30+ Најдобри страници што нудат бесплатни фотографии и слики за блогови

Член напишан од:
  • Совети за блогирање
  • Ажурирано: Март 26, 2020

Премногу е лесно да се фокусираме на нашите зборови и мислења кога создаваме блок-пост. На крајот на краиштата, тоа е зборовите што пребарувачите лазат за ранг-листа и што ги возвраќа луѓето повторно и повторно.

Сепак, сликата е уште една неверојатно важна - и премногу често - превиден елемент.

За една, сликите помагаат да се додели значење на вашите мислења и да се даде контекст визуелно. За други, тие помагаат да се раздели текстот и да се направи вашиот пост повеќе естетски пријатен - што помага да се задржат посетителите и да се обезбеди почетен интерес на новите посетители. Потребно е просечно лице 0.05 секунди за да донесе пресуда за вашата веб-страница. Тоа се преведува на 50 милисекунди за да остави добар впечаток кај вашиот посетител. За 50 милисекунди, сомнително е дека лицето има време да прочита многу од вашиот текст. Што значи тоа? Тоа значи дека првиот впечаток на повеќето луѓе на вашиот блог е направен врз основа на дизајнот и сликите, кои мозокот ги обработува побрзо од текстот.

На кратко, сликите се камен-темелник на визуелната привлечност на вашиот сајт.

Сепак ...

Слободен клип уметност скоро никогаш не е добра идеја. Повеќето слики на Google не се бесплатни за авторски права. И, залихата или сопствената фотографија обично доаѓаат со висока цена.


[Понуди] StockUnlimited - Евтини берзански зделки

Најдете бесплатни слики и вектори на Stock Unlimited

Ако бесплатните фотографии со акции не се ваши работи (во случај да градевте комерцијални страници или водевте голема рекламна кампања за социјални мрежи) - проверете го Stock Unlimited.

За разлика од многу ресурси за слики, кои ви наплатуваат по слика или дури и според големината на сликите што ќе ги изберете, Stock Unlimited е заснован на претплата. Тие моментално работат многу на Ауто Сумо. За еднократен надоместок од 49.00 УСД (порано изнесуваше 684.00 УСД), можете да преземете што повеќе слики од нивниот базен од над еден милион елементи. Јас велам елементи бидејќи тие вклучуваат не само фотографии, туку и слики, шаблони, па дури и аудио. Може да ја прелистувате нивната колекција за преземање на поединечни елементи или да ги повлечете целосните колекции веднаш.

Планот не трае вечно, а вашата сума ќе ви овозможи неограничен пристап три години во исто време. Ако не сте задоволни со она што го наоѓате таму, можете да ја искористите нивната 60-дневна гаранција за враќање на парите.

Проверете го договорот за неограничена зделка на StockSumo*

* придружна врска


30+ бесплатни страници за фотографии и слики

Среќа за сите нас блогери, има многу квалитетни, бесплатни извори на слики таму. Подолу е комплетна компилација на сајтови каде што можете да пребарувате и да преземате бесплатни слики за вашиот блог.

1. pixabay

Слика од Pixabay
Сликата од Pixabay, извор. Линкот е додаден за вашата референца, атрибуцијата не е потребна за сликите пронајдени на Pixabay.

Ова е мој личен фаворит поради флексибилноста. Нема барања за атрибуција, што значи дека можете да направите што сакате со сликите што ги добивате од овој извор. Покрај тоа, тоа е супер едноставно за користење - има дури и едноставно пребарување право на почетната страница, пред да се логирате. Ќе добиете пристап до фотографии, векторски слики и илустрации и може да се филтрирате по потреба. Преземањето на актуелните слики е неверојатно лесно и, пак, доаѓа со опции за големината на сликата (пиксели и МБ), така што сликата што ја имате во рака е јасна и квалитетна за каква и да е вашата цел (во мојот случај, најверојатно, онлајн вашиот блог - не е потребна огромна големина на датотека).

Забелешка: ги нарекувам сајтови како Pixabay DWYW сајтови - "Дали што сакате" - што е одлично!

Посетете онлајн: https://pixabay.com/

2. Отстрани

Сликата од Unsplash, извор.
Слика од Unsplash, од Џеф Шелдон.

Unsplash е уште една од моите омилени што го прави обезбедувањето бесплатни слики неверојатно лесно. Со бесплатна сметка, вашето количество преземања е малку ограничено - добивате фотографии 10 секој 10 дена (или во просек по еден ден) ... но ако не сте мега постер, тоа најверојатно ќе одговараат на вашите потреби. Датотеките се hi-res, што ги прави јасни, јасни и лесно препознатливи.

Како што е случај со Pixabay, фајловите се твои со какви што сакате - без ограничувања. Ќе треба да се претплатите - што е навистина само прашање на обезбедување на вашата e-mail адреса. Уметниците постојано испраќаат нови фотографии, така што базата на податоци продолжува да расте и нуди свежи содржини.

Посетете онлајн: https://unsplash.com/

3. Compfight

Фото кредит: w4nd3rl0стар (InspiredinDesMoines) преку Compfight cc
Слика од Compfight, кредит: w4nd3rl0ст (InspiredinDesMoines)

Овој фотографски извор е малку поинаков од првите две во тоа што сликите заземаат малку повеќе инди пристап во многу случаи. Ќе пребарувате со помош на едноставно пребарување, а потоа ќе можете да филтрирате според видот на лиценцата, без разлика дали ги вклучуваат оригиналите и другите различни елементи за лиценцирање. За да останете законски усогласени и правилно да ги припишувате фотографиите што ги користите, ќе треба да бидете запознаени со Криејтив комонс, прилично вообичаен услов во креативниот свет. Ќе имате пристап до многу бесплатни фотографии, но исто така и на слики што чинат пари за користење, па бидете внимателни додека одите низ процесот на преземање за да бидете сигурни дека знаете за потенцијалните трошоци однапред.

Посетете онлајн: http://compfight.com/

4. Слики од јавниот домен

Слика од слика од јавниот домен, извор.
Слика од слики од јавниот домен, извор.

Како што сугерира името, овој бесплатен извор на слика е специјализиран за обезбедување слики достапни преку јавниот домен (така им се обезбедува бесплатно). Некои од сликите доаѓаат со барања за издавање и лиценцирање, па затоа не заборавајте темелно да ги разгледате сите слики и нивните барања за припишување и лиценцирање за да стекнете целосно разбирање (и да останете законски здрави). Тоа звучи повеќе застрашувачки отколку што навистина е ... Ова всушност е навистина кул сајт кој обезбедува уникатни слики, благодарение на фотографите и креативните професионалци кои сакаат да продаваат работа на континуирана основа. Сите уметници се проверуваат пред да поднесат за да обезбедат квалитетна работа ... која потоа ќе стане достапна за вас! Среќно пребарување.

Посетете онлајн: https://www.publicdomainpictures.net/

5. Pikiwizard

бесплатни слики од Pikwizard
Сликата од Pikwizard, извор.

Pikiwizard има над 100,000 потполно бесплатни слики на сајтот; со над 20,000 на оние кои се ексклузивни за библиотеката за слики. Една од главните причини зошто ми се допаѓа Pikiwizard е затоа што сајтот, исто така, доаѓа со бесплатна, уредувач на база на слики. Користејќи го овој уредувач на слики, можете да споите слики, да нацртате форми, да додавате текстови, па дури и да примените филтри за сликите кои ги пронајдовте на Pikiwizard во лет.

Посетете онлајн: https://www.pikwizard.com/

6. Алегри фотографии

Слики пронајдени на Alegri Photo, извор тука.
Сликата од Алегри Слики, извор.

Ова е прилично јасна страница, пријателска за дури и најмногу почетници на сликите кои ги користат. Прелистувајте меѓу популарните категории со кликнување на копче или пребарување по клучен збор. Исто така, можете да ги пребарувате најновите слики на страницата со кликање на "Најнови" или да гледате популарни слики со кликнување на "Популарни" од горната навигација. Сликите се многу лесни за споделување, благодарение на вградените социјални медиуми и споделување икони. Алегри Слики е добар ресурс ако сте кратки на време и ви треба лесно откритие.

Посетете онлајн: https://www.alegriphotos.com/

7. Време на соништата

Слика од времето на сонот, извор.
Сликата од соништата Време, извор.

Времето за соништата обезбедува убав спектар на слики и типови на слики, особено за бесплатен ресурс. Пребарувајте по категорија, клучен збор или тип на слика. Исто така, додека има секција за бесплатни слики, оваа страница исто така нуди и опции за плаќање, па ако барате бесплатно, држете се до врската "слободни слики". Ако сте подготвени да платите, можете да ги проширите вашите опции за да вклучите сè, од фотографирање на фотографии до вектори, графика за веб дизајн и многу повеќе. Има бесплатна промоција за преземање на пет или 10 слики бесплатно однапред - да искористите, проверете ги претплатните планови според цените и плановите.

Забелешка: Ќе треба да регистрирате сметка и да ги наполните вашите лични податоци пред да можете да направите бесплатно симнување - кое троши малку повеќе време од останатите погоре.

Посетете онлајн: https://www.dreamstime.com/free-images_pg1

8. Малку Визуелни елементи

Слика од Малку Визуелни извори.
Слика од мали визуели.

Знаете сите оние "забавни" кутии кои летаат наоколу токму сега што бродот разни добрите во вашиот дом на месечна основа (мислам производи за миленичиња, шминка примероци, закуски, итн)? Мислете на малку визуелни елементи како тоа - но за вашата сметка за е-пошта. Овој бесплатен ресурс за слики испраќа претплатници седум hi-res слики преку е-пошта секои седум дена. Не, не знаете точно што ќе добиете (ниту пак можете да изберете), но тоа е половина од забавата. Можете да ги користите сликите, меѓутоа, вие избирате - па дури и ако нешто не е сосема до вашата улица во моментов, да ги зачувате сликите за да изградите своја сопствена библиотека за слики ... никогаш не знаете кога ќе се најде нешто.

Посетете онлајн: https://littlevisuals.co/

9. Смрт на Фото берза

Сликата од смртта на берзите.
Сликата од смртта на берзите.

Ова е уште една фотографија од услугата претплата за месечна наплата. Тоа е неверојатно лесно да се приклучите - буквално само внесете ја вашата е-адреса на страницата за приклучување - и bam! Бесплатни фотографии доаѓаат во вашето сандаче секој месец. Повторно, не можете да одберете што добивате и ќе ги добиете само кога ќе испраќате (нема да барате бази на податоци или филтрирање по клучен збор), но фотографиите се различни од она што ќе го најдете на друго место и повторно се достапни на вашиот целосно отстранување за доста било каква употреба под сонцето. Забелешка, постои достапна премиум услуга - проверете ја страницата за целосни детали.

Посетете онлајн: https://deathtothestockphoto.com/join/

10. Датотека со мапи

Слика од Morgule File, извор.
Сликата од Morgue File, извор.

Morgue File всушност има навистина импресивна база на податоци за бесплатни фотографии што вклучува - во времето на ова пишување - повеќе од 329,000 слики. Не е излитена за бесплатен ресурс за слики! Надвор од слободните фотографии, таа се повлекува со слики од разни други извори, како што се iStock, Getty Images и многу повеќе - сепак, во склопот, ги задржува оние платени слики и нивните извори разделени на различни јазичиња, така што ќе имате јасност во тоа што ќе чини ти и што нема. Сликите ги опфаќаат речиси секоја тема и стил под сонцето - и вреди да се погледне.

Посетете онлајн: https://morguefile.com/

11. Бесплатни дигитални фотографии

Слика од бесплатни дигитални фотографии. Првично со големина на W: 400px, изменето на 750px; извор.
Слика од бесплатни дигитални фотографии. Првично со големина на W: 400px, изменето на 750px; извор.

Оваа страница нуди голема транспарентност и леснотија на користење, поврзана со однапред информации за лиценцирање. Бесплатните фотографии се секогаш достапни за било која апликација за која може да се замисли (да, вклучувајќи го и вашиот блог) - но, ако ви требаат поголеми димензии на слики за цели на репродукција отколку што се достапни преку бесплатниот дел од страницата, секогаш може да се надоградувате . Една од убавите работи за оваа страница е навигацијата - тоа е лесно да пребарувате по клучен збор, или, ако не знаете точно што сакате, проучете со кликнување на која било категорија од левата страна на страницата.

Забелешка: Дали забележавте дека квалитетот на сликата погоре не е толку добар како другите? Ова е затоа што оригиналната големина на сликата е W: 400px. FreeDigitalPhotos.net не е најдоброто место да се биде ако барате големи бесплатни фотографии.

Посетете онлајн: http://www.freedigitalphotos.net/

12. Криејтив комонс

Резултати преку Криејтив комонс пребарување. Сликата беше домаќин на Фликр, од Јурген од Сандеснебен, Германија.
Резултати преку Криејтив комонс пребарување. Сликата е хостирана на Фликр, од Јурген од Сандеснебен, Германија.

Често ќе слушнете за Криејтив комонс во сликата и креативниот свет, особено затоа што е малку водечки во индустријата во поглед на авторските права и стандардите за лиценцирање. Оваа страница ги амалгамира сликите достапни преку други сајтови за слики, ги влече во една лесна храна за корисниците - и што е најважно, тоа го прави бесплатно. Сепак, поради таа соединување, нема да имате толку многу контрола врз резултатите што ги добивате назад. На пример, едноставно пребарување на "мачки" враќа маска на страници - но многу од резултатите се сликата. Но, еј - кој може да се расправа со слободен?

Посетете онлајн: https://search.creativecommons.org/

13. Фото-пин

Сликата е пронајдена преку Photo Pin, creditt: christian.senger.
Сликата е пронајдена преку фото-пин, кредит: christian.senger.

Оваа лесна за користење фото-страница е секој пријател на блогери, обезбедувајќи лесен начин за пребарување, поврзан со визуелно пријатен и не-застрашувачки интерфејс. Едноставна пребарување со клучни зборови или клучни фрази ќе ги врати оптоварувањата на фотографии што потоа можете да ги филтрирате врз основа на видот на лиценцата и сортирање според реципиентноста, релевантноста или рангираната "интересност". Како функционира? Ги повлекува фотографиите од Фликр преку API, а исто така ги пребарува Криејтив комонс (звук познат?). Ако барате нешто повеќе предвидливо, Photo Pin во склопот нуди попуст код за iStockphoto.

Посетете онлајн: http://photopin.com/

14. Заедничка Ризница

Слика преку Викимедија, извор.
Слика преку Викимедија, извор.

Сите се чуле за Википедија, но дали сте слушнале за Викимедија? Ова е џекпот за слободни, употребливи медиумски средства. Од времето на ова пишување, овој извор на фотографии има повеќе од 23 милиони медиумски средства на располагање! Имајте на ум дека реков медиумски средства - не слики или слики. Тоа е затоа што, покрај статичните слики и фотографијата, исто така ќе имате пристап до видео клипови, цртежи, анимации и друго. Како што реков, џекпот. Погодно (и за среќа), постојат неколку прилично софистицирани алатки за филтрирање кои ќе ви помогнат да го пронајдете вистинскиот медиум за вашите потреби - пребарување по клучен збор или тема, потоа филтрирајте според тип на медиум, извор, опција за лиценцирање и друго.

Посетете онлајн: https://commons.wikimedia.org/

15. Фото берза за слободен

Фотографија од Стоун Слики за слободен, извор.
Слика од стоки за пари за слободен, извор.

Како што би значело името, ова е извор за бесплатни слики на акции. Користете или едноставно пребарување за пребарување по клучен збор или пребарувајте врз основа на претходно населени категории. Во моментов има повеќе фотографии од 100,000 - и, што е најважно, вашите преземања се неограничени, што значи дека можете да преземете колку што ви треба без ограничувања во количината. Сите слики автоматски доаѓаат со лиценци за ослободување од кралства, што ги отстранува сите загрижености во врска со авторските права или прекршување на лиценците - го сакам кога работите се лесни и јасни. За да започнете, ќе треба да креирате сметка - но повторно, тоа е бесплатно, па нема грижи таму.

Посетете онлајн: https://www.stockphotosforfree.com/

16. Слободен опсег

Слика од фонд за слободен опсег, извор.
Сликата од фондот за слободен опсег, извор.

За да започнете на оваа страница, ќе треба да креирате бесплатна сметка ... под претпоставка дека всушност сакате да преземете, тоа е. Сепак, во меѓувреме, добијте чувство за тоа со едноставно пребарување што ќе се повлече во слики врз основа на клучен збор или клучна фраза по ваш избор. Една убава работа за оваа веб-страница е тоа што, надвор од квалификациите за фотографот да се придружи и да ја поднесе својата работа, сајтот става дополнителна работа во секоја слика за да осигури дека таа е со врвен квалитет пред да ја понудат за преземање.

Посетете онлајн: https://freerangestock.com/

17. RGB берза

Слика од RGB берза, извор.
Сликата од RGB Stock, извор.

Членството во овој извор на слики е потполно бесплатно, како и сите слики на сајтот. Договорот за лиценцирање е прилично јасен и користењето на сликите за вашиот блог не треба да обезбеди никакви компликации. Тоа, рече, едно нешто што е убаво е тоа, ако имате прашања во врска со користењето или би сакале да ги користите фотографиите над она што е дозволено според договорот за лиценцирање, веб-страницата обезбедува врска за да контактирате со фотографот - ова е исто така одлично начин да се поврзеш треба да сакаш работа на одреден уметник. Во смисла на навигација и употребливост, можете да пребарувате или со клучен збор или со клучна фраза, со прелистување на претходно населени категории или со прелистување преку Популарни или дури и работа на одреден изведувач. Тоа е навистина едноставно, што заштедува време - одлична особина во нашиот свет.

Посетете онлајн: http://www.rgbstock.com/

18. Пронаоѓач на слики

Сликата е пронајдена преку http://imagefinder.co/; фото од Мајк Диксон
Сликата е пронајдена преку Finder Image; од Мајк Диксон

Овој бесплатен ресурс за слика е толку јасен и јасен колку што добива. Едноставно внесете клучниот збор за пребарување и добијте бројни резултати во согласност со вашите потреби. По добивањето на резултатите, ќе имате можност да филтрирате според видот на лиценцата и да ги сортирате врз основа на рецидивност, релевантност или "интересност". Според моето искуство, сликите се со висок квалитет, што импресивно ја користат ниските и најважните и композициите . Уште една убава карактеристика: можете да ја преземете големината на сликата која ви е потребна, почнувајќи од мали (приближно 180 x 240 приближно) до оригиналната големина (што ќе варира).

Посетете онлајн: http://imagefinder.co/

19. Вилио

Фотографија пронајдена преку Вилио, од Алфа.
Фотографија пронајдена преку Вилио, од Алфа.

Оваа страница ја користи базата на податоци на Криејтив комонс, со цел да се поедностави процесот на пребарување и разгледување. Како огромен бонус, тој има вградени алатки за уредување кои ви дозволуваат да ги промените големината на сликите со кликнување на копче. Дополнително, ќе создаде код за да ги вградите сликите на вашите страници колку што е потребно, поедноставување на процесот за поставување / преземање / внесување URL-то. Има повеќе од 100 милиони бесплатни фотографии на располагање - да започнете за само неколку секунди со создавање на бесплатна сметка.

Забелешка: Може да го забрза процесот на регистрација на Wylio со најавување со вашата сметка на Google

Посетете онлајн: https://www.wylio.com/

20. Пексли

Слика од Пекселс, извор.
Сликата од Пексел, извор.

Сите слики достапни на Pexels се достапни под лиценцата Криејтив комонс нула, што ви овозможува да ги пристапувате, менувате и дистрибуирате сликите според вашите потреби и како што ви одговара.

Посетете онлајн: https://www.pexels.com/

21. Бесплатна фото-банка

Слика од Слободна фото банка, извор.
Слика од Слободен Слики банка, извор.

Како што подразбира името, оваа страница ви нуди многу бесплатни фотографии. Големините што се достапни за преземање се до 2048 пиксели. Така можете да изберете големина што работи најдобро за вашиот блог. Можете да ги пребарувате фотографиите со кликнување на категоријата наведена на почетната страница. Потоа ќе ве донесе на фотографиите што се групираат во таа категорија. Повторно, затоа што ова се бесплатни слики, шансите се дека нема да бидете единствената што ќе ги користите - како убава карактеристика за бонус, Free Photo Bank означува фотографии кои се гледале најмногу пати како „Најгледани“. Не ви кажува колку често биле користени, но служи како корисна индикација.

Посетете онлајн: http://www.freephotobank.org/

22. Дизајнери Слики

Слики од слики на дизајнерите, извор.
Сликата од дизајнерите слики, извор.

Сликите достапни преку Дизајнерите Слики ја покриваат секоја тема под сонцето ... како пример, во проучувањето на почетната страница, денес сликите се движат од ветерница до хартија за луѓе, јајца, марина ... ја добивате идејата. И тоа е само почетната страница. Можете или да ги пребарувате категориите или да пребарувате по своја сопствена клучен збор. Сите достапни фотографии се hi-res, што гарантира квалитетно препечатување и слика која сигурно ќе се појавува убаво на вашиот блог.

Посетете онлајн: http://www.designerspics.com/

23. Пукна од Shopify

Слика од пукање од Shopify
Сликата од пукање од Shopify, извор.

Пукање од Shopify е нова бесплатна фотографска страница со над 1,000 висококвалитетни слики, нуклеарни слики Криејтив комонс.

Бурст има колекција на фотографии на производи кои според Shopify ги следат трендните бизнис ниши за да им помогнат на претприемачите да направат подобри производи, веб-страници и маркетинг кампањи.

Посетете онлајн: https://burst.shopify.com/

24. FreeMediaGoo

Слика од FreeMediaGoo, извор.
Слика од FreeMediaGoo, извор.

Сликите достапни на оваа страница покриваат теми како плажа, авијација, згради и Франција. Веб-страницата, исто така, нуди бесплатни дигитални позадини (реални и надреални) и бесплатни текстури за авторски права кои можете да ги користите во вашите елементи за дизајн.

Посетете онлајн: https://freemediagoo.com

25. StockSnap.io

Слика од StockSnap.io, извор.
Слика од StockSnap.io, извор.

Оваа веб-страница има огромна колекција на фотографии на акции кои се бесплатни за употреба. Ако ви требаат слики со повисока резолуција, нивниот квалитет е фотограф. Можете лесно да пребарувате на оваа страница. Примерот погоре е еден од многуте што се појавија при барање на клучниот збор "коњ". Исто така можете да го насочите пребарувањето со користење на повеќе од еден збор. Можете исто така да прелистувате од најпопуларните фотографии. Секоја недела се додаваат нови фотографии и ова се Јавниот домен на Криејтив комонс. Тоа значи дека не мора да понудите атрибуција.

Посетете онлајн: https://stocksnap.io

26. Векторски вектори

Слика од вектор од јавен домен
Слика од вектор од јавен домен, извор

Векторската уметност е малку поинаква од вашата типична фото-инклузија, но може да се најде за минијатурна графика на страници или дури и за дизајнерски елементи во вашиот блог (мислам на едноставни графики, знаци или симболи). Оваа страница нуди пристап до бесплатни вектори, но за разлика од многу други бесплатни извори на слики, не се занимава со фотографија или повеќе сложени дизајн елементи. Тоа, рече, тоа е лесно да се користи и никогаш не знаеш што ќе најдете - дефинитивно вреди послушај.

Посетете онлајн: https://publicdomainvectors.org/

27. Странографија

Слика од графикографија, извор.
Слика од графикографија, извор.

Оваа страница е составена од фотографии направени од фотографот Рајан Мекгваер. Тој им нуди бесплатно од какви било ограничувања за авторските права и додава нови слики секоја недела. Thisе најдете неколку уметнички фотографии на високо ниво на оваа страница, како што е лименка кафе сместено во зрна кафе, или мало момче што пишува графити на wallид. Ако барате нешто необично, ова е страницата за да се провери.

Посетете онлајн: https://www.gratisography.com/

28. NegativeSpace.co

Слики од NegativeSpace.co, извор.
Сликата од NegativeSpace.co, извор.

Околу 20 нови фотографии се додаваат на оваа страница секоја недела под CCO. Тие се пребарливи и високи резолуции. Исто така, тие се подредени по категории за лесно пребарување. Findе најдете голем број на фотографии во потрага по акции што се соодветни за деловни веб-страници.

Посетете онлајн: https://negativespace.co/

29. Сплитшир

Слика од Сплишир, извор.
Сликата од Сплишир, извор.

Овој веб-сајт го одржува Даниел Нанеску, веб-дизајнер. Фотографиите можат слободно да се користат на веб-страниците, списанијата и сл. Веб-страницата користи колачиња и ќе ве замоли да се согласите со нив по вашето пристигнување. Категории вклучуваат мода, храна, пејзажи, улица, природа и многу други. Можете исто така да пребарувате слики врз основа на клучни зборови.

Посетете онлајн: https://www.splitshire.com/

30. Picjumbo

Слика од Picjumbo, извор.
Сликата од Picjumbo, извор.

Picjumbo е одлично место за оние кои водат секаков вид на блог поврзан со храна, затоа што имаат широк асортиман на фотографии со храна. Сите се без авторски права без задолжително припишување. Findе најдете и категории како што се животни, природа и луѓе.

Посетете онлајн: https://picjumbo.com/

31. слободен Слики

Слика од слободна слика, извор.
Слика од слободна слика, извор.

Овој директориум со слики со отворен код има скоро 400,000 слики. Можете да пребарувате според клучен збор или да пребарувате низ категории како што се здравството и медицината, транспортот, образованието, луѓето и семејствата, празниците и фестивалите и многу повеќе. Сликите на оваа страница покриваат широк спектар на теми и стилови. Треба да ги гледате спецификите бидејќи некои од фотографиите на оваа страница бараат наведување.

Посетете онлајн: https://www.freeimages.com/


Фер употреба и авторски права

Постојат многу пофини точки за фер употреба на предмети и проблеми со авторските права.

За да бидете на безбедна страна, подобро е да го купите правото да користите фотографија или да користите бесплатна слика што е обележана како Криејтив комонс CC0 лиценца. Ова е во основа каде што уметникот се откажал од неговите или нејзините авторски права на фотографијата и го ослободува во јавноста за да се користи на кој било начин. Оригиналниот автор не мора да му се припише на CC0, иако тоа е убаво да се направи.

Исто така, постојат различни лакмусова тестови за тоа дали нешто е фер употреба - можете да ги најдете деталите во статијата што ја споменав погоре.

Завршувањето ...

Со толку многу бесплатни фотоснимки достапни на располагање - и милиони бесплатни фотографии на располагање - нема причина да се избегне користење на слики на вашите блогови. Визуелното е критичен елемент на секој пост - така да барате!

За Џери Лоу

Основач на WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - преглед на хостинг доверлив и користен од корисниците на 100,000. Повеќе од 15 години искуство во веб хостинг, Филијалата маркетинг и SEO. Соработник на ProBlogger.net, Business.com, SocialMediaToday.com и многу повеќе.