Pasop: Nie alle VPN wat in China werk, is dieselfde nie

Opgedateer: 30 Junie 2021 / Artikel deur: Jerry Low

Dit is meer as vier dekades sedert China sy ekonomie geopen het. Oor daardie tydperk het die nasie sy vlerke uitgesprei oor alles van olie-eksplorasie tot tegnologie. Terselfdertyd handhaaf dit 'n baie geheimsinnige houvas oor sy eie burgerlikheid.

As daar ooit 'n land was waar Virtual Private Networks (VPN's) nodig is, is dit China. Ongelukkig weet die land dit en het dit openlik en stilweg beweeg om te stol sy houvas op die internet.

Wettige status van VPN's in China

Alhoewel daar geen spesifieke wetgewing teen VPN's bestaan ​​nie, is China se beleid op die internet gehul in terme wat dit 'n wye verskeidenheid magte gee. As voorbeeld daarvan het ons eers 'n klein deel van 'n witskrif wat in 2010 deur die Chinese regering vrygestel is, ondersoek.

China Internetwet
Deel van die witskrif “China Internet-statusVrygestel deur die sentrale regering van die land. 

Sedertdien het die land regulasies versterk in wat dit die land noem Wet op kuberveiligheid (CSL), met ingang van Junie 2017. Albei dokumente is buitengewoon lank en veral vaag (in die konteks van internetterminologie).

Ons kan egter 'n deel van die inhoud in verband bring met voorvalle wat in die land plaasgevind het vir VPN-diensverskaffers. Byvoorbeeld, die geval van die Guangdong-man wat was 'n boete van $ 164 vir die gebruik van 'n nie-goedgekeurde VPN-diens.

In die geval van VPN-diensverskaffers word die boetes stewiger en 'n ander man wat VPN-dienste in China verkoop het, is met 'n boete van 72,790 500,000 dollar opgelê en gevonnis tot 'n vyf en 'n half jaar tronkstraf. Dit is interessant dat die boete gelykstaande is aan byna 'n presiese RMB 63, die maksimum toelaatbare boete (wanneer dit gepaard gaan met die gevangenisstyd) soos bepaal in artikel XNUMX van die CSL.

Artikel 63 van CSL
Dit blyk dat artikel 63 direk verband hou met VPN-dienste in China.

Verhoogde ondertekening by nie-goedgekeurde VPN-verskaffers

Sedertdien vergroot die land pogings om VPN-gebruik in die land uit te wis. Tot op datum het ons opgemerk dat 'n aantal diensverskaffers insluitend IPVanish dit openlik noem hul dienste werk nie meer in die land nie.

In meer onlangse tye het die land die Coronavirus-pandemie benut om VPN's nog verder te laat verdwyn. Gebruikers in die land merk dit selfs op top VPN-handelsmerke het opgehou werk gedurende hierdie periode.

Die resultaat: Skare na VPN's met Chinese besit

Die belangrikste probleem met VPN's uit my standpunt is dat alhoewel gebruikers basies verstaan ​​wat hulle doen, kan 'n versuim om die fyner implikasies van elke diens te verstaan, gevolge hê. Byvoorbeeld, as u nie die wortels van 'n diensverskaffer leer nie.

Vermy VPN's wat deur China besit word

Verslae het geblyk dat ongeveer 30% van die top VPN-handelsmerke ter wêreld is besit of verbonde aan die Chinese regering. As dit die geval was, kon die sentrale regering hulle eenvoudig beveel om gebruikerslogboeke te oorhandig waar nodig.

As 'n voorbeeld van VPN-dienste wat deur China beïnvloed is, besit die vasteland-geregistreerde maatskappy 'Innovative Connecting' alleen filiale wat VPN-apps ontwikkel en bemark. Dit sluit in Autumn Breeze 2018, Lemon Cove en All Connected. 

Daar moet egter op gelet word dat hierdie situasie nie uniek is aan China nie en oral in die wêreld plaasvind. Wat my na die volgende punt bring;

VPN-jurisdiksie-aangeleenthede

Afgesien van die voor die hand liggende kwessie van eienaarskap, waar 'n VPN geregistreerde sake is. Elke land het sy eie wette en regulasies. 'N Ideale plek vir 'n VPN-diensverskaffer is 'n plek met 'n kombinasie van streng privaatregulasies en wette op die behoud van data.

Voorbeelde hiervan is die registrasie van British Virgin Island van SurfShark of NordVPN in Panama. Die rede waarom dit is dat, indien enige land sou besluit om 'n Skynprivaatnetwerk-gebruiker te probeer vervolg, diegene wat in vrye jurisdiksiesones geleë is, bloot die 'versoeke om inligting' kan uitspreek. 

In teenstelling hiermee bring ek die saak van IPVanish, wat 'n paar jaar terug na berugtheid geskiet het, toe gebruikerslogboeke oorhandig op versoek van die Amerikaanse departement van binnelandse veiligheid.

En dit is nie alleen nie. Dit sluit aan by ander wat dit ook gedoen het, insluitend HideMyAss en PureVPN, onder die top name opgemerk.

Veilige VPN's wat steeds in China werk

Met die harde onderbreking van VPN-diensverskaffers in China, is daar min opsies vir gebruikers om na te skakel. Tentatief het ek begin met 'n geheime ondersoek na verskeie Skynprivaatnetwerk (VPN's) wat steeds kan werk ondanks China se beperkende Groot Firewall.

Op die oomblik het ek nog net twee gevind wat (min of meer) betroubaar binne die land kan werk - ExpressVPN en NordVPN SurfShark.

Belangrike opdaterings

Gebaseer op ons toetsdata dui aan dat NordVPN-verbindings vanaf China ongeveer 66% van die tyd nie bedieners bereik nie. Selfs as u wel daarin slaag om te koppel, is die aflaai en oplaaisnelheid laag, wat dit letterlik nutteloos maak. Dieselfde geld vir ExpressVPN - ons kon nie in verbinding tree met ChinaVirewall deur middel van ExpressVPN in onlangse toetse (Maart 2021) nie.

SurfShark

SurfShark, soos ek vroeër genoem het, is gebaseer op die Britse Maagde-eilande en het 'n wêreldwye netwerk van meer as 3,200 65 bedieners. Dit is oor XNUMX lande versprei, so die kans op lynstabiliteit en betroubaarheid is baie groter.

Die maatskappy is nie bang om te innoveer nie en het in werklikheid reeds op die WireGuard-protokol gespring. Daar word gesê dat die nuwe protokol baie belofte toon en ons het 'n paar toetse gedoen wat dit weerspieël. Hou in gedagte dat die vertraging steeds dieselfde bly (sien ons toetsuitslae hieronder).

SurfShark-spoedtoetse

plekAflaai (Mbps)Oplaai (Mbps)Ping (ms)
Norm (sonder VPN)305.78119.066
Singapoer (WireGuard)178.55131.56194
Singapoer (No WireGuard)200.4693.3911
Verenigde State (WireGuard)174.71115.65176
Verenigde State (No WireGuard)91.3127.23190
Verenigde Koninkryk (WireGuard)178.55131.56194
Holland (Geen WireGuard)170.592.71258
Suid-Afrika (WireGuard)168.3886.09258
Suid-Afrika (No WireGuard)47.614.28349
Australië (WireGuard)248.36182.1454

Laaste man wat in China staan

Belangriker nog, gereelde toetse met SurfShark van binne die land dui daarop dat SurfShark een van die oorblywende sleutelspelers is wat onbeperkte internettoegang tot China-gebaseerde gebruikers moontlik maak.

Vir diegene wat hul tweejaarplan inteken, daal die pryse tot $ 2.49 / maand danksy 'n spesiale ooreenkoms wat ons van die maatskappy gekry het. Alhoewel dit nie die goedkoopste is nie, hou ons hierdie diensverskaffer al geruime tyd dop en vind dit die betroubaarste opsie.

Meer besonderhede in ons Surfshark-oorsig.

Pasop vir gratis VPN's

Soos die verskansing impliseer, is dit gratis in die konteks van 'n VPN-diens gewoonlik gevaarlik. Hou egter in gedagte dat daar 100% gratis VPN-dienste is, en dat die dienste 'n freemium-model bied.

Die eerste opsie is waar die gevaar regtig lê. VPN-dienste benodig 'n reuse-belegging in hardeware, sagteware en kundigheid. Maatskappye wat dit weggee, moet op een of ander manier geld verdien, en die enigste ding wat dit het, is toegang tot u data. 

Al verdien hierdie gratis VPN's nie u data nie, verdien dit ten minste uit advertensies - wat die doel van 'n VPN verslaan, aangesien die advertensies u waarskynlik sal opspoor terwyl u die diens gebruik.

Harde Gedagtes

Alhoewel die geval van China en die onderbrekings daarvan aan VPN-diensverskaffers miskien die mees gevolge is wat ons gesien het, is hulle nie alleen daarmee om vrye toegang tot die internet te probeer voorkom nie. VPN's oorleef omdat meer lande regoor die wêreld probeer om sensuur te gee oor wat gratis moet wees.

Kan jy jou voorstel dat jy in 'n land soos China woon wat toegang tot iets so basies soos Google blokkeer? Of selfs in die VSA, waar die regering vrylik besluit dat hy enige inligting wat hy wil hê, kan aangryp van enige onderneming wat daar werk?

Die reg op digitale vryheid en ons persoonlike privaatheid op die internet moet onwettig wees. Dit is hoekom kies die regte VPN-diens om mee saam te werk is so 'n belangrike keuse. Dit strek veel verder as die begeerte om toegang tot multi-streekinhoud op Netflix te kry.

Oor Jerry Low

Stigter van WebHostingSecretRevealed.net (WHSR) - 'n hosting-oorsig wat deur 100,000 se gebruikers vertrou en gebruik word. Meer as 15 jaar ervaring in web hosting, affiliate marketing en SEO. Bydraer tot ProBlogger.net, Business.com, Social MediaToday.com, en meer.