21 Совети за продуктивност за туристички блогери: Како да направите повеќе додека патувате низ светот

Член напишан од:
  • Совети за блогирање
  • Ажурирано: Jul 06, 2019

Многу блогери сонуваат правејќи пристојни пари со блогирање додека истовремено патуваат низ целиот свет.

Не постои негирање:

Тоа е забавно да се направи.

Без разлика дали патувате низ Торес дел Пајн во Патагонија или се одмотувате на плажа во Бали, ќе го видите светот, вкусат нова храна и ќе запознаете нови луѓе додека блогирате за време на вашиот престој.

Бев доволно среќен што имав такво искуство. Патував доста опширно низ цела Азија; и блогираа низ целиот мој начин. Морам да кажам дека флексибилноста за играње за време на работното време и ефикасното работење за време на изведбата е можеби најголемата причина за работа како блогер со полно работно време.

(Тоа, рече, сепак, не патувам многу овие денови. И кога правам, имам деца со мене - a 5-годишен и 18-месец-стар 7 и 4 годишно.)

Додека јас повеќе не галванирам низ целиот свет, мислев дека можеби ќе ги споделам моите најдобри совети за продуктивност со вас во овој пост. Се прашувате како можете да бидете сигурни дека сте блогирање ефикасно додека сте на патот? Овие совети би можеле да бидат клучни за да се пронајде.

Вооружени со овие совети за продуктивност на 21, јас сум убеден дека нема да има никакви проблеми воопшто да го постигнете совршениот баланс помеѓу работата и играта, да ја максимизирате вашата продуктивност додека пак уживате во сите искуства кои патувањето ги нуди.

Поставување на вистинскиот начин на размислување

Непознат будистички храм Во Пукет, 2013.
Во будистички храм во Пхукет, Тајланд; 2013.

1. Однесувајте се кон вашиот блог како вистински бизнис

Земете го вашиот блог сериозно.

Однесувајте се кон вашите соработници, вклучувајќи ги и вашите ко-блогери, уредници, графички дизајнери и слично, исто како што би третирале било кој друг деловен партнер и ќе имаат цел во сè што правиш.

Запомнете, ви се потребни вистински партнери кои можат да ве поддржат во тешки времиња.

Замислете дека го немате Вашиот лет во Лима и завршувате заробени во аеродромот Богота преку ноќ. Како ќе се исполнат тие 9 крајни рокови ако немате Wi-Fi и дека треба да се качите на летот на 8? Кога неочекувано ќе се најдете во врска, потребен ви е сигурен партнер кој може да го подигне вашиот гасена.

Ова значи ставање на време и напор во зачувување на професионалните односи со вашите соработници. И ова објаснува зошто WHSR работи на тим од седум (и членовите на тимот разговараат еден со друг на слајд секој ден).

Повеќе совети од Матеј, Експерт Vagabond

Јас трошам пари рекламирање на Фејсбук. Јас трошам пари рекламирање на Твитер. Всушност, ќе направам и за овој напис што го читате токму сега. Плаќам и за реклами на други блогови.

Однесувајте се кон вашиот блог како бизнис ако сакате да заработите со него.

- Извор: 11 тајните да стане професионален туристички блогер

Копај подлабоко: 6 работи што мора да ги направите за да го претворите вашиот блог во бизнис

2. Јасно одделете ја работата и играњето

Кога сте на патот, границите помеѓу работата и играта имаат тенденција да се заматуваат.

Зошто да не го однесете вашиот лаптоп на плажа и да работите на вашиот последен пост помеѓу сурфањето? Не само што ова е едноставно непрактично, тоа ќе ја убие вашата продуктивност.

Кога патувате, треба да поставите цврсти граници помеѓу работното време и времето на изведба.

Играта е игра. Работата е работа.

Јасно ги одделите двата, бидејќи нашиот мозок не е дизајниран за мултитаскинг. Не верувајте ми? Проверете ова видео од д-р Санџај Гупта. Реалноста е дека за 99% од нас, колку повеќе мултитаски, толку помалку продуктивни сме.

Копај подлабоко: Обучете го вашиот мозок да останете фокусирани на задачите за блогирање

Остани фокусирани

Песочни песни на островот Моретон, Бризбејн (долг пат да се качат по слајд!), 2013.
Песочна табла на островот Моретон, Бризбејн Австралија; 2007.

Клучот за останување продуктивен е да останеме фокусирани. Тоа значи минимизирање на одвлекување на вниманието и бучава. Секако, можеби немате канцеларија, но тоа не значи дека не можете да најдете погоден работен простор. Обидете се да работите во мирно кафуле или да одите во вашата хотелска соба ако има маса.

3. Исклучи нови е-мејл известувања.

Ова е апсолутно прво нешто што го правам секој пат кога го поставив Outlook во нов лаптоп. За да бидете продуктивни, треба да останете фокусирани и да ги отстраните колку што е можно повеќе одвлекување на вниманието.

Нема ништо полошо од добивањето на ново известување по е-пошта секој минута 5 додека се обидувате да завршите со пишување мислење за петте најспектакуларните плажи на плажата на Бали.

Запомни, кога блогираш на патот, немаш канцеларија лесно достапна, каде што можеш да побараш утеха од одвлекување на вниманието, па мораш да направиш многу "одвраќање" самостојно ако сакаш да добиеш работа направено.

4. Само проверете ја вашата е-пошта неколку пати неделно.

Тоа е вашето електронско сандаче за влез, и вие можете слободно да поставите свои правила.

Вие не мора да ја проверувате вашата e-mail секој ден.

Кога работам на важен проект, се одлучам да не ги проверувам моите пораки за време на работното време, бидејќи мислам дека ова драматично ја зголемува мојата продуктивност. Дури и одговарањето на она што може да изгледа како едноставна е-пошта може да убие половина час од вашето време и да го наруши работниот ритам. Запомнете, поголемиот дел од времето електронските пораки можат да чекаат. Подобро е да ги направите најважните работи први.

5. Престанете да ги проверувате социјалните медиуми секој минути на 15.

Не трошете скапоцени часови од вашиот ден што се лизгаат низ вашите инстаграм и Фејсбук гасови. Социјалните медиуми се одлична алатка да ви помогнат да останете поврзани со вашите најблиски дома додека патувате, но клучот е да го користите во умерени количини.

Кога ги проверувате социјалните медиуми секој 15 минута, станува голем време цица, и тоа ќе ја попречи вашата продуктивност. Ако не можете да го намалите времето кога сами го трошите социјалните медиуми, тоа е многу апликации кои можат да ви помогнат.

Совет алатка: Употреба Тајм аут or Самоконтрола да ги блокира веб-сајтовите на социјалните медиуми за делови од времето, па затоа не станува забава.

Подобрување на ефикасноста

Во Бриенц, Швајцарија; 2012.
Во Бриенц, Швајцарија; 2012.

6. Прво да ги направите важните работи.

Пред да започнете со вашиот работен ден, направете листа на работи што треба да ги направите.

Потоа ѕвезда на задачи кои се најкритични, и да се оние кои се направени во прв план. Вие сте попродуктивни на почетокот на работниот ден, така што ќе добиете повеќе направено ако се справи со најголемите, најважни проекти, додека вашата концентрација и мотивација се на врвот.

Совети од Caz, Y Travel Blog

Не можете да создавате со непрестајна глава драма. Невозможно е да се насочи моќната енергија во две различни места во исто време.

Мораш да работиш на расчистување на умот. Направете некои стратегии, ги укинувате наемниците, медитирате секојдневно и практикувајте внимателност. Ќе отвориш огромен простор на време за јасност и продуктивност.

- Извор: 9 чекор план за добивање слагам + совети за напредување

7. Користете ја помодерната техника.

Техниката Pomodoro е одличен начин да ги задржите вашите нивоа на продуктивност високо во текот на работното време.

Која е тајната зад оваа техника? Останете ласерски фокусирани за 25 минути и одморете се за 5 минути. Повторете четири пати, а потоа земете подолга пауза од 15 и повторно започнете со процесот.

Идејата е дека честите, конзистентни паузи ви помагаат да го фокусирате вашиот ум, подобрување на севкупната концентрација и, пак, продуктивноста. Можете да најдете повеќе информации за оваа одлична техника овде.

Технологија Помодоро
Накратко Техника на Помодоро.

8. Планира однапред.

Не чекајте додека не се појавиш на автобуската станица во Сантијаго за да одлучиш дали одиш на север кон Сан Педро де Атакама или на југ до Пуерто Монт.

Патување план однапред, и обидете се да се држи до него. Само крилење тоа на патот ќе ве чини во однос на времето, енергијата и монетарните ресурси. Ќе бидете многу попродуктивни ако имате план со поставено работно време и рокови.

Копа подлабоко: Прочитајте го КериЛин Како да го намалите вашето време за маркетинг на половина со право алатки и планирање.

9. Прочитајте многу и забележете секогаш.

Кога станува збор за читање, не можам да се согласам повеќе со Рајан Бидлф:

Читањето е далеку и најлесниот начин да се создаде како машина.

Луѓето мислат дека сум блогерски киборг, ужасен Терминатор кој е подготвен и регрутира да објавува уште еден длабок блог пост или е-книга, бидејќи сум машина. Не толку. Читам. Многу. Значи идеите минуваат лесно и лесно. Јас се изложувам себеси на идеите преку интернет, преку романи и преку не-фикција, како и фикција. Читам како машина, бидејќи читателите можат брзо да станат писатели, ако сакаат да продолжат да ја читаат навиката за читање.

- Извор: Како да напишете еден 7,000 збор blogpost неделно

Но чекајте, самото читање не е доволно. Особено кога сте на пат и се забавувате во посета на места. За неколку недели, можеби не се сеќавате на името на тој прекрасен ресторан што го јадевте на Крф додека патувате низ Грција.

Најлесно решение е секогаш да имате тетратка и пенкало (или, пак, Evernote е добра алтернатива во моето искуство) со вас, па можете да ги откријат релевантните детали за искуствата.

10. Чувајте листа на насловни наслови.

Насловите се веројатно најважниот аспект на секој блог пост.

Истражувањата покажуваат дека 8 од 10 луѓе ќе го прочита вашиот наслов. Но, само 2 од 10 луѓето всушност ќе одвојат време да го прочитаат целиот свој пост.

Добар наслов ќе привлече поголемо внимание и ќе помогне да се изгради стабилно следење на читателите.

Копање подлабоко: Секогаш имајте листа на насловни хакове на рака за време кога треба да се развие совршен наслов во време криза.

11. Пратете вести и нови објави на блогови ефикасно

Еве што има на мојот канал „Feedly“.

Користете алатки како Feedly, Evernote и Flipboard за да добиете свежи содржини и вести на едно место. Направете употреба на алатки за автоматизација како IFTTT за да доставувате вести до вашата е-пошта.

Избегнувајте да се препишувате на билтените на блоговите, бидејќи тоа само ќе ги става вашите влезни сандачиња.

12. Изнесете

Нема потреба да се стори сé што е.

Лично, јас аутсорсинг некои од моите пишување и дизајн работа. Идеите се секогаш мои, но јас обично одлучив да имам некој што пишува многу подобро отколку што можам, за да всушност ги утврдам зборовите.

Исто така, да имате некој што може да му верувате за да ја проверите вашата работа многу помага! Среќен сум што го имам мојот уредник, Лори Соард, кој со години ја поддржува мојата блогирањето.

13. Распоред вашите мислења за социјалните медиуми.

Рачно објавување на социјалните медиуми е време си го цица. Користете автоматски распоред за ослободување на тоа време.

јас користам Чувај дек и Тампон денес.

Други алатки кои повеќето блогери ги препорачуваат HootSuite и SocialOomph.

14. Работете насекаде во секое време со вашиот мобилен телефон

Однесувајте се кон вашиот паметен телефон како вашата работна станица.

Кога станува збор за одржување на вашата продуктивност на патот, вашиот паметен телефон е еден од најголемите ваши сојузници.

Поставете го вашиот паметен телефон за да го максимизирате својот потенцијал како работна алатка. Осигурајте се дека ги инсталирате сите потребни апликации за да можете ефикасно да работите преку вашиот телефон и бидете сигурни дека ќе го конфигурирате, така што ќе можете да работите во секое време, насекаде со Wi-Fi конекција кога е потребно.

Совет алатка:

Совет алатка: Дознајте 11 повеќе алатки за блогирање и ресурси

15. Имаат големи визии, но поставуваат краткорочни цели

Поставете големи цели во животот, но секогаш фокусирајте се на мали, квантитативни чекори во вашата листа на задачи.

Животот е маратон, а не спринт. Добро е да имаш големи цели во животот, но треба да се фокусираш на ставање една нога пред другото и напредувајќи една милја во исто време ако сакаш да стигнеш насекаде.

Така, додека голема цел за живот може да биде да заработите $ 10,000 месечно, тоа се мали чекори во вашата листа на задачи (напишете три нови мислења пред датумот X, допрете до пет блогери за објавување на гости пред датумот Y, итн.) што всушност ќе ви овозможи да ја исполнат таа голема цел.

Уживајте и живејте живот во потполност

Во Санторини, Грција; 2010.
Во Санторини, Грција; 2010.

16. Прославете ги и малите и големите достигнувања.

Кога ќе ја достигнете целта, одвојте време за да го прославите, дури и ако постигнувањето не е нужно големо. Тоа не мора да биде нешто елаборирано. Тоа би можело да биде нешто едноставно како трошење на денот истражување на нова плажа или излегување во текот на ноќта за некои пива со пријателите.

17. Остани мотивирани.

Без разлика дали сте земале приспани додека спиеле на ноќен автобус од Мендоза до Буенос Аирес, или сте го пропуштиле вашиот лет во Хонг Конг и се бореле да пронајдете уште еден, кога ќе бидете на пат, работите ќе тргнат наопаку.

Ќе има време кога треба да ги споделите со некои планови за патување и едноставно да се разладите цел ден во вашиот хотел или хотелска соба. Клучот е да не си дозволиш да те држи назад.

Секогаш бидете подготвени да се соочите со новите предизвици и немојте да ги намалите неуспесите!

Копај подлабоко: 7 навики на високо ефективни блогери

18. Редовно вежбајте или медитирајте.

Конзистентно, редовно вежбање или режим на медитација може да направи чуда за вашата продуктивност. Вежбам редовно, дури и кога патувам, од долги прошетки на плажа до топки со локалното население.

Важно е да се задржи јасен ум, и мислам дека вежбањето ми помага неверојатно да го правам тоа.

Многу луѓе, исто така, сметаат дека медитацијата е непроценлива алатка за да се има јасен, фокусиран ум. Конгресменката Ненси Пелоси го започнува денот со 45-минутна моќна прошетка, додека извршниот директор на Хотели и одморалишта на Старвуд Фритс ван Паашен работи 10 милји. Кондолиза Рајс станува во 4: 30 часот, без оглед каде се наоѓа во светот, а маглот Ричард Бренсон инсистира на тоа дека неговата рутина за вежбање му дава 4 дополнителни часови продуктивност на ден.

Во крајна линија? Високо успешните луѓе имаат тенденција да имаат рутинска вежба која работи за нив. Значи, треба и вие.

19. Не грижете се премногу за тоа што прават другите.

Работајте напорно кога е работно време; не се сомневам.

Впрочем, идејата е да живееш слободно и да уживаш во животот. Она што другите го прават со својот живот е нивниот бизнис - не твое. Постојано споредувајќи се со другите ќе предизвика непотребна вознемиреност и ќе ви го одвлече вниманието од вашата работа.

20. Избегнувајте го изгорувањето

Ако се обидувате да ја намалите работата за 12 часа последователно, нема да бидете продуктивни.

Вие може само да се концентрирате на едно нешто толку долго. Планирајте го вашиот работен ден со паузи за да му дадете на вашиот ум остатокот што му треба. Ќе ја подобрите концентрацијата и продуктивноста.

Совети од Стеф, дваесет и нешто патување

Веројатно ќе сакате да го фрлите во крпа, но немојте. Ова [Блогирање] е бизнис што наградува издржливост. Ми требаа една година да го направам мојот прв долар на мојот блог (што беше сосема неочекувано и добредојдено изненадување). Сите мои главни пресвртници беа тешки и тешки победи. Тоа е дело на мали битки и немилосрдно бавно искачување и нагоре. Тоа не е лесен пат, но луѓето кои ќе го направат тоа, се оние кои не даваат.

21. Забавувај се.

Последно, но не и најмалку важно, одвојте време да ги уживате сите прекрасни искуства што патуваат може да ги понуди.

Мислам - тоа е целата поента да заработуваме преку блогирање за патувања, нели?

Никогаш не заборавајте да се забавувате додека сте на патот.

Пред да го завршам овој долготраен пост, еве го 3-минутното видео што го направив по патувањето на семејството во Хокаидо, 2015.

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.