Е-пошта за е-пошта за блогери - 5 успешни пораки кои создаваат врски

Член напишан од:
 • Совети за блогирање
 • Ажурирано: мај 29, 2018

Порака со е-пошта е застрашувачка, зарем не? Хек, знам! Јас ги трескам секој пат кога морам да посегнам со странец за едноставно да направам нов пријател, а камоли да побарам нешто - преглед, соработка или дури и само мислење.

Без разлика дали сте теренски да градат односи, да ја промовирате вашата веб-страница, да ја развивате свеста за вашиот производ, да креирате врски или да ги објавувате гостите, да ги поканите луѓето на некој настан итн., мора да бидете свесни за првичната препрека која ви ги испраќа по е-пошта:

Дифференција.

Човечките суштества се тешки. Ние креваме силни штитови против странци кои може да ни се закана.

Тоа е нормално и е мерка на безбедност. Без него, нашите видови би биле згаснати веќе.

Не мора да се борите со дистанциите - мора да бидете сигурни дека заштитниот штит природно ќе се спушти бидејќи другата личност ја чита вашата порака и сфаќа дека сте пријател, а не непријател.

Тајните состојки 4 за да се избегне стегање се:

 • Пријатен тон, празен од каква било возбуда
 • Прв пристап, наместо пристап на мене прв
 • Порака што не прашува без да се обезбеди враќање
 • Порака која го нагласува пријателството и е неважечка од опортунистички суптилности

Клучот е да научите како да го направите тоа во пракса.

Пример за реален живот

Ова е е-мејл што го добивме неодамна во WHSR. Испраќачот на е-пошта ја направил целата вистинска работа (обележана со црвено) споменато погоре. Во случај да сте љубопитни - проверете го инфографикот споменат погоре тука: 6 работи што треба да ги барате при изборот на давател на услуги за е-пошта.

Блузниците на 5 ги споделуваат своите успешни пораки

Прашав пет блогери да ги споделат теренските пораки кои најдобро функционираа за нив.

Ако забележите, и без оглед на целта на пораката, сите тие содржат тајни состојки за да се избегне разликата.

Барајќи некој да ја сподели вашата работа инспирирана од нив

Реален животен примерок #1

Кормак Рејнолдс од MyOnlineMarketer.co.uk акции:

Еј [Име],

Се јавував денес и наидов на вашиот напис: [Споменато содржина на насловот] ([URL на споменатото содржина]).

Забележав дека спомнавте совети (тема) на страницата. Исто така, го сакам тој член.

Всушност, не инспирираше да создадеме поцелосна и актуелна верзија исто така обновена за 2015: (URL на клиентот за промоција)

Дали е во ред да го поминете заедно? Би сакал да го добијам твоето мислење за тоа.

Во секој случај, продолжете со добрата работа со [Нивното име на сајтот]

На здравје,

-Сигнатура.

Кормац ја потенцира инспиративната улога на блогерот до кој се обидува и додава вредност (подобрената верзија на статијата на неговиот конкурент) што може да предизвика интерес на неговиот соговорник.

Конечно, тој прашува - со почит - за чесно мислење и дали блогерот би бил толку kindубезен да го помине, но разјаснувајќи дека не би размислил помалку за работата на блогерот, доколку блогерот одлучи поинаку.

Тоа е ти прв пристап.

Реален животен примерок #2

Мајкл Карп во Копирајкти и колеги ко-блогер тука во WHSR дели неговиот е-пошта дефиниција:

Предмет: Една статија која можеби би сакала

Еј [NAME],

Забележав дека ја споделивте статијата на [Авторот], „[НАДВОРЕШНА ТИТЛ]“, малку назад.

Го сакам тој напис. Всушност, ме инспирираше да напишем слично.

Тоа е [ОПИС НА АРТИКЛ] што се распаѓа [ПОДОБРУВАЕ].

Еве ја врската: [URL]

Забележав дека најголем дел од информациите таму не биле ажурирани подолго време, па затоа се погрижив да го направам ова дело подетално и актуелно.

Како и да е, само мислев дека може да добие удар од него.

Имаат добра!

[ВАШЕТО ИМЕ]

Мајкл дури и не прашува дали блогерот може да го сподели тоа - тој едноставно нуди корисни содржина, дарежливо.

Реален животен примерок #3

Дармаван, основач на PanduanIM, акции:

Здраво,

Најдов компилација на вашите студии за сообраќај пред неколку месеци. Одличен пост! Јас дури и не се сеќавам колку пати им го препорачав на луѓето.

Самиот пост всушност инспирирал [мене] да напише студија на мојата сопствена генерација на сообраќај.

Патем, ако сеуште ја ажурирате листата ... мислам дека мојата студија на случај ќе биде одлично погодна. Се работи за тоа како го зголемив мојот сообраќај со 419% во 90 дена. Пазете ли ако ви ја испратам линкот?

- Дармаван

Дармаван не само што му кажува на блогерот колку нивната студија на случај го инспирирала, туку додава факти и податоци, кои ќе му кажат на блогерот „еј, нема да споделам пената!“, Туку нешто од вредност.

Барање некој да напише преглед

Дејвид Леонард, претседател на THGM Writers, споделува теренски порака што работеше за него:

Може да ме познаете како @Amabaie на Твитер и на [други сајтови]. Јас составувам листа на блогови за да направам преглед на еден или повеќе производи од [URL-то на клиентот]. Дали е ова добро погодно за вашата публика?

Тие ќе обезбедат примероци за да ги вкусите. Ние, се разбира, ќе го промовираме прегледот во социјалните медиуми. Оваа кампања е само со блоговите на 5-6 и се надеваме дека ќе направиме 1 или 2 Rafflecopter со најважните блогови. Сопствениците, исто така, се отворени за некако факторинг добротворни цели во равенката.

Би сакал да знам дали би сакале да учествувате.

Пораката на Давид е отворена и оригинална. Тој не користи никаков вид на притисок, но тој искрено објаснува за кого е прегледот, за кого се работи и како би функционирал тој процес.

Постигнување на влијание

Бил Ахола, автор на брилијантниот кралски пост "Како да се користи е-пошта за да се изгради бренд и да се зголеми сообраќајот кон вашиот блог", Се согласија да споделат еден од неговите шаблони за пораки со е-пораки со читателите на WHSR:

Предмет: Барање за доставување уредувачка публикација

Еј xxx (Ставете го името на инфлаторот)

Се надевам дека правиш одлично.

Би сакал да ја доставам мојата студија на случај на следната тема:

xxxxxxx (Ставете ја вашата тема)

Дали ова звучи како да е добро погоден за xxxxxx? (Ставете го името на страната)

Cheers
XXXXX (ВАШИОТ ИМЕ)

Пораката на Бил е директна од другите примери, тој оди веднаш во сржта на комуникацијата и прашува дали блогерот би бил заинтересиран да прифати студија на случај за нивниот блог (со други зборови, гостин пост).

Додека овој директен пристап не може да работи секој пат (сетете се што реков за разбирање?), Тој може да работи со влијатели кои претпочитаат концизни, до-точка комуникации во нивните зафатени распоред и само сакаат да знаат дали имате нешто од вредност за да ги објават.

Во оваа смисла, кратки теми како работата на Бил Ачола подобро од подолгите пораки.

Успешно упатство за е-пошта

Адам Конел, основач на Blogging Wizard, не може да ја сподели неговата точна информативна порака, но ова е неговата победа рамка за е-пошта:

Со фокусирање на рамка, можеме да се извлечеме од употребата на преголеми шаблони на пораки кои слабо ги извршуваат.

 • Пред-теренски - поврзете се со личноста што сакате да ја дознаете подоцна преку социјални мрежи, коментари на блогови и други канали.
 • Персонализирајте - направете ја вашата е-пошта лична, како минимум треба да го користите името на лицето. Вклучувајќи го и името во субјектот добро функционира.
 • Помош - направете нешто за да им помогнете на лицето со кое се обраќате и да ги известите. На пример да споделите еден од нивните мислења со вашата публика.
 • Прашајте - дајте му е јасно она што сакате да го сторат за вас.
 • Помогнете повторно - нека знаат како ќе се согласи со вашето барање ќе им помогне на долг рок. На пример, наместо да побараат да придонесат за нивниот блог, понуди да напише мислење што нивната публика ќе ја сака.
 • Одјавете се - им олеснува на луѓето што ги испраќате за да дознаете повеќе за вас. Е-маил потпис е добар начин да го направите ова.

Две теренски експерименти

Велам „експерименти“ затоа што ретко се снаоѓам преку е-пошта, без претходно да воспоставам врска, но има моменти кога не можам да го избегнам и тоа е ризик-тоа-или-да изгубам-таков вид на ситуација.

Еве што направив и резултатите што ги добив.

1. Листа зграда и теренски преку Блог Коментари

Бидејќи додека пишувам тоа е недела пред Божиќ, работам на нови постови за два мои блогови за пишување. И двата објава ќе изгубат премногу ако ги направам само-референтни, па затоа планирав да им пристапам на другите блогери, писатели и пазарот, оваа недела и да ги прашам дали се подготвени да остават повратни информации или да придонесат малку од нивната приказна.

Додека читам мислења на два блога што ги следам во секоја ниша, дојдов во контакт со некои од коментаторите за да започнам врска и да побарам повратни информации.

Забелешка: Не испратив е-пошта до секој коментатор, туку само со луѓе со кои се чувствував дека можам да создадам врска.

Јас сум срамежлив кога станува збор за теренски и јас ретко ги користам шаблоните за моите пораки, но бидејќи морав да ги повикам луѓето, покрај започнувањето на врската, зедов храброст и испратив пријателски пораки.

За првиот блог за пишување, напишав да ги поканам блогерите и писателите да ја дадат својата приказна за инспиративен пост што го подготвувам за јануари.

Ова е делумен шаблон што го користав:

Здраво [Име]!

Како ти е денот?

