6 работи што мора да направите да го претворите вашиот блог во бизнис

Член напишан од:
 • Совети за блогирање
 • Ажурирано: Јуни 23, 2020

Решивте дека е време да го претворите вашиот блог во бизнис и се прашувате „што е следно?“ За да се сфати сериозно како бизнис, ќе треба да промените повеќе од вашиот начин на размислување. Еве како да го претворите вашиот блог во деловна активност:

6 работи што мора да направите да го претворите вашиот блог во бизнис

1. Дефинирајте го вашиот бренд

Бизнисите треба да воспостават уникатен бренд што може да привлече клиенти. Ако веќе сте блогер со некои влечење или следбеници, може да имате воспоставено реноме - добро или лошо. Време е да се создаде професионална личност. Продолжете со својот уникатен стил и глас, но исчистете ги вашите интеракции за да креирате позитивна или привлечна перцепција за вашиот бренд за вашата идеална публика. Ова ќе значи отскокнување, па дури и ангажирање помош за да се утврди како изгледа вашата репутација сега и како треба да ја промените.

Ова лето, на работилница за градење марки, која ја одржува Ребека Парсонс од Cre8tive Compass на конференцијата 2015 iRetreat, работев преку длабоки, раце на вежби за да го насочите мојот бренд. Критички чекор кој честопати го промашувам беше приоретизирање на моите најважни лични вредности. Тие вклучуваат чесност, семејство и надеж - добро се вклопуваат во блог кој им помага на мајки кои ги воспитуваат децата со посебни потреби. Овие вредности требаше да бидат очигледни од мојот блог и социјалните медиуми.

Наместо да го позиционирам мојот блог како оној кој ќе ги реши сите предизвици за подигање на дете со посебни потреби, Прифаќањето на Несовршените нуди мајки и на нивно место, нешто што мојата публика желби. Зборувам со мојата публика како да е било која жена што ги воспитува децата со многу интереси и мојата емоционално склопена во тоа:

"Блог за начин на живот за мајки кои ги воспитуваат децата со посебни потреби".

Таа реченица е лесно, кратко објаснување на моите вредности, мојата публика и мојот блог. Веќе ми беше кажано дека ова е "нова" ниша - што е вест за мене! Мала марка на идеи за твоите вредности и вашата публика ќе ви помогне да создадете автентичен наслов. Дознај повеќе начини за брендирање на вашиот блог.

2. Неуспех на ризик

Исто така во iRetreat 2015, гостин говорник Холи Хомер, кој го поседува Блог за деца активности и е основач на Бизнис 2 Блогер, го сподели тоа, "неуспехот е најбрз пат до знаење".

Сега успешен блогер и претприемач, Холи ја сподели нејзината стапка на деловни неуспеси со 50% со нас, но откри дека добра работа за водење блог бизнис е тоа што речиси не треба да се инвестира. Можете да се обидете на многу различни проекти со многу малку капитал - сè што ви треба е добра веб хостинг сметка и неколку долари годишно за да се обезбеди URL адреси.

Таа советуваше да почне со чекори за бебиња - "само да го наречеш и да почнеш некаде."

Ова е мојот начин на водење бизнис со години. Јас сè уште експериментирам со нови начини на приход. На пример, сакав да ја проширам мојата употреба на Instagram во спонзорирани кампањи, па го прифатив оној кој беше добар за мојата публика. За жал, не сфатив сè додека не го сторив тоа што ми требаше да го користам нивните рекламна слика. Таа реклама го разреди мојот бренд и научив да ги избегнувам ваквите кампањи.

Во ред е да пропаднеш сѐ додека не научиш од тоа!

3. Запознајте ги правилата и законите што влијаат на вас

Спонзориран пост пораки за врвот на пост
Пример за спонзорство споменато пред и во близина на производ врска. Вклучува "#ad" во насловот за автоматска промоција на социјалните медиуми.

Едно нешто не направи правилно со тоа што кампањата на Инстаграм беше соодветно обелоденување, нешто со што дури и големите брендови се борат. Оваа пролет, малопродавачот на мода, Лорд и Тејлор, водеше кампања на Инстаграм, без обелоденување, и ризикуваше да се сруши ФТЦ.

Потоа, во текот на летото, Ким Кардашијан беше под оган од страна на ФДА поради различна причина. Додека таа правилно открива, таа оставила дека нејзиното одобрување на производот не било медицинско докажано за да ги постигне резултатите што ги добила.

Треба да ги знаете овие правила ако ви се случува да се кандидира професионален блог за да се избегне правно дејство:

 • Секогаш обелоденувајте било какво надоместување - дури и производи или попусти - примени на сите објави и акции на кампањи - ова ги вклучува вашите affiliate врски. Прочитајте го Q & A на FTC за да бидете сигурни дека сте во согласност (обновено мај, 2015).
 • Знам правила за рекламирање материјали на вашиот блог и социјалните медиуми, особено за вашата држава. Можеби ќе треба да направите добро за награди, дури и ако вашиот продавач не го стори тоа.
 • Разберете какви фотографии можете да ги користите бесплатно, што ви е потребно за купување и што претставува фер употреба за слики.
 • Прашајте пред да се повикате на нечија содржина или да проверите упатства за објавување за да бидете сигурни дека не крадете. Секогаш припишувајте го авторот и копирајте не повеќе од 2-3 реченици во вашиот пост.
 • Знајте кога и како да ја користите ознаката "nofollow" за компензирани линкови и други најдобри практики за Google.
 • Ако промовирате здравствени производи кои не се одобрени од FDA, како есенцијални масла, бидете сигурни дека правилно ќе откриете дека ова е вашето мислење и резултатите не се докажани или одобрени од FDA.

4. Креирај бизнис ентитет

Во моментов, јас се кандидира на трговец поединец, но како што јас ребрендирање и репозиционирање на мојот онлајн бизнис, Размислувам за промена на тоа.

На локалната работилница на која присуствуваа адвокат и ПР професионалец Даниел Лис FitFluential блогер мрежа, тој учеше за законот за блогерите. Реалноста е дека блогерите лесно можат да се жалат дури и ако не мислат дека ги прекршиле законите.

Јас сум сега буџетирање на неколку стотици долари за да создадам ДОО, друштво со ограничена одговорност, кое може да ги заштити моите главни средства (како што се мојата куќа или автомобил), за да бидам тужена. Фреквенцијата на несериозни тужби го прави овој мудар избор. Направете најдобра одлука за вашиот бизнис.

5. Добијте ги вашите сметки по нарачка

Препорачувам едноставна табела за одржување на вашите сметки во ред: производи добиени за преглед и датуми, спонзорирани објави или слободни работни места, датуми за наплата, датуми на плаќање, деловни трошоци.

Плаќањето преку PayPal е добро, бидејќи можете да ја преземете датотеката со вашите трансакции за сметководствени цели. Можете, исто така, би сакале да ја разгледате услугата за плаќање преку интернет за клиентите што ви требаат да фактурирате. Многу од нив започнуваат од $ 10-20 месечно.

0916-Следење на проекти
Едноставен Excel лист ми помага да ги следам моите проекти.

Во даночното време, треба да ангажирате сигурен сметководител. Немојте само да одите на една од оние популарни сметководствени компании или на сметководител кој нема поим што е "блог".

Последен пат кога се обидов тоа, жената ми даде многу тага околу $ 29 во вредност од приход што го добив од филијали продажба. Таа одредена компанија го нарече "кралско семејство", а сметководителот ме праша во неколку различни прилики каква книга имав напишано и каде ми беше друга продажба. Бидејќи таа не го разбрала бизнисот, таа не можела да го разбере тоа. Контактирајте со други професионални блогери во вашата област за препорака.

6. Се посветам на професионализмот

Понекогаш во нашата мисија да му помогнеме на нашиот блог да се истакне од толпата, работиме премногу напорно за да генерираме контроверзии. Вашите читатели не го сакаат тоа - и погоди што? Други блогери ќе ве повикаат.

Неодамна, една статија отиде околу Фејсбук напишана од мајка која протестираше против алергии од кикирики во училиште. Тоа беше многу воспалително и иако генерираше многу погледи на страници, исто така отиде околу групите на блогер. Општото мислење за нејзиниот "клик мамка" пост беше многу негативно. Ја охрабрувавме нашата публика да не ја чита. Размислете за тоа што брендовите, рекламни и трговците на мало исто така ќе мислат на тој блогер. Дали сакате да работите со неа?

Што може правиш за да го одржиш професионализмот? Можеби ќе сакате да размислите за вашиот блог како вашата канцеларија.

 • Ако сте имале работа во корпоративниот свет, што би било несоодветно однесување?
 • Како би го превел тоа во пишување?
 • Не блогирајте или споделувајте додека сте затруени.
 • Не ги споделувајте критичните фотографии на социјалните медиуми.
 • Чувајте ја чиста околу децата.

Вие исто така може да бидете професионални со лекување на вашето блогирање како вистинска работа. Ако имате менаџер за човечки ресурси, дали ќе добиете промоција или предупредување?

 • Однесувајте се кон другите блогери, сите брендови и PR лица со почит и учтивост.
 • Запознајте ги роковите за преглед и кампањи.
 • Преземете ги најдобрите фотографии што веројатно можете да ги научите да ги подобрувате.
 • Обрнете внимание на граматиката и правописот кога пишувате.
 • Посетете настани на блогер за да го поставите вашиот бренд, да научите од искусни блогери и да го развиете вашиот бизнис.

Ако сте блогирале како хоби и сакате да го претворите вашиот блог во бизнис, време е да се зафатите сериозно и да ги преземете овие чекори за да го тргнете од теренот.

Исто така,

За Џина Бадалати

Гина Бадалати е сопственик на "Негувањето", блог посветен на поттикнување и помагање на мајки на деца со посебни потреби и ограничени диети. Гина блогира за родителите, ги подига децата со пречки во развојот и живее без алергија повеќе од 12 години. Таа е блогери на Mamavation.com, и има блогови за големите брендови како Свила и Глутино. Таа исто така работи како текстописец и амбасадор на брендови. Таа сака ангажирање на социјални медиуми, патување и готвење без глутен.

Поврзете се: