Како да напишете (најмалку) една голема содржина на една недела постојано

Член напишан од:
  • Совети за блогирање
  • Ажурирано: Јуни 25, 2019

Мразам пишување. Пишувањето на англиски есеи е дефинитивно најомразената домашна задача за време на училишните денови. И, се обложувам дека многу од вас блогери се исто како мене.

За жал, добра содржина е столбот на блогирањето (и во многу случаи, веб-маркетинг) успех. Креирањето на добра содржина постојано е само премногу витална задача да биде игнорирана за блогерите и веб-пазарот.

Колку што мразам да пишувам, во минатото напишав стотици статии на моите веб-страници и блогови. Исто така работев со десетина хонорарни преведувачи и професионални писатели од различни земји на бројни проекти. Вистината е, всушност можете да создадете одлична содржина на интернет без љубов во писмена форма.

Во овој пост, ќе откријам моќна техника во шест едноставни чекори (и сите специфични алатки) кои редовно ги користам за креирање добра содржина.

Ајде да почнеме!

6 чекори за пишување на голема содржина постојано

Чекор 1. Имајте добра референтна листа

Flipboard

Прво, ќе треба да имате листа на добри референтни блогови (или сајт или иконите) во вашата индустрија. На пример, ако пишувам блог за оптимизација, Оптимизација на книги, Дестилиран блог, и Пребарување Engine Land би биле некои одлични примери како моите референтни сајтови; Тим Соуло, Дејвид Саливен, и веројатно Ранд Fishkin ќе бидат моите личности. Направете навика да ги читате наведените блогови или личните Twitter / Linkedin акции редовно. Читам рудникот барем еднаш неделно, но знам дека некои момци го прават тоа почесто.

Ги искористуваме придобивките од алатките за управување со содржини - тоа е најефикасниот начин за да се обезбеди постојан проток на информации од вашите блогови или лицата кои се наоѓаат на листата. Лично, Feedly и Flipboard работа најдобро за мене. Јас ги користам Flipboard за да ги следам акциите на моите омилени личности (тие се како мојот виртуелен ментор) и го користам Feedly на мојот iPad за следење на авторитетните блогови во мојата индустрија. Верувам дека Твитер, Google Читач, претплати за е-пошта, Flud News, Pinterest, па дури и Фејсбук треба да работат исто; но сега, Feedly и Flipboard остануваат како мои омилени.

Во случај да се прашувате колку блогови или лица треба да ги следите (како што филтрирањето на интернет-шум е важно од овие денови) - не поставувам никакви ограничувања на мојата листа, но речиси и да немам повеќе од триесет години. Јас, исто така, ќе предложи да ја разгледате и исчистите вашата листа еднаш на шест месеци (верувајте ми, без разлика колку активни тие биле на почетокот, некои блогови само ќе заминат мирно после некое време).

Чекор 2. Креирај каталог на интересни наслови

Мојот веб-референца за Evernote

Сега, откако ќе ја имате листата на блогови или лица што ќе следат; и, го читате редовно; време е да се направи домашна задача.

Ископирајте ги насловите на статиите кои имаат високи социјални оценки (на пример, 100 Retweets или 200 Фејсбук сака или така натаму) во едноставен бележник или табела со Excel. Овие наслови се теми кои добро резонираат со вашата целна публика. Тогаш ќе создадеме содржина околу овие идеи во подоцнежна фаза.

јас користам Evernote и Evernote Web Clipper за оваа задача (проверете ја сликата погоре, тоа е дел од она што го имав на декември 2012). Ми се допаѓа како мојата Evernote клипче содржина и лични белешки беспрекорно синхронизираат помеѓу мојата десктоп, лаптоп и таблет. Ви препорачувам да го пробате ако не сте.

Чекор 3. Филтрирајте ги и избирајте популарни наслови

Стив Џобс еднаш славно рече: Добри уметници копија, одлични уметници крадат (но ве молиме избегнете плагијат).

Овој принцип го водеше починатиот Стив Џобс во дизајнирањето на Макинтош и градењето највредната компанија во нашата историја. Тоа е, исто така, (малку) точно кога станува збор за пишување одлична онлајн содржина премногу.

Со собирање листа на популарни наслови поврзани со вашата индустрија, сега треба да имате "каталог на инспирација".

Скенирајте низ листата неделно и изберете барем еден како предмет за пишување во неделата. Изберете теми со кои сте особено вознемирени или искусни. Идејата не е да се украде авторското писмо во целост. Наместо тоа, она што го сакаме се добри наслови кои понатаму можеме да ги подобриме со нашите искуства и / или различни точки на гледање.

Дали имате специфично искуство со избраната тема? Дали силно не се согласувате или не се согласувате со мислењето на оригиналниот автор? Можете ли да ги подобрите оригиналните статии со повеќе примери или факти? Дали имате дополнителни предлози за алатки и други ресурси за авторите?

Ако вашите одговори на горенаведените прашања најчесто се, тогаш високи шанси дека веќе имате некои добри идеи за тоа што да напишете следно.

Чекор 4. Наслови, точки на куршуми и детали

Член пишување водич
Мојот резиме за овој член

Јас ќе се претпостави (треба да!) Дека сега имате неколку наслови за да напишете.

Тоа е конечно време да се направи некои вистински пишување.

Исто како што мојот професор по англиски јазик ме научи за есеи кои пишуваат во училишни денови, најефективниот начин на кој најдов да напишам статија е да го користам

  1. Преглед и куршум поени за структурата на вашиот напис; и,
  2. Петте W и One H (кој, кога, што, каде, зошто, како) за деталите.

На пример, тука е она што нормално ќе го направам, во овој конкретен редослед, кога пишувате статија.

Користете едноставни наслови за да ги опишете ставовите; користете куршум поени за да се елаборира за она што секој став ќе содржи. Измените на насловните страници и поднасловите да бидат попривлечни. Напишете ја структурата на статијата за да бидете сигурни дека тоа тече непречено - да го промените наредбата на став ако е потребно. Кога главната рамка на статијата е завршена, наполнете го секој параграф со детали за тоа кој, кога, што, каде, зошто и како.

Имаат сет од наслони примероци (или некои го нарекуваат хакове) помогни многу.

Време себе - додадете малку притисок за вашето пишување може да помогне.

Понекогаш поставував цели како што се 'заврши овој 1,500 член во 3 часови' и го користам тајмерот на мојот телефон за да си натерам да пишувам во претходно поставената временска рамка. Бидејќи сето тоа е за сите пишување ефикасност, Верувам дека треба да бидеме малку повеќе чувствителни на времето и да бидеме специфични со нашите цели.

Чекор 5. Додавање додатоци: видеа, слики, аудио, графики, итн

Како што пишуваме и ги објавуваме нашите содржини на интернет, нема смисла да се ограничиме себеси со зборови. Исто како она што го гледате во овој блог пост, секоја статија за поддршка треба да биде додадена која било придружна графика, видеа, фотографии, презентации и слајдови.

Лично, сакам фотографија, па немам проблем со добивање на оригинални слики со висока резолуција од моите колекции. Но, во ред е ако не уживате фотографирање, има многу добри места каде што можете да добиете прекрасни слики - Фликр, Бесплатни дигитални фотографии, Мртовечница датотеката, и Барај со слики - само да именуваме неколку. Ако сакате повеќе, ние составивме листа на 20 + веб-страници каде што можете да најдете бесплатни висококвалитетни слики.

Што се однесува до видеа, добро, YouTube и Vimeo се дефинитивно најдобри два извори.

Чекор 6. Доказ за читање, објавување и преглед

Исповед: Јас навистина не го правам тој голем дел од доказот за мојата работа. Сетете се дека мразам многу да пишувам? Наместо да трошам време за фино подесување на моето пишување, секогаш се трудам да трошам повеќе време на истражување и студирање; надевајќи се дека фактите и корисноста на мојата статија ќе ги надминат граматичките грешки.

Сепак, вистината е, треба да направам повеќе доказ за читање и да пишувам подобро англиски. И, така и ти.

Последниот чекор во пишувањето на вашата статија е доказ за читање, проверка на правопис и граматика (го користам По крајниот рок за оваа задача), објавете го и прегледајте го на вашите прелистувачи. Некои би ги прегледале своите статии во различна верзија на прелистувачи и големини на екранот за компатибилност, но се додека вашиот блог работи на правилно дизајнирана тема мислам дека треба да бидете безбедни.

Завиткување: конечна пресврт и совети

Еве финален пресврт пред да го завршам овој напис.

Како што многумина од вас можеби претпоставуваа - да, овој напис е напишан врз основа на истата техника што ја објаснувам овде.

Иако ја користам оваа техника за некое време, никогаш не помислив да го напишам ова додека не го инспирирам Нил Пател (успешен сериски претприемач и ефикасен писател) Едноставен план за пишување на моќен блог пост за помалку од 2 часови, која е инспирирана од друг напис на Памела Вилсон на CopyBlogger.com Едноставен план за пишување на еден моќен дел од онлајн содржини неделно.

Гледаш, оваа техника работи и се користи од страна на искусни блогери и професионални писатели.

Со читање на овој блог пост до оваа точка, веќе сте се опреми со нова, моќна техника практикувана од многу други големи писатели.

Единствениот совет што ќе го дадам следно е 'Започни!'. Ајде, направи нешто! Започнете блог, да изградиш листа, да напишеш некои контури, да ги наполниш некои детали до твоите статии ... колку повеќе го правите, толку повеќе ја практикувате техниката; колку повеќе вежбате, толку поефикасно ќе пораснете во писмена форма; и, колку побрзо ќе започнете, толку побрзо вашиот блог ќе биде исполнет со постојан проток на одлична содржина.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.