Од блогер до слободен писател

Updated: Oct 26, 2020 / Article by: Gina Badalaty

Не поминаа многу години пишување мамо-блог дека сфатив дека можам да започнам со кариера за пишување, мојот долгогодишен сон, со тоа што не успеав да ги бранам моите години на блогирање.

Еве како и што направив за да стигнам до каде сум сега.

Како да станам слободен писател од Блогер

Чекор 1: Не само блогирај, пиши со срце - и менувај со мозокот

Моите рани денови на блогирање беа исполнети со страст, автентичност и вистини - некои на ниво што сега не би ги споделил.

Бидејќи почнав со тој интензитет, создадов доверлива публика. Сепак, за да преминете на професионално пишување додека го користите вашиот блог како примарна биографија значи дека треба да обрнете внимание на деталите.

Не пишувајте само добро, уредувајте опширно, дури и ако тоа значи да се вратите назад и да ги исправите правописните грешки, лошата граматика и пропустите во пресудата. Исто така, треба да отстраните нешто што ќе ги претвори потенцијалните работодавци на: бришење на вулгарности, лелекање, политички диатриите за да го одржите вашиот блог над таблата за потенцијалните клиенти.

Чекор 2: Започни пишување оф-сајт

Најдобар начин да се изгради вашата репутација е да започнете да пишувате на други блогови и публикации, дури и ако тоа е бесплатно или малку плати.

Помогни им на пријателите кои имаат поголеми блогови со поголем дофат, ако немате искуство. Тежина поголеми места кои се грижиме за вашиот лажат. Покрај тоа, секогаш постојат мрежи кои ги прифаќаат постовите на блогови од луѓе, како што се BlogHer, или можете да пишувате за удел на приходи или за плаќање на страница, како на пример Examiner.com или Студија за побарувачка (страниците повеќе не постојат) ако се прифатите. Ова е одлична свирка за да се изградат некои ингеренциите и да започнете да заработувате плата. Пред неколку години, блогирав за родителското друштво, кое ми помогна да се позиционирам како професионалец.

Треба повеќе ресурси? Еве листа на 101 Блогови за Пост за гости.

Чекор 3: Подгответе го своето мислење

достигне
Мојата доселување е наведено на дното на мојата редовна биографија.

Сега е време да ја напишете вашата биографија.

Во овој момент, сè што имате во вашата историја, кое придонесува за вашата вештина како писател или продавач, ќе ни се најде. Луѓето, исто така, ќе сакаат да знаат вашата вештина при убедување, па не заборавајте да додадете аналитички и метрика. Што е на моето продолжение? Ги вклучувам моите социјални медиуми, мојата позадина во веб-дизајнот и рекламирањето, моето искуство во зборување и предавање и моите спонзорства - и редовно го ажурирам.

Следно, ќе ви требаат барем 3 примероци за пишување. Предлагам да поставите две од оние во области за кои сакате да пишувате и една генеричка статија за полиња надвор од вашиот интерес. Откако ќе започнете да аплицирате за работни места, веројатно ќе треба да ги активирате овие статии, во зависност од тоа што бара рекламата. Имам поголема стабилна примероци од три; некои имаат професионален глас, некои се поопасни.

Кога ставам позиција, земам примерок од статија што ја поднесов и го користам како рамка за идните поднесоци.

вештини
Било какви вештини од вашето минато што може да бидат релевантни, додајте ги во вашата биографија. Позадината во видео е соодветна.

Конечно, ќе ви треба пропратно писмо. Исто како и традиционалната работа, доброто писмо треба да ги покаже своите вештини, но како вие и вашата стручност и глас може да му помогнат на клиентот.

Запомнете да ја истражувате компанијата и нивниот блог за да го фокусирате писмото околу нив и да користите соодветни примероци на статии. Кога ќе се одмаздам ​​со пропратно писмо, го реформирам за други работи што се исплатеше во добивање на повеќе одговори.

Чекор 4: аплицирај за работа

Моите омилени места за аплицирање за работа се MediaBistro.comProBlogger Job BoardСлободни пишување свирки и мојот локален Креглист. Запомнете дека како блогер, можете да пишувате на која било тема. Само затоа што темата е надвор од вашето поле на интерес или лажат, тоа не значи дека не треба да аплицирате. Знам многу малку за автомобилите, сепак, летото го поминав испорачувајќи над 20 написи за корвети и камиони за клиент - и таа беше многу задоволна од мојата работа. Меѓутоа, ако некој оглас кажеше „ентузијаст за автомобили“, додека имам искуство, не би се пријавил.

Клучот е обезбедување истражување за квалитет и курација на содржината за тие статии.

Ако сте прегледувач на производи или амбасадор на брендот, исто така можете да излезете надвор од зоната за удобност на блогирање со духови или да извршите своја колона со пишување описи на производи или пишување за социјалните медиуми. Работев на два проекти за преглед на производи оваа година, сосема ново поле за пишување за мене. Ако имате искуство со успешна оптимизација на моторот, можете исто така се однесува на работни места за пишување веб-страници. Важно е да ги разгледате сите ваши вештини за да видите како тие одговараат на можноста за пишување.

Плата на писателите во Соединетите држави (јули 2017). Писателите во САД прават, во просек, 42,042 $ според Истражување за исплата на скала.

Чекор 5: Мрежа, мрежа, мрежа!

Некои од најдобрите работни места што ги добив се од мрежно поврзување, и со пријатели и странци. Тоа значи дека треба да го ширите зборот на вашите мрежи за кои сега професионално блогирате. Ако имате Скопје профилот, осигурајте се дека ги одразува вашите напори за пишување.

Ако не, јас препорачувам да се регистрирате и да креирате еден и да се поврзете со луѓето што ги знаете. LinkedIn ми даде понуди за работа од двете поранешни колеги и странци кои го прочитав мојот профил.

Кажете им на своите пријатели и на семејството во паралелни полиња - како што се маркетинг или веб дизајн - дека сега пишувате професионално. Добив работа од пријатели и поранешни колеги кои беа во врска и што помогнаа да се изгради мојата репутација.

Како што споменав минатата недела, партнерство со основна група на блогери, исто така, може да им помогне на земјата што сте платиле пишување свирки.

Покрај тоа, започнете да присуствувате на конференции и професионални настани. Поради моето учество на конференции, сега блогирав за CVS, MassMutual и здравствените производи на Мети. Бидете сигурни дека брендовите на кои пристапувате ги надополнуваат вашата визија и глас и имаат план што да им понудите. Многу брендови бараат рецензенти, па не заборавајте да ги известите дека прегледите, написите и подароците се платени производи, а не бесплатни. Или, можете да започнете врска со одличен преглед и потоа да им ги зголемите дополнителните услуги како што се пишување блогови или промоции на социјалните мрежи.

Чекор 6: Леле со вашиот професионализам

Без разлика дали станува збор за бесплатна свирка за пишување за да го добиете вашето име на Интернет, проект за ниско плаќање или споделување приходи, или проект со висок профил, добро платена пишување, зависи од вас сериозно да ја сфатите вашата работа.

Веднаш штом некој ќе ве натера да пишувате, повеќе не сте хобист, туку професионален писател - дејствувајте како еден! Уредно размислете и употребувајте соодветна граматика, терминологија и добар речник. Почитувајте ги барањата за припишување на фотографии и линкови. Прочитајте ги политиките за содржина на кој било сајт што го цитирате или поврзувате. Запознајте ги вашите рокови рано и предупредувајте го вашиот клиент далеку однапред ако недостасувате е неизбежен.

Имате само-хостиран блог или веб-страница.

Ако сакате да изградите сериозна кариера, треба да ги надминете овие основи. Секогаш ветувајте му го на клиентот минимумот и потоа испорачајте многу повеќе отколку што очекуваа. Дајте креативни препораки кои ќе бидат од корист за вашиот клиент. На пример, ако не користат социјални медиуми, можете да ги научите зошто тоа ќе им користи - прикажувањето примери од вашиот сопствен блог е одличен почеток. Вие само може да заработите повеќе работа од нив.

Покрај тоа, секогаш изградувајте ги стапките на плаќање. Ако времињата се тешки, добро е да прифатите привремена свирка за плаќање привремено, но ако веќе сте платиле $ 0,10 збор за повеќето проекти, не прифаќајте 0,02 $ збор. Веќе докажавте дека вашето време е повредно од тоа.

Чекор 7: знам кога да одам

Професионални пишување односи може да биде незгодно.

На пример, ако не добивате доволно повратни информации или вашиот клиент не е во согласност со платите, барањата или други прашања кои влијаат на вашата работа, можеби нема да биде вредно за вашиот напор. Оваа пролет, имав пишување свирка која не успеа. Тие почувствуваа дека мојата работа не е она што тие го сакаа, и чувствував дека не добив доволно поддршка или насока.

По напуштањето, мојот распоред се отвори за проект кој падна во мојот скут веднаш по. Никогаш не ја потценувајте вредноста на вашето време, ниту фактот дека секоја работа не е соодветна за вас.

За Џина Бадалати

Гина Бадалати е сопственик на "Негувањето", блог посветен на поттикнување и помагање на мајки на деца со посебни потреби и ограничени диети. Гина блогира за родителите, ги подига децата со пречки во развојот и живее без алергија повеќе од 12 години. Таа е блогери на Mamavation.com, и има блогови за големите брендови како Свила и Глутино. Таа исто така работи како текстописец и амбасадор на брендови. Таа сака ангажирање на социјални медиуми, патување и готвење без глутен.

Поврзете се: