користите услуга за е-пошта за маркетинг како MailChimp or Mailerlite да започне.

Пример: Прегрнување на несовршената сметка на MailChimp.


Вашиот билтен не мора да биде фенси, само корисни информации што редовно и ги испраќате на вашата публика (т.е. на секои 2 недели). За да ги натерате луѓето на вашата е-пошта, креирајте вредна бесплатна ставка, таков лист со информации („Топ 10 совети за нови родители“) и промовирајте ја на социјалните мрежи.

Видео настани

Порано или подоцна, скоро секој блогер треба да добие видео. Вашите опции овде се неограничени, од кратка приказна на Инстаграм до 60-минутни настани на Фејсбук во живо, до која било должина на вашиот сопствен канал на YouTube. Добра практика е да се чувствувате пријатно пред камерата и тоа ќе помогне да се утврди вашиот авторитет.

Пример: Една од моите сесии во живо на ФБ.


Може да проверите еден од моите  Фејсбук живее за тоа како да ги остварите своите цели.

Воспоставување на авторитет

Треба да станете авторитет во вашата лажат за да управувате со сообраќајот. Како можете да го сторите тоа покрај социјалните медиуми? Еден клучен начин е да се изградат вистински односи со луѓе во сродни ниши. Можете да го направите ова на неколку начини:

 •  Блогирање пост за гости - Вметнете блогови со голем сообраќај во вашата лажат кои одговараат на тонот на вашиот блог. Прегледајте ги нивните упатства за доставување и добро разгледајте ги нивните објави за гости. Клучот за управување со сообраќајот е да се осигурате дека имате врска во гостинскиот пост до соодветна ваша објава доколку е дозволено.
 • Конференции за блогери - Присуството на конференции за блогери ви помага да се поврзете со блогери и брендови, плус ќе научите ажурирани вештини и практики за блогирање.
 • Размислете локално - Погледнете ги локалните места што одговараат на вашата експертиза, како што се јавни ТВ мрежи, радио станици, подкасти и настани што можете да ги пласирате додека учествувате.
 • Придружете се на групите на Фејсбук посветени на вашата лажат - Безобразно е да се промовира вашиот блог во групи, но можете да споделите што знаете и да се воспоставите како авторитет. Следете ги или пријателувајте ги луѓето со кои сакате да изградите вистинско пријателство.

Идеи за монетизација за вашиот блог за мама

Успешните блогери велат дека треба да имате 7 потоци на приходи. Со блог, може да биде лесно како овие вообичаени патишта за приходи за блогерите:

1. Спонзорство

Брендовите плаќаат на блогерите да промовираат и објавуваат објави, социјални споделувања и многу повеќе. Некои дури купуваат рецепти или фотографии од квалификувани блогери. Повеќето блогери започнуваат со преглед на производи бесплатно, бидејќи го градат своето портфолио и многумина работат со инфлуенсер мрежа, како на пр. Колективна пристрасност, откако ќе бидат доволно големи.

2. Огранок маркетинг

Кога ќе се приклучите на придружна програма, заработувате приходи за сè што продавате преку вашите придружни врски. Amazon.com е една од најпрепознатливите и наједноставните. За поголеми блогери, мрежите сакаат Shareasale и МедијаВајн создадете профитабилен пасивен приход за блогерите.

3. Создавање производи за продажба

Блогерите кои имаат поглед кон дизајн или духовитост создаваат маици или чаши преку компании како Teespring. Другите создаваат календари, списанија и е-книги што се однесуваат на потребите на нивната публика или измислуваат нешто сосема ново!

4. Слободна работа

Користете го вашиот блог, фотографии и објави на гости за да го изградите портфолиото. Откако ќе имате искуство под појас, можете да започнете да пишувате за други за плата, да маркетингувате на социјалните мрежи или да продавате фотографии на куќи со залихи. Многу блогери стануваат и виртуелни асистенти или веб-дизајнери.

5. Курсеви за настава

Ако имате одредена вештина, научете ја со видеа, е-книги и / или група за поддршка или користете платформа како што е Учени да се создаде курс.

6. Директно продавање

Многу влијатели ги користат овие готови деловни можности ако производот директно им служи на нивната целна публика. На пример, бренд со протеини во прав може да работи добро на блог за фитнес.

7. Тренер

Многу блогери развиваат експертиза или се сертифицираат во одредена област и ги претвораат своите блогови во бизнис за тренирање.
Како што можете да видите, блогот на вашата мајка може да биде не само место за споделување на вашите мисли за родителството. Може да биде основа за просперитетна кариера - и не само како писател! Блогирањето обезбедува различни претприемачки, хонорарни и други можности ако одвоите време и се грижите да го испланирате исто како бизнис.


Успешни приказни: Популарни мама блогери

Еве неколку мои лични омилени и како тие ги заработуваат своите приходи:

1. Бренди erетер 


Бренди erетер од Мама знае сè, пишува за преминот од самохрана мајка родител во омажена мајка на новороденче и растечка ќерка. Таа е исто така тренер за блогирање, води заедница за блогирање и има напишано неколку е-книги и книги.

2. Вера Свини и Одри Меклеланд


Вера Свини и Одри Меклеланд започнаа со свои блогови пред повеќе од една деценија. Тие станаа деловни партнери и сега управуваат со Дозволата за метежот, што им помага на луѓето да напредуваат наоѓајќи рамнотежа помеѓу работата и животот. Вера и Одри сè уште работат со бројни брендови со големи имиња, домаќини на настани, предаваат на конференции и многу повеќе!

3. Амирах Мартин


Амирах Мартин од 4 Hats & Frugal пишува за уживање во семејниот живот со буџет, но тоа е само врвот на ледениот брег. Таа споделува како да избега од долг и да напредува со тесен буџет. Таа е толку голем обожавател на „Војна на Starвездите“ што покрива бројни настани на црвениот тепих, па дури и глумела во рекламата на „Војна на Starвездите“ за „Таргет“.

4. Лиа Сегеди


Лиа Сегеди од Mamavation.com е активистка блогерка која започна со споделување на своите тајни за губење на 100 килограми и помагање на мајките да се вклопат.

Денес, таа работи во движењето за органско живеење и се консултира со големи компании за производство на храна и законодавци за да ја зачуваат безбедно храната на нашите деца.

Конечни Тогухти: Дали блоговите за мама сè уште се релевантни денес?

Многу се зборуваше за тоа дали блоговите се сè уште релевантни. Тие се, но природата на блогирањето се промени.

Луѓето не трчаат по блогови за мама за да слушнат најнови информации за тоа како некој го воспитува своето дете. Наместо тоа, тие бараат вредна содржина и нови погледи што ќе им помогнат да ја подобрат сопствената состојба.

Тоа значи дека вашиот блог треба да биде полн со корисна, единствена содржина оптимизирана само за вашата целна публика.

На пример, мојот блог е насочен кон мајки кои растат аутистични деца и обезбедува холистички стратегии за да им помогне на своите деца - и на самите нив - да напредуваат.

Ако обезбедите уникатна содржина направена по мерка на одредена публика, имате добра шанса да заработите за живеење од вашиот блог или директно од блогирање или од придружна деловна активност.

Наоѓање рамнотежа: Семејство и работа

Балансирањето на вашиот приватен живот и вашиот блог е незгодно. 

Сè што ставате на интернет за вашите деца може да се најде, затоа заштитете го вашето семејство со поставување граници сега.

 • Можеби сакате да ги оставите нивните вистински имиња исклучени од вашиот блог и да користите прекари.
 • Не сакате да споделувате ништо срамно или што може да започне борба со вашиот значаен друг.
 • Ако решавате чувствителни прашања, како што е воспитување дете кое го мокри креветот, размислете за решавање на можни прашања од читателот, наместо да ги објавувате проблемите на вашето дете на Интернет.

Сега кога знаете што да направите за да ја пронајдете вашата целна публика, поставете блог користејќи WordPress, промовирајте го и донесете приход како мама-блогер. Се надевам дека мојот водич ви пружи задоволство од читање и мотивација да започнете свој блог. Со среќа!

За Џина Бадалати

Гина Бадалати е сопственик на "Негувањето", блог посветен на поттикнување и помагање на мајки на деца со посебни потреби и ограничени диети. Гина блогира за родителите, ги подига децата со пречки во развојот и живее без алергија повеќе од 12 години. Таа е блогери на Mamavation.com, и има блогови за големите брендови како Свила и Глутино. Таа исто така работи како текстописец и амбасадор на брендови. Таа сака ангажирање на социјални медиуми, патување и готвење без глутен.

Поврзете се: