Имиња на блог Име: Совети за избор на совршено име за вашиот блог

Член напишан од:
  • Совети за блогирање
  • Ажурирано: февруари 04, 2020

Која е најголемата пречка со која се соочува секој младиот блогер?

Обидувајќи се да изберете име за нивниот блог.

Именувањето блог може да биде доста тешко, особено ако сте нови за целата блогирањето и брендирањето. И ако сте само како мене, можеби ќе поминете часови за идеи, само за да завршите со листа на глупости.

Сигурно има подобар начин?

Па, мило ми е што те праша! Ако сте тип кој навистина ги мрази да прават имиња или е едноставно ужасен во тоа, дојдов до неколку совети и трикови за да ви помогне да креирате и да го одберете совршеното име за вашиот блог.

Совет #1: Разберете како вашето име ја претставува вашата марка и блог

Пред да почнеме да размислуваме за ремек-делата од имињата на блоговите, важно е да земеме момент и да разбереме што треба да го претставуваат вашиот блог и името на брендот.

Запрашајте се овие четири прашања:

  • За што ќе биде вашиот блог?
  • Кој ќе биде целната публика?
  • Кој тип на тон (случајни, сериозни, итн.) Ќе биде?
  • Како името на блогот ќе ви помогне да го изградите вашиот бренд?

Името на вашиот блог треба да биде поврзано со видот на содржината што ја правите. Замислете да имате блог наречен "The Foodie Corner", но вашата содржина е за преглед на природни производи за коса за мажи, ќе завршите збунувачки читатели кои очекуваат храна за храна.

Слично на тоа, ако имате име за корпоративно / кул, но пишувате во случајни / забавни тонови, му дава на читателот погрешен впечаток и ги остава да се прашуваат дали тие треба сериозно да ве однесат или не.

Бидете во согласност со вашиот бренд и што претставува!

Ако сакате да се започнете блог за храна, треба да ги користите зборовите поврзани со храната или јадењето (т.е. уживање, вегани, здрави, газење, итн.).

Ако вашиот блог е во врска со техниките за дигитален маркетинг, користете клучни зборови кои се поврзани со тие индустрии или користат специфични термини за индустријата (т.е. оптимизација, дигитален маркетинг, SEM итн.).

Совет #2: Дали тезаурус е подготвен и се креативни!

Во овој момент, треба да имате идеја за тоа кои зборови најдобро ќе го опишат вашиот блог. Сега доаѓа забавниот дел! Подигнете речник или предадете се на thesaurus.com, и проверете слични зборови што може да се користи за името на вашиот блог.

Да речеме дека правиш блог за храна. Може да одлучите дека најголемиот дел од вашата содржина ќе биде за следните клучни зборови: Храна, здрави оброци, вегани, вежбање, среќни, рецепти и исхрана.

Приклучете ги овие зборови во thesaurus.com и ќе добиете зборови како закуска, копачки, свежи, се вклопуваат, радост, добрите, исхрана, munchies, силни, срдечни, зеленчук и блаженство. Додајте некои од овие зборови заедно (како на пример вегански munchies or одговара храна рецепти) и Voila, имаш име за твојот блог.

Кога сте заглавени обидувајќи се да размислувате за зборови за да го именувате вашиот блог, секогаш можете да користите речник за брза листа на зборови што ќе ги користите.

Совет #3: Користете именки, глаголи или дури и описни зборови што се однесуваат на вас и вашата содржина

Може да одлучите дека користењето на речник е доволно, но ако навистина сакате да ја преземете вашата игра за именување на следното ниво, започнете да додавате именки, глаголи и / или описни зборови.

Додавањето именки, глаголи и описни зборови може понатаму да го прилагодуваат името на вашиот блог, што го прави уникатно твое. Плус, тоа помага да се избегне преклопување со други сајтови или блогови кои се слични со вашите.

Со примерот на блог на храна, можете да додадете именки или описни зборови кои се поврзани со вас како блогер, кој може да биде: шеф, дечко, девојка, почетник, оброци, совети, доручек, вечера, ручек, клуб итн.

Ставете ги заедно и ќе добиете скапоцени камења како што се погодни девојки оброци, вегетански шеф munchies, свежи кујна рецепти, или здрава исхрана клуб.

Можете дури и да го направите чекор понатаму и да додадете глаголски времиња или варијации на зборови за да го направите уште повеќе уникатен. Некои примери ќе бидат: фит девојки рецепти, џвакање на вегетаријански оброци, блажен пекари, се вклопуваат и свежи.

Pro Level Tip: Користење на изработениот збор или измислување на сопствени зборови

За оние кои се креативно наклонети, можете да пробате да измислувате или да создавате сосема нови зборови за да именувате на вашиот блог.

Ова бара малку размислување надвор од кутијата, но измисленото може да биде одличен начин да додадете забава на името на вашиот блог. Некои одлични примери би биле snackzilla, veganized, sizzlerella, здрав.

Не плашете се да експериментирате со сите видови зборови и да се забавувате со него. Може да завршите со кул име кое никој не помислил!

Совет #4: Кога сите други не успеваат, користете име на блог / генератор на зборови

Можеби сте се обиделе сите совети погоре и сеуште не може да излезе со навистина добро име. Не грижете се! Обидете се да користите генератори на име / збор за некои големи предлози.

сајтови како Wordroid.com се одлична алатка за доаѓање со забавни зборови комбинации и тоа е навистина едноставно да се направи. Само ставете збор што се однесува на вашата содржина, кликнете на копчето "зборот", и ќе ви даде листа на имиња што можете да ги користите.

Она што е одлично за Wordroids е тоа што можете да ги поставите границите на вашите зборови, да го дефинирате квалитетот на зборовите, да ги поставите обрасците на него, па дури и да го вклучите достапноста на име на домен. Ова значи дека можете да проверите дали името што ви се допаѓало се регистрирало на. Com или не, извади стрес за изработка на одличен и откривање дека е направено.

Подигање на Совршен Блог Име

Има многу начини да се именува блог и на крајот, зависи од вас да одлучите што е тоа.

Сепак, создавањето на име не мора да биде макотрпен процес. Забавувајте се и бидете креативни со неа и вашите читатели ќе го видат исто така.

Запомни, не постојат тешки правила кога станува збор за создавање име. Додека ќе бидете сигурни дека тоа се однесува на вашата содржина, можете да бидете креативни колку што сакате!

Откако ќе го добиете тоа надвор од патот и Регистрирајте го доменот на вашиот блог, ќе се фокусира на повеќе важни работи како пишувајќи епска содржина и расте вашиот блог.

За Azreen Azmi

Azreen Azmi е писател со наклон за пишување за содржината маркетинг и технологија. Од YouTube до Twitch, тој се обидува да остане во контакт со најновите креирање содржини и да го пронајде најдобриот начин да го продаде својот бренд.

Поврзете се: