Како да започнете Блог за храна со WordPress

Член напишан од:
 • Совети за блогирање
 • Ажурирано: ноември 28, 2018

Затоа одлучивте да живеете со блог за храна со полно работно време?

Прекрасно!

Знаете ... многу блогови што ги заработуваат приходите од 6-фигура денес беа изградени од некој како тебе, со ништо друго освен непопустлива страст за нивната ниша.

И јас сум воодушевен што го земате вашиот прв чекор денес. Значи, ајде да започнете.

Избор на име на домен, веб-домаќин и градител на сајтови

За да започнете блог за храна, првите три работи што ви се потребни се:

 1. А името на доменот
 2. Хостинг
 3. Градител на сајтови

Прво доаѓа доменот. Едноставно кажано, името на вашиот домен е вашата веб адреса.

Многу луѓе се грижат за користење на "клучни зборови" во името на доменот, така што Google го покажува на врвот кога корисниците бараат за тие клучни зборови.

Сепак, присуството на клучниот збор во името на доменот повеќе не влијае на алгоритмот на пребарувачот.

Значи, ако сакате да отворите блог за палео храна, не мора да го повикувате вашиот блог paleofood.com. Најмалку, тоа не ќе ви даде никакви оптимистички поени.

Тоа, рече, тоа е сосема зависи од вас каков вид на име на домен ќе го изберете.

Исто така, мора да знаете дека е во ред да започнете блог за храна и да го користите вашето име како име на домен. Значи, ако сте Џејн До, OKAY е да го повикате вашиот блог за храна JaneDeo.com.

На тој начин, ќе имате повисоки приходи на долг рок, бидејќи по некое време, ќе станете популарен бренд во вашата лажат. Може и да станеш влијателен.

Одличен пример за таков личен бренд е influencer за поддршка на корисниците, Шеп Хикен. Тој лесно можеше да го нарече својот блог, "customersupportadvice.com".

Ќе ја добиете идејата, нели?

Добро.

Откако сте ја одбрале име на домен, можете да користите име на домен регистратор услуга како namecheap да го резервирате. Или, исто така, можете да го купите од вашиот хостинг провајдер, ако тие нудат еден. (Многу од нив дури и даваат бесплатни домени со годишни планови.)

Откако ќе го добиете името на доменот, треба да најдете сигурен WordPress домаќин за да направите вашиот веб-сајт во живо.

Постојат многу веб-домаќини за да изберете, а многу од нив доаѓаат со успешни WordPress пакети, како и. Разликата помеѓу нормалната хостинг профил на WordPress и управуваната сметка за хостинг на WordPress е дека во вториот, хостинг провајдерите се грижат за безбедноста на вашиот сајт и го задржува вашиот сајт актуелен со најновата верзија на WordPress.

Подолу, јас сум препорачува овие клиент-пријателски хостинг провајдери. Сите врски укажуваат на преглед на Џери.

 • Siteground - Премиум хостинг избор со добра поддршка на клиентите.
 • InMotion хостинг - Многу сигурен веб-домаќин, дом на BuildThis.io.

Веб-домаќините може да бидат евтини како $ 3.99 / месец и како скапи како $ 29 / месец. Слободно да започнете ја вашата веб-страница со планот за влез на ниво, а потоа плаќајте повеќе додека вашиот сообраќај расте.

Со веб-домаќин и името на доменот, следното нешто што треба да го изберете е платформа за градење на вашиот сајт - или градител на сајтови.

Забелешка: Модерни веб градител (т.е., Wix веб градител) пакет домен и хостинг платформа заедно.

Во ова упатство, ние се полагаме на WordPress CMS.

Само-домаќин наспроти WordPress.com

Најлесен начин да се разбере разликата помеѓу само-домаќин и сметка на WordPress.com е да се погледне како ќе се појавуваат вашите URL-адреси со секоја од нив.

yourfoodblog.wordpress.com

Or

yourfoodblog.com

Првиот е веб-страница која слободно е хостирана со WordPress.com. Очигледно, WordPress е брендиран насекаде.

Вториот - yourfoodblog.com - е само-домаќин веб-сајт кој е независен во вистинска смисла.

Веб-страница која слободно е хостирана со веб-страницата на WordPress.com е за вас ако:

 • Вие сте САМО хобистички блогер
 • НЕ сакате да ... или не сте сериозни во врска со тоа што живеете онлајн
 • Вие не се грижите за вашиот личен бренд
 • Вие сте задоволни со различните ограничувачки опции, како што нема поддршка за приклучоци и други
 • Вие не сакате да продавате реклами на вашиот сајт (барем не додека не станете високо-сообраќај веб-сајт)

Ако тоа не е случај, отидете на веб-страница на WordPress, која се одржува самостојно. Со тоа ќе ви овозможи да ги искористите илјадниците WordPress теми и приклучоци
(и слободни и платени) и да се изгради веб-сајт кој можете да го извршите и да ја зголемите.

Со тоа, целата логистика е надвор од патот.

Сега сте подготвени да започнете да го градите вашиот блог. За ова, ќе ви треба тема и неколку приклучоци.

Најдобрите WordPress блог теми и приклучоци

Бидејќи вие само што почнувате со вашиот блог, и бидејќи тоа ќе биде некаде пред да почне да прават пари за вас, во ред е да почнете со бесплатна тема.

Слободни теми

Еве три бесплатни теми за храна на WordPress, кои можете да ги изберете:

1. Dyad

Демо и детали

Dyad е прекрасна тема за храна блог со прекрасен распоред на блог. Ги задржува сликите во центарот на вниманието, што е многу посакувана карактеристика за темата на блогот на храна. Исто така, ќе го сакаш лизгачот на гигант почетната страница што можете да го одберете за да ги прикажете вашите најдобри рецепти. Исто така, тоа е од Automattic (компанијата зад WordPress.com), па можете да бидете сигурни дека се придржува до највисоките стандарди за кодирање и квалитет.

2. Kouki

Демо и детали

Kouki е за вас ако сакаш празни места и преферираш зен и минимален дизајн. Kouki користи одличен фонт и ги прикажува сликите многу елегантно. Клуп е со еден од бесплатните рецепт додатоци (препорачано подолу), и треба да бидете подготвени да одите во живо со вашиот блог за храна.

3. Veggie Lite

Демо и детали

Veggie Lite е уште една едноставна тема на WordPress за блогерите за храна. Има фокусиран распоред кој ќе го привлече вниманието на вашите читатели. И со сите нејзини празни места, им овозможува на вашиот веб-сајт да дише и е лесен за очите.

Проверете повеќе бесплатни теми за блог од храна од Репортерот WordPress.org.

Платени теми

Сега - бесплатни теми се добри за почеток, но ако имате буџет и може да приспособите тесна премиум-храна тема, со сите средства, купи еден.

Визуелната привлечност на блогот на храна игра голема улога во неговиот успех. Еве три теми за наводнување за да се провери:

1. Cook'd Про Тема

Демо и детали / Цена: $ 129

Cook'd Pro е блескава WordPress тема за храна која изгледа одлично на сите уреди. Како што можете да видите во горенаведената снимка, таа се фокусира на сликите.

Исто така, таа е изградена на рамката Genesis, за која се знае дека е брза и лесна. Рамката Genesis, исто така, доаѓа со посебен панел за подесувањата за оптимизација и за други поставувања на поставување.

Забележете дека темите на Битие ги носат само карактеристиките што ви се потребни; тие не доаѓаат со премногу ѕвона и свирки. Тоа, рече, тие ја вршат својата работа убаво.

на Дневен Антена тема е уште една тема за Битие што треба да ја проверите. Тој е напојуван од стабилноста и брзината на рамката Genesis и користи привлечен, елегантен рамен дизајн
тоа е целосно одзив.

2. Храна Блог тема

Демо и детали / Цена: $ 39

Темата за храна блог доаѓа од NimbusThemes. Она што најмногу ми се допаѓа во врска со темата која не е визуелна, е тоа што темата е фокусирана на брендирање.

Храна блог Тема бродови со додаток Рецепт картичка WordPress кој ви овозможува да додадете SEO-пријателски рецепти на вашиот блог. Блогерите за храна се изградија некои одлични веб-сајтови со оваа тема.

3. YumBlog тема

Демо и детали / Цена: $ 125

Ова Up теми производ е лесно еден од најпознатите продуциран WordPress храна блог тема. Доаѓа со сопствен шаблон за рецепти и исто така ви овозможува да ги прифатите рецептните подароци од вашите читатели. Овие рецепт поднесоци се напојува со Cooked - премиум $ 39 приклучок. Насоките и состојките листи на рецепти во оваа тема доаѓаат со штиклирајте, со што им овозможува на вашите читатели да се осигураат дека не пропуштаат ниту еден важен чекор или ставка.

приклучоци

Со користење на која било од горенаведените теми, ќе бидете подготвени со функционален блог.

Но - Без разлика на тоа колку добро размислува за некоја тема може да биде за ниша, не е можно да се вклучат сите функционалности кои можеби му се потребни на сопственикот на веб страната.

На пример, за вашиот блог за храна, може да сфатите дека ви треба подобар и пооптимизиран начин да ги покажете вашите рецепти, или можеби сакате да ги направите сликите со храна лесно достапни за Pinterest. Функциите како овие не мора да бидат спакувани во темата.

За да добиете такви функционалности, треба да инсталирате додатоци.

Еве неколку пригодни додатоци за храна на WordPress, кои ќе додадат вредност на вашиот блог:

WP Ultimate рецепт

Демо и детали

WP Ultimate Recipe е мобилен-пријателски WordPress додаток за храна кој ви овозможува да додавате рецепти на вашиот блог. Можете да го користите за да ја трансформирате секоја редовна тема на WordPress во тема за храна.

Исто така, им овозможува на корисниците да ги споделат и испечатат вашите рецепти.

Преминатата верзија на WP Ultimate Recipe ги отклучува функциите како да им се овозможи на корисниците да доставуваат рецепти, да ги оценуваат вашите рецепти, да покажуваат вредности на исхрана и многу повеќе.

Рецепти од Симер

Демо и детали

Рецепти од Симер е уште еден приклучок кој ви овозможува да објавувате рецепти на вашиот блог. Нуди едноставни поставки за да ги наброи состојките, да даде упатства за готвење и други информации. Рецептите што ги додавате користејќи го овој приклучок се пријателски за пребарување, бидејќи овој приклучок користи Google Schema Селектирај за да се изгради оптимизација за пријателски структури.

Состојки на рецепт за цикорија

Демо и детали

Состојки за рецепт на цикорија е интересен приклучок за храна кој ви овозможува да додадете копче за купување под сите рецептни состојки.

Кога корисниците ќе кликнат на него, тие ќе водат до онлајн продавници за храна каде што можат да купат директно. Очигледно, добивате намалување за секоја продажба што ја упатувате. Не само тоа, вие исто така добивате неделни и месечни извештаи за тоа како рецептите ги извршуваат во смисла на генерирање приходи.

варен

Демо и детали

Cooked е премиум приклучок за рецепт на WordPress кој доаѓа со градител на рецепт за влечење и капка. Исто така, доаѓа со 10 подготвени за употреба распореди.

Со Cooked, секој од вашите читатели добива страница со профили. Варен, исто така, доаѓа спакуван со тајмер, моќен бар за пребарување и факти за исхраната за рецептите / состојките. За сите карактеристики што ги нуди, овој приклучок е комплетен кражба на $ 39.

Во прилог на овие приклучоци, има неколку додатоци кои ги препорачувам секоја страница да има. Овие не се специфични за ниту една лажат како такви, и додадете вредност на кој било сајт на кој се користат. Проверете ја целата листа тука.

Океј - па ова се грижи за логистиката. Имате домен, хостинг и тема ... и некои дополнителни приклучоци.

Во овој момент, подготвени сте да започнете да работите на вашиот блог и да одредите кои теми ќе ги покриете, колку често ќе ги објавите, кои социјални медиуми платформи ќе се обидете и така натаму. За да ги олесни работите, обидете се да го следите планот за 5-чекор подолу.

5 лесни за следење чекори за да го добиете вашиот блог од земјата

Чекор #1: Планирајте ја структурата на вашиот блог / веб-страница

Сакате да ја добиете структурата на вашиот блог за храна директно од самиот почеток, бидејќи структурата на страницата (повеќе, нејзиното главното мени за навигација) одредува како ќе се доживее навигацијата на вашите корисници.

Ова е поважно за блог за храна, бидејќи содржината на блогот на храна може да опфаќа неколку категории, оброци, кујни и други. Значи, ако го добиете главното мени на веб-сајтот во право, ќе се исклучите до одличен почеток.

Покрај тоа, размислувањето за структурата на вашиот сајт или само планирањето на менито на вашиот сајт ќе ви даде време да размислите за тоа што ќе биде вашата содржина и различните работи што ќе ги истражувате на вашиот блог.

Еве еден пример за да ви дадеме налог.

Популарна храна блогер Кејт од CookieAndKate има мени на веб-страница со целосен курс. Само погледнете како се опишуваат елементите на менито и колку уредно функционира паѓачкото мени:

Значи, ако сте ќе имаат содржина тешки сајт, можете да отидете на мени како овој.

Да направиш - Размислете за содржината што сакате да ја споделите и скицирајте мени за веб-страници врз основа на тоа. Вршење на оваа вежба на хартија ќе ви помогне да пробате неколку структурни комбинации додека не почувствувате дека сте го направиле правилно.

Чекор #2: Најдете релевантни теми и финализирајте распоред за објавување на содржина

Прво, да видиме како може да излезе со теми за да се покријат на вашиот блог. Најбрзиот начин да се најдат идеи за пост е да се разгледа она што популарните блогови се објавуваат.

Значи, ако планирате да започнете да работите на вашиот блог во следните неколку недели, започнете со пријавувањето на сите блогери за храна што ги посетувате. На овој начин, ќе
добијте редовни ажурирања за најновите ажурирања на содржината

Слика од екранот на вечерата беше доследна почетна страница (извор).

Значи, по една недела, ќе имате барем 7-10 пораки како оваа од Јули (од PaleOMG). Во нејзината прва е-пошта, Џули дели многу рецепти.

Еве идеја за мислење можете лесно да украдете од нејзините рецепти:

X состојка Y минута Антена

Исто така, таквите пораки / билтени секогаш имаат линкови до најдобрата содржина од блоговите. Што значи, ќе имате повеќе од доволно идеи за блог пост за популарни теми.

Изберете барем 5 такви идеи и започнете да пишувате. Во меѓувреме, ќе добиете повеќе ажурирања од овие блогови, и така вашата листа на идеи ќе продолжи да расте органски.

За издавачкиот распоред дел - прво, разберете дека читателите сакаат конзистентни издавачки распореди. Ако одберете да објавите рецепт секој петок, во еден момент, ќе имате лојални читатели кои ќе мислат:

Јане објавува одличен рецепт секој петок. Морам да се израмни, за да можам да го пробам во текот на викендот!

Сфатив?

Одлично! Дали оваа подготовка работа - Идеално, пред да започнете со вашиот блог, треба да имате најмалку постови подготвени за објавување на 20. Што значи, ако објавувате двапати неделно, ќе бидете покриени повеќе од два месеца.

Чекор #3: Креирајте содржина (со посебен фокус на визуелните елементи)

Текстуалниот дел од вашата содржина ќе дојде природно за вас. Благодарение на вашата експертиза во нишата. Сепак, овој текст само ќе ја надомести половина од вашата содржина
затоа што, на крајот на краиштата, колку е добар одличен рецепт ќе изгледа без некои вкусни слики ...

За жал, фотографијата не доаѓа природно за сите. Но, тоа не значи дека не можете да научите.

Без разлика дали се слики на готовите јадења или состојки, сликите сочинуваат голем дел од блогот за храна. Што значи дека не можете да направите со просечни слики. Но, за среќа, ги имате овие фантастични бесплатни упатства за храна за храна кои можете да ги научите од:

Ако немате време да научите толку многу, барем започнете со овој брз и валкан пробив:

 • Чувајте ја состојката или садот на шалтер
 • Држете го фотоапаратот веднаш над неа
 • Поставете автофокус и кликнете

Само бидете сигурни дека има многу природна светлина кога пукате.

Во прилог на слики со храна, обидете се да направите некои покреативни визуелни слики како рецепти за слики и совети користејќи бесплатни алатки како Canva or DesignBold.

Совет за оптимизација на слики - Оптимизирајте ги сите ваши слики со TinyPNG. Оваа алатка ви овозможува да ги компресирате вашите PNG датотеки без да го намалите квалитетот. Со компресирање на вашите датотеки со слики, ќе го зачувате вашиот сајт од добивање надуено и бавно.

Чекор #4: Започнете со маркетинг на социјалните мрежи

Бидејќи љубителите на храна имаат тенденција да ги сакаат визуелите, најдобро е да се фокусирате на визуелните медиуми како Pinterest. Всушност, совршено е во ред ако започнете само со Pinterest. Секогаш можете да се префрлите на други платформи откако ќе научите како да ги следите на една платформа.

Приклучок кој ќе го зголеми следното на Pinterest: Pinterest копчето "Пот".

Со овој приклучок, секој пат кога некој корисник лебди над сликата на вашиот блог, ќе биде побарано да го прикачи на нивните Pinterest табли. Не само тоа, тој исто така додава копчиња за Притиснете на сите ваши постови и страници.

Чекор #5: Започнете со собирање електронски пораки

Кога ќе се претплатите на различни блогови за собирање идеи за мислење, забележете ги каков вид на магнет со олово што го користат за да ги изградат своите листи за е-пошта.

На пример, Дана од MinimalistBaker нуди бесплатен месечен рецепт за нејзините претплатници на блогот.

Исто така, исто така, треба да развиете бесплатна врска што ќе им ја дадете на читателите кои се претплатени.

За да го развиете вашиот прв e-mail се регистрирате freebie, само стави заедно 5 одлични рецепти и ги вклучите во PDF. И ти си во собата.

Бидејќи сега имате и функционална веб-страница и план за работа за вашиот блог, ајде да погледнеме како можете да изберете вистински методи за монетизација.

А сигурниот план да почнат да прават пари со вашиот блог за храна

За да заработите пари како блогер за храна, анализирајте како другите блогери за храна прават пари. Ова не е тешка работа, бидејќи многу блогери на храна ги објавуваат своите извештаи за приходите. Овие извештаи нудат многу увид во тоа како прават пари (како и трошоците).

Земете на пример, на месечен извештај за приходите на Pinch of Yum - масовно популарен WordPress блог.

Како што можете да видите во следната екранот, Pinch of Yum направи добри пари со продажба на нивните сопствени производи (вкусна храна фотографија и како да заработат за вашата храна блог eBook).

Можеби и ти можеш да размислиш да создадеш производ за да го продадеш.

Проверете што е можно повеќе извештаи за приходите и запрашајте се од кој од тие канали за приходите најмногу ви е од корист.

Започнете со овие извештаи за приходите:

Исто така, разберете дека е потребно време за да заработите пари од блог - така направете ја целата метеж додека чувате трпеливост. Вие сигурно ќе стигнете таму ако се обидете доволно.

заклучок

Па тоа е за тоа за отпочнување на блог за храна со WordPress. Ако имате пари да инвестирате во учењето, проверете ги програмите како Food Blogger Pro. Или, направете го следното најдобро нешто и следете ги и проучувајте ги другите блогови за храна и учат од нив.

Сите најдобро за вашиот блог за храна!

Забелешка на уредникот - Оваа статија за прв пат е објавена на нашата сестра сајт BuildThis.io. Ние го ажурираме дел од содржината пред повторно да го објавиме пост тука.

За Диша Шарма

Диша Шарма е дигитален продавач-прераспореден писател. Таа пишува за оптимизација, е-пошта и маркетинг на содржини, и доведе генерација.

Поврзете се: