SOS Dead Blog! Како да го обновите вашиот блог во 10 лесни чекори

Член напишан од:
  • Совети за блогирање
  • Ажурирано: Jul 17, 2019

Вашиот напуштен блог сега е во рацете на спамери, крекери и секакви „убави“ луѓе на Интернет. Тешко е да се борите против поривот да ја повлечете косата и да викате сами за да дозволите вашата напорна работа да изгние на мизерниот начин. Знам како оди затоа што поминав низ сето ова - ве прави безнадежни и подготвени да фрлите во пешкир.

Но, дали навистина е крај на тоа? Дојде време да се фрли сè и да почне свеж?

Јас би рекол - НЕ. Потсетете се приказната за фениксот, митска птица која се врати во живот од сопствената пепел, поубава отколку што било досега.

Ова не е време да се подготвите за погреб. Ова е време да се тркалаат вашите ракави и да се дојде до работа.

Youе ви покажам како во 10 лесни чекори што си ги направив да ги вратам долго-заборавените блогови. :)

Чекор #1 - Исчистете ги меселите

Првото нешто што го правите кога ќе купите автомобилот од вториот пазар е - да го исчистите и поправите сето она што треба да се санира. Во овој момент треба навистина да се фокусирате на отстранување на сите спем-пораки, а потоа да го ажурирате вашиот CMS и на крај да поправите нешто што може да биде прекинато - линкови, страници, приклучоци, слики итн.

Знам дека некои блогери можеби ќе ви кажат да го ажурирате вашиот CMS како прво нешто, потоа да ги ажурирате приклучоците и само тогаш да го исчистите спам. Но, би советувал против тоа: обично спам ја преоптоварува вашата база на податоци и го успорува серверот, а ажурирањето и ажурирањето се такви деликатни задачи што не можете да си дозволите ризик од корупција на датотеки, исцрпување на меморија и каков било вид на грешка во PHP таму што ја завршува до вашата веќе тешка работа.

Дали работите прво, тогаш можете да ја надградите Вашата околина!

Совет

  1. Користете алатка за проверка на прелистувачот за да ги разгледувате грешките на вашата веб-страница.
  2. Користете Вриска жаба (бесплатна верзија) да го индексираат вашиот веб-сајт и да најдат прекинати врски

Чекор #2 - Проверете ги рантовите

Проверете ги сите, но обрнете посебно внимание на вашата позиција во SERP-овите преку повеќе пребарувачи. Светот на веб пребарување сака свежи содржини и веб-сајтови кои добиваат постојан сообраќај и се споменува, па вашиот блог може да се retrograded во SERPs од датумот беше последно активен.

Користете Alexa.com за да видите колку сообраќај доаѓа. Доколку имате инсталирана аналитика, можете да ги следите трендовите за избраниот опсег на датуми. Можете да го направите ова со Piwik, OWA и Google Analytics. Други (бесплатни) алатки кои ви заштедуваат време и енергија се аналитичарот на веб-страницата на Woorank (Лајт), Алатките за веб-мастеринг на Бинг и Алатката за оптимизација на софтвер со отворен извор во AppHarbor.

Зошто се грижи за рангирањето?

Мора да бидете сигурни дека вашиот блог сè уште добива резултат од корисниците. Тие само може да се запослени (bouncers), но сепак тие се луѓе кои мислат дека вашиот блог може да биде доволно интересен за да ја плати барем кратката посета.

Оценувањето за рангирање ви кажува многу за здравјето на вашиот напуштен блог и колку работа ќе ви треба за да ја вратите на својата стара слава. Не прескокнувајте го овој чекор.

Чекор #3 - Поставете стратегија за опоравување

Не само за рангирањето, туку и за самиот блог. Sorryал ми е што го истакнав тоа, но видов дека блогерите се фокусираат повеќе на ранг-страниците отколку на блогот што го водат и тоа е добро, не е здрав избор ако сакате вашиот блог повторно да блесне.

Еве три совети што ги користев за да ги вратам моите блогови:

1. Закрепнете коментари и стапи во контакт - Пронајдете стари коментари и одобрете нешто логично во редот на спам, а потоа стапете во контакт со веб-администраторите. 'Llе видат дека сте живи и приемливи и тие ќе се вратат на посета. Ова е шанса да се лојализираат нови читатели!

2. Мрежа со стари читатели - Вратете се на нивниот стар интерес за вашиот блог. Ова може да потрае некое време и повеќе контакти, но сигурно е начин да ја вратите старата читателска публика и да заработите повеќе читатели преку зборот за уста.

3. Испратете ги вашите контакти - Можеби во минатото сте биле ангажирани во разговори со вашите читатели или пријатели што сте ги направиле преку Интернет преку вашите блогови и медиумите поврзани со тоа. Оди зграби ги овие адреси и пукај им е-пошта прашувајки како биле и им дозволуваш да знаат дека твојот блог е повторно во живот! Некои адреси може повеќе да не работат, некои контакти може да не одговараат на сите, но сепак ќе добиете повратни информации.

Сепак, вашата стратегија за обновување не треба да се однесува само на вашата содржина. Направете малку простор за дизајнот на вашиот блог, старите контакти и резултатите од оптимизација. Повеќе за овие други фактори во следните чекори.

Чекор #4 - нов дизајн

Ангажирајте веб-дизајнер или направете го самиот образец, но проверете дали сте се ослободиле од старата тема, бидејќи може да се поврзе со напуштање на вашиот блог. Ова е природна психолошка реакција на навика и се одвива кога корисниците постојано го гледаат истиот дизајн сè додека не стане една работа со вашиот блог. Новиот дизајн го „разбуди“ вниманието на вашиот читател и им помага да гледаат повеќе и подобро во вашата содржина, но можете да им помогнете да се поврзат подобро ако ги примените принципите на психологијата на веб-дизајн и додадете обрасци и модели на читање на влијателните бои и корисници истражувања

На каков било начин, новиот дизајн ги предупредува интернет корисниците дека вашиот блог живее нов живот и дека се грижите за корисничкото искуство.

Чекор #5 - ревизија на содржината

Проверете ја содржината и видете дали можете да ја подобрите. Не прават грешка да избришете сè и да започнете одново: вашата стара содржина е дел од историјата на вашиот блог и сè уште може да има читатели што го бараат тоа. Ако не го прескокнавте чекорот #2, знаете кои стари постови сеуште се добивање на сообраќај, споменувања и линкови, затоа не ги отстранувајте или ќе завршите со фрустрирани корисници што нема да се вратат и со многу грешки во 404.

Не отстранувајте ја старата содржина - ажурирајте ја! Додадете нови врски и ресурси, ако тоа помогне да се рангира подобро и привлечете нови читатели. Постојат многу техники за да ги вратите вашите стари натписи во златно доба, од повторно споделување на нив на Твитер и Фејсбук до поврзување на истите во вашите гости. Метју Вудвард го стори тоа како дел од ревизијата за оптимизација - кликнете овде за да видите што точно направи.

Чекор #6 - нова содржина

Очигледно е дека за да го оживеете вашиот блог, треба да го ажурирате. Напишете нова свежа содржина, вклучете се со вашите читатели веднаш штом ќе погледнат, коментирајте или претплатете се на вашиот билтен. Можете дури да ги репакувате старите натписи како е-книга на PDF или презентација со коментар на вашите најнови совети за темата.

Друга стратегија што можете да ја користите е да прифатите гостин мислења секој месец. Getе добиете повеќе читатели од гостинскиот писател на посетители, додека писателот добивате поголем сообраќај од вашиот. Мислењата за гости им даваат на вашите читатели различни ставови и експертиза што ќе ги задржи ангажирани и ќе се вратат повеќе.

Прикажи ги луѓето и пребарувачите дека вашиот блог е жив и удира!

Чекор #7 - Социјална медиумска активност

Создадете сметки за социјални медиуми за вашиот блог и започнете со промовирање, но не запирајте на тоа. Знаете, корисниците на социјалните медиуми не ги сакаат продажните места и тие само може да ги игнорираат вашите напори. Наместо тоа, фокусирајте ги вашите објави нивните потреби:

  • Кажете им дека сте повторно на работа и прашајте ги новите работи што сакаат да ги видат на вашиот блог.
  • Додадете бесплатни совети со секоја промотивна порака што ја објавувате - без разлика дали тоа се неколку совети токму таму на Фејсбук или Твитер, врска до надворешен (корисен) ресурс во вашата лажат и неколку прашања за да предизвикате повратна информација на следбениците и да ги вклучите.

Направете ги вашите мислења корисни за луѓето кои бараат одговор. На социјалните медиуми, како на веб-пребарување, корисниците бараат решенија за нивните специфични потреби. Направете го вашиот блог што решение, без разлика дали е преку вашата стара (ревидирана) содржина или вашите нови објавувања. Ова исто така ќе ја зголеми вашата стапка на поврзаност, што нè носи на следниот чекор.

Чекор #8 - Следи ги резултатите

Можеби прво ќе се осиромаши, бидејќи блогот полека ќе ја поврати популарноста со текот на времето, но следење на вашиот сообраќај и имплементацијата неделно е клучно да се следи процесот на „воскресение“ и да се процени вашата стратегија.

Сообраќајот и ангажманот не можат да се вратат преку ноќ. Потребно е време и работа од ваша страна за да може да работи. Дерек Халперн во DYThemes сугерира да го подобрите вашиот блог конверзија стапка преку тргнете во форми, страници на ресурси (или мислења со корисен член кругови-ups) и да се намали "средена". Користете чист распоред, одржувајте ги вашите објави на блогот до-точка и вашиот блог заработува плус поени во намалена стапка на отскокнување и враќање на посетителите.

Понекогаш подобрувајќи ги вашите резултати, потребно е да се развие нов производ или услуга или забавна функција за да привлечете нови читатели покрај вашите стари линкови. Повеќе за тоа во следниот чекор.

Чекор #9 - направете го тоа посебно!

Нуди бесплатен или бесплатен сервис. Тоа ќе биде предност за вашиот блог и ќе го истакне. Разликувајќи се од толпата е можеби најтешката задача за еден блогер, но може да се направи под услов да продолжите да работите според најдоброто од вашите можности. Полека, напорите ќе се исплатат.

Неколку идеи

  • Развијте една тема за која често пишувате во е-книга можете слободно да се дистрибуирате на вашиот блог.
  • Поставување a месечен натпревар и ги покани вашите читатели да учествуваат. Можете да добиете креативни со награди и можете да ги искористите социјалните медиуми за зборовите од уста.
  • Зачленување е-билтен да им обезбеди на вашите читатели екстра вредна содржина и да ги вклучат во сите интеракции за кои мислите дека ќе се ангажираат и ќе ги лојализираат.
  • Креирај бесплатен е-курс преку е-пошта или веб-базирани со форум каде студентите можат да комуницираат.

Оваа содржина има потенцијал да вирусира и да ви донесе стотици линкови, исто така. Не ја потценувајте моќта на специјалните постапки - се знае дека читателите сакаат да бидат расипани. ;)

Чекор #10 - Чувај го жив

Не дозволувајте да умре повторно! Бидете претпазливи во врска со вашиот блог, поставете го вашиот календар за да одвоите време за тоа во текот на неделата. Ако користите WordPress, можете дури и да инсталирате Редакциски Календар или сличен приклучок за пишување и распоред на вашите мислења, така што ќе можете да го покриете месецот хомогено.

Повратните информации се напорна работа, но одржувањето на вашиот блог здрав треба постојано внимание и посветеност. Опасноста да го оставите вашиот блог зад себе во одредени периоди може да биде голема, одложувањето може да го погоди вашиот одбор и писателскиот блок. Не дозволувајте овие проблеми повторно да го стават вашиот блог во гроб. Ако поставите реални цели, наместо да се претерувате себеси и да го канибализирате вашето време со премногу задачи, ќе откриете дека тоа може да се изврши и дека всушност можете да задржи твојот блог жив со закажување неделни мали, лесни задачи.

Јас го направив тоа со моите блогови. Сега твојот ред. :)

За Луана Спинетти

Луана Спинетти е слободен писател и уметник со седиште во Италија, и страсен студент по компјутерски науки. Има средношколска диплома по психологија и образование и присуствуваше на 3-годишен курс по уметност на стрипови, од каде дипломира на 2008. Како мулти-фацетирана личност како што е, таа разви голем интерес за SEO / SEM и Web Marketing, со посебен наклон кон социјалните медиуми, а работи на три романи на нејзиниот мајчин јазик (италијански), за која се надева дека инди објави наскоро.