Јас сум Луана, обожавател и претплатник на [Blogger] [[BlogBlog.com].

Го видов твојот коментар на [Post URL].

Имам прашање да поставам. :) Гледате, јас работам на блогот за објавување на мојот блог на почетокот на следната година. [Овде објаснувам за што се работи мислењето и како ми требаат други гласови за да го направам навистина инспиративен]

Дали сакате да придонесете [приказна / совет / совет]? :)

Ви благодариме што го прочитавте ова! Се надевам дека наскоро можеме да разговараме.

најдобар случај,
Луана Спинетти
[URL на мојот блог]

(Да, јас користам многу смајли во моите пораки!)

Во случај на втор блог за пишување, оној што сè уште не го започнав, испратив е-пошта до луѓето за да знаат што мислат за идеја и како би го виделе тоа како работа во нивниот маркетинг план.

Здраво [Име],

Јас сум Луана, огромен обожавател и следбеник на [името на блогерот] и гледам дека исто така коментиравте за [ПОСЕТ] на [Блогерот].

Бидејќи станува збор за развој на идеи за содржина, се прашував дали може да ми дадете мислење за проект што го развивам: како би виделе [идеја] да работи во вашата лажат - и како тоа би помогнало во изнаоѓање на нови идеи за вашиот редакциски календар.

Јас се развивам на блог за тоа, но навистина ми треба увид.

Ви благодариме што го прочитавте ова и мило ми е што се запознавме преку блогот на [Blogger]! :)

- Луана Спинетти

Како што може да забележите, јас понудив нешто во двете теренски пораки:

 • Во првиот случај, писателот кој одлучува да придонесе за мојот пост го добива своето име и веб-страница на екранот на мојата страница, тоа значи публицитет.
 • Во вториот случај, лицето размислува за некоја идеја за која претходно не можела да размисли, онаа што може подоцна да им користи, или да ги инспирира да работат во таа област. Додека користа тука не е непосредна, таа се претвора во можност на долг рок.

Без разлика дали ќе побарате мислење или ќе придонесете за вашиот напис, потенцирајте ги нивните придобивки (или придобивките на заедницата), а не вашите.

Добив пријателски и охрабрувачки повратни информации за обете пораки, и што е уште поважно, прифаќањето на мојот обид да започнам врска.

Знам дека ќе одам да контактирам со овие прекрасни писатели од сега па натаму, заради поврзаната врска.

2. Листа зграда и теренски преку LinkedIn

Додека првиот експеримент ме виде да дојдам до странци, во овој случај користев платформа (LinkedIn) за да допрам до постоечките контакти.

И тоа беше да ги прашате што мислат луди оптимизација предизвик Напишав за овде во WHSR во септември. Всушност, мојата цел беше да ја видам реакцијата и да добијам повратни информации од луѓе кои се или про или против моите напори.

Мојата теренски порака беше кратка и мирна:

Здраво [Име]! :)

Како беше? Се подготвува за Божиќните празници овде.

Имам малку (добро, не многу!), Но луд блог пост да го споделам со вас, оној што го напишав пред неколку месеци, но тоа беше добро прифатено на социјалистите.

http: //webhostingsecretrevealed.net/blog/blogging-tips/learn-how-to-be-a-blogger-with-guts-from-this-failed-seo-challenge/

Само љубопитни да ги знаете твоите мисли за тоа! :)

Да, тоа е лудо, но се забавував со тоа.

Благодарам и среќни празници (ако прославувате)!

~ Луана

Пораката заврши како прекрасен начин да се поврзе со моите контакти и добив охрабрувачки коментари за користење на неконформистички (но пријателски) пристап кон мојот предизвик.

Повеќе Blogger Outreach Ideas

Мариус Киниулис 9 ефикасни хакерски хаки и Вил Блант се што треба да знаете ’водич на блогерот Сидикик се скапоцени камења што треба да ги вклучите во вашата мора да ја прочитате листата.

Додека постот на Мариус е полн со полн совети од вистинското светско искуство; Willе сподели и чекор-по-чекор метод за да се прошири и да следи, без ризик да заборавиш со кого си контактирал, кој одговорил и кој постапил според твојата порака.

Бебе (и навестување за успех)

Секогаш имајте нешто да понудите кога испраќате е-пошта до други блогери.

Без разлика дали тоа е слободен човек или идеја или мислење, секогаш направете ја другата личност да се чувствува посебна - и тоа е затоа што тие се посебни што поминавте некое време од вашето време за да соберете е-пошта само за нив.

Како да стигнете до блогерите преку е-пошта?

За Луана Спинетти

Луана Спинетти е слободен писател и уметник со седиште во Италија, и страсен студент по компјутерски науки. Има средношколска диплома по психологија и образование и присуствуваше на 3-годишен курс по уметност на стрипови, од каде дипломира на 2008. Како мулти-фацетирана личност како што е, таа разви голем интерес за SEO / SEM и Web Marketing, со посебен наклон кон социјалните медиуми, а работи на три романи на нејзиниот мајчин јазик (италијански), за која се надева дека инди објави наскоро.