7 часови што ги научив за време на мојата прва година на блогирање

Член напишан од:
 • Совети за блогирање
 • Ажурирано: октомври 25, 2017

Мојата прва година на блогирање беше како возење на сезам.

Отидов.

Слегов.

Ова е типично искуство за многу нови блогери.

Возбудата води до страв.

Елацијата води кон депресија.

Потенцијалните профити доведуваат до јајца од гуски.

Јас научив неколку вредни лекции рано во мојата кариера за блогирање што може да ви го олеснат патувањето со блогирање ако сте нов блогер кој се бори со проблеми.

1: Промовирајте ги другите блогери за брзо да го движите сообраќајот

Бев шокиран од тоа колку лесно можев генерира сообраќај - дури и како обоена во волна, блогер на новинар - преку промоција на други блогери.

Јас би:

 • ги реплицира своите мислења
 • Фејсбук ги споделат своите мислења
 • G Плус Ги споделат своите мислења
 • Скопје ги споделуваат своите мислења

да гради пријателства со колеги блогери.

Многу од моите пријатели од блогирањето ме промовираа за возврат. И покрај тоа што моите вештини за пишување се појавиле во споредба со моите вештини за пишување денес.

Додека повеќе блогери ме промовираа, добив повеќе блог сообраќај.

Не сум благодарен да ја научам оваа лекција толку рано бидејќи ја прекинав мојата онлајн крива за учење по години.

2: расте вашата e-mail листа за сообраќај на барање

Не градење е-пошта листа од денот 1 како блогер е една од моите главни онлајн грешки.

Јас забележав како расте е-мејл листа е како да генерира сообраќај на побарувачката, кога јас се обрати оваа грешка, но само откако се бореше за малку со изградба на е-мејл листа.

На крајот видов како изградбата на мојата листа ми овозможи да привлечам инстант сообраќај и да ги зголемам социјалните акции и коментари во рок од неколку минути или часови од објавувањето на пост.

Луѓето може да го обележат вашиот блог или да го направат вашиот feed во нивниот Feedly Reader, но дефинитивно ќе го видат вашиот последен блог пост во нивниот e-mail сандаче, бидејќи сите ние ги проверуваме нашите е-пошта најмалку 1-3 пати дневно.

3: Вашите вештини се создавачи на пари

Се изгубив во измамен лавиринт на можности за правење пари онлајн Назад во денот.

Запомнете момци; Јас започнав со блогирање пред скоро 10 години. Можеби тоа не беше „Златно доба-од-хип-надвор-можности-за правење пари-преку Интернет», но беше неверојатно близу.

Ако доволно додадовте! 'Или? КАПИТАЛНИ ПОСТАВИ на вашата рекламна копија, ви беше гарантирано да направите паричка во тие денови.

Наскоро дознав дека вашата подготвеност да вежбате да ги развивате своите вештини е крајниот измислувач на пари.

Јас забележав како пари што ги направив како нов блогер реагираа на некој вид на вештини што ги развив преку трудољубивата практика. Другите блогери кои се обидуваа да манипулираат со луѓето да им дадат пари - без развивање на корисни вештини - или се бореа да заработат пари или да ги следат парите што ги истуркаа како плима.

Забележав премногу како со текот на годините овие блогери кои користеа возбуда, сајбер-чад и измама беа фатени како да се борат секој пат кога се случи ажурирање на Google или некои други големи промени се случија онлајн. Тие ја платија цената за да не развиваат корисна, скапоцена вештина поставена преку вредни практики.

Развијте ги вашите:

 • пишување
 • создавање на видео
 • копирате
 • вмрежување

вештини.

Развивањето на овие вештини помага во воспоставувањето основа за успешна кариера во блогирањето.

4: плаќаат за играње

Треба да платите за да играте.

Како блогер за новогодишни, јас постепено дознав како намалувањето на 3 $ месечно на мојот блог немаше да го намали. Јас се дрзнав кон ефтино хостирање, слободна тема без тема и немав CDN назад во тие денови.

Станав свесен дека воспоставените, професионални блогери платиле пари за премиум хостинг, премија или нарачана тема, VPN и разни други ѕвона и свирки за да се придвижат во блогерските кругови.

Неколку блогери сериозно го сфатија мене и мојот блог за време на мојата прва година. Еден поглед на мојот блог извика "аматерски час." Ако мојот блог беше всушност и трчање.

Како минимум, инвестирајте во:

 • премиум хостинг
 • премија нив

Пренесете позитивна марка на сликата да се движат нагоре во блогирањето кругови.

5: монетизирајте ги страстите не за профит

Јас брзо научив дека монетизацијата на вашиот блог само за да заработите профит е голема грешка.

Отворив неколку парични текови, бидејќи верував дека можам да заработам пари преку тие струи. Дадов нула мислење за тоа дали или не би сакал да работам со тие струи.

Масивно блогирање ќе биде тука.

Јас се борев како риба од вода за да заработите долари, а камоли илјадници долари, затоа што бркав профит наспроти моите страсти.

Полека почнав да додавам прилив на струи што ги уживав во работата и развојот, како што е основање на хонорарен бизнис за пишување.

Никогаш не одбирајте прилив на приходи базиран исклучиво на вашиот заработка потенцијал преку тој канал.

Монетизирајте ги вашите страсти.

Како нов блогер тоа значи:

 • наведувајќи ги вашите страсти, како твојата љубов кон пишувањето, или создавање видеа, или дизајнирање на инфографика
 • изборот на неколку приливи на приходи кои резонираат со тие таленти; на пример, ако го сакаш пишувањето, размислете за хонорарно пишување, пишување и само-објавување книги и креирање текстуални онлајн курсеви
 • додавајќи прилив на 1 до вашиот блог секој 3-6 месеци

6: Следете ги најдобрите блогери

Следев големи блогери како Дарен Роуз во Про Блогер и Брајан Кларк на Копирај Блогер рано за време на мојата кариера за блогирање за да станам право и тесно.

Иако јас се борев за првите неколку години од мојата кариера во блогирањето, избришав неколку месеци од кривата на учење, следејќи ги советите од добрите.

Добрите знаат како да изградат успешни блогови. Престанете да се обидувате да експериментирате со недокажани методи за блогирање ако сте нов блогер. Следете ги најдобрите блогери во вашиот лажат учат и практикуваат основите на блогирањето.

Ви предлагам:

 • придружувајте се на списоците со врвни е-пошта на блогерот
 • купува производи од врвни блогери
 • вработи врвни блогери за да ве тренираат
 • купете еКниги на врвни блогери
 • прочитајте ги нивните мислења
 • белешки за нивните мислења
 • ги проучуваат своите мислења

7: Треба да сакаш блогирањето да оди далеку

Ги пишувам овие зборови во 10: PM 30 во неделата вечер. По долгиот ден на работа - и некоја офлајн игра - јас блог, бидејќи се чувствувам страсна за блогирањето.

За време на деновите за блогирање за бебиња, брзо разбрав дека врвните блогери живеат, дишат и јадат блогирање. Ако сакав да одам далеку во блогосферата, ми требаше длабоко да се заљубим во:

 • пишување дневно
 • вмрежување дневно
 • правејќи ослободување, но непријатни работи за да го зголемат мојот сообраќај, да го изградам мојот бренд и да го проширам мојот бизнис

Ова патување понекогаш е тешко. Но, ако сте возбудени да се нурнете во блогирањето секој ден, ќе го негувате ентузијазмот што ги поттикнува минатите пречки што ги зафаќаат повеќето блогери.

Ќе одиш најдалеку во играта за блогирање со тоа што ќе бидеш меѓу најстрастните блогери во твојата лажат.

Некои мислат дека ги надминувам повеќето блогери во советите за блогирање, но навистина ги играм.

Резиме

Совети 1 преку 6 се важни, но морав да завршам со врвот 7 за да ја нагласам потребата за страст во врска со блогирањето.

Вие не можете да го лажете сè додека не го направите. Вие не можете да создадете страст. Блогирањето треба да биде во крвта ако сакате да го достигнете врвот на лажат.

Ова е лекција #1 што ја научив за време на мојата прва година на блогирање и секој ден гледам повеќе дека вашата страст ќе ве носи вас и вашиот блог до нивоа до кои никогаш не сте замислиле дека би ги достигнале.

За Рајан Бидулф

Рајан Бидулф е блогер, автор и светски патник кој е напишан на Ричард Бренсон Вирџин Блог, Форбс, Фокс Њуз, Претприемач, Џон Чау Доц ком и Нил Пател Дот Ком. Тој има напишано и само-објавени 126 залак големина на книги на Амазон. Рајан може да ви помогне да се пензионирате во живот на островот подрипнувајќи преку паметно блогирање во Blogging From Paradise.

Поврзете се: