Најдобри градители на веб-страници за мал бизнис

Член од Џери Лоу. .
Ажурирано: октомври 20, 2020

Креаторите на веб-страниците им олеснија од кога било на малите бизниси да направат веб-страница.

Во минатото, за изградба на веб-страница би требало да имате некое знаење за кодирање или ќе мора да ангажирате развивач. Градителите на веб-страници ви овозможуваат да креирате веб-страница користејќи лесни за употреба визуелни интерфејси.

Тогаш се поставува прашањето кој градител на веб-страници е најсоодветен за вас?

Споредени популарни градители на веб-страници

Градежни веб-странициПлатени плановиБесплатна проба*ПресудатаЦел
Зиро$ 3.49неограниченZyro ја носи едноставноста на ново ниво за нула ценаПосетете
Weebly12.00 $ / месечнонеограниченЛесен за употреба веб-уредник; одлично за почетниците.Посетете
Shopify29.00 $ / месечно14 деновиМоќен ПОС-систем и поддршка за широк портал за плаќање.Посетете
Голема трговија29.95 $ / месечно15 деновиВрвен градител на онлајн продавници со бесконечни карактеристики за зајакнување на продажбата.Посетете
Неверојатно8.00 $ / месечно14 деновиНајдобро за веб-страници на една страница; бесконечен бесплатен план.Посетете
Wix8.50 $ / месечно14 деновиЛесен за употреба веб-уредник со тони апликации.Посетете
Squarespace12.00 $ / месечно14 деновиПрекрасно дизајнирани теми; подготвена онлајн продавница.Посетете
Веб-страници7.16 $ / месечноНеЕдноставен уредник на веб-страница; добри карактеристики за локалните бизниси.Посетете
BoldGrid6.99 $ / месечно90 деновиДокажани платформи за хостирање на деловни активности; Градител само за WordPress.Посетете
Gator3.84 $ / месечно45 деновиПопуларна платформа за веб хостирање; ограничен избор на апликации.Посетете

Кој градител на страници да користи?

Незгодно е да одберете кој е најдобриот градител на веб-страници за вашиот бизнис, бидејќи сето тоа зависи од тоа што се потребни за вашата веб-страница. Но, ако сакаме да избереме, тогаш во основа го сведуваме на овие три главни:

Најдобро за мала онлајн продавница: Shopify

Ако вашиот фокус е да започнете онлајн продавница, тогаш Shopify е јасен победник. Тие не само што ги обезбедуваат сите карактеристики и алатки што ќе ви бидат потребни за онлајн продавница, тие исто така можат лесно да се интегрираат во физички продавници преку нивниот ПОС систем.

Препорачан план за деловно работење: Shopify Basic (29 УСД / месечно) - Посетете Shopify

Најдобро за почетници: Weebly & Зиро

Ако сте апсолутен почетник и едноставно сакате да креирате едноставна веб-страница која изгледа професионално, Weebly и Zyro се убедливо најдобриот креатор на веб-страници за тоа. Нивниот прекрасно изработен градител на страници ви овозможува да ја уредувате вашата веб-страница без потреба да научите каква било вештина за кодирање.

Препорачан план за деловно работење:  Weebly (Pro) 12.00 $ / месечно or Зиро (ослободен) 3.49 УСД / месечно

Најевтиниот градител на веб-страници: Zyro

Само со 3.49 УСД месечно, ќе добиете бесплатен домен и капацитет да создадете едноставни веб-страници на платформата Зиро со готови шаблони, интеграции на алатки за маркетинг (Фејсбук Пиксел, Менаџер за ознаки на Гугл, Разговор во живо), како и SSL сертификати.

Препорачан план за буџет: Ограничено (3.49 УСД / месечно) - Посетете го Зиро

Прегледани врвни градители на страници

Кои се вашите избори? Да ви помогнеме да изберете совршен градежник за вашата веб-страница, јас заокружувам 15 популарни градители на веб-страници на оваа страница.

1. Зиро

Изградувач на веб-страници Zyro од Хостингер

Zyro е нова алатка за градење на веб-страници, којашто е прицврстен со план за хостинг. Функционалноста е основна, но опфаќа повеќето клучни области. Ова ја прави идеја за новите сопственици на веб-страници кои можеби немаат технички вештини потребни за да градат своја страница.

Зиро планови и цени

Опсегот на планови на Zyro ги опфаќа и основните страници, како и е-трговијата. Планот за влез е потполно бесплатен за употреба, но доаѓа со вградена реклама на вашата веб-страница. За оние кои сакаат веб-страница без реклами (што е од витално значење за деловна веб-страница), има четири платени планови за избор - Основни (1.99 $ / месечно), Необјавени (3.49 $ / месечно), Е-трговија (14.99 $ / месечно) и Е-трговија + (21.99 УСД / месечно). Разликите во цените главно одразуваат дополнителни опции за карактеристики на лице место, како што се управување со залихите, управување со шопинг и данок, порти за плаќање, напуштено враќање на количката и повеќе јазични преводи.

Прочитајте го нашиот детален преглед на Zyro.

Позитивни

 • Прифатлива цена - Трошоците се 30% - 50% поевтини од неговите врсници
 • Кориснички кориснички веб-уредници - ниска крива на учење, најдобро за почетниците
 • Различни алатки за поддршка - творец на лого и генератор на содржина на АИ
 • Модерен дизајн мрежа систем
 • 0% такса за трансакција за сите планови

CONS

 • Ограничени вградени шаблони
 • Уредниците на веб-страниците можат да бидат подобри
 • Бесплатниот план е ограничен

Со кој Zyro план да се оди?

За оние на кои им е потребна многу основна, статична страница, нема многу потреба да гледаат покрај нивниот бесплатен план, бидејќи доаѓа со сè што веројатно ќе ви треба. Ако се надевате дека ќе ја развивате вашата веб-страница, јас би препорачал барем невиден план - сè додека не планирате да продавате работи на Интернет.

Исто така прочитајте - Како да изградите лична веб-страница со употреба на Zyro

Крајна Линија

Зиро е сè уште нов, но се појави со тресок. Добра е понудата особено за сопствениците на нови веб-страници да искористат шанса и да доживеат што може да направи вистински градител на веб-страници бесплатно.

2 Shopify

Shopify

Shopify е водечко име во заедницата на купувачи на интернет-продавници и тоа го прави природно двојно зголемен како градител на сајтови. Компанијата има над 800,000 активни Shopify продавници и има направено над $ 100 милијарди вредност на продажбата во времето на пишување.

Купувајте планови и цени

За својот опсег на услуги Shopify е околу стандард во цените. Постојат три нивоа кои ѕвонат во $ 29, $ 79 и $ 299 - секој кој исто така има додадено трошоци за трансакција по продажба. Разликите во цените главно ги одразуваат дополнителните опции за маркетинг, како што се сертификати за подарок, дополнителни цени за превозот и повеќе опции за количката.

Прочитајте ја нашата детална преглед на Shopify.

Позитивни

 • Многу достапни алатки за додавање
 • Едноставно и моќно интегрирано плаќање

CONS

 • Трошокот е малку забранет, освен ако не сте посветен e-tailer

Со кој Shopify планира да оди?

Shopify Basic - Секогаш можете да поставите продавница и да изберете план подоцна. Оттука, најдобро е да се започне од најнискиот план.

Имајте на ум дека некои одлики во Shopify (т.е. ПОС, Напуштено враќање на количката, извештаи за профили) се супер корисни, но можеби не се потребни во некои деловни операции. Ако ви треба само едноставна веб-страница со основни деловни карактеристики, можеби ќе сакате да одите со Weebly или Wix, што е поевтино и полесно да се одржува.

Исто така прочитајте - Како да креирате онлајн продавница користејќи Shopify

Крајна Линија

Shopify можеби е најскапиот градител на веб-страници на списокот, но нуди низа карактеристики и алатки кои се доста корисни за продавница за е-трговија. Со 29 УСД / месечно за основниот план и 299 УСД / месечно за напредниот, тоа може да чини прилично скапо. Меѓутоа, ако сакате создавач на веб-страница за е-трговија без проблеми, Shopify е дефинитивно вашиот најдобар избор.

3. BigCommerce

Големопродажба и градител на веб-страници

BigCommerce е основана уште во 2009 година, а во моментов е предводен од извршниот директор Брент Белм. Од своето основање, компанијата се зголеми со над 500 вработени, служејќи над 120+ земји и има основано канцеларии во Сиднеј, Австралија, Сан Франциско, Калифорнија и во Остин, Тексас.

BigCommerece е малку надвор од вообичаениот профил на стандардниот веб-сајт градител во смисла дека тоа служи многу специфична намена. Веб-страницата е дизајнирана да помогне да се изградат продавници за е-трговија и на крајот да се претвори во целосен пренос во смисла на виртуелна трговија, веднаш до понудата на малопродажно пакување на производот!

Планови и цени на BigCommerce

Со оглед на тоа дека BigCommerce е за да им помогне на луѓето да продаваат работи, не е невообичаено дека ценовната структура е прилично далеку над стандардниот градител на сајтови. Почнува од $ 29.95 и го зголемува целиот пат до $ 249.95 по обемот на вашите продажни трансакции. Сепак, покрај тоа, исто така постои надомест за по-трансакција и можно е уште еден надомест што можеби ќе треба да го платите ако изберете шаблон за премија.

Прочитајте ја нашата детална преглед на BigCommerce.

Позитивни

 • Целосна онлајн алатка за продажба
 • Нема трансакциски трошоци за сите 40 + портали за исплата

CONS

 • NIL

Со кој план на BigCommerce се оди?

Планот BigCommerce е дизајниран врз основа на прагот на продажба - па затоа не мора да се потите со кој план да одите.

Да започнеме со BigCommerce - едноставно пријавете се на нивниот 15-дневен бесплатен пробен период.

Крајна линија

Со години Shopify останува конкурент од прва рака на BigCommerce. Општо, мислиме дека и двајцата се добри градители на е-трговија. Алатките од BigCommerce се малку поисцрпни од Shopify; додека Shopify е нешто поевтин од BigCommerce.

4. Weebly

Weebly веб-страница Градител

Првично основана во 2002 година од колегите пријатели Дејвид, Дан и Крис, Вибли го започна своето патување како градител на веб-страници официјално во 2007 година. Од тогаш компанијата напојуваше повеќе од 40 милиони страници низ целиот свет и во моментов има седиште во Сан Франциско со канцеларии во Newујорк , Скотсдејл и Торонто.

Со комбиниран годишен сообраќај од повеќе од 325 милиони уникатни посетители, компанијата сега е поддржана од финансирање од главните играчи како што е Sequoia Capital и Tencent Holdings (Април 2014).

Weebly има лесен за употреба кориснички интерфејс. Таа е идеална за корисници кои се заинтересирани за изградба на едноставна онлајн продавница или страници кои се занимаваат со статички информации и производи.

Weebly планови и цени

Weebly нуди бесплатни сметки кои се способни лесно да ги обработуваат основните локации. Тоа размери во различни степени нуди дополнителни функции како што се видео позадини и регистрации на корисници. На врвот на скалата со целосни ѕвона и свирки, Weebly може да чини до $ 25 месечно.

Дознајте повеќе за Вебли во прегледот на Тимотеј.

Позитивни

 • Слободен план е достапен
 • Исклучително лесен за користење

CONS

 • Ниските онлајн продавници се наплаќаат дополнително по трансакција

Со кој Вебли план треба да се оди?

Weebly Pro е во право за сопствениците на деловни активности на кои им е потребна едноставна веб-страница што живее на свој домен.

За корисниците кои планираат да продаваат производи директно од нивните веб-страници, препорачуваме Бизнис план на Weebly (или погоре) затоа што:

 • Прикажете неограничени производи на вашата веб-продавница
 • Поддржете ги прегледите на производите и купонскиот код
 • Поддржете такси за испорака и автоматски калкулатор за данок
 • Без дополнителни такси за користење на давател на трета страна
 • Интегрирани етикети за испорака

Крајна Линија

Weebly е одличен градител на веб-страници ако треба брзо да креирате едноставна веб-страница. Нивниот систем за влечење и испуштање е многу интуитивен и лесно можете да активирате пристојна веб-страница за неколку минути.

5. WordPress.com

Главна страница на WordPress.com

WordPress.com е хостирано решение каде Automattic (сопственикот на WordPress CMS) се грижи за сите аспекти при хостирање на веб-страница - инфраструктурата, надградбите на софтверот, безбедноста на веб, како и дизајните на темите.

За разлика од другите градежни страници, WordPress.com не доаѓа со градители на страници со влечење и спуштање со различни модули за дизајн. Во основа, само го добивате она што ви го нуди темата, па оттука и внимателно изберете.

Планови и цени на WordPress.com

Платените планови започнуваат од $ 4 / месечно кога се плаќаат годишно - ќе добиете 6 GB простор и бесплатен домен за една година. Највисокото ниво - „е-трговија“ чинеше 45 американски долари / месечно и доаѓа со простор за складирање од 200 GB и напредно прилагодување на дизајнот.

Позитивни

 • Слободен план е достапен
 • Екстремно популарен

CONS

 • Скапи
 • Нема веб-уредник за влечење и паѓање
 • Недостаток на вистинска електронска трговија поддржува

6 Wix

Wix веб градител

Wix е далеку од еден од градителите на сајтови кои забележаа метеорски пораст на навлегувањето во релативно краток период.

Создаден од Авишаи Абрахами, Надав Абрахами и Џора Каплан во 2016, компанијата 2017 го задејува тврдењето на неверојатни корисници на 100 милиони. Во текот на тој краток временски период има воведено повеќе надградувања од HTML5 уредник до нивна drag and drop верзија 2015.

Wix планови и цени

Во согласност со бројот на корисници на својата веб-страница, Wix има широк распон на она што го нарекува "премија сметки" на располагање кои се движат во цена од $ 4.50 месечно до 24.50 месечно. (За да ги видите овие броеви во контекст - прочитајте ја нашата студија за цената на веб страната.) Она што не се рекламира широко е дека сеуште можете да го користите уредувачот за влечење и спуштање бесплатно.

Дознајте повеќе за Wix во прегледот на Тимотеј.

Позитивни

 • Добар опсег на ценовни опции
 • Опсежен опција за повлекување и пад на корисничкиот интерфејс

CONS

 • Не дозволува извоз на податоци (Вие сте заглавени со Wix)

Со кој Wix планира да оди?

Предлагаме сопствениците на деловни активности да започнат со Wix Unlimited Plan и да се движат нагоре само кога ви требаат дополнителни карактеристики на страницата.

Крајна Линија

Wix отсекогаш бил „оди-на“ градител на веб-страници, бидејќи тие нудат голем број карактеристики и флексибилност за почетници и напредни корисници. Фактот дека повеќе од 100 милиони луѓе го користат е доказ за тоа. Единствената лоша страна е што ако сакате да создадете продавница за е-трговија или сакате дополнителни функции, ќе треба да платите малку повеќе.

7. SiteJet

SiteJet

Насочувајќи се себе си против белегот на CMS WordPress, SiteJet сепак има свој уникатен наклон - веб-дизајнери, хонорарни преведувачи и даватели на услуги. Започнува од 11 американски долари / месечно, градителот на страницата е лесен за употреба и има голем број карактеристики.

Планови и цени на страницата

Како веб-домаќини, кои го зголемуваат бројот на сајтови кои можете да ги хостирате врз основа на вашиот план, SiteJet исто така нуди и нивоа на систем за објавување. Еден корисник сајт ќе ви постави назад $ 5 за еден месец - и се сеќавам, ова е само за објавени сајтови.

Можете да имате многу проекти во делата на таа сметка. Ако сте веб-дизајнер и на крајот објавувате уште неколку веб-страници, тогаш плаќате повеќе. Размислете за трошоците за водење бизнис и за плаќање повеќе само ако заработувате повеќе од повеќе клиенти.

За жал, повеќето од колаборативните функции што ги споделив за претходно се достапни само под Тимскиот план, кој чини $ 19 месечно. Ова можеби не изгледа многу, но на гладен млад веб-дизајнер може да изгледа како многу пати.

Прочитајте го деталниот преглед на Тимотеј за SiteJet преглед.

Позитивни

 • Едноставен, но моќен интерфејс за влечење и пад
 • Одлични карактеристики за веб-дизајнери

CONS

 • Не е достапен бесплатен план
 • Недостаток на маркетинг алатки

8. Неверојатно

Неверојатно

Неверојатно е едноставна, убава и фокусирана. За оние кои сакаат брзо продолжување на страницата - Зачудувачки може да ги конвертирате информациите од вашиот LinkedIn профил во прекрасна лична веб-страница со само еден клик.

Платформата додаде неодамна функција за е-трговија со име „Едноставна продавница“ неодамна каде што корисниците треба да ги продаваат своите производи и да добиваат плаќање преку Stripe или PayPal.

Неверојатно планови и цени

Неверојатно планот за влез започнува од 8 УСД / месечно, кога се претплаќате на годишно ниво.

Дали е впечатливо во право за вас?

Извештај од ХабСпот вели дека 55% од посетителите поминуваат помалку од 15 секунди на веб-страница. Со други зборови, поголемиот дел од посетителите на вашата веб-страница не ја читаат вашата веб-страница.

Веб-страниците на една страница (кои можете да ги градите со Зачудувачки) го решаваат овој проблем. Тие се кратки и применливи. Тие можат да ги убедат посетителите да преземат активности во оваа кратка временска рамка.

Препорачуваме неверојатно за оние што бараат пристапен начин за создавање:

 • Едноставни веб-страници за информации за компанијата
 • Портфолија на мода / дизајн / фотографија
 • Веб-страници базирани на настани / добротворни цели
 • Продолжете со веб-страница

9. Gator веб-сајт градител

Овојпат е на сцена во зградата на веб-страницата HostGator со својот нов веб-градител на Gator. Оваа нова алатка не се нуди како дел од нејзините стандардни хостинг пакети иако е достапна како индивидуален производ - плаќајте за градителот и добивате бесплатен хостинг.

Гледајќи го тоа како самостојна работа, се чини дека ги погоди сите право квадратчиња за брзо ракување. Можете да почнете со со еден од нивните многу шаблони (кои изгледаат пристојно) и работат на вашиот пат напред од таму. Прилагодувањата се лесни, бидејќи целата работа е повлечете и пуштајте.

Ако вашите барања не се толку комплексни и едноставно ви треба прилично веб-сајт брзо - ова е совршена алатка за вас. Удирајќи заедно на веб-страница и прилагодување, може да ве однесе помалку од 30 минути. Веројатно помалку ако веќе сте запознаени со тоа како работат веб-страницата.

Поголемите тешкотии се движат напред форма таму, бидејќи таму се чини дека има многу ограничени опции да се земе вашата страница на следното ниво. На пример, e-commerce не е можно освен ако не плаќате за надградба на вашиот план. Исто така, не постои ништо што можете да направите во однос на оптимизација за управување, дури и не го поставите вашиот основен сајт мета.

Има достапен пазар на апликации (како што имаат сите поголеми веб-градители), но токму сега има вкупно четири апликации во продавницата - од кои сите се означени со "премија". Почетните впечатоци се дека градителите на овој сајт треба да одат малку подалеку, пред да побараат повеќе од своите потенцијални корисници.

Планови и цени за градење на веб-страница Gator

Планот за влез на веб-страницата на Gator Builder започнува од $ 3.84 / месечно и оди сè до 9.22 $ / месечно.

Позитивни

 • Многу лесен за употреба
 • Бесплатни шаблони на располагање

CONS

 • Многу основни карактеристики
 • Е-трговија функции бара надградба

10. Firedrop

Firedrop.ai е една од поуникатните алатки за градење веб-страници со кои се соочивме досега. Тоа е еден од поновите градители на страници таму и да открие повеќе, Лори Соард претходно интервјуираше основачот и извршен директор Марк Крауч.

Концептот Firedrop.ai развиен во 2015 и, колку што знам, е првиот градител на веб-страници кој ги инкорпорира елементите за вештачка интелигенција (АИ) во нејзината изградба.

Планови и цени на Firedrop

Firedrop цени се од слободна до £ 15 месечно со бесплатна сметка која може да поддржува една веб-страница која доаѓа со брендот Firedrop.

За платените сметки, постојат две опции и двете дозволуваат вашиот сопствен бренд да доминира. Плус сметката ви овозможува да креирате повеќе веб-страници.

Позитивни

 • Слободен план е достапен
 • Единствено искуство во дизајнот благодарение на Sacha AI бот

CONS

 • Ограничени градежни компоненти достапни

11. Кард

Кард

Кард им помага на корисниците да создадат убава веб-страница со една страница. За време на пишувањето, достапни се 18 вградени шаблони на Кард, од кои околу 6 се дел од премија план. Бесплатни шаблони исто така се прекрасни, а уредувањето е лесно. Сепак, некои корисни елементи, како на пример елементот за форма (елементот што ќе треба да креирате контакт форма) се достапни само во про-верзијата.

Планови за кари и цени

Про-план започнува од 19 УСД / година. Carrd би можел да биде еден од најпознатите (ако не и најстариот) достапен избор за водење бизнис преку Интернет.

Позитивни

 • Слободен план е достапен
 • Достапен

CONS

 • Само за веб-страница со една страница
 • Не поддржува е-трговија

12. Јола

Yola

Со повеќе од 12 милиони корисници ширум светот, Јола е солидна бесплатна алатка за создавање веб-страници за да го води бизнисот на Интернет. Додека Јола има ограничени шаблони, тие се добри за основните деловни / професионални веб-страници.

Бесплатните веб-локации што ги правите со Yola се бесплатни. Па дури и кога ја користите својата веб-страница на под-доменот на Yola, вашите читатели нема да бидат вознемирени со рекламите кои ќе се појавуваат од секој агол на вашиот веб-сајт.

Планови и цени на Јола

Кога се наплатува на годишно ниво, бронзениот план на Јола чини 4.16 $ / месечно.

Позитивни

 • Бесплатни планови без реклами
 • Контрола на ознаки за новости за платени планови

CONS

 • Поддржуваат само 6 јазици
 • Не поддржува е-трговија

13. Jimdo

Jimdo

Jimdo ви овозможува да креирате "шарени, оригинални и уникатни" веб-страници. За 15 милиони луѓе им веруваат на Џидо за нивните веб-сајтови.

Jimимдо има ограничени, но убави шаблони. Ако го проверите Jimимдо веб-страница покажат дел, ќе видите дека клиентите на doимдо имаат изградено некои навистина елегантни и креативни веб-страници.

Планови и цени на Jimимдо

Имате околу 500MB меморија за да направите бесплатна веб-страница или блог со doимдо. Вие исто така добивате пристап до сите обрасци. Платените плати на Jimимдо започнуваат од 9 УСД / месечно и одат сè до 39 долари / месечно.

14. Webnode

Веб-код

Со 40 милиони корисници, Webnode ви овозможува да градите убави деловни веб-страници, како и онлајн продавници. Webnode има неколку одлични теми во потрага. Неговите повисоки премии планови нудат неограничени регистрации за членство, така што ако некогаш треба да им дозволите на луѓето да создаваат сметки на вашата веб-страница (т.е. веб-страница за деловно членство), можете да одите со планот на Профи (19.95 $ / месечно).

Планови за веб-код и цени

Платените платени преку Интернет започнуваат од 3.98 $ / месечно и достигнуваат до 19.95 $ / месечно кога се плаќаат на годишно ниво.

15. Тилда

Тилда

Тилда е корисна алатка за создавање на веб-страницата која ви овозможува да градите убави веб-страници. Тилда нуди одлична мешавина од шаблони за хонорарни преведувачи, бизниси, агенции, онлајн тутори и многу други.

Кога првпат ја проверив Тилда, мислев дека е многу сличен на Squarespace, особено кога видов некои од дизајните на насловната страница. Но, како што копав подлабоко, сфатив дека Тилда има многу повеќе шаблони на понуда. Плус, има 350 + дизајн елементи, што е многу повеќе од она што нуди Squarespace. Друга работа вреди да се напомене е дека Тилда доаѓа со убави целни страници премногу.

Планови и цени на Тилда

Бесплатната верзија поддржува до 50 страници и нуди складирање од 50MB и е без реклами. Платениот план започнува од 10 УСД / месечно со годишна претплата.


Внимание: Избегнувајте плаќање SiteBuilder.com, WebsiteBuilder.com, Sitey и Sitelio

EIG Website Builder

Откако штотуку завршив нашиот преглед на SiteBuilder.com ние забележавме дека го имавме истиот иницијален проблем со WebSiteBuilder, Sitelio и Sitey - недостасуваше страницата About About. Доволно љубопитен во оваа несовпаѓање, направив копање и открив дека сите тие се во сопственост на International Endurance International Group (EIG).

ЕИГ само стекнува и работи со технологија (тука е листа на хостинг компании во сопственост на ЕИГ) и всушност не создава ништо од своја.

Планови и цени на веб-страницата за градежништво, Систелио, Сајти и веб-страницата

Во однос на тоа какви карактеристики се достапни, SiteBuilder (и други клонови) го нуди она што го сметам за стандард на градители на веб-страници. Тоа вклучува елементи за влечење и спуштање, делови за уредување во шаблони, поддршка за e-commerce и многу повеќе. Сето тоа е поддржано од фонт за ресурс за дефиниција што броеви во она што тврди дека веб-страницата е "илјадници" - изгубив број по 50.

Сите четири градители на веб-страници имаат пет различни планови за претплатници кои се движат од бесплатно до $ 11.99 годишно. Бесплатните планови се функционални, но нивните платени планови доаѓаат спакувани со бесплатен домен. За само $ 4.99 месечно па натаму, добивате и бесплатни сметки за е-пошта, приоритетна поддршка и креирајте онлајн продавница. Би рекол дека цените се разумни и одговараат на реалните потреби.

Зошто токму тие избраа да пазар преку толку многу канали под одделни идентитети е надвор од мене, но дури и цените структури се речиси идентични. Забелешка иако се повеќекратни пријави за наплата наспроти локацијата, која не се поклонува добро, со оглед на тоа како се чини дека е фрактура на бизнисот.

Во ред е да го испробате бесплатниот план што го нудат овие брендови, но друго е кога ја градите својата работа на премиум плановите.

Ние не препорачуваме да користите било кој од овие четири градители на сајтови за сериозни веб-администратори и сопственици на бизнис.


Дали градителите на веб-страници се соодветни за вас?

Предности на модерните градители на веб-страници

Различен од традиционална веб-хостинг, веб-компанија која се брендира себеси како „Веб-градител“ нуди голем број придобивки што се доста корисни за почетник. Меѓу нив се:

 • Лесен за креирање и управување - Создавачот на веб-страница нуди можност за креирање и водење веб-страница без никакво искуство со кодирање. Корисниците можат да ја градат својата веб-страница со веб-уредник влечи и пушти и лесно да постават платформа за блогирање / објавување.
 • Убави веб-сајт теми и дизајни - Создавачот на веб-страница обично доаѓа со стотици бесплатни, професионално дизајнирани, шаблони и теми на веб-страници.
 • Веб-база на 100% - Корисниците имаат можност да работат на вашата веб-страница од каде било со Интернет-врска.
 • Едно решение - Сè - од регистрација на домен до хостирање и развој е направено (и фактурирано) на едно место.
 • Сеопфатна деловна поддршка - Поддршката на портата за плаќање, софтверот за управување со залихи, превозот и калкулаторот за трошоци за данок (обично) се опфатени во градителите на продавници или плановите за е-трговија.

недостатоци

 • Ограничено прилагодување / флексибилност
  Користењето на градител на веб-страница значи дека сте ограничени на она што давателот може да го понуди. Можеби сакате одреден образец за вашата веб-страница, но ако градителот на веб-страницата не го поддржува тоа, ќе мора да изберете нешто друго.
 • Зависност од еден давател
  Ако провајдерот се затвори, тогаш вашата страница ја намалува. Идеално, градителот на веб-страница за кој ќе се одлучите ќе остане на долг рок. Исто така, некои провајдери не им дозволуваат на своите корисници да ги преместуваат своите веб-страници.
 • Локација на податоци
  Кога одите по градители на веб-страници, нема да имате контрола врз локацијата на податоците. Останува на давателите на услуги каде ќе изберат да складираат информации. Еден добар провајдер на веб-хостинг, обично ги извршува своите операции од повеќе центри за податоци на различни локации.
 • Недостаток на напредни функции
  Користењето PHP, Java и SQL не е можно за креаторите на веб-страниците бидејќи сте заглавени користејќи ги нивните внатрешни програми. Ако сте програмер, нема да имате пристап до напредни функции кога користите градител на веб-страница.

Како да изберете вистински градител на веб-страница?

Идеално, најдобриот градител на веб-страници треба да биде оној што одговара на потребите на вашата веб-страница. Ако сакате да знаете кои се работите што треба да ги барате во креаторот на веб-страница, ќе го разгледаме подолу.

Одвојте момент и запишете каква веб-страница сакате да направите. Кои карактеристики би сакале да ги имате и што имате намера да правите со нив.

Некои идеи би биле: формулар за контакт, „Мапи на Google“, дел за блогови, режим на галерија, па дури и онлајн продавница.

Алтернативно, можете да направите истражување за вашите конкуренти или други веб-страници за инспирација или идеи за тоа што би сакале за вашата веб-страница.

Освен што знаете што ви треба на вашата веб-страница, исто така е добра идеја да ги користите овие пет фактори за да одлучите. Петте фактори се:

1. Леснотија на користење

Важен фактор за избор на најдобар креатор на веб-страница е дали интерфејсот е лесен за употреба и лесен за употреба. Двојно, ако сте само нов човек без никакво техничко знаење.

Она што е добро кај градителите на веб-страници е што повеќето од нив користат систем за влечење и пуштање за да градат веб-страница и дека тие обично нудат пробна сметка. Тоа значи дека можете прво да го испробате пред да изберете кој е најдобриот градител на веб-страници за вашиот мал бизнис.

Неколку работи што треба да се запрашате при тестирање на градител на веб-страница се:

 • Колку е лесно да додадете елементи во шаблоните, без да го збркате моменталниот изглед на страницата?
 • Колку е лесно да направите промени како што се додавање нови производи или ажурирање на деталите за контакт?
 • Можете ли брзо да ги пронајдете карактеристиките што ви се потребни за вашата веб-страница? Ако сте продавница за пекари, дали можете да вметнете мапа на Google што ја покажува локацијата на вашата продавница?
 • Дали шаблоните и шемите на бои одговараат на вашиот бренд и деловна активност? Ако сте продавница за пекари, тогаш вашиот дизајн на веб-страница веројатно ќе биде многу различен од оној на рекламна агенција.

Списокот на градители на веб-страници што ги препорачуваме се дефинитивно врвни, но не можеме да кажеме кој е најдобар за вас, бидејќи зависи од личните преференции.

Ние дефинитивно препорачуваме да го испробате секој градител на веб-страница користејќи пробна сметка за да добиете чувство за нивниот интерфејс и дали е лесен за употреба или не.

Исто така прочитајте - Како да креирате едноставна веб-страница

2. Интеграција на социјалните медиуми

Во оваа година и возраст, секој бизнис треба да има присуство на социјалните медиуми. Без разлика дали станува збор за Фејсбук, Твитер, Инстаграм, па дури и Пинтерест, социјалните медиуми се покажаа како одличен начин да добиете повеќе јаболчници на вашата веб-страница.

Не само тоа, социјалните медиуми се важна алатка што можете да ја користите за да генерирате продажба или да комуницирате со клиенти.

Ако социјалните медиуми ќе бидат клучна компонента на вашиот бренд, тогаш треба да се обратите до градители на веб-страници кои се фокусираат на интегрирање на социјалните медиуми. Wix, на пример, да ги интегрираме Instagram, FaceBook и Twitter на вашата веб-страница бесплатно, вклучително и можност за додавање скокачки копчиња.

Користете ја пробната сметка за да проверите дали градителот на веб-страница нуди интеграции во социјалните мрежи што одговараат на вашите потреби и дали можете да го направите следново:

 • Додадете икони што водат до вашите социјални канали
 • Способност да извлечете содржина од вашата страница на социјални медиуми - како што е „Инстаграм пост на денот“ - на вашата веб-страница.
 • Способност да објавувате содржина директно од вашата веб-страница на вашите страници на социјалните медиуми.

Исто така прочитајте - 15 едноставни совети за маркетинг на социјалните мрежи за почетници

3. Шаблони и слики

Веб-дизајнот игра голема улога во градењето веб-страница. Ако не сакате вашата веб-страница да изгледа непрофесионално или да не поканува, треба да ги користите вистинските шаблони и да ги ставите вистинските слики.

Остра и стилска веб-страница им испраќа на корисниците порака дека вашиот бизнис е професионален и доверлив. Градежните веб-страници што ги предлагаме нуди широк спектар на бесплатни и платени фотографии и шаблони на акции што можете да ги користите за вашата веб-страница.

Се разбира, секогаш е важно прво да ги проверите шаблоните и сликите и дали ги задоволуваат потребите на вашата веб-страница.

Ако сте агенција за консултанти преку Интернет, сакате да користите шаблони со попрофесионален изглед и да ги сведете сликите на минимум. Од друга страна, ако сте фотографија или блог за храна, тогаш градителите со повеќе полирани и привлечни слики можеби ќе бидат посоодветни за вас.

Исто така прочитајте - Бесплатни обрасци за веб-страница за трговија

4. Интеграција со маркетинг по е-пошта

За малите бизниси, маркетингот по е-пошта е важна придобивка за градење на бизнисот. Користењето е-пошта е одличен начин за брзо поврзување со вашите корисници и проширување на досегот до потенцијалните клиенти.

Без разлика дали само што започнувате или имате создадено голема листа со е-пошта, корисно е да имате градител на веб-страница што ќе ви овозможи да управувате со масовните пошта. Апликациите како MailChimp се одличен начин да ги зголемите напорите за маркетинг по е-пошта и да стекнете нови претплатници. Тие, исто така, нормално се интегрираат со популарните градители на веб-страници, како што е Squarespace.

Најдоброто нешто за овие алатки за е-пошта е што не треба да знаете никакво кодирање за да креирате е-пошта со професионален изглед. Плус, тие користат сличен интерфејс за влечење и испуштање што ви овозможува да креирате и дизајнирате сопствени билтени.

5. Помош и поддршка на клиентите

Ова треба да помине без зборови, но ако барате да користите градител на веб-страница, секогаш треба да има добар тим за поддршка на клиенти.

Ова е особено точно ако само што започнувате. Да се ​​има добар тим за поддршка на кој можете да одите ќе направи огромна разлика во целокупното искуство за градење на сопствена веб-страница.

Создавачите на веб-страници што ги предлагаме сите имаат одлични канали за поддршка што можете да ги контактирате преку е-пошта, телефон, па дури и преку Интернет разговор, така што никогаш нема да се грижите дали ви е потребна помош кога патувате за да ја стартувате вашата веб-страница.


Најчесто поставувани прашања за градење веб-страници

Колку чини градител на веб-страница?

Трошоците за влез за градител на веб-страница може да се движат од 8 американски долари месечно - 29 американски долари месечно. Цените се различни во зависност од тоа кој градител на веб-страница ќе изберете и на кој план се најавувате. Создавачот на веб-страница за цели на е-трговија обично има повисоки цени во споредба со другите.

Кој е најкорисен градител на веб-страници?

Weebly - тие имаат еден од најдобрите уредници на веб-страници на пазарот. Плус, секој образец е целосно прилагодлив и уредлив што ви олеснува да креирате веб-страница за професионален дизајн. Плус, со тони бесплатни и платени апликации, можете брзо да додадете дополнителни одлики и функционалност на вашата веб-страница.

Зошто треба да користам градител на веб-страница?

Времето и знаењето се двата најголеми фактори што го прават веб-страницата за создавање добар избор. Тоа ви овозможува лесно креирање и домаќин на веб-страница без никакви вештини за кодирање.

Кои се стапиците на користење бесплатен план за веб-страницата на мојот бизнис?

Вашата веб-страница изгледа непрофесионално бидејќи адресата на веб-страницата ќе се појави на поддомен како што е вашиотwebsitename.weebly.com. Поголемиот дел од времето, градителите на бесплатни веб-страници се поддржани од реклами и вашите посетители можат да видат секакви ирелевантни реклами кога ќе ја посетат вашата веб-страница.

Најлошото нешто е што нема гаранција за користење бесплатни градители на веб-страници, што значи дека вашата веб-страница може да се затвори без причина или вашата веб-страница е ранлива на хакерство поради слаба безбедност. Овие се меѓу ризиците од користење на бесплатен градител на веб-страници.

Треба ли да го регистрирам името на доменот во компанијата за создавање веб-страници?

Да и не Полесно е да го поврзете доменот со вашата веб-страница кога купувате име на домен од градителот на веб-страници. Сепак, цената за регистрација на доменот е генерално (20% - 30%) поголема кога ќе се регистрирате во компанија за создавање на страници за одржување на домен ќе биде поголема (околу 20 американски долари со градител на веб-страница). Исто така, потешко е (дури) потешко да ја преместите вашата веб-страница од градителот на веб-страници кога вашиот домен е регистриран во компанијата. 

Дали е потребно да се ангажира дизајнер или развивач на веб-страница?

Ваше е да одлучите. Дефинитивно можете да ангажирате професионалец кој ќе ви помогне во случај да сте изгубени на половина пат.

Сигурно, треба да ја поминете кривата на учење на секој градител на веб-страници пред да се навикнете. Да не се грижам, повеќето од градителите на веб-страници нудат сеопфатен туторијал. Сите градители на веб-страници ви нудат начин без кодови за градење на вашата веб-страница. Вие само треба да одлучите за темата и да започнете со вметнување на вашата содржина. Заменете со вашето лого и фаворит и вашата веб-страница е подготвена за активирање.

Може ли да ја преместам мојата веб-страница од градител на веб-страница на свој домаќин?

Не. За жал, не можете да го направите тоа со скоро сите градители на страници.

Ако изградивте веб-страница со градител на веб-страници, таа исто така обединува неколку аспекти со неа. На пример. веб дизајн, база на податоци, хостинг и јазик за кодирање се работите што вклучуваат. Можеби изгледа лесна задача само да извезувате и увезувате, но е нереално. Вклучени се многу комерцијални аспекти. Освен ако не користите CMS како WordPress, можете да ја преместите вашата веб-страница на кој било домаќин што го сакате.

Може ли да направам веб-страница без никакви вештини за дизајн и кодирање?

Да Сите градители на веб-страници имаат лесни за употреба одлики за влечење и испуштање. Оваа одлика ве овластува да направите веб-страница дури и ако не сте професионалец. Првиот чекор е да изберете соодветен образец за вашата индустрија. Потоа можете да започнете да ја уредувате и населувате со вашата содржина.