Како да заработите повеќе пари Блогирање: групните идеи и стратегии

Член напишан од:
 • Совети за блогирање
 • Ажурирано: февруари 27, 2020

"Еј Џери, како можам да заработам пари како тебе?"

Секогаш сега и тогаш добивам прашања од "правете пари онлајн" од пријателите и семејството.

Некои сакаат да започнете блог и да направите некои странични приходи онлајн. Други, за да избегнат рутински сообраќајниот метеж за работа, или да го прошират бизнисот преку интернет, или да се откажат од својата работа на 9-to-5 итн.

Јас навистина сакам да им помогнам на оние што знам да го постигнат ова. Но, можам само да споделам толку многу за време на во-лице собири или Whatsapp или Фејсбук Messenger.

Оттука, го пишувам овој долг напис за да ги споделам лекциите што ги научив како провокатор во последните 15 години.


Содржина / Брзи врски

Теми опфатени во ова упатство:

Забелешки: Во ова упатство можете да го преземете .PDF формат. Или, проверете го презентација слајдови Јас создадов врз основа на точки разгледани во оваа статија.


Блогерите прават онлајн пари

Инфографија од Џесика Кнап, Основи на блогирање 101
Според студијата на пазарот во Основи на блогирање 101: 14% од блогерите всушност заработуваат плата преку блогирање и прават околу $ 2,000 / месец.

Ако барате "правење пари за блогирање" на Google, еден од релевантните резултати од пребарувањето предложени од Google е "навистина може да заработите пари блогирање".

Ова покажува дека постојат многу сомнителни пребарувачи кои немаат идеја колку може да заработите од еден блог - бидејќи предлозите на Google се засноваат на тоа колку често се пребаруваат клучните фрази.

Па, колку може да заработите преку блогирање? Да одговориме на прашањето, ајде да погледнеме низ Интернет.

Линдзи и Бјорк од Пинч на Јум направи повеќе од $ 85,000 во ноември 2016 во приходи (тие престанаа да делат точни бројки после).

Пат Флин од паметни пасивни приходи заработил преку $ 160,000 во декември 2017.

Метју Вудворд направи повеќе од $ 25,000 во декември 2017.

Клучните преземања што ги добив од овој извештај за приходи се:

 1. Тоа може да се направи! Блогерите прават онлајн пари, и
 2. Со вистинските идеи и стратегии, буквално нема ограничување колку можете да направите онлајн.

Ова води до следното прашање ...

Како блогерите прават пари?

Постојат бескрајни начини да заработите пари од вашиот блог.

Банерско рекламирање. Огранок продажбата. Креирање и продавање на вашите сопствени производи. Спонзорирани критики.

Која е најдобрата опција?

Во зависност од тоа во која индустрија сте и каде се наоѓа вашиот блог, ќе има подобар начин за монетизација на вашиот блог.

Гаел Бретон од авторитет Хакер анализира како блогерите на 23 прават пари за блогирање и го заклучија тоа продажба на сопствени производи, во целина, се најпрофитабилни (види табела подолу).

Бизнис моделВкупен приходВкупно трошоциДобивкаПрофитна маргина
Услуги$ 21,508$ 2,805$ 18,703666%
Продавање реклами$ 235,977$ 135, 041$ 100, 93674%
Филијалата Маркетинг$ 214,232$ 47,664$ 166,568349%
Сопствена продажба на производи$ 434,004$ 113,767$ 320,237281%

Услугите генерално се тешки за продажба и затоа генерираат помалку приходи, но профитната маргина е одлична. Многу врвни блогери прават пристојно живеење за блогирање и продавање на услуги.

Продажбата на реклами генерира голем приход (2nd најдобар), но бидејќи рекламните продавачи треба да произведат многу содржини и понекогаш да стекнат сообраќај, профитните маржи брзо се намалуваат.

Огранок маркетинг е всушност најпрофитабилната монетизација тактика, што го прави одличен за нови блогери кои треба да се изгради приход брзо. Оваа страница главно е финансирана од партнерски приход - и успеавме да прераснеме од еден човек-блог во тим на еден уредник, шест активни блогери и двајца продавачи на социјални медиуми.

Сопствената продажба на производи генерира најголем приход со големи профитни маржи. Маргините се малку пониски од affiliate маркетингот поради трошоците поврзани со услугата на купувачи, обработката на плаќањето итн., Но повисоките стапки на конверзија го прават тоа и го прават овој #1 најдобар извор на приходи за блогерите.

Почнување

Ако прочитате до оваа точка и сè уште немате блог ... мора да ја тресувате главата во моментов.

Зошто не започнавте порано?

Па, сè уште не е доцна за да влеземе.

Еве го мојот чекор-по-чекор водич за тоа како да се создаде блог тука. Прочитајте го тоа прво и подоцна вратете се на овој водич.

Ќе чекам! :)


Добро! Па сега кога вашиот блог е подготвен и сите сме подготвени за злато ...

Како да заработите пари блогирање, за вистински?

Некои велат дека содржината е крал.

"Изгради добра содржина; парите и сообраќајот ќе следат ", вели експертот.

Тоа не е сосема точно - барем не од моето искуство.

Содржината е само 50% од играта, ако не и помалку.

Да, како блогер, наша должност е да создадеме ангажирачки содржини за да ги забавуваме нашите читатели.

Но, за да заработите пари на долг рок, мора да имате два други клучни елементи - профитабилен нишан и насочен интернет сообраќај.

Профитабилна група + наменет сообраќај = пари

Без некој од овие елементи, нема да генерирате многу пари од вашиот блог.

Сега ќе го разгледаме секој од овие два клучни елементи.

Профитабилна ниша

Надувување брод
Надувен брод.

Еве една приказна што ја споделив еден од моите гости мислења на ProBlogger.net порано -

Назад кога првпат ја започнав мојата кариера како интернет-продавач, јас направив партнерско место за да продавам гумени чамци. Можете ли да замислите колку луѓе би купиле брод за надувување онлајн?

Што е уште полошо, овој производ е сезонски производ и се продава само во текот на летото, па затоа бев дополнително ограничен во продажбата. Веб-страницата во просек не изнесуваше повеќе од две продажби годишно. Не вредеше моето време да го изградам тоа место.

Лекцијата во ова: Без разлика колку добро е напишана вашата содржина или колку е убава дизајнот на вашиот блог - ако не успеете да одберете профитабилна лажат, нема да успеете да ги претворите вашите напори во пари.

Како да најдете профитабилен лажат?

Постојат безброј начини да се најде профитабилен лажат на интернет. Јас ќе ги покривам три методи кои најдобро функционираат за мене.

Метод #1: Следете ги парите

Зошто повеќето случаи на грабежи се случуваат во банките? Затоа што токму таму се парите.

Истото важи и за наоѓање профитабилна ниша. Едноставно ги бараме индустриите каде рекламни трошат пари на пари. Тоа е основна деловна смисла. Рекламни нема да инвестираат толку многу пари, освен ако рекламите не доведат позитивен ROI.

Еве неколку алатки што можете да ги користите за да дознаете дали рекламни трошат пари (и уште поважно, колку трошат).

Прелистувачи

Направете пребарување релевантно за вашиот лажат Google or Бинг. Дали има рекламни на страниците со резултати од пребарувањето?

Општо земено, ако има повеќе од три рекламни кои се натпреваруваат за клучна фраза, во таа област има пари.

Пример Бинг реклами
Пример: Резултати за пребарување на Bing за лондонски цвеќарница.
Пример Google реклами
Пример: Резултати од пребарувањето на Google за тиково дрво масичка.

Потоа можете да го користите Планер на Google за клучни зборови за да се оцени просечната цена на клик за тој термин за пребарување и да се предвиди колку можете да заработите по Google AdSense кликнете *; и оттука колку можете да заработите преку продажба на рекламен простор.

Забележете дека нема јасни правила напишани, но груба проценка, Google плаќа 30 - 50% од цената на кликање до издавачите на AdSense.

Spyfu

Друг начин да се одреди колку (и уште поважно, каде) рекламни се трошат плати-по-клик (ППЦ) реклами е преку SpyFu.

Spyfu, првично GoogSpy, е алатка за анализа на пребарување, која ги покажува клучните зборови, кои рекламодателите купуваат во Google AdWords. Јас го користам секој пат кога ми е потребно да истражувам ниша во длабочина.

Сликите подолу се неколку примери што ги најдов користејќи Spyfu Free Search. Секоја од овие пребарувања заземаат помалку од 5 минути - и можев да научам за профитабилноста на нишата со само гледање на овие статистики. Има повеќе вредни детали ако одиме подалеку од слободното пребарување, но засега ќе се држиме до бесплатното издание. За да направите свој истражување, едноставно внесете ги вашите конкуренти (или големите играчи во доменот со потесен избор) во полето за пребарување.

Пример за реален живот #1 - $ 64,000 / mo на AdWords

_niche1-месечен буџет 64k
Ниша #1 - меки производи, деловни решенија. Постојат повеќе од 10 други компании кои нудат приклучат програми во оваа индустрија. Spyfu проценува дека овој трговец троши $ 64,000 на AdWords еднаш месечно.

Niche #2 - $ 100,000 / mo на AdWords

_niche2-месечен буџет - спортски апети
Niche #2 - спортска облека - размислуваат за спортски брендови како Adidas, Nike и New Balance, но во помал обем и се фокусираат на еден вид спорт. Оваа компанија троши повеќе од $ 100,000 месечно на повеќе од 57,000 клучни зборови според Spyfu.

Niche #3 - $ 60,000 / mo на AdWords

Ниша #3 - провајдер на ИТ решенија - глобален пазар, за повеќето луѓе кои работат на веб-страница ќе им се потребни. Постојат 10 - 15 други големи играчи во ова поле. Оваа компанија нуди 3,846 клучни зборови на Google и троши околу $ 60,000 месечно.
Ниша #3 - провајдер на ИТ решенија - глобален пазар, за повеќето луѓе кои работат на веб-страница ќе им се потребни. Постојат 10 - 15 други големи играчи во ова поле. Оваа компанија нуди 3,846 клучни зборови на Google и троши околу $ 60,000 месечно.

Niche #4 - $ 9,500 / mo на AdWords

Niche #4 - провајдер на веб-услуги. Оваа компанија е една од одличните стартап пред неколку години. Јас сум изненаден кога ќе видам дека трошат речиси $ 10,000 месечно за Adwords.
Niche #4 - провајдер на веб-услуги. Оваа компанија е една од одличните стартап пред неколку години. (Јас сум изненаден кога ќе видам дека трошат скоро $ 10,000 месечно за Adwords).

Niche #5 - $ 71,500 / mo на AdWords

_niche5 - месечен буџет 71.5k - финансиски пазар
Група #5 - Глобални финансиски производи. Екранот заробен е анализата на еден од најголемите играчи во оваа ниша. Имав две веб-страници во оваа индустрија назад во 2000's - не би бил изненаден да видам бизниси трошат повеќе од $ 100,000 месечно за Adwords.

Niche 6 - $ 24,200 / mo на AdWords

Niche #6 - провајдер на веб-услуги. Оваа веб-страница всушност е подружница и не продава сопствени производи. Јас сум доста изненаден да знам дека тие трошат повеќе од $ 20,000 месечно за ППЦ реклами.
Niche #6 - провајдер на веб-услуги. Оваа веб-страница е подружница и не продава сопствени производи. Сопственикот на сајтот троши повеќе од $ 20,000 месечно за ППЦ реклами.

Комисијата Junction

Друг метод што често го користам за да се процени профитабилноста на лажат е да ги разгледуваме броевите Комисијата Junction (CJ).

Влезете во CJ.com и побарајте трговци во лажат што студирате.

 • Дали постојат релевантни трговци?
 • Дали овие трговци нудат добри комисии?
 • Дали овие трговци ги плаќаат своите филијали?

Можете да ја користите мрежната заработка (зелената лента) како потенцијален индикатор за заработка.

Погледнете ја сликата подолу за да разберете како ги толкувам броевите во CJ.

Приходи од мрежа = Колку рекламни плаќаат споредувајќи се во целост. Повисоки приходи од мрежа = повеќе филијали во програмата ;. 3 месец EPC = Просечна заработка по 100 Преглед = Колку профитабилно е оваа подружница програма на долг рок; 7 ден EPC = Просечна заработка по клик 100 = Дали е ова сезонски производ?
Приходи од мрежата = Колку рекламни плаќаат во споредба со целокупната. Повисоки приходи од мрежа = повеќе филијали во програмата ;. 3 месец EPC = Просечна заработка по 100 Преглед = Колку профитабилно е оваа подружница програма на долг рок; 7 ден EPC = Просечна заработка по клик 100 = Дали е ова сезонски производ?

Метод #2: Фејсбук

Можете да направите многу повеќе од споделување фотографии за патување и објавување на ажурирани статуси на Фејсбук.

Најголемите социјални медиуми во светот се всушност одлична алатка за разбирање на новата ниша во која влегувате. Дознајте повеќе за вашата целна публика, држете ги вашите конкуренти, пронајдете агол за решавање на лажат и сл.

Ќе ги демонстрирам овие функции користејќи примери.

Користење на Фејсбук страница и Фејсбук група за да ја разберете вашата сопствена фан-база

Ако веќе имаш страница на Фејсбук (можете да креирате еден пред да започнете блог, тоа е бесплатно), прво место за гледање е вашата фан база. Нурнете во некој од овие профили на обожавателите и обрнете внимание на нивната демографија (машки / женски, локации, оженет / едно / разведен, возраст, итн) и нивните интереси.

Придружи се на јавноста Фејсбук група - Прочитајте разговор на корисници за да ги разберат нивните проблеми и потреби.

Користење на предлози на Фејсбук за да најдете конкуренти

За оние кои поседуваат Фејсбук страница, одете на Увид> Преглед> Страници за гледање. Ова е местото каде што можете да ги најдете и споредите сличните страници кои ги предложи Фејсбук. Можете да кликнете на секоја врска за да дознаете популарни мислења објавени на овие страници.

Фејсбук види страната
Страници што треба да се гледаат - според предлогот на Фејсбук на една од страниците со кои управувам.

Како да се направи употреба на Фејсбук интел

Има многу што можете да направите со листата на конкуренти и детали на навивачите што ги имате при рака.

Еве неколку идеи за да започнете:

 • Активност на големите играчи на Фејсбук и учење на нивните маркетинг стратегии.
 • Дознајте тенденции теми во вашиот лажат - Која е најновата возбуда во градот? Можете ли да најдете нов агол за вашиот блог, гледајќи ги овие трендови?
 • Проширување на нова ниша со гледање на активностите на други играчи - Ова беше како јас ја открив типографската ниша кога ги проучував веб-дизајнот (CSS / jQuery / HTML5) блогови.
 • Разбирање на вашата целна публика - Каде тие трошат време на интернет? Кои се нивните проблеми? Можете ли да дадете решение?
 • Погледнете зошто луѓето купуваат од вашите конкуренти. - Можете ли да дадете нешто слично и да заработите пари?
 • Погледнете зошто луѓето не купуваат од вашите конкуренти - дали нивните производи се премногу досадни? Можеби тие не се маркетинг во право. Можете ли да направите нешто подобро и да ги освоите посетителите?
 • Напиши подобро наслови и содржина - Дознајте кои Фејсбук мислења добиваат највисок ангажман, пишувајте слични наслови.

Метод #3: истражување на клучни зборови во старата школа

Сигурен сум дека до сега сте слушнале за истражување на клучните зборови.

Или почекајте ... не сте? Па, јас повторно не тепам мртов коњ, така тука е добро читање за почетниците.

Зошто истражување на клучни зборови?

Извор на слика Испрати во лисицата
Долга опашка наспроти кратка опашка клучни зборови (кредит: Испрати во лисицата).

Истражување за клучни зборови обично се изведува на почетокот на кампањата за оптимизација. Нејзината цел, почесто отколку не, е да ги идентификува честите клучни зборови (да биде кратка или долга опашка) и да постават насоки за кампањата.

Што повеќе во податоците за клучни зборови?

Но, како што знаат најискусните продавачи - има повеќе за искористување од овие податоци за клучните зборови. Со вистинскиот збир на клучни зборови, ние исто така можеме да ги разбереме следниве подобри (и може да забележиме нови можности за бизнис):

Ниво на конкуренција

Повеќе пребарувања = поголема побарувачка; повеќе резултати се вратија во страница со резултати од пребарувањето = поголема понуда.

Релевантни марки и имиња

Примери: за камери - Nikon, Canon, Sony; за меден месец бегство - Бали, Малдиви, Хаваи; за веб хостинг - iPage, BlueHost, Hostgator; за познати личности - Тејлор Свифт, Linkin Park, Бруно Марс.

Намери на пребарувачите

Општо земено, намерата за купување е поголема кога има многу пребарувања на „преглед на виџет“, „број и име на моделот на виџет“, „Најдобри брендови на додатоци 10“, „купете widget преку Интернет“. Спротивно на тоа, пребарувањата за „историја на widget“, „widget се жалат“ или „правење додаток“ поретко се претвораат во деловни трансакции.

Комерцијална вредност

Повеќе рекламни кои конкурираат за одреден термин за пребарување, повисоката комерцијална вредност е за тој мандат за пребарување.

Користење на истражувања за клучни зборови за проучување на лажат: Брзи демонстрации

Назад кога првпат почнав, многу вебмастери (забелешка - тогаш блогер сè уште не беше популарен термин) се потпираа на алатка наречена "Увертира" - каде што едноставно може да внесете термин за пребарување и системот ќе ви даде груба фигура на колку често се бара тој термин, бесплатно. Потоа ќе ги споредиме овие бројки со износот на резултатите што се враќаат и ќе ја процениме конкурентноста (и профитабилноста) на нишата.

Сега, кога Увертирата повеќе не постои, тешко можеме да добиеме сигурни податоци за клучни зборови бесплатно.

Планерот на Google за клучни зборови е еден од ретките алатки за клучни зборови, кои јас сè уште ги користам денес (ако можете да си дозволите алатки за плаќање, препорачувам AHREFS и SEM Раш).

На следните слики, ќе покажам како ги користам овие алатки за да проучувам лажат и да ги интерпретирам податоците добиени. Овој процес може да потрае многу кратко време (помалку од 30 минути) или може да потрае неколку дена. Тоа зависи од тоа колку е голема вашата листа на клучни зборови и колку длабоко сакате да се нурнете за да го разберете деловниот пејзаж.

Филмските постери отсекогаш биле едни од моите омилени колекционерски предмети. Јас навистина не ги собирам, но јас ја ценам уметноста и сентименталната вредност во нив. Да видиме дали можеме да го претвориме мојот интерес во профитабилна идеја за блогирање. Имајте на ум дека не сум направил никакви истражувања пред да го напишете овој водич - па јас сум толку љубопитен колку што сте во моментов.

Google Трендови

Прво, да ги разгледаме Google Trends.

филмски постер на Google трендови
Гледајќи го графиконот, се чини дека темата е губење на влечење на интернет - што е апсолутно логично ако се погледне времето кога луѓето трошат на YouTube овие денови.
филмски постер регионален интерес
Лизгање надолу, ние исто така може да се види дека повеќето бараат се наоѓаат во САД, Кенија, Индија, Австралија и Канада.
филм постери против хостинг осврти
За подобро разбирање на табелата, јас често го споредуваат непознатиот тренд на пребарување со нешто што сум запознаен со. Во овој пример, додадов збор за пребарување "хостинг преглед". Можете да видите дека релативно има повеќе луѓе кои бараат "филмски постери".

Планер на Google за клучни зборови

Следно, ние ќе одиме во Google Планер за клучни зборови, за да добиете повеќе идеи.

Влезете во "Постер на филмови" во полето за пребарување и притиснете "Добијте идеја".
Влезете во "Постер на филмови" во полето за пребарување и притиснете "Добијте идеја".

Првата страница со резултати (видете ја сликата подолу) покажува дека има многу пребарувања за стари филмски постери (41,900 + месечни пребарувања), хорор филмски постери (5,600 + месечни пребарувања), филмски плакати со ѕвездени војни, класични филмски постери (3,400 + месечни пребарувања), Холивуд филмски постери (1,600 + месечни пребарувања) и така натаму. Исто така, постои и релативно висока побарувачка за информации за креирање на сопствени филмски постери (~ месечни пребарувања за 22,000).

блогерска ниша - планер за клучни зборови на Google - она ​​што луѓето го бараат
Релевантни статистички клучни зборови од Планирачот на клучни зборови на Google.

За да одиме еден чекор подлабоко, можеме да кликниме на клучниот збор за повеќе детали. Тука можеме подобро да ја разбереме намерата на набљудувачите. Обрнете внимание на какви информации барате.

Можеме ли место за купување намери во овие пребарувања (ако нашиот план е директно да продаваме постери за филмови)? Исто така, овие фрази може да бидат наши теми за блогирање.

блогерска ниша - графичка слика на планерот на клучни зборови на Google 3
Клучни фрази кои содржат "Направи филмски плакат" - овие бараат најверојатно бараат туториал и печатење додатоци.

Ubersugggest

За да добиеме уште поширок поглед на нашата тема, ајде да одиме на Ubersuggest за повеќе идеи за клучни зборови.

убиец
Можеби филм постери сложувалка е добра онлајн бизнис идеја?

Назад кон Google Search

Што ако не сакаме да продаваме физички производи? Знаете - не е забавно ракување со залихи и логистика. Можеме ли да блогираме и продаваме рекламен простор? За да одговорите на ова прашање, ајде да пробаме некои релевантни пребарувања на Google и да видиме дали можеме да забележиме какви било рекламни или било какви придружни програми.

Исто така, можете подетално да разгледате на маркетиншкиот пристап на рекламодателите - дали тие рекламираат блогови на врвот на рекламите за пребарување? Ако е така, каков блог? Можете ли да продавате реклами директно на овие трговци? За да ја провериме профитабилноста на оваа тема, можеме да ги примениме овие податоци за клучни зборови на Spyfu за да одредиме колку трошат рекламни.

За да отидеме подлабоко, можеби ќе сакаме да копаме во органски резултати од пребарувањето (линкови на веб-страници, оптимизирање на onpage, акции на социјални медиуми и сл.) За да видите колку е тешко / лесно да се натпреварувате во смисла на оптимизација.

Пари!
Пари!

Изработка на одлука: Мала vs Big Pond?

преполн риба сад
На конкуренцијата оптимизација

Сега кога ги имаме сите потребни увид на пазарот - време е да се одлучи. Треба да скокнеме? Дали е ова добра ниша? Што ќе биде добар агол за да се пријде на оваа ниша? Ќе го оставам на тебе да го извлечеш заклучокот.

Сепак, едно нешто сакам да го разјаснам пред да го завршам овој дел - е како да одлучувате за лажат.

Доста голем број на експерти советуваат новинарите за да се избегне стрмната конкуренција на оптимизација и да се избере помало поле за играње при изборот на ниша.

"Биди голема риба во мал езерце", велат тие.

Верувам токму спротивното. Треба да се обидете на големиот езерце (целни термини за пребарување со голема побарувачка и многу големи конкуренти), бидејќи токму тоа е публиката и парите.


наменет сообраќај

Сепак со мене?

Сега ќе преминеме до клучниот фактор #2: наменет сообраќај

За да направите пристојни пари од вашиот блог, мора да се повлечете во доволен, насочен сообраќај.

Добивањето на целна публика (и давање информации што ги сакаат) отсекогаш бил клучот за онлајн успехот.

Повеќе насочени сообраќај на вашиот блог добива, толку повеќе пари можете да направите.

Тоа е едноставна математика - Да речеме дека работите со DIY блог и продадете рачно изработена уметност. Просечната стапка на конверзија на вашиот блог е 3%, а просечната конверзија е $ 25. Во просек, за секој посетител на 100 ќе направите продажба на 3 и ќе направите $ 75. Ако бројот на целни посетители оди до 200, тогаш теоретски ќе има шест продажби и $ 150 профит по патот.

Најефективни начини за промовирање на вашиот блог

Пред да се навлеземе во специфични тактики и стратегии за сообраќај, ајде да зборуваме за големата целокупна стратегија.

Најефективен начин да се промовира блог е да се фокусира на работи кои веќе работат за вашиот блог.

За да го направите ова, треба да:

 1. Постојано ги собираме вистинските податоци од вашиот блог
 2. Инвестирајте повеќе пари и напори во тактиката

Вистинските податоци

Знаеме дека податоците се клучни за растот на вашиот блог.

Но кој?

Ако не ги користите правилните веб-метрика за следење на напредокот и фино нагодување на вашиот сајт, тогаш може да преземете два чекори назад, наместо еден чекор напред.

Во зависност од природата на вашата ниша и нивото на разбирање, може да погледнете различни типови на статистички податоци.

На прв поглед, Google Analytics извештајот може да биде огромно. Толку многу броеви! И можеби не сте запознаени со некои од показателите или концептите.

Но, за среќа, вистината е:

 • Броевите / концептите не се толку комплицирани, и
 • Искрено, не мислам дека блогерите треба да трошат премногу време во мелење на извештаите на Google Analytic.

Одете едноставно. Вашата цел е да изградите подобар блог за вашите корисници, а не да ги поминувате часовите по часовите за да ги научите техничките податоци зад Google Analytic броеви.

Еве ги четирите бројки на Google Analytics за следење:

 1. Сесиите / корисниците стекнати
 2. Сообраќајни канали / референции
 3. Отскокнување стапка
 4. Просечно време на страница

Детално разговарав за овие параметри водич за подобрување на мојот блог па ајде да го прескокнеме тоа за сега.

Да претпоставиме дека ги имате податоците на рака ... што правите?

Па, истурете повеќе напор и пари на тактиките што работат.

Пример за реален живот

Google Analytics (Acquisition> All Traffic> Source / Medium)

(За да го видите овој број, најавете се на контролната табла на Google Анализа> Однесување> Содржина на сајтот> Сите страници.)

Како што можете да видите - Корисниците трошат повеќе време на некои од овие страници (подвлечени броеви) споредуваат со просекот на мојот сајт.

Подолго време на страница значи:

Врз основа на овие податоци, сега имам број страници кои даваат најдобри стапки на ангажман.

Прашања што ги прашував во ова сценарио:

 • Кои теми се чини дека се најпопуларни кај моите корисници?
 • Може ли да додадам повеќе информации во пост?
 • Може ли да го натерам некој да биде гостин за интервју и да додаде вредност на пост?
 • Дали има нови податоци што можам да ги додадам во статијата?
 • Треба ли да направам видео од овие содржини?

Клучот е да се фокусираме на победниците и да извлечеме најдобро од нив.

Со тоа не може да ви даде инстант поттик за вашиот блог сообраќај. Но, како што овие снежни топки - големината ќе биде поголема од многу тактики.

Сега кога сме завршиле со целокупната стратегија, време е да разгледаме некои специфични тактики за сообраќај во блогот.

1. Гостин објавување

Без оглед на тоа како Google ги базира практиките за објавување гости - оваа стратегија работи. Пишувањето квалитетни гостински натписи на блоговите на другите, едноставно е најефикасниот начин да се достигне насочена публика и да се изгради читатели на блогови.

Ако сте нови за гостинското објавување, Лори напиша детално како-да гост пост водич во минатото, оди наопаку.

Клучот за успех, како што го гледам, е да се најдат вистинските блогови - оние со вистински читатели и следбеници на социјалните медиуми. Можеш да користиш Топси or Buzz Sumo да ги забележите популарните блогови и влијателите во вашата индустрија. Или, едноставно можете внимателно да погледнете во делот за коментари за да видите дали читателите комуницираат со блогерите. Секогаш имајте на ум дека блогирате за вистински читатели (оттука квалитетот на вашата содржина е клучен). Заборавете на објавувањето на блогови со висок PR PR на Google, но нула читатели - оваа практика едноставно не работи повеќе во 2015.

Примери за реалниот живот

Еве некои од моите гостински мислења во минатото.

2. Crowdsourcing post

Crowdsourcing постови е добар начин да се поврзат со другите блогери во вашата лажат и да ги споделат вниманието на другите за социјалните медиуми.

Добив (и видов многу други добивам) некои добри резултати преку оваа стратегија. Ова публикуван пост на маркетинг на Трибер дека јас неодамна се судри во влечат во повеќе од 1,000 твитови во многу краток период.

Примери за реалниот живот

Crowdsourcing мислења со добри резултати.

3. Фејсбук реклама

Фејсбук е економичен начин (се движи толку ниско колку што $ 0.06 / веб-клик во одредени индустрии) да се повлече во новите целни посетители. Предизвикувачкиот дел во рекламирањето на Фејсбук е дека треба да тестирате многу (различни рекламни верзии, различни земји, различни интереси, итн.) Со цел да успеете.

Примери за реалниот живот

Фејсбук реклама
Еве неколку примероци за реклами што неодамна ги пратив на Фејсбук.

Исто така прочитајте - 20 идеи за таргетирање базирани на интереси за вашата следна FB рекламна кампања.

4. Syndicate блог постови на други популарни сајтови

Промовирајте го вашиот блог на сајтови кои ги здружуваат содржините на другите; самопромовирање, моли, поткуп или уцена (во ред, јас сум шегувам) уредникот да го прифати вашиот блог гасови во нивната синдикална.

Бидете сигурни дека вашите нови мислења врската назад кон вашата стара содржина за да привлече сообраќај. WHSR блог е синдициран на голем број на популарни сајтови, вклучувајќи Социјалните медиуми денес и Бизнис 2 Заедница.

5. Присуствуваат конференции

websummit

Направете нови пријатели со блогер и промовирајте ги едни на други блогови преку Интернет. Јас особено не уживам да зборувам со странци (искрено, јас сум многу лош во тоа).

Сепак, мојата претходна посета на WebSummit 2014 во Даблин ми донесе некои нови искуства, и морам да се согласам дека тоа е ефективен начин да се промовира блог.

6. Блог коментари

Оставете конструктивни коментари за блоговите на другите (не спам!). Напиши на начин кој ги тера луѓето да сакаат да дознаат повеќе за вас.

Еве еден одличен пример некој кој го направил тоа право.

Милер коментар
За почеток, г-дин Милер оди во детали, нуди уникатна перспектива релевантни за оригиналниот пост, исто така, им овозможи на читателите да знаат за него и неговата релевантност на темата. Со споделување на сопственото искуство, тој ја покажува својата експертиза во полето за пребарување, ми го привлекува вниманието и ме привлекува за да дознаам повеќе за него ... толку многу што го кликнав неговиот профил Моз и сега го следам на Твитер.

7. Форум објавување

Најдете ги соодветните форуми во вашиот лажат (Google пребарување "клучен збор" + inurl: форум), објавувајте корисни содржини / одговори, промовирајте ја вашата страница на линкови за потпис или откажете ги линковите во вашите пораки на форумот, но само кога тоа е соодветно.

8. Заедница на Google+

Заедницата на Google+ работи слично на форумот - клучот за успехот е да им даде на многу вредни информации за членовите на заедницата, во замена за следните социјални медиуми и трагање по блоговите.

9. Давање бесплатни алатки и freebies

Секој сака freebies. По сите што не сакаат да добиваат нешто бесплатно?

Сепак, имајте на ум дека не сите freebies се добри самостојно. Треба да понудите нешто на барање за да му дадете на јавноста причина да зборува и да го споделува вашиот блог на социјалните медиуми. Се сеќавам на целата поента на ова е за добивање на сообраќај.

Мојот основен бизнис во веб хостинг тајната Откриени (WHSR) е промовирање на хостинг услуги. Наместо да се притисне во преполн Google SERP, пронајдов подобри шанси за таргетирање на веб-дизајнери кои најверојатно ги користат за мојот хостинг совет. За да слетам седиште со таа публика, создадов многу бесплатни.

Оние носивост на бесплатни икони? Да - freebies насочени кон мојата примарна публика.

Бесплатните икони, всушност, заработија значително внимание од блогосферата, носејќи нови посетители и социјални следбеници. Ако сте заинтересирани, ова се само неколку од блоговите кои ги презентираа нашите freebies.

10. Твитер

Социјалните следбеници директно кореат со приходите.

Приход vs Твитер следбеници
Приход vs Твитер следбеници

Многу блогери се прашуваат што треба да им веруваат на метриката кога станува збор за зголемување на нивниот приход. Момците на авторитетот Хакер ги поврзуваа приходите со еден куп метрика и ништо не се доближи од социјалните Twitter следбеници.

Ако сакате да ги зголемите вашите приходи, фокусирајте се на поврзување со луѓе на социјалните медиуми и ангажирање на нив со вашата содржина. Тоа е вашиот најдобар шут за подобрување на вашата крајна линија!

Расте вашите следбеници на Твитер и сообраќај

Неколку брзи совети за растење на вашите следбеници и директен сообраќај од Твитер:

 • Чекајте често. За да ги следите вашите следбеници и кликнете на линковите на вашиот твит, ќе треба прво да се појави на ѕидот на Твитер. За да го направите ова, користам приклучок именуван Оживее стар пост и поминуваат 20 - 25 минути секој втор ден на Commun.it за да комуницирате со моите Твитер следбеници.
 • Поврзете се со вашите следбеници. Едноставна лична порака е 100x подобра од разгорување на стотици конзервирани пораки.
 • Бидете хиперактивни - одговарајте на другите твитови, придружете се на популарни разговори и твитајте ги трендовите на хашеви.


Монетизација идеи: 3 паметни начини за монетизација на вашиот блог

Сеуште не сме.

До оваа точка, сте научиле -

 1. Како да се најде профитабилен лажат, и
 2. Како да најдете насочен сообраќај кон вашиот блог.

Сега е време за последниот дел од нашата загатка - како да заработите вашиот блог посетители.

Во овој дел, ќе се фокусирам на три специфични начини за монетизација на вашиот блог сообраќај на долг рок.

Тоа, рече, имајте на ум дека постојат безброј начини да заработите пари онлајн. Ако ја погледнете статијата на Ешли Фулкес, која тој ја покрил повеќе од 100 онлајн бизнис идеи; ќе видите дека блогирањето е само дел од големата слика. Прашања што треба да се запрашате, според предлозите на Ешли, се:

 • што можете да направите за да заработите пари брзо (заменете ја вашата работа)
 • што сакаш да направиш долгорочно
 • какви вештини, знаење имате за да му понудите на светот
 • какви се вашите страсти

Идеја #1 - пишува и продава е-книга

Продажба на ebook е класичен блог монетизација техника.

Ebooks нудат тони бенефиции:

 • За да ги создадете, се што ви треба е знаење што веќе го имате
 • Платени е-книги го градат вашиот авторитет како експерт
 • Можете да ги продавате на повеќе платформи (како Амазон и Сопственост)
 • Тие можат да станат одлични извори на пасивни приходи
 • Тие можат да направат ефективни дополнувања на продажната инка како пониски вредности

Многу експерти почнаа да прават име за себе со е-книга. Ремит Sethi, основач на Ќе те научам да бидеш богат и еден од најистакнатите експерти во онлајн бизнисот, продаден неговиот прв ebook за $ 4.95.

Image 1 Ebook 1
Првата книга на Рамит - „Упатство 2007 за удирање со газ“.

Таа книга доведе до Њујорк тајмс најдобар продавач и 14 различни премиум производи кои го направија во многу богат човек - сите целосно на интернет и првенствено се продаваат преку неговиот блог.

Еве го процесот што можете да го следите за да напишете книга:

 1. Изберете тема. Пишувајте за нешто што вашата публика сака да научи, но не може да се предава на еден блог-пост. Многумина се подготвени да платат за едношалтерски информации за овие информации.
 2. Направете преглед. Ова ќе ви помогне да ги организирате вашите идеи додека пишувате.
 3. Блокирајте време секој ден да пишувате. Не бидете човек кој започнува е-книга и никогаш не го завршува. Блокирајте час секој ден, два часа, 15 минути - не е важно колку долго. Само напиши го.
 4. Префрлете го на добар изглед на ebook дефиниција. Еве неколку од HubSpot.
 5. Дизајн покритие (т.е. Canva) или да платат хонорарни преведувачи за да го направат тоа (хонорарен дизајнер чини ~ $ 26 / час во просек според моето истражување на трошоците)
 6. Фотошоп вашиот капак на 3D ebook слика. Пат Флин го состави заедно одлично видео за тоа како да го направите ова.

Ти си готов! Сега да го промовира до содржината на твоето срце.

Идеја #2: Промовирање на филијали во различни сценарија

Ако веќе разговарате и препорачува производи и услуги за вашата публика, зошто да не заработите пари од луѓето што ги упатувате?

Не ви чини ништо на вашите читатели и заработувате провизија секогаш кога некој од нив го купува производот.

Филијалата маркетинг може да биде одличен извор на приход за малку дополнителна работа. Проверете ги овие идеи за инкорпорирање на партнерските продажби во вашиот приход:

1-најдете можности во вашата моментална содржина

Прво, поминете низ написите што веќе ги објавивте и побарајте производи или услуги што ги спомнавте. Откако ќе ги пронајдете, едноставно одете на секоја веб-страница и побарајте страница на „Огранок“.

Потоа следете ги инструкциите за да станете партнер. Откако ќе станете еден, обично ќе добиете уникатен идентификатор за следење за да поставите на крајот на секој URL.

Кога еден посетител ќе кликне на таа УРЛ со вашиот проект и ќе го купи производот, ќе заработите пари.

2-најдете можности во производите / услугите што ги користите

Направете листа на секој производ и услуга што ја користите. Јас користам многу онлајн софтвер кој се однесува на мојот бизнис. Овие можат да бидат одлични можности за приход од подружница.

Одете на веб-страницата на секој производ и видете дали имаат придружна страница. Ако го сторат тоа, пријавете се на програмата.

Бидејќи сè уште немате содржина за овие, ќе треба да создадете некои.

Еве што предлагам:

 1. Ископирајте како го користите производот или услугата. Дали помага да се насочи вашата работа? Дали ви помага со оптимизација? Дали тоа ви помага да допрат до влијателни блогери?
 2. Креирајте блог пост туториал кој ја учи вашата публика како да ги постигнат истите резултати со користење на тој производ или услуга.
 3. Поврзете се со производот или со услугата и додајте своја уникатна идентификација за следење.
 4. Промовирајте го овој пост до вашата публика, на социјалните медиуми и на сите интернет-центри исполнети со луѓе кои можеби ќе ги сакаат истите резултати.

Вие им учите на луѓето корисни бесплатни информации и за возврат добивате пари.

3 - Најдете можности во производот / услугите што сакате да ги користите

Дали сакате да користите одреден производ, но не можете да си го дозволите? Што ако можете да заработите пари за релативно кратко време?

Ако производот има подружница програма, ова е реална можност.

Прво, направете листа на производи / услуги што сакате да ги користите. Потоа одете на нивните веб-страници и видете дали имаат affiliate програма.

Ако го сторат тоа, купете го производот и пријавете се. Потоа користете го, создадете студија / упатство и промовирајте го мислењето до вашата публика како што сте направиле претходно.

Овие мислења можат да останат активни долго време, со што ќе добиете пасивен приход за животот на секоја статија.

4- Промовирање на филијали производи во е-пошта Автоматски одговор

Е-пошта е моќна алатка за маркетинг. Тоа е еден од ретките канали што луѓето ги проверуваат секој ден и се подготвени да бидат продадени во.

Е-пошта автоматски одговор е автоматски низа на пораки, кои добива испратени до луѓето кога тие се претплатите на вашата e-mail листа.

Еве ги моите две омилени услуги:

 1. GetResponse
 2. MailChimp

Двете од нив ви дозволуваат да поставите Автоматски одговор.

Исто како промовирање на affiliate производи на вашиот блог, промовирање на овие производи во е-пошта автоматски одговор може да генерира пасивни приходи за вас.

Можете или да ги промовирате директно во е-поштата или да креирате упатства за објавување на блог и да ги промовирате. Во секој случај, има можност да заработите пари.

Еве што ви предлагам со вашиот авто-одговор:

 • Започнете ги првите неколку е-пошта со корисна содржина што не продава ништо. Ова ќе ви помогне да воспоставите доверба со новите претплатници.
 • Посипете ги пораките за градење врски, како да ги прашувате вашите претплатници ако можете да им помогнете со ништо. Ова, исто така, ќе изгради доверба и ќе го намали откази.
 • Кога го промовирате производот, фокусирајте се на резултатите што можат да ги добијат, а не на самиот производ. Ако сте добиле резултати користејќи го тоа, проверете ги детално за овие. Ова ќе направи продажба за вас.

Идеја #3: Домаќин одбор за работа

Советите за вработување ги совпаѓаат барателите на работа со работодавачите. Тие можат да понудат концертни концерти, скратено работно време или договорна работа.

На пример, Проблогер одбор за работа се совпаѓа со блогерите со компании кои сакаат да најмат некој да креира содржина за нив.

Ако имате авторитет во вашиот простор и можете да се поклопите со барателите на работа со работодавците, можете да организирате табла за работа и да заработувате пари секој пат кога работодавачот сака да објави работно место.

Вие исто така може да им наплаќате на барателите на работа за пристап до одборот.

Проблогер одбор за работа
Проблогер одбор за работа


TL; ДР / завиткување

Ако можете да одземете само три клучни точки од овој член:

 1. Да можете да заработите преку блогирање. Некои врвни блогери редовно заработуваат скоро шест фигури месечно.
 2. Најдобри начини за монетизација на вашиот блог: Рекламирање, партнер маркетинг, продажба на сопствени производи и услуги.
 3. Квалитетот на содржината на вашиот блог е клучен. Но, за да започнете да правите пари, вашиот блог, исто така, треба да биде во профитабилна ниша и да добиете доволно насочен сообраќај.

Земете акција!

Јас споделив повеќе од десетина лични да заработам пари за блогирање, тактики, совети и идеи во овој пост. Би било многу, многу среќно ако ова инспирира некои од вас да го направат следниот чекор и да почнат да го монетизираат вашиот блог користејќи ги споменатите стратегии.

Еве едно последно потсетување пред да го завршам овој пост: Резултатите доаѓаат од акција.

Многумина што дошле кај мене во минатото имале доволно ресурси (вештини, знаење, време) за да започнат блог и да заработат пари. Но, тие не успеаја - бидејќи и тие имаа повеќе изговори за да ги одложат плановите и да чекаат ѕвездите да се усогласат.

Можам само да ви го покажам патот и отстраните неколку пречки на патот. За да успеете, ќе треба сами да го поминат патот.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